Sieci

3 sposoby na poprawę zasięgu Wi-Fi

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2019-01-29

Poniżej opisujemy trzy sposoby na poprawę siły sygnału Wi-Fi. Pierwszy proponujemy już użytkującym daną infrastrukturę, ale też budującym sieć. Wymaga prawie zerowych nakładów. Druga technika wymaga inwestycji i skierowana jest do posiadaczy większych pomieszczeń. Trzecia to rozwiązanie uniwersalne, do którego najlepiej uciec się na samym początku budowania domowego Wi-Fi lub gdy mamy środki na inwestycję.

Sposób 1 - dobra lokalizacja i dobór kanału

Router, czyli najważniejszy element naszej sieci Wi-Fi powinien być umieszczony w miarę centralnie, a także wyżej niż urządzenia odbierające sygnał (nie ustawiajmy rutera bezpośrednio na podłodze). To oczywiście trudne, ale postarajmy się by nie stał tuż przy drzwiach wejściowych, albo przy ścianie, która graniczy z sąsiadami. W ten sposób redukujemy potencjał nawet najlepszego routera.

Unikajmy umieszczania routera blisko innych urządzeń elektronicznych, metalowych obiektów i nie stawiajmy go tam gdzie będzie otoczony przez ludzi. Warto o tym pomyśleć też korzystając z urządzenia odbierającego sygnał Wi-Fi. Kierujmy się nim w stronę routera, pamiętając że ludzkie ciało mocno osłabia sygnał.

Jeśli nasz router zewnętrzne anteny ustawmy je tak by sygnał rozchodził się jak najdalej. Jeśli antenę ustawimy pionowo to zapewnimy dobre pokrycie sygnałem w pomieszczeniach na tym samym poziomie co router. Gdy antena jest ustawiona poziomo to sygnał będzie silniejszy w pomieszczeniach na innych poziomach.

Kilka anten stwarza szansę na dobre pokrycie sygnałem kilkupoziomowego lokalu. Możemy bowiem niektóre ustawić w pionie, a inne w poziomie.

D-Link DIR-882

Gdy mamy już ustawiony router warto ocenić jakość sygnału w różnych miejscach lokalu. W tym pomocne są aplikacje do analizowania sygnału Wi-Fi (proponujemy Wi-Fi Analyzer dla Windows jak i dla Androida czy iOS). Informują one o sile sygnału (a także sile sygnału innych sieci). Taką aplikację instalujemy na smartfonie i poruszamy się po pomieszczeniu odczytując moc sygnału. Ten sposób pomoże nam wybrać dobre miejsce dla odbiorników, albo określić czy konieczne jest przestawienie routera. Niektóre aplikacje, jak NetSpot (dla Windows, MacOS) wykreślą dodatkowo mapę pokrycia zasięgiem (w wersji płatnej).

Aplikacje do analizy sygnału Wi-Fi dostępne są dla urządzeń mobilnych jak i stacjonarnych. Po ich uruchomieniu wyświetla się nam lista zajętych kanałów i czasem graficzna ilustracja mocy poszczególnych urządzeń nadawczych. 

Wi-Fi Analyzer
Rozkład sieci 2,4 GHz, ich liczba na danym kanale i moc

Wi-Fi Analyzer zestawienie danych dla sieci
Parametry dla wybranej sieci, w tym przypadku sieć 5 GHz operująca na 36 kanale o szerokości 20 MHz

Sieć Wi-Fi do komunikacji wykorzystuje dwie częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz, wokół których rozmieszczone są kanały. Sieć 5 GHz zapewnia wyższą przepustowość i na razie pozwala unikać zakłóceń od innych sieci (mało innych użytkowników). Jeśli w lokalu mamy stosunkowo niewiele przeszkód, skorzystajmy z tej właśnie częstotliwości (musi ją oczywiście wspierać zarówno router jak i smartfon czy laptop).

