Jak wybrać laptopa 2018? Poradnik Laptopy

Jak wybrać laptopa 2018? Poradnik

opublikowano przez Mariusz Ignar w dniu 2018-03-30

Twój stary laptop odmawia już posłuszeństwa? Planujesz kupno nowego laptopa w 2018 roku? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci podjąć decyzję. Dowiesz się na co zwrócić uwagę i jakie są najważniejsze cechy laptopa do pracy, hybrydowego i do gier.

Jak wybrać laptop 2018?

Wybór nowego laptopa nie jest prostą sprawą. W każdym sklepie znaleźć można setki modeli, różnych producentów, w przeróżnych cenach. Jak wybrać ten właściwy? Aby ułatwić podjęcie decyzji przygotowaliśmy ten poradnik. Zebraliśmy w nim najważniejsze cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry laptop 2018 roku.

Poradnik podzielony jest na kilka sekcji, w których omawiamy poszczególne cechy laptopa i wskazujemy, na co zwrócić uwagę. Czy najmocniejsza specyfikacja faktycznie jest najważniejszą kwestią przy wyborze notebooka? Jaki rozmiar laptopa jest optymalny? Czy dedykowana karta graficzna w laptopie jest nam faktycznie niezbędna? Czy lepiej zdecydować się na laptopa z systemem operacyjnym, czy może lepszym rozwiązaniem będzie jego zakup oddzielnie?

Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, co ma kluczowe znaczenie, kiedy wybieramy dobry laptop. Polecamy również nasz ranking laptopów, w którym znajdują się wszystkie laptopy testowane w redakcji benchmarka.

Rodzaje laptopów 2018 – na co zwracać uwagę? Poradnik

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów laptopów, które różnią się przeznaczeniem. Warto zwrócić uwagę na ich najważniejsze cechy, bowiem wybór najlepszego laptopa uzależniony jest od tego, do czego go potrzebujemy, w jaki sposób będziemy z niego korzystać i jakie cechy są dla nas najbardziej istotne.

Laptopy multimedialne

Typowe laptopy do podstawowych zastosowań, najczęściej w domu. Na laptopie multimedialnym można wygodnie przeglądać internet, korzystać z aplikacji biurowych, obejrzeć film, czy zagrać w mało wymagające, starsze gry. To uniwersalne laptopy, które spełnią oczekiwania większości użytkowników i można z nich korzystać także w prostych pracach biurowych, czy na studiach. Najczęściej wyposażone są w ekran o przekątnej 15,6 cala, często zaopatrzone są także w napęd optyczny. Długość czasu pracy na baterii nie jest tutaj kluczową cechą.

Dell Inspiron 15 5570

Laptopy do pracy – biznesowe

To modele z przeznaczeniem typowo do pracy. Obejmują zarówno laptopy do pracy biurowej jak i modele mobilne, umożliwiające wygodną i komfortową pracę w drodze. Wykonane są wytrzymałych materiałów, cechujących się większą wytrzymałością i trwałością. Najczęściej jest to aluminium, włókno węglowe oraz stop magnezu. Laptopy biznesowe zaopatrzone są najczęściej w matowy ekran pokryty powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu się otoczenia i zwiększa czytelność wyświetlacza.

Lenovo ThinkPad

Spodziewać się też można dużej liczby złączy, np. czytnika Smart Card, i złącza stacji dokującej, a także dodatkowych zabezpieczeń w postaci czytnika linii papilarnych. Ważnym elementem jest także wytrzymała bateria pozwalająca na długi czas pracy na jednym ładowaniu.

Laptopy konwertowalne i hybrydowe 2w1

Do tej grupy należą laptopy z ekranem dotykowym, które pozwalają na korzystanie z nich w kilku trybach. Laptop konwertowalny zaopatrzony jest w ekran osadzony na specjalnych zawiasach, umożliwiających jego obrócenie o 360 stopni. W ten sposób laptop przekształca się w tablet, który można obsługiwać za pomocą dotykowego ekranu. Z kolei laptopy hybrydowe, nazywane czasem urządzeniami 2w1, składają się z dwóch elementów – tabletu i dołączanej klawiatury.

Microsoft Surface Pro

Laptopy z tego segmentu są lekkie i smukłe. Najczęściej dysponują ekranem o przekątnej 13,3 cala, chociaż proste tanie modele mogą mieć wyświetlacz o mniejszej przekątnej. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się także konwertowalne laptopy z ekranem 15,6 cala, ale ze względu na ich większe rozmiary, praca na nich w trybie tabletu może być mniej wygodna.

