Ile RAMu w telefonie jest potrzebne? Smartfony

Ile RAMu w telefonie jest potrzebne?

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2018-09-10

Każdy telefon i smartfon musi mieć pamięć RAM do prawidłowego działania. Przy wyborze nowego telefonu warto na nią zwracać uwagę, zwłaszcza, gdy szukamy dobrego telefonu z Androidem. Podstawowa zasada jest prosta - im więcej RAM, tym lepiej, ale czy jest jakaś sensowna granica?

Co to jest RAM? W skrócie.

RAM, czyli Random Access Memory, to bardzo szybka pamięć o dostępie swobodnym (losowym), która wymagana jest do prawidłowej pracy każdego współczesnego komputera. To samo dotyczy smartfona, który w praktyce jest małym, kieszonkowym komputerem. RAM oferuje bezpośredni dostęp do każdej komórki pamięci, czyli w praktyce umożliwia bardzo szybki, bezpośredni odczyt danych. Ma to więc wpływ na szybsze działanie telefonu, który nie musi przeszukiwać wolniejszej pamięci masowej, lecz znajduje najważniejsze informacje właśnie w RAM’ie. Oczywiście ten typ pamięci poza bardzo szybkim odczytem musi też gwarantować sprawny zapis danych.

We współczesnych, dobrych smartfonach rolę pamięci masowej pełni tzw. pamięć flash (UFS lub eMMC), która też jest relatywnie szybka i ze względu na swoją specyfikę oferuje błyskawiczny dostęp do danych. W praktyce wciąż jednak dedykowany RAM lepiej spisuje się w roli pamięci operacyjnej. Jest szybszy, ale nie koniecznie bardziej pojemny.

LG G7 ThinQ

Trzeba jednak pamiętać, że standardowo RAM nie jest pamięcią trwałą, czyli nie służy do archiwizacji plików. Przechowywane są w niej dane aktualnie wykorzystywane przez system operacyjny oraz wykonywane aplikacje. Po zaniku zasilania lub zakończeniu pracy programu lub systemu dane te są tracone (w temperaturze zbliżonej do pokojowej) już po około sekundzie.

Ile pamięci RAM potrzeba w smartfonie?

No właśnie, jest to pytanie, na które każda osoba może odpowiedzieć nieco inaczej, bo każdy ma inne wymagania wobec swojego smartfona. Niektórym wystarcza prosty telefon z 2 GB RAM, ale najbardziej wymagający użytkownicy mogą potrzebować 6, a nawet 8 GB RAM.

W ten sposób właśnie określiliśmy sobie zakres pojemności pamięci RAM w obecnych smartfonach: od 2 do 8 GB, ale... wyższa cyferka nie musi od razu oznaczać lepszej szybkości działania systemu, aplikacji i gier. Wiele bowiem zależy od rodzaju systemu operacyjnego oraz jego optymalizacji.

Na przykład system iOS występujący w iPhone’ach może działać lepiej na 3 GB RAM, niż bardziej popularny Android, bo Apple tworzy iOS na bardzo ograniczoną liczbę platform sprzętowych. Co więcej nawet sam Android może pracować inaczej przy danej pamięci RAM. Idealnym przykładem są telefony z czystym systemem Android bez nakładki, które często działają szybciej i wolniej się „zamulają” od telefonów z nakładką w postaci rozbudowanego interfejsu graficznego, z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Xiaomi Mi A2 Lite

Innymi słowy nie da się zawsze jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy wygrywa 3 GB vs 4 GB RAM w telefonie. Zazwyczaj więcej = lepiej, ale w niektórych przypadkach może być tak, że lepszy będzie telefon z czystym Androidem i 3 GB RAM, od telefonu z nakładką i 4 GB RAM. W takim przypadku wszystko sprowadza się do optymalizacji i zarządzania zasobami pamięci przez urządzenie.