Wi-Fi Analyzer - zestawienie sieci
Podsumowanie parametrów dla wszystkich sieci w okolicy

Niezależnie od częstotliwości (w aplikacji możemy wybrać tę dla której wyświetlany jest wykres), należy wybrać taki kanał komunikacji, który nie jest wykorzystywany przez inne sieci. Wielu użytkowników bazuje na domyślnej konfiguracji, a ta oznacza automatykę doboru kanału.

W ustawieniach naszego routera możemy jednak wybrać na sztywno zarówno szerokość pasma (im szersze tym większa przepustowość, ale w zatłoczonej sieci szerokie pasmo może nie być użyteczne) jak i numer kanału (dla sieci 2,4 GHz są to kanały od 1 do 13, szerokość pasma do 40 MHz, dla sieci 5 GHz, kanały nie są numerowane kolejno, szerokość pasma do 160 MHz).

UPC router konfiguracja
Przykładowe okno konfiguracji w routerze Compal dostarczanym przez UPC. Liczba opcji zależy od urządzenia. 

Aplikacje do analizy mocy sygnału Wi-Fi potrafią zasugerować, który kanał w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sposób 2 - zastosowanie repeatera lub dodatkowych odbiorników/nadajników Wi-Fi

Sposób pierwszy może przynieść znaczną poprawę komfortu pracy z siecią Wi-Fi, ale też może okazać się, że konieczna jest sprzętowa interwencja. Czyli wzmocnienie sygnału, który dociera do dalszych miejsc w mieszkaniu/domu.

Absurdalną, ale czasem najlepszą metodą jest postawienie, dwóch (więcej) niezależnych sieci Wi-Fi w lokalu, które połączone są przewodowo z końcówką wprowadzenia internetu. Połączenie przewodowe może być realizowane za pomocą skrętki, ale też poprzez sieć elektryczną (PLC).

TP-Link repeater
Repeater Wi-Fi wymaga podpięcia do źródła zasilania, często ma też port RJ-45

Takie rozwiązanie wprowadza jednak bałagan, dlatego najlepiej ograniczyć się do jednej sieci, którą możemy wzmocnić stosując repeatery. Wybór i zasady działania tych urządzeń opisujemy w naszym zestawieniu TOP. Powielają one najczęściej naszą sieć zapewniając lepsze pokrycie sygnałem, choć nie gwarantuje utrzymania przepustowości w najodleglejszych zakątkach mieszkania/domu. Możemy na to liczyć jeśli urządzenia wzmacniające sygnał z głównym routerem komunikują się przewodowo.

Sposób 3 - kupno wydajniejszego routera Wi-Fi

Koniec końców, a być może właśnie na samym początku, podejmiemy decyzję by problemowi niedostatecznej mocy/jakości sygnału Wi-Fi w naszym lokalu zapobiec instalując dobrze skonfigurowany i dobrze zlokalizowany wydajny router Wi-Fi.

Coraz więcej urządzeń komunikuje się już nie tylko w częstotliwości 2,4 GHz, ale również 5 GHz. Większość dostępnych routerów jak i odbiorników wspiera standard 802.11n, ale jeśli okaże się, że mamy jeszcze starą sieć typu 802/11 b/g to jak najszybciej zmodernizujmy ją. Jeszcze lepsze osiągi zapewnia standard 802.11ac (dostępny tylko dla sieci 5 GHz), na którego obsługę możemy liczyć w wyższej klasy routerach, smartfonach czy kartach instalowanych w laptopach lub na płytach głównych. Jeszcze nowszy jest standard 802.11ax, ale na jego rozpowszechnienie się przyjdzie jeszcze czas.

Nie bójmy się też technologii MIMO ze wsparciem układów wielu anten, gdyż to dzięki nim router jest w stanie podtrzymać wysoką przepustowość sieci Wi-Fi nawet przy wielu podłączonych urządzeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest obecnie technologia MU-MIMO, która współpracuje ze standardem 802.11ac Wave 2 i umożliwia formowanie wiązki tak by skierowana była ona do konkretnego odbiorcy (z tego tez powodu MU-MIMO najlepiej pracuje w połączeniu z urządzeniami stacjonarnymi).