Laptopy mobilne – ultrabooki

Dla osób szukających laptopa przede wszystkim do mobilnej pracy, które będą lekkie, smukłe i długo pracować na baterii, przeznaczone są właśnie ultrabooki. Bardzo często są to modele klasy premium, czyli kosztują więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale równie często nie mają sobie równych pod względem jakości wykonania i eleganckiej stylistyki. Ze względu na konieczność zachowania niskiej wagi (poniżej 1,3 kg) i niewielkich rozmiarów (kilkanaście mm grubości), są wyposażone w podzespoły o nieco niższej wydajności, raczej nie należy też oczekiwać dedykowanej karty graficznej.

Huawei MateBook X

Dysponują natomiast wytrzymałą baterią, dużą ilością pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD. Najczęściej wyposażone są w ekran o przekątnej 13,3-14 cali (często dotykowy) i rozdzielczości Full HD lub wyższej.

Laptopy do gier

Najbardziej wydajne laptopy. Wyposażone są w mocne podzespoły, przede wszystkim cztero- lub więcej rdzeniowy procesor, dedykowaną kartę graficzna i dużo pamięci RAM. Wydajne układy są potrzebne do zapewnienia płynnej animacji w grach, szczególnie tych najnowszych i najbardziej wymagających. Laptopy gamingowe są zazwyczaj większe i cięższe od „zwyczajnych” modeli, co jest spowodowane koniecznością zastosowania wydajnego układu chłodzenia.

Acer Predator Helios 300

Są też wykonane z solidnych materiałów (tworzywo sztuczne i/lub aluminium), wyposażone w ekran o dużej przekątnej (co najmniej 15,6 cala), dużą liczbę złączy i podświetlaną klawiaturę.

Jakość wykonania, waga

Jakość materiałów z jakich wykonana jest obudowa w bardzo dużym stopniu zależy od jego ceny. W zdecydowanej większości laptopy są wykonane z tworzywa sztucznego. W droższych laptopach biznesowych, czy ultrabookach popularniejsze jest stosowanie aluminium, stopu magnezu oraz włókna węglowego. Cechują się one większą wytrzymałością i trwałością, a także pozwalają na utrzymanie niskiej wagi obudowy.

Acer swift

Jeśli chodzi o wagę laptopa to z oczywistych względów uzależniona jest od jego rozmiarów oraz przeznaczenia. Najlżejsze modele przeznaczone do mobilnej pracy, ultrabooki ważą poniżej 1,3 kg. Najpopularniejsze laptopy z ekranami 15,6 ważą między 2,5 a 3 kg. Największe laptopy gamingowe potrafią ważyć nawet powyżej 4 kg, co wpływa na obniżenie ich mobilności, ale taka jest cena wydajności.

Jaki procesor w laptopie

Przeglądając specyfikacje laptopów oferowanych w popularnych sklepach, jedną z pierwszych rzeczy na jaką zwraca się uwagę jest procesor. To serce każdego komputera w znacznej mierze decydujące o jego możliwościach. Aktualnie można znaleźć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wariantów procesorów, obejmujących układy różnych generacji, o zróżnicowanej wydajności i przeznaczeniu. Jak nie pogubić się w gąszczu specyfikacji technicznych?

Zdecydowanie najbardziej popularnymi i najczęściej stosowanymi w laptopach procesorami są te produkowane przez firmę Intel. Obejmuje ona zarówno procesory stosowane w prostych tabletach jak i najmocniejszych laptopach do gier i pracy.

Intel Coffee Lake

Najtańsze laptopy i te przeznaczone do najprostszych zdań wyposażone są w układy Intel Celeron i Intel Pentium. Oferują one wydajność wystarczającą do przeglądania internetu i obsługi aplikacji biurowych.

Kolejna grupa procesorów to układy oznaczone jako Intel Core M. Cechują się wyższą wydajnością przy niskim zużyciu energii, dlatego najczęściej można je spotkać w mobilnych laptopach. Najczęściej stosowane procesory to natomiast Intel Core i3, Core i5 oraz Core i7. Generalna zasada jest następująca – im wyższy numer, tym procesor bardziej wydajny.

Nazwa każdego procesora zakończona jest literą, np. Intel Core i5-8250U. Litera U oznacza układy o niższym zużyciu energii i dobrej wydajności, a litery HQ, MQ, HK przyporządkowane są procesorom o najwyższej wydajności, a co za tym idzie największym zapotrzebowaniu na energię. W laptopach można też spotkać laptopy desktopowe, te mają oznaczenie K. Cyfra 8 wskazuje generację układu. W tym przypadku jest to najnowsza, ósma generacja Coffee Lake.

