Chłodzenie

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Fractal Design już po raz kolejny przygotował gotowe zestawy chłodzenia cieczą - powinny one zainteresować tych klientów, którzy wymagają czegoś więcej niż standardowe, powietrzne coolery. Model Celsius S36 spełnił nasze oczekiwania jeżeli chodzi o wydajność i kulturę pracy, ale jednak nie jest to idealny produkt - podczas kilkudniowych testów zauważyliśmy kilka niedoskonałości, których się nie ustrzeżono przy projektowaniu konstrukcji.

Fractal Design Celsius S36

Celsius S36 zalicza się do gotowych zestawów chłodzenia cieczą, więc proces montażu jest tutaj dużo prostszy od standardowych, składanych chłodzeń wodnych (aczkolwiek chłodnicy typu 360 mm nie zamontujemy w każdej obudowie – warto o tym pamiętać). W zestawie znajdziemy elementy montażowe dla wszystkich najpopularniejszych podstawek pod procesory AMD i Intel, a dodatkowym ułatwieniem okazuje się hub do podłączenia wentylatorów – dzięki takiemu rozwiązaniu całość podpinamy do płyty głównej tylko jedną wtyczką. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o dodatkowe oprogramowanie, które dawałoby możliwość odczytu i regulacji parametrów chłodzenia.

Wydajność to kolejny atut modelu Celsius S36 - zwłaszcza w trybie PWM, gdzie bez problemu poradził on sobie nawet z solidnie podkręconym procesorem Core i7-5960X. Wprawdzie kultura pracy stoi tutaj na całkiem wysokim poziomie, a chłodzenie po zamontowaniu w obudowie raczej będzie niesłyszalne lub zagłuszane przez inne komponenty, ale w razie potrzeby można przełączyć się na tryb Auto - jeszcze cichszy, ale jednak trochę mniej wydajny (tutaj ustępowało konkurencyjnej konstrukcji be quiet! Silent Loop 280). Tak czy tak w porównaniu do wydajnego chłodzenia powietrznego różnica jest ogromna.

Entuzjaści docenią też możliwość rozbudowy zestawu o dodatkowe elementy. Producent zastosował tutaj popularne złączki G1/4, więc można pokusić się o podpięcie np. bloku z karty graficznej lub płyty głównej - duża chłodnica powinna oferować jeszcze odpowiedni zapas "mocy". Udzielana gwarancja trwa aż 5 lat, co z pewnością jest jednym z dodatkowych atutów przemawiających za wyborem tej konstrukcji.

Czy warto? To już zależy od wymagań i dostępnego budżetu - otrzymujemy świetną wydajność przy zachowaniu wysokiej kultury pracy, ale cena jest dużo wyższa od tradycyjnych, powietrznych coolerów

Celsius S36 powinien u nas kosztować około 550 złotych, co czyni go jednym z tańszych zestawów typu 360 mm (niektóre modele typu 240/280 mm nawet są droższe). Mimo wszystko jest to niemała kwota, więc w praktyce na zakup takiego chłodzenia będą sobie mogli pozwolić tylko najbardziej wymagający klienci z bardziej zasobnym portfelem. Dla nas jest to na tyle dobra propozycja, że z czystym sumieniem przyznajemy odznaczenie Dobry Produkt i Super Wydajność.

Ocena końcowa:

  • bardzo dobra wydajność i cicha praca (w trybie PWM)
  • bardzo cicha praca i dobra wydajność (w trybie Auto)
  • kompatybilność z wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami
  • prosty montaż
  • możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy
  • 5 lat gwarancji producenta
     
  • preaplikowana pasta termoprzewodząca
  • chłodnica 360 nie zmieści się do wszystkich obudów
  • przydałoby się dodatkowe oprogramowanie
  • cena

Dobry Produkt  Super Wydajność

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mutissj
    2
    Zabrakło porównania z Krakenami X62 / X52
    • avatar
      Radical
      0
      Przydało by się jakieś dobre chlodzenie wodne na karty graficzne bo uważam że nawet mocno rozbudowane chłodzenia na kartach niereferencyjnych są zbyt głośne pod obciążeniem - przykładowo taki windforce od gigabyte jest mocno słyszalny w obudowie gdzie wszystkie inne wiatraki są praktycznie bezszelestne.
      • avatar
        Ruter19
        0
        Ostanio zakupiłem Be quiet Silent Loop 280mm powiem tylko tak... pompki to w ogóle nie słychać ani zadnych wibracji PETARDA w porównaniu do Corsair H115i. Nie weidziałem ze kazdy producent chlodzenia wodnego podajac wymiar chlodnicy np. 280mm ma na mysli same ŻEBERKA bez koncowek z lewej i prawej :/ czyli 240mm=280mm a 280=320mm :D testowa ma zatem 400mm o_O
        • avatar
          bartek_k3
          0
          Od okolo 10 lat do chlodzenia podzespolow komputerowych urzywam chlodzenia wodne.
          Pierwsze byly custom loopy ale zrezygnowalem szybciutko ze wzgledu na komplikacje zwiazane z montazem chlodzenia jak i z problematyczna wymiana podzespolow chlodzonych loopem.
          Pozniej przerozne zestawy asteca i corsaira. az do tej pory uzywam h100i . szybki montaz bezproproblemowa,cicha praca to jest to co mnie przekonalo do takich rozwiazan.
          Procesor ktory teraz chlodze to i7 6800k chodzacy na 4.3 ghz w normalnym urzytkowaniu czyt. gry temperatura 60 stopni.