Co daje pamięć RAM w telefonie? Przede wszystkim większa ilość RAM zazwyczaj oznacza, że w pamięci może być przechowywanych więcej aktywnych programów. W praktyce więc przekłada się na wielozadaniowość.

Przy małej pojemności RAM’u już sama przeglądarka internetowa z kilkoma lub kilkunastoma otwartymi kartami może zająć pokaźną część pamięci. Wtedy niewiele miejsca zostaje dla innych aplikacji. Po otwarciu nowego programu stary może zostać wyłączony.

Więcej RAM to więcej procesów uruchomionych w tle, które nie musza być odświeżane gdy do nich wracamy. Oczywiście do momentu gdy je zamkniemy - wtedy muszą wystartować od nowa z pamięci masowej.

Galaxy Note 9

Pojemność RAM’u bezpośrednio przekłada się na komfort obsługi smartfona (płynność, szybkość, responsywność). Jeśli do tego doliczymy jeszcze dobrą optymalizację systemu i wydajny procesor, to mamy szansę stworzyć telefon, który polubią miliony użytkowników.

Idealnym przykładem jest OnePlus 6, a nawet starsze OnePlus 5T i OnePlus 5. Mają one 6 lub 8 GB RAM i należą do najszybciej i najlepiej działających smartfonów jakie dotychczas stworzono. Zupełnie poważnie. Nawet Google Pixel 2 (4 GB RAM), który działa superszybko i płynnie nie jest w stanie utrzymać jednocześnie tylu aktywnych aplikacji w pamięci RAM, co OnePlus 6.

Czy warto kupić smartfon z 6 GB RAM? Jeśli często macie otwartych kilka-kilkanaście aplikacji jednocześnie i wymagacie, by telefon płynnie działał oraz szybko się pomiędzy nimi przełączał, to odpowiedź brzmi: tak. Dużo pamięci RAM przydaje się nie tylko w grach, ale również w czasie typowej obsługi aplikacji i systemu.

Ile RAM w tanim telefonie?

Tanie telefony do 500 zł zazwyczaj wykorzystywane są do podstawowych, prostych czynności i nikt raczej nie wymaga od nich obsługi filmów 4K, idealnego działania gier z zaawansowaną grafiką czy doskonałej pracy z wieloma otwartymi programami w tle. Dlatego realnie wciąż wystarczają tutaj 2 GB, a optimum to 3 GB. Dobrym przykładem jest Xiaomi Redmi 5.

Redmi 5

Ile RAM w telefonie klasy średniej?

Uniwersalny smartfon klasy średniej powinien mieć 4 GB RAM. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na modele Xiaomi, które wśród telefonów do 1000 zł potrafią oferować pamięć operacyjną 4 GB i całkiem dobrze zoptymalizowany system z lubianym interfejsem MIUI.

Co więcej, Xiaomi za „tysiaka” ma w swojej ofercie także telefony z czystym Androidem. Oferują one nieco mniej opcji, ale działają szybciej od większości konkurentów. Przykładem jest Xiaomi Mi A2 Lite.

Ile RAM w telefonie do gier?

Na każdym smartfonie da się pograć. Pytanie tylko w jakie gry? Jeśli założymy, że chcemy kupić nowy telefon, na którym uruchamiać będziemy zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane gry, to z pewnością przyda się 4 GB RAM lub więcej. No, chyba, że zamiast Androida wolicie iPhone, to w zupełności wystarczą nawet 2 lub 3 GB RAM (np. iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus).

Oczywiście nie można przy tym zapominać o innych kwestiach, takich jak wydajność procesora głównego, wydajność układu graficznego, szybkość pamięci masowej, a poniekąd również rozdzielczość wyświetlacza.

A jeśli potrzebujecie coś lepszego, to...

OnePlus 6

Ile RAM w telefonie flagowym?