Czy jest jakaś alternatywa dla układów Intela? Nie można zapominać o AMD, nawet pomimo faktu, że w tym momencie nie można jeszcze kupić laptopów wyposażonych w mobilne układy tego producenta. W najbliższej przyszłości ma się to jednak zmienić. Na rynek trafią bowiem notebooki wyposażone w układy AMD Ryzen Mobile, które mogą nieco namieszać. Wśród zapowiedzianych układów jest m.in. AMD Ryzen 5 2500U, będący odpowiednikiem Intelowskiego Core i5-8250U, ale według pierwszych testów będący od niego nieco wydajniejszy, a ponadto dysponujący mocniejszą zintegrowaną grafiką. Oczywiście to czas pokaże, czy te zapowiedzi się potwierdzą, kiedy faktycznie będzie można kupić laptopa z podzespołami AMD.

Ile pamięci RAM w laptopie?

Pamięć RAM w laptopie to bardzo istotny czynnik decydujący o tym, czy notebook działać będzie płynnie, szybko i bez zacięć. Duża ilość pamięci pozwoli na jego sprawniejsze i szybsze uruchamianie i wybudzanie ze stanu uśpienie i hibernacji. Umożliwia także pracę na większej liczbie aplikacji, bez spowalniania działania komputera. Dzięki temu jednoczesne otwarcie kilku/kilkunastu okien przeglądarki internetowej, aplikacji biurowych, edytora zdjęć nie będzie obarczone ryzykiem zawieszenia komputera i ryzykiem utraty danych.

Ile pamięci RAM powinien mieć nowoczesny laptop 2018? Do podstawowych zastosowań powinno wystarczyć 4 GB, ale warto rozejrzeć się za wariantami wyposażonymi w 8 GB. Da to większy komfort pracy, a przy okazji zapewni, że laptop będzie nam dobrze służyć przez dłuższy czas. Jest to o tyle istotne, że nie każdy laptop pozwala na łatwą modernizację podzespołów i dołożenie dodatkowej kości pamięci, a część modeli (szczególnie ultrabooków) w ogóle nie oferuje takiej możliwości.

Jeśli wybieramy laptopa do gier lub do zastosowań profesjonalnych tj. edycja zdjęć, wideo, czy aplikacji do projektowania, to można pokusić się o wersje z jeszcze większą ilością RAMu – 16 GB lub więcej.

Warto jeszcze dodać, że najtańsze laptopy, do najprostszych zastosowań mogą być wyposażone w 2 GB RAM. Ponieważ są one używane do podstawowych zadań – np. przeglądania internetu, czy pisania, to taka ilość jest uzasadniona. Płynność działania komputera będzie jednak wyraźnie niższa niż w przypadku droższych modeli.

Karta graficzna

Układ graficzny w laptopie decyduje o tym, czy notebook będzie w stanie poradzić sobie z wyświetlaniem płynnej animacji w grach, czy obsługą profesjonalnych aplikacji. Warto tutaj zauważyć, że współczesne laptopy mają kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. Jej wydajność jest w zupełności wystarczająca do przeglądania internetu, obsługi aplikacji biurowych, oglądania filmów, czy sporadycznego grania w starsze tytuły.

Laptopy do gier są już wyposażone w dodatkowy układ graficzny. Aktualnie są one tworzone przez dwóch producentów – Nvidia i AMD. Dedykowane karty graficzne cechują się bez porównania wyższą wydajnością. Dysponują one także własną pamięcią RAM (nawet 8 GB), tzn. nie korzystają z pamięci RAM laptopa, co także ma wpływ na poprawę działania komputera. Osobny układ graficzny oznacza też, że laptop będzie zużywać więcej energii, czyli praca na jednym ładowaniu będzie możliwa przez znacznie krótszy czas.

MSI GT75VR

W dedykowane karty graficzne są wyposażone także laptopy przeznaczone do obsługi zaawansowanych programów np. projektowania 3D, edycji zdjęć i filmów. Jeśli więc szukamy laptopa do czegoś więcej niż pisania maili i surfowania po internecie, a notebook ma nam służyć jako narzędzie do pracy i zabawy, dodatkowy układ graficzny jest niezbędny. Trzeba się jednak liczyć, że podniesie oznacza to wyższą cenę laptopa.

Wielkość ekranu, rozdzielczość rodzaj matrycy

To jedna z cech, które decydują o wyborze laptopa. Wielkość ekranu ma bowiem bezpośredni wpływ na komfort pracy, mobilność komputera i jego rozmiary. Wybierać można spośród modeli wyposażonych w ekrany od 11,6 do 17,3 cala.

