Płyty główne

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut?

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2018-01-30

Koparki kryptowalut cieszą się coraz większą popularnością, ale do budowy takiego urządzenia warto wybrać odpowiednią płytę główną. Producenci jednak wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i coraz chętniej przygotowują specjalne konstrukcje, których przeznaczeniem jest mining.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 1

Płyty główne do koparek kryptowalut stają się coraz popularniejszym zjawiskiem. Kluczową cechą w takich konstrukcjach okazuje się liczba dostępnych slotów dla kart rozszerzeń i dodatkowe złącza zasilające, natomiast funkcjonalność, dodatkowe technologie czy design schodzą na dalszy plan. Co przygotowali poszczególni producenci?

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 2

ASRock H110 Pro BTC+ to jedna z najciekawszych płyt głównych do koparek kryptowalut. Producent udostępnił tutaj 13 złączy dla kart rozszerzeń, a dodatkowe zasilanie doprowadzają dwa wtyki MOLEX i jeden SATA.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 3

Warto jednak pamiętać, że do podłączenia tylu kart trzeba wykorzystać specjalne przedłużacze (tzw. risery). Nie obejdzie się też bez dwóch porządnych zasilaczy.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 4

ASUS postanowił jednak pójść o krok dalej i przygotował płytę główną B250 Mining Expert, która obsługuje… 19 kart graficznych (!). Dodatkowym atutem jest konstrukcja przystosowana od razu do podłączenia trzech zasilaczy.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 5

Model ASUS B250 Mining Expert oferuje specjalnie zoptymalizowany tryb w UEFI. Do tego podczas procedury POST możemy zidentyfikować, które sloty są aktywne i zidentyfikować ewentualne usterki. Niestety, za tak wypasioną płytę trzeba też odpowiednio zapłacić – u nas jest to około 1000 zł.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 6

Biostar TB250-BTC+ to podstawowa propozycja tajwańskiego producenta. Na pokładzie podstawka LGA 1151 pod starsze (i póki co tańsze) układy Intel Skylake/Kaby Lake, dwa banki pamięci i sześć gniazd SATA 6 Gb/s.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 7

Głównym atutem modelu Biostar TB250-BTC+ jest nietypowy zestaw złączy dla kart rozszerzeń – jedno PCI-Express 3.0 x16 i siedem PCI-Express 3.0 x1. Łącznie można tutaj zainstalować osiem kart graficznych. Nie zapomniano też o dodatkowym zasilaniu (2x MOLEX).

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 8

Biostar przygotował też propozycję dla bardziej wymagających klientów - model TB250-BTC Pro, który również współpracuje ze starszymi układami Intel Skylake/Kaby Lake i pamięciami DDR4.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 9

Do dyspozycji jeszcze więcej złączy PCI-Express – jedno 3.0 x16 i jedenaście 3.0 x1. Łącznie płyta obsłuży dwanaście kart graficznych, więc dwukrotnie więcej niż standardowe, cywilne mobasy. W przypadku obsadzenia większej liczby slotów warto zadbać o odpowiednie zasilanie (producent przewidział dwa wtyki MOLEX).

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 10

Płyta główna do koparek pod procesory AMD? Czemu nie! Przykładem tutaj może być model Biostar TA320