Karty graficzne

GeForce GTX 670 - test, cena i opinie

przeczytasz w 2 min.

Czy GeForce GTX 670 jest wart swojej ceny? Po przeprowadzonych testach w grach jesteśmy tego pewni.

Po udanej premierze układu graficznego GeForce GTX 680 Nvidia wprowadza kolejny akcelerator z rodziny Kepler – model GeForce GTX 670. Według „zielonych” nowa karta graficzna jest szybsza od konkurencyjnego Radeona HD 7950 i oferuje lepszy stosunek wydajności do poboru prądu. Czy faktycznie? Sprawdziliśmy to! Nasze opinie i wyniki z przeprowadzonych testów znajdziecie w niniejszym artykule. Miłej lektury!

GeForce GTX 670 - kolejny w rodzinie

GeForce GTX 670

Na rynku kart graficznych powoli zaczynają pojawiać się nowości Nvidii.  Częstotliwość wprowadzania nowych układów nie jest jednak tak duża, jak w przypadku Radeonów z serii HD 7000 (praktycznie co 2-3 tygodnie mamy nowy akcelerator). Po pozytywnie przyjętym modelu GTX 680 (choć drogim, jak na polskie realia) przyszedł czas na coś tańszego, ale nadal oferującego bardzo wysoką wydajność w grach.

GeForce GTX 670 obsługuje wszystkie nowinki technologiczne co mocniejszy brat, a wszelkie różnice zawarte są w specyfikacji silnika graficznego. Jak zapewne domyśla się większość z was, GTX 670 ma mniejszą liczbę procesorów strumieniowych i innych jednostek odpowiedzialnych za prędkość przetwarzania obrazu, a poza tym pracuje z niższą częstotliwością taktowania.

Najważniejsze fakty dotyczące GeForce GTX 670:

  • zbudowany na tym samym rdzeniu co GeForce GTX 680 (GK104)
  • technologie: turbodoładowanie, adaptacyjna synchronizacja obrazu, obsługa kilku monitorów

Orientacyjna GeForce GTX 670 na tle poprzedników
Orientacyjna wydajność GeForce GTX 670 na tle poprzedników

Silny argument układu GTX 670 – relacja wydajności do poboru mocy
Silny argument układu GTX 670 - relacja wydajności do poboru energii

W dokumentacji dla dziennikarzy Nvidia wielokrotnie twierdzi, że GeForce GTX 670 jest lepszym akceleratorem z punktu widzenia gracza. Ale nie tylko. Nowy GeForce ma być w niektórych grach nawet dwukrotnie szybszy od dalekiego krewnego zbudowanego na Fermi, czyli układu GeForce GTX 470. Takich porównań co prawda nie będziemy czynić, ale podejrzewamy, że przesiadka z takiego akceleratora na GTX-a 670 będzie miała sens. Oprócz wydajności, prawdziwym asem w rękawie jest jeszcze relatywnie niewielki pobór prądu. Mając już doświadczenie z GeForce GTX 680, trudno nie podejrzewać, że kolejny Kepler pod tym względem będzie zbierał pozytywne opinie.

Cena GTX 670? od 1700 zł

Po ostatnich obniżkach kart graficznych AMD Radeon, Nvidia ma twardy orzech do zgryzienia. Choć duże znaczenie mają dodatkowe technologie zawarte w danym układzie graficznym, to większość z nas skupia się na cenie (i jej relacji do wydajności). GeForce GTX 670 został wyceniony na 1700 zł, choć wersje autorskie mogą kosztować więcej. Różnica w porównaniu do Radeona 7950 wynosi ok. 200 zł. Zadanie nowego GeForce’a: być na tyle szybszym od swego konkurenta, aby ludzie zechcieli ową kwotę dopłacić. Czy się uda?