W laptopach mobilnych, nastawionych głównie do pracy poza domem i biurem, z którymi często się podróżuje, najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w ekran o przekątnej 13,3 i 14 cala. Uniwersalne laptopy multimedialne wyposażone są najczęściej w 15,6-calowe wyświetlacze. Taka też przekątna lub większa – 17,3 cala, stosowana jest w laptopach do gier i do pracy.

Asus Zenbook UX430

Jeśli chodzi o rozdzielczość to standardem jest Full HD (1920x1080 pikseli). W takie właśnie wyświetlacze wyposażone powinny być laptopy kosztujące ok. 3000 złotych. W tańszych modelach stosowana jest rozdzielczość 1366x768 pikseli, która oferuje nieco mniej szczegółowy obraz. W najdroższych modelach można znaleźć wyświetlacze o przekątnej nawet 4K.

Oceniając wyświetlacz laptopa, oprócz przekątnej i rozdzielczości warto zwrócić uwagę na typ zastosowanej matrycy. W specyfikacjach stosowanych w sklepach można najczęściej znaleźć taką informację. Stosowane typy matrycy to: błyszcząca, matowa, z powłoką antyrefleksyjną.

 • Matryca błyszcząca oferuje wysoką jakość obrazu i głębokie nasycenie barw, ale jej wadą jest odbijanie się otoczenia na jej powierzchni, co utrudnia pracę w mocno oświetlonych pomieszczeniach
   
 • Na matrycy matowej nie powstają odblaski, więc można na laptopie w nią wyposażonym pracować nawet w ostrym świetle, ale kosztem są nieco gorzej odwzorowane kolory
   
 • Trzeci typ to matryca z powłoką antyrefleksyjną, która łączy cechy obu wcześniejszych rozwiązań

Jaki dysk twardy w laptopie?

W tym względzie nie ma różnicy między laptopami a komputerami stacjonarnymi. W notebookach stosowane są trzy rodzaje dysków: klasyczne HDD (magnetyczne), hybrydowe SSHD i SSD (półprzewodnikowe). Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

 • Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem są tradycyjne dyski HDD, które jednocześnie oferują największą pojemność, czyli możemy na nich zapisać o wiele więcej plików, zdjęć, czy filmów. Z drugiej strony są one wyraźnie wolniejsze, co oznacza, że komputer będzie uruchamiać się i działać mniej sprawnie, niż model wyposażony w dyski hybrydowe i SSD
   
 • Nośniki SSD są wielokrotnie szybsze niż dyski magnetyczne i bardziej nowoczesne. Ich konstrukcja nie zawiera ruchomych, mechanicznych części, więc są bardziej niezawodne, a jednocześnie działają praktycznie bezgłośnie. Laptopy wyposażone w dyski SSD uruchamiają się w kilka sekund, co zwiększa komfort i wygodę pracy. Dyski to są jednak nieco droższe, a przy tym oferują mniejszą pojemność, więc nie będą w stanie pomieścić aż tak dużej ilości danych jak tradycyjne dyski HDD
   
 • Rozwiązaniem pośrednim są dyski SSHD będące połączeniem dysku talerzowego HDD z pamięcią SSD. Laptop optymalizuje pracę umieszczając na szybszym dysku najpotrzebniejsze i najczęściej używane pliki, dzięki czemu komputer działa szybciej niż w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy jedynie nośnik magnetyczny. Takie rozwiązanie jest też tańsze niż wyposażenie laptopa jedynie w dysk SSD, więc stanowi interesującą alternatywę, jeśli nie możemy pozwolić sobie na najlepsze podzespoły

Większe laptopy, czyli modele z ekranem 15,6 cala i większym, modele multimedialne i przede wszystkim laptopy do gier umożliwiają zamontowanie więcej niż jednego dysku. W takiej sytuacji najczęściej system operacyjny zainstalowany jest na szybkim dysku SSD (o pojemności zazwyczaj 128 lub 256 GB), a duże pliki, zdjęcia i filmy przechowywane są na drugim dysku, którym może być już tradycyjny HDD. W ten sposób laptop uruchamia się i działa szybko, a użytkownik ma wystarczająco dużo miejsca na zapisywanie plików.

Bateria, czas pracy

Ten parametr jest szczególnie istotny dla osób, które zamierzają korzystać z laptopa poza biurem, domem i wszędzie tam, gdzie niekoniecznie można liczyć na możliwość jego doładowania. Na czas pracy na baterii wpływ ma jej pojemność wyrażana w specyfikacji w miliamperogodzinach (mAh) lub watogodzinach (Wh). Im większa wartość, tym laptop będzie dłużej mógł działać bez konieczności jego doładowania.

