Google nie radzi sobie z Androidem. To frustrujące.
Smartfony

Google nie radzi sobie z Androidem. To frustrujące.

przeczytasz w 5 min.

O tym co denerwuje przeciętnego użytkownika Androida w postępowaniu Google. Słaby pomysł, słaby plan i jeszcze gorsze wdrożenie.

Kierunek, w którym zmierza Google zaczyna być denerwujący z punktu widzenia przeciętnego użytkownika Androida – podobne zdanie coraz częściej spotykam zarówno na polskich, jak również zagranicznych forach poświęconych Androidowi. Obserwuję je regularnie i ze smutkiem muszę stwierdzić, że ludzie coraz częściej rezygnują z Androida na korzyść iOS przez niejasne działania giganta z Mountain View.

Powielanie funkcji

Na co dzień korzystam z Androida oraz iOS i nie jestem sztywno związany z żadnym z tych systemów. Mimo to ostatnio także i mnie dopadło zwątpienie w to co czyni Google i... niestetypowoli skłaniam się ku iOS-owi. Mam wrażenie, że czara goryczy była bliska przelaniu już kilkukrotnie, a w ostatnim czasie dodatkowo zniesmaczyła mnie premiera aplikacji Allo i Duo – dwóch komunikatorów mających za zadanie konkurować ze znanym i lubianym pakietem iMessage z iOS.

duo allo hangouts messanger
źródło: Google

Wielu użytkowników, w tym ja znów spojrzało z politowaniem na Google. Ich strategia tworzenia dużej ilości usług oraz aplikacji, których część funkcji się pokrywa może kolejny raz odbić im się czkawką. Dlaczego?

Weźmy na przykład wspomniane już Allo oraz dostępne od kilku lat Hangouts – dwa komunikatory tekstowe, które obecnie istnieją równolegle w portfolio usług Google. Pomimo szeregu różnic idea obu tych aplikacji jest podobna. Czy nie lepiej byłoby zrobić jeden, a porządny komunikator niż pracować nad kilkoma naraz?

Apple stworzyło swój iMessage, który dla użytkowników Androida (którzy go nie znają) nie jest niczym wielkim, ale dla osób korzystających z iUrządzeń to prawdziwe wybawienie. Ultraproste, ale przy tym efektywne narzędzie komunikacji (bez opłat za SMS). Dlaczego Google wciąż nie wprowadziło czegoś równie przydatnego i prostego w Androidzie?

Im więcej uwagi przykłada się do jednego produktu, tym lepszy ma to wpływ na jego jakość. Wie o tym Apple, które od 2011 roku rozwija i dba o iMessage. Program ten stał się niemal wizytówką iOS o czym świadczą pochlebne komentarze nie tylko użytkowników iPhone, lecz o dziwo również Androida.

imessage vs allo
źródło: Google / Apple

Hangouts były bliskie osiągnięcia tego poziomu. Wystarczyło wyeliminować oczywisty dla użytkownika podział pomiędzy SMS a Hangouts i zautomatyzować proces przełączania się pomiędzy tymi dwoma typami wiadomości, tak jak ma to miejsce w iMessage. Gdy aplikacja wykryje, że ktoś po drugiej stronie korzysta z Androida - wysyła wiadomość przez internet, w innym  przypadku wysyła SMS'a (który może być płatny). Użytkowników Androida jest mnóstwo, więc taka opcja byłaby powszechnie stosowana. Aplikację tę można by było dodatkowo wzbogacić o funkcje z Allo takie jak inteligentny asystent oraz tryb incognito, by stała się jeszcze lepsza. Dlaczego do tego nie doszło? Dlaczego Google działa tak ospale? Zachowuje się tak jakby nie zauważało potrzeb użytkowników.

Stworzyć, zabić, zastąpić

Cechy te wraz z dostępnością Hangouts na różnych platformach byłyby ciosem dla iMessage. Zaczynam się zastanawiać czy Google nie może stworzyć klona iMessage przez patenty czy po prostu nie czytają forów i nie wiedzą czego oczekują ludzie. Może nas najzwyczajniej olewają? Google zbyt często nie zdaje sobie sprawy z tego co ma i zamiast to rozwijać próbuje to uśmiercić. Zapewne w niedalekiej przyszłości czeka to również Hangouts, bo najwyraźniej Google nie ma pomysłu na jego rozwój. Taka sytuacja spotkała już między innymi Google Wave, project Ara i szereg innych.