Routery mogą mieć anteny wbudowane, ale też zewnętrzne. W tym drugim przypadku wskazane jest by były one odkręcane. W ten sposób możemy wymienić anteny fabryczne na mocniejsze. Oczywiście najpierw należy upewnić się, czy nie wymieniamy siekierki na kijek.

Netgear Nighthawk Mesh

Jeśli dysponujemy większym budżetem (sam zakup routera to inwestycja o szerokim zakresie cenowym, od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy), zastanówmy się, czy nie zainwestować od razu w sieć kratową (mesh network).

Taka sieć, w której urządzenia rozmieszczone równomiernie w pomieszczeniach komunikują się ze sobą wzajemnie zapewniając jednolite pokrycie sygnałem dużej przestrzeni. Zestawy do budowy sieci kratowych mimo że wciąż nie idealne, to najlepsze obecnie rozwiązanie gdy nie chcemy mieć problemów z Wi-Fi. Szczególnie przydatne w sytuacji gdy tworzymy inteligentny dom z licznymi elementami bezprzewodowymi.

marketplace

Komentarze

10
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Po co tak kombinować najlepiej poprawia się zasięg wi-fi kablem bezpośrednio wpiętym do komputera:D
  Zaloguj się
  11
 • avatar
  Wi-Fi ma tylko jedną zaletę:

  jest bezprzewodowe
 • avatar
  Co wygra ?
  Routery wifi z milionami super nowoczesnych technologi za 500zl ?
  Czy kabelek ethernet za 10zł ?
  Wiadomo, że kabelek.
  Wifi przerabiałem, i obojętnie czego się nie kupi, jakich magicznych sposób nie zastosuje, zawsze jest jakiś packet loss, spadki transferu itp.
 • avatar
  Najlepszy to jest zawsze i wszędzie - Kabel.

  Jeśli już chcecie korzystać z wifi to przeskanujcie sobie sieć programem na androida - Wifi Overviev 360 Pro.
  Doskonały i do 2.4 i do 5 ghz
 • avatar
  Switch dla światłowodów też już nie jest drogi :),
  więc jak już miałbym w nowej chacie kłaść skrętkę
  to tylko razem ze światełkiem,
  komórek też nie będę w domu podpinał pod skrętkę :)

  Więc Wi fi też potrzebny.

  Pamiętajcie ze moduł WiFi w komórkach to największy problem, bo zamontowane tam antenki są bardzo małe,
  co z tego ze widzimy SSID routera jak siła anteny w komórce jest zbyt słaba.

  Natomiast zwiększanie mocy WIFI np na routerze zwiększa też zaszumienie na kanale i spada transfer.


  najbardziej logiczne jest podłączenie większych anten nadając jednocześnie z mniejszą mocą, co zwiększy czułość odbioru z antenek umieszczonych w np komórkach.

  ..by to zobrazować to najlepiej bo było zamontować anteny sektorowe 23dBi na suficie ;)


 • avatar
  1. Ethernet
  2. 5 GHz
  3. Repeater
  4. Ręcznie wybierać kanał 2.4 GHz i co jakiś czas sprawdzać czy się nie zlazły na niego wszystkie routery sąsiadów.
 • avatar
  Jaką konkretnie aplikację na iOS proponujecie ?
 • avatar
  Kabel jest najlepszy.
  Jeśli jednak chcemy mieć wifi, a router jest przy drzwiach albo w rogu mieszkania to można po taniości zrobić antenę windsurfer. Uzysk w konkretnym kierunku to nawet +3 dBi na najmniejszym wzorniku (zależy od precyzji wykonania i użytej folii), więc jak za konstrukcje domowej roboty za mniej niż 5 zł to całkiem nieźle