Microsoft Surface Laptop

Na czas pracy na baterii mają wpływ także podzespoły laptopa. Niskonapięciowe procesory Intel Celeron, czy Intel Core M będą działać dłużej niż układy z serii Intel Core, szczególnie najmocniejsze oznaczone literami HQ.

Laptop z systemem operacyjnym czy bez systemu?

Wybierając laptopa musimy też zdecydować, czy chcemy wersję z zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ta pierwsza opcja, dzięki której notebook będzie gotowy do działania praktycznie od razu po rozpakowaniu. Nie trzeba się też troszczyć o instalację odpowiednich sterowników – Windows 10 sam zatroszczy się o wszystko, co niezbędne do działania, pobierze aktualizacje i zagwarantuje bezpieczeństwo.

Windows 10

Jeśli dysponujemy własnym systemem operacyjnym (lub zamierzamy go kupić oddzielnie) to nie ma problemu, aby kupić laptopa w takiej właśnie wersji. Takie rozwiązanie pozwala też nieco zaoszczędzić, co oczywiście nie jest bez znaczenia. Samodzielna instalacja systemu wymaga nieco większej wiedzy i zaawansowania technicznego, ale ma swoje zalety w postaci płynniejszego działania komputera. Na laptopie nie będzie bowiem aplikacji instalowanych przez producenta, które często są zupełnie niepotrzebne, a działając w tle powodują jego wolniejsze działanie.

Laptopy bez systemu będą także interesujące dla osób, które chcą korzystać z darmowych systemów operacyjnych np. Ubuntu i Linux.

Pozostałe cechy w laptopie

 • podświetlana klawiatura - bardzo praktyczny dodatek pozwalający na wygodne pisanie także wieczorami, intensywność podświetlenia można zazwyczaj regulować, a w laptopach do gier można również zmieniać jego kolor, a nawet dodawać efekty iluminacji
   
 • wbudowany modem LTE - dzięki tej funkcjonalności laptop może być na stałe podłączony do internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowych. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w laptopach biznesowych
   
 • czytnik linii papilarnych - dodatkowe zabezpieczenie laptopa, pozwala na szybkie logowanie do komputera za pomocą odcisku palca, bez konieczności wpisywania hasła
   
 • napęd optyczny - coraz rzadziej stosowany, ale dla części osób wciąż konieczny dodatek, dzięki któremu można np. oglądać filmy z domowej kolekcji DVD
   
 • ekran dotykowy - najczęściej stosowany w laptopach konwertowalnych, ułatwia obsługę komputera, przeglądanie internetu, czy zdjęć

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten zbiór informacji o cechach nowoczesnego laptopa ułatwi Wam wybór kolejnego notebooka. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, to zostawcie komentarz, postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Gorąco zachęcamy też do zapoznania się z naszymi zestawieniami najlepszych laptopów w poszczególnych segmentach cenowych i o różnym przeznaczeniu. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tam laptopa idealnego dla siebie.

Zobacz również

marketplace

Komentarze

7
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Na laptopa multimedialnego jak i biznesowego można wydać max 1500 zł! Wystarczy później wywalić Wingrozę 10 i zainstalować lekką dystrybucję Linuxa!
  Manjaro Xfce, Xubuntu z Xfce lub Lubuntu z LXDE w przeciwieństwie do Wingrozy 10 nie potrzebują 8 rdzeniowego procesora, 8-16GB GB ramu czy dysku SSD!
  Będą chodzić jak błyskawica nawet na tym laptopie Kiano z biedronki czy innego taniego marketu ze słabymi podzespołami!
  Jak wybierzemy laptopa bez systemu operacyjnego i zainstalujemy Linuxa to spokojna głowa! Nie trzeba się troszczyć o instalację odpowiednich sterowników – Linux w czasie instalacji sam zatroszczy się o wszystko, co niezbędne do działania, pobierze aktualizacje i zagwarantuje pełne bezpieczeństwo!
  W dodatku zaraz po instalacji dystrybucji np dla początkujących system jest gotowy do użytku. W przeciwieństwie do Wingrozy, macie od razu programy graficzne, przeglądarki, komunikatory, programy pocztowe, pakiety biurowe, edytory tekstowe, odtwarzacze muzyki, video, kodeki czy gadżety które podwyższają wygodę i wydajność pracy!
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  "Laptopy z tego segmentu są lekkie i lekkie."
  Zaloguj się