W przypadku smartfona z najwyższej półki 4 GB RAM to już absolutne minimum. Teraz standardem staje się 6 GB RAM (np. OnePlus 6, Samsung Galaxy Note 9, Huawei P20 Pro, Xiaomi Mi Mix 2s), a topowe wersje mają 8 GB. Są już przymiarki do smartfonów z 10 GB RAM. Jeśli macie odpowiedni budżet, to obecnie najlepszym pomysłem jest celowanie w modele 6 GB.

Naturalnie „flagowiec” nie wyróżnia się tylko pojemnością pamięci operacyjnej. Najlepszy telefon to również najlepszy procesor, aparat, wyświetlacz, łączność bezprzewodowa i najbardziej zaawansowane funkcje. RAM to tylko jeden element dość skomplikowanej układanki jaką jest „dobry telefon”.

 

Podsumowując...

W tanich telefonach z Androidem wciąż wystarcza 2-3 GB RAM, w średniakach powinniśmy wybierać modele 4 GB, a jeśli kusi kogoś flagowiec, to 6 GB będzie wartością optymalną dla RAM’u. Doliczcie do tego dobrze zoptymalizowany system (może np. czysty Android) oraz wydajny procesor i możecie liczyć na bardzo przyjemną, sprawną obsługę.

A jeśli wolicie iPhone, to możecie się RAM’em nie martwić. W iPhone’ach 7 i 8 macie 2 lub 3 GB RAM, a i tak działają one dobrze. W iPhone X też są 3 GB RAM i trzeba przyznać, że robi z nich doskonały użytek, ale... wciąż nie przechowuje pamięci operacyjnej tylu aktywnych aplikacji co np. OnePlus 6.

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  4GB to idealna ilość pamięci dla przyzwoitego telefonu.
 • avatar
  Mam G620S z 1GB RAM, na 4.4.4 telefon kulał, ostatnio po aktualizacji do Oreo dostał nowego życia i 1GB znowu mi starcza ;)
 • avatar
  Przy dobrej optymalizacji 3 wystarcza .
  Zaloguj się
 • avatar
  A wiecie ile ramu miał ZX Spectrum+ ???
  48 kb !!!
  48 kilobajtów a grało się na tym jak na najdroższej konsoli z turbodoładowaniem !
  Te gry pamiętam do dziś - Saboteur - Knight Lore - Ghost n Goblins - Archon - Cybernoid - Exolon - Batty - Barbarian !
  Wtedy nie potrzebne były giga ramy !
  Wtedy to programista musiał się dostosować do tego co miał komputerek.
  A dziś giga mega hiper światłowody a gry mizerne...
  Zaloguj się
 • avatar
  Im więcej RAM tym lepiej, ale wiadomo, nie każdy może wydać na smartfon 3.000 PLN
  Zaloguj się
 • avatar
  Ile pamięci RAM do telefonu z Androidem? Odpowiedź jest prosta: jak najwięcej. Android zmarnuje każdą jej ilość.
  Zaloguj się
 • avatar
  6
 • avatar
  1GB wystarczy do przyzwoitego działania systemu o ile nie jest on zawalony zbędnymi aplikacjami dorzucanymi do Androida przez producenta smartfonu. 2GB to już optimum pozwalające na płynne przełączanie pomiędzy aplikacjami. Od 3GB w górę ciężko zauważyć różnicę o ile ktoś nie uruchomi dużej aplikacji lub wymagającej gry. Wciskanie kitu o 4 czy 6GB jako "optimum" to marketingowa bujda. Klienci co kupują smartfona aby na nim grać to kropla w morzu, mniej niż 1%. Niestety producenci dopasowują produkty tak aby były "odpowiednio" wycenione przez zbędne wciskanie super wydajnych układów graficznych do każdego smartfona klasy wyższej. Chcesz czy nie musisz płacić za rozbudowane GPU choć znaczna większość w ogóle nie będzie tego GPU używać (oprócz akceleracji GUI systemu).