Z mojego punktu widzenia Google działając w taki sposób wygląda w oczach klientów jak firma podzielona na setki drobnych zespołów, które w ogóle ze sobą niczego nie uzgadniają, nie wymieniają między sobą pomysłów, a ich praca nie jest przez kogokolwiek koordynowana. Pomimo ogromnych zasobów Google wciąż nie potrafi zrobić nawet dobrego komunikatora, który w pełni spełniłby wymagania typowego użytkownika. Słabo jak na takiego giganta.

Gwoździem do trumny Allo może okazać się także grupa docelowa tej aplikacji. Google celuje w osoby, które są już zadowolone z ich obecnej aplikacji. Raczej rzadko słyszymy od użytkownika Whatsappa lub Telegrama „Czekałem aż Google zrobi nową wersję tej wspaniałej aplikacji! W końcu mogę się na nią przesiąść!”.

Pixel - dobre smartfony za zbyt dużą cenę

Google wraz z nową linią smartfonów Pixel stara się w przeciwieństwie do Nexusów dotrzeć do przeciętnego użytkownika. Póki co trudno jest to zauważyć, gdyż na tę chwilę są one dostępne dla klientów jednej z popularnych sieci komórkowych w USA. Są to jednak ciekawe urządzenia o dobrej specyfikacji oraz optymalizacji, więc szansa na sukces jest.


źródło: madeby.google.com

Jedyną rzeczą jaka mnie w nich odpycha jest cena, dorównująca najlepszym flagowcom na rynku m.in. iPhone 7, lub Samsungowi Galaxy S7 Edge. Fakt ten osobiście najbardziej mnie zabolał. Brakuje mi tutaj relatywnie niskiej ceny znanej z Nexusów, które oferowały dużo za stosunkowo niewielką kwotę.

Nexus 5 - najlepszy smartfon od Google jaki dotychczas powstał?

Nexusa 5 32GB kupiłem nowego ze sklepu 2 miesiące po premierze za nieco ponad 1300 zł, a wtedy ze spokojem konkurował z flagowcami dwukrotnie droższymi. Posiadał rewelacyjny jak na tamte czasy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości Full HD, SoC z górnej półki (Snapdragon 800), 2 GB pamięci RAM oraz świetnie zoptymalizowany system. Brakowało mu właściwie tylko miejsca dla karty microSD.

Smartfony z serii Pixel niestety nie zaskoczą niczym konkretnym w stosunku do tego ile będzie dane za nie zapłacić. Będą to po prostu kolejne dobre urządzenia pośród wielu innych, których jedynym plusem będzie bezpośrednie wsparcie od Google, choć nawet to nie jest takie oczywiste.

google nexus 5
źródło: Google

Opóźnione aktualizacje kiepskiej jakości - Nawet na Nexusach

Miałem w przeciągu 4 lat 2 smartofny z serii Nexus i muszę przyznać, że do pewnego momentu aktualizacje były szybkie i praktycznie wolne od krytycznych błędów. Obecnie od roku obserwuję znaczący spadek ich jakości na większości Nexusów. Moje spostrzeżenia potwierdziły setki osób na zagranicznych forach. Aktualizacje na Nexusy stały się słabiej zoptymalizowane, a pozatym na niektórych modelach trzeba było czekać na nie dłużej niż w przypadku nowych wersji iOS na iPhone.

Still waiting for android update
źródło: imgflip.com

Wystarczy spojrzeć na ostatnią aktualizację Nexusów do Androida 7.0. Pomimo wielu miesięcy szeroko zakrojonych beta testów system ten i tak zaliczył opóźnienie na niektórych urządzeniach od Google, m.in. na Nexusie 6 oraz Nexusie 9. Co więcej, był on bogaty w błędy powodujące szybkie rozładowywanie baterii lub problemy z komunikacją bezprzewodową.

Cała sytuacja wygląda bardzo słabo na tle i tak kiepskich aktualizacji innych urządzeń z Androidem. Podobny przypadek był także z Nexusem 7 3G/LTE, który dostał Androida Lollipop niemalże 5 miesięcy po innych Nexusach.

Oczywiście, pewne błędy zdarzały się także konkurencji - na przykład w iOS 10. Apple jednak nie przemilczało sprawy tak jak to zrobiło Google i w szybkim tempie wydało stosowne poprawki. Co więcej aktualizacje Apple są szybkie i trafiają na większość urządzeń, nawet sprzed 3-4 lat. Na moim biurku właśnie leży używany, zmęczony życiem iPhone 5 z 2012 roku, który wciąż otrzymuje aktualizacje do najnowszej wersji systemu i działa przy tym bardzo dobrze (nie zaczął zamulać).

