FSP Windale 6 – efektowne i wydajne
Chłodzenie

FSP Windale 6 – efektowne i wydajne

przeczytasz w 2 min.

Firma FSP to nie tylko zasilacze i obudowy, ale też chłodzenia CPU. Testujemy wydajniejszy model z nowej serii Windale.

Ocena benchmark.pl
  • 4,1/5
Plusy

- interesujący wygląd,; - dobra wydajność,; - całkiem cicha praca wentylatora,; - kompatybilność z większością procesorów AMD i Intel.

Minusy

- na podstawkach AMD montaż tylko w poprzek płyty głównej,; - może kolidować z wysokimi modułami pamięci RAM,; - przydałoby się więcej pasty termoprzewodzącej,; - wysoka cena.

Firma FSP jeszcze nie jest zbyt rozpoznawana w Polsce, a jeżeli już ktoś ją kojarzy, to zazwyczaj z zasilaczami (w końcu jest to jeden z głównych graczy na rynku). Warto jednak zauważyć, że w ofercie producenta znajdziemy również obudowy, a od niedawna także chłodzenia dla procesorów. Jedno z takich chłodzeń – Windale 6, właśnie trafiło do naszej redakcji.

Czym wyróżnia się chłodzenie FSP Windale 6?

  • efektowne wzornictwo (w tym podświetlenie LED)
  • cicha praca i dobra wydajność
  • kompatybilność z wszystkimi najpopularniejszymi podstawkami Intela i AMD

Windale 6 to wydajniejszy model z oferty producenta, który powinien zainteresować głównie entuzjastów – ma o tym świadczyć nie tylko efektowne wzornictwo, ale też dobra wydajność. Cooler powinien u nas kosztować około 200 złotych.

Specyfikacja chłodzenia FSP Windale 6

ModelFSP Windale 4FSP Windale 6
Radiatorwieżowy z aluminiowymi żeberkamiwieżowy z aluminiowymi żeberkami
(w czarnym kolorze)
Podstawamiedzianamiedziana
Ciepłowody4x 6 mm (miedziane)6x 6 mm (miedziane)
Wentylator120 mm120 mm (LED)
ŁożyskoSleeveSleeve
Obroty wentylatora1000 - 1600 RPM1000 - 1600 RPM
Wydajność wentylatorado 101,9 m3/h (60 CFM)do 161,4 m3/h (95 CFM)
Głośność wentylatorado 32 dBdo 36 dB
Żywotność wentylatorab.d.b.d.
Wtyczka4-pin4-pin
KompatybilnośćAMD: AM2(+), AM3(+), AM4, FM1, FM2(+)
Intel: LGA 775, LGA 115x, LGA 1366, LGA 2011(-3), LGA 2066
AMD: AM2(+), AM3(+), AM4, FM1, FM2(+)
Intel: LGA 775, LGA 115x, LGA 1366, LGA 2011(-3), LGA 2066
Wymiary całości
(wys. x szer. x dł.)
158 x  83 x 122 mm165 x 110 x 122 mm
Waga620 g823 g
Dodatkowe wyposażenieZestaw montażowy, pasta termoprzewodząca, instrukcja obsługiZestaw montażowy, pasta termoprzewodząca, instrukcja obsługi

Wygląd i budowa

FSP Windale 6

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z wyjątkowym chłodzeniem. Radiator i ciepłowody zostały pokryte czarnym lakierem, natomiast wentylator przyozdobiono niebieskim podświetleniem LED. Całość prezentuje się wprost oszałamiająco.

FSP Windale 6

Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia? Producent zastosował tutaj wieżowy radiator z sześcioma miedzianymi ciepłowodami o średnicy 6 mm – mają one bezpośrednią styczność z procesorem, co powinno przełożyć się na lepsze właściwości odprowadzania ciepła. Z drugiej strony przy odsłoniętych heatpipe’ach konieczne jest stosowanie gęstszej pasty termoprzewodzącej.

FSP Windale 6

Poszczególne żeberka radiatora zostały wyprofilowane pod kątem lepszego przepływu powietrza – powinno to wpłynąć nie tylko na lepszą wydajność, ale też cichszą pracę chłodzenia. Warto jednak zauważyć, że zastosowane finy są dosyć cienkie przez co dosyć łatwo się odkształcają. Po coolerze z tej półki spodziewaliśmy się trochę lepszej jakości wykonania.

FSP Windale 6

Całość owiewa 120-milimetrowy wentylator – jego prędkość obrotowa jest regulowana w zakresie 1000 – 1600 RPM, natomiast maksymalny generowany hałas to 36 dB. Do montażu wentylator wykorzystano gumowe kołki, które powinny tłumić przenoszenie drgań na konstrukcję (do dyspozycji oddano też komplet pod drugi opcjonalny wentylator). Rozwiązanie całkiem skuteczne, ale na pewno nie należy ono ani do wygodnych ani też trwałych.

W zestawie znajdziemy zapinki dla wszystkich najpopularniejszych podstawek pod procesory Intela i AMD (z tych najnowszych brakuje jedynie AMD TR4). Warto jednak zauważyć, że w przypadku układów drugiego producenta, radiator może być ułożony jedynie w poprzek płyty głównej – rozwiązanie to nie będzie wszystkim odpowiadać, bowiem obieg powietrza może tutaj być zakłócany przez kartę graficzną. Ponadto radiator może lekko zachodzić na dwa pierwsze banki pamięci (a przez to kolidować z wysokimi modułami).

FSP Windale 6
Podświetlany cooler i podświetlana płyta główna daje dobry efekt!

Montaż coolera nie należy do najtrudniejszych, aczkolwiek w niektórych sytuacjach może sprawiać problemy (szczególnie w mniejszych obudowach, gdzie nie ma za dużo miejsca). Szkoda też, że standardowe wyposażenie obejmuje małą saszetkę pasty termoprzewodzącej, bo przy kolejnym montażu będziemy musieli ją dokupić we własnym zakresie.

Jak Windale 6 radzi sobie ze schłodzeniem procesora? Sprawdziliśmy to na przykładzie modelu AMD Ryzen 7 1700 (również po dodatkowym przetaktowaniu).