Jak widać Apple nauczyło się jak optymalizować systemy pod stare urządzenia. Aczkolwiek nauczyło się tego na własnych błędach z ostatniej aktualizacji jaką otrzymał iPhone 4S do iOS 9, która zamuliła go nie do zniesienia.

Apple Update
źródło: Apple

Gdy patrzę na to wszystko zaczynam się zastanawiać, czy wysoka cena smartofnów Pixel, dorównująca bardzo drogim iPhone’om jest usprawiedliwiona. Osobiście bałbym się zapłacić tyle za urządzenie firmy, która podejmuje niejasne decyzje i ma niejasny kierunek rozwoju. Po prostu bałbym się wydać tak dużą kwotę na urządzenie, które za dwa lata będzie zapomniane przez producenta i ma na pokładzie aplikacje, które nie zostały dobrze przemyślane.

Sądzę, że Apple pomimo „religijnej” otoczki wokół siebie, zamkniętego ekosystemu oraz równie wysokich cen jest producentem, który na tę chwilę jest lepszym wyborem dla przeciętnego konsumenta. Apple także popełnia głupie decyzje, jednak w ostateczności jest marką, która ma pewną wizję swojego działania i nie rzuca na lewo i prawo nietrafionymi pomysłami, które potem spektakularnie uśmierca. Jak również widać nie zapomina także o użytkownikach starszych modli, zapewniając im szybkie aktualizacje.

Material Design - prędzej na iOS niż na Androidzie

Poruszę także temat Material Design. Dla wielu osób jest to jednen z najładniejszych stylów interfejsów mobilnych. Moim zdaniem jest on jednak najlepszym przykładem na nieudolność Google w kwestii ujednolicania wyglądu. Gdy miał on premierę wraz z Androidem 5.0 musiałem czekać około 4-5 miesięcy zanim wszystkie aplikacje Google, z których korzystałem zyskały nowy interfejs zgodny ze wskazaniami nowego trendu. Czy nie mogli tego zrobić wczesniej i od razu wypuścić wersji zaktualizowanych?

material design
źródło: elephantdesign.nl

Co ciekawe te same aplikacje zostały szybciej zaktualizowane do Material Design na iOS niż na Androidzie. Śmiech przez łzy. Google powinno dawać jak najlepszy przykład innym producentom korzystającym z Androida, a nie być opieszałym.

Szkoda...

Nie zrozumcie mnie źle. Uwielbiam Androida oraz cały jego ekosystem. Korzystam z niego znacznie dłużej niż z iOS i jestem do niego przyzwyczajony. Boli mnie jednak świadomość tego, że cała ta platforma mogłaby być o niebo lepsza, gdyby tylko Google miało konkretną wizję, konkretny plan i wzięło się do roboty. W tej chwili tego nie widzę. Na tę chwilę postawa Google rodzi kolejne niejasności oraz problemy, a użytkownicy nie mają bladego pojęcia co przyniesie przyszłość. Wciaż jestem optymistą, ale... wiadomo, nadzieja umiera ostatnia.

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    Obecnie możemy kupić 8-rdzeniowe urządzenia, z mocnymi układami graficznymi i 6GB RAM, a jedyne co potrafi zrobić Android, to zająć 90% pamięci. Google nazywa to optymalizacją.
    Każda aktualizacja Androida, zamiast przynosić poprawę stabilności, optymalizację pracy na baterii i płynności pracy systemu; robi to dokładnie na opak.
    Co z tego, że Google zmieni ikonki i doda nowe aktualizacje? System się zapycha i sam w sobie nie posiada narzędzi aby temu zapobiegać, dlatego urządzenia po 2-3 latach wydają się przestarzałe.
    Ten system wymaga rewolucji, choć i tak wszyscy doskonale wiemy, że do tego nie dojdzie. Jedynie zwiększanie ilości RAM będzie ratować kolejne wersje tego OS'u.
    • avatar
      Smuga
      5
      Niestety ale Google to taki G. Del Toro pośród firm IT. Sam opuszczam powoli Androida bo tej niekonsekwencji nie idzie znieść dłużej, samo iMessage jest wystarczającym powodem do przejścia. Po tym jak marka Nexus została zgwałcona tym lagującym crapem N9, a teraz porzucona na rzecz drogich Pixeli - zraziłem się na amen. Miałem poczekać jeszcze rok na iP8 bo 6SE... tfu - 7 - to żart jeśli chodzi o zmiany, ale jednak przechodzę wcześniej. Co prawda Android dalej zostanie mi w użyciu (za dużo apek kupionych, jakiegoś NVidia Shielda do tego kupię) to już tylko na doczepkę. Nawet Android Wear został spaczony brakiem aktualizacji po 2 latach - ręce opadają bo mogło być tak pięknie.
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        Na IOSie na gołym telefonie wszystkie ikonki z domyślnymi aplikacjami zajmują 1,5 ekranu, dość małego ekranu. Na Androidzie 3 ekrany. Google wrzuca co popadnie do systemu i zmierza w kierunku pokemonowego freaka. Ostatnio zdenerwowała mnie nawet nawigacje Google. odwiedziłem 3-ci raz pewną restaurację. Po kilku minutach wyskoczyła mi jakaś informacja, czy bym nie raczył dodać jakiegoś pustego komentarza. Ja się pytam: czy ja przyszedłem do restauracji spędzić czas z córeczką, czy pstrykać kolejny pierdylion nic nie wnoszącej fotki badziewnym aparatem przy badziewnym oświetleniu? Wkurzył mnie ten android tym, że oderwał moją uwagę tak banalnym powiadomieniem. No ale przecież zawsze można wyłączyć wszystkie powiadomienia. To czemu ktoś w fabryce ich wszystkich od razu nie wyłączył?
        • avatar
          kolol
          3
          Szkoda gadać. W życiu nie miałem szybszego telefonu niż nexus 5 z kitkatem. Teraz z Marshmallowem to zaledwie cień tego co było 2 lata temu. Na kitkacie nie było problemów z bluetooth, wifi, lte, baterią. Od lollipopa ludzie piszą googlom o tych problemach i nic z tym nie zostało zrobione. Jedyne na czym się tam skupiają to wrzucanie bloatware i przepychanki z magikami z xda. Kiedyś root i xposed to nie był żaden problem. Obecnie trzeba przejść przez męczarnie, żeby mieć pełnię władzy nad telefonem. No ale z aplikacji banków czy google pay już nie skorzystasz. Gdyby nie cena iPhonów to już dawno bym się przesiadł...
          • avatar
            mmart
            2
            a windows phone gdzie w tym zestawieniu ? Od dawna irytuje mnie bezsensowny podział pamięci w Androidzie, co z tego że mam 8 GB jak i tak aplikacje instalują się w wewnętrznej pamięci której jest za mało !
            W Windows Phone nie ma takiej sytuacji a liczba aplikacji na windows według mnie jest wystarczająca, w końcu to telefon!
            • avatar
              ch3rub
              2
              Android ma jedna podstawowa zalete - po kupieniu telefonu, moge sobie wgrac Cyanogen'a albo Paranoida i system jest czysciutki, a na dodatek mam nad nim pelna kontrole.

              Nie wyobrazam sobie uzywania tellefonu, do ktorego nie mam dostepu administratora i mozliwosci zainstalowania chociazby firewalla.

              Dla kazdego cos innego ;)
              Ja sie ciesze, ze jest wybor.
              • avatar
                Igoruss
                2
                Celne spostrzeżenia autora. Mnie osobiście denerwują niektóre głupotki np przeglądamy internet w pozycji horyzontalnej, ekran się blokuje a po odblokowaniu telefon zapomina że był w orientacji poziomej. Strasznie irytujące szczególnie na tabletach. Od wersji 6 strasznie pogmatwali też opcje zarządzania aplikacjami i pamiecią. Ogólnie całemu systemowi brakuje jednolitości i jakiegoś ostatniego szlifu.
                • avatar
                  piotr.potulski
                  1
                  Częste zmiany, są jak to się teraz mówi, wpisane w DNA firmy. Oni tak działają - udostępniają swoje produktu na wczesnym etapie, są one często zmieniane, spora część z nich kończy życie. Tak było z Wave, Ara, Glass, Buzz. Inne produkty kończą swoją przydatność np. Desktop Search, newsreader. Natomiast uruchomienie nowych komunikatorów nie spowodowało zamknięcia hangouts, wciąż z niego korzystam, w pracy jest to główne narzędzie służące do konferencji video.
                  Cena Pixeli boli, tylko urządzenia Pixel były zawsze (absurdalnie) drogie. Wcześniej był chromebook i ceną nigdy nie zachęcał. Serię Nexus kochałem, ale jej misja się skończyła wraz z dynamicznym rozwojem telefonów. To były urządzenia prezentujące nowości Androida, pokazujące kierunek, czy zmieniające rynek (Nexus 7). Narzekanie na stabilność aktualizacji Androida i porównywać to z Apple - naprawdę? Przecież jabłkowi umieścili grube błędy w każdej aktualizacji każdego ze swoich systemów. I ostatnie słowo. Wiem, że karierę robi słowo "optymalizacja". Jednak zanim się go użyje warto zapoznać się z definicją i odpowiedzieć sobie, czy szukanie globalnego ekstremum wieloparametrowej funkcji to na pewno to co się miało na myśli.
                  • avatar
                    alien2023
                    0
                    Faktycznie brak jest pomysłu firmy google na kompleksowe działanie. Chociaż nie wiem czy potrzeba na komunikator imassage już nie minęła. Dziś za 30 zł masz abodament nolimit i nikt już chyba nie liczy ile wysłał w miesiącu smsów. Co do osławionego imassage mam troszkę inne zdanie. Być może już jest to zmienione, ale za czasów iphona 4, 4s i 5 był pewien problem z powrotem na telefon z nie ioesem. Po zmianie telefonu na Samsunga (Android) nie przychdziły mi smsy od znajomych z iphonami. Okazało się że imassage sprawdza tylko na początek czy z drugiej strony jest ios, gdy raz z automatu ustawisz imassage to tak zostaje dopóki nie zmienisz tego ręcznie w ustawienia. Czyli po zmianie na androida trzeba słać wszystkim znajomym z ioesem informację aby wyłączyli imassage na Twój numer. Dajcie znać jeśli teraz jest inaczej. Autor wspomniał o sporej użyteczności, którą wszyscy doceniają. Być może coś mi umknęło ale jak ja korzystałem z iphona to byłem przekonany że to tylko wewnętrzna aplikacja do wysyłania darmowych smsów na inne iphony i to wszystko. Dajcie znać jakie możliwości daje imassage, bo aż jestem ciekaw co mnie ominęło :)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -1
                      Dla mnie nie te aplikacje ,które tu zostały wymienione, i tak nie mają większego sensu.
                      Stawiam na dobry system a nie interfejsy które zawieszają się pod troszkę większym obciążeniem. Mój samsung S5 po 3 latach chodzi chodzi szybciej na wersji 4.4 niż nowy S7 na v.6 .
                      Zróbcie raz a DOBRZE Androida a nie co 3 miesiące wyrzucać nowszą wersje .To dla tego stare modele apple są warte tyle samo co nowe modele samsunga czy LG ze średniej półki.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Nie można robić porównań systemu apple i systemu android.
                        Apple jest projektantem i producentem sprzętu jak i systemu operacyjnego więc nie musi się martwić tysiącami innych modeli smartfonów. Google musi wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, umowy z producentami, licencje, słabsze modele itp itd. Czasem coś co wydaje się mało logiczne i proste do zrobienia wcale takie nie jest.
                        Od strony programistycznej czasem aby zrobić, poprawić program nie jest możliwe wykonanie tego już w istniejącej infrastrukturze i lepiej jest zrobić coś nowego co można zmieniać i rozwijać nie powodując problemu z już działającymi usługami.
                        • avatar
                          cattani43
                          0
                          Kompletny brak wytyczonej linii produkcji oprogramowania obserwowany jest już od wielu lat i to w wielu firmach od Offica zaczynając a na Androidzie jako systemie kończąc. W każdej firmie tworzącej oprogramowanie jest dokładnie tak samo jak na tym i innych portalach. Jednym pasuje to innym tamto. Korzystałem z offica 2003 i każda kolejna zmiana w/g mnie więcej szkody niż pożytku dla zwykłego użytkownika przynosiła. Zawodowi informatycy powiedzą, że nie. To samo dotyczy systemów operacyjnych. Po co używać prostego interfejsu graficznego jak lepiej poznać setki poleceń z wiersza poleceń.W10. Obecne produkty IT są tylko z nazwy "nowe" a tak po prawdzie nie wnoszą nic nowego. Widać to też u Intela ze swoimi procesorami najważniejsze cechy tych i innych produktów to duża cena przy wątpliwych argumentach że mamy lepszy towar. Zamydla się oczy np. procesem technologicznym, energooszczędnością a nie tym czemu to ma służyć. Na koniec jeszcze jedno: dzisiaj klient staje się po części "pracownikiem" producenta z tą różnicą, że to on płaci za towar a nie jemu się płaci za pracę. Wszyscy jesteśmy tzw. beta testerami tego chłamu jakim nas zalewają. Pozdrawiam wszystkich życząc wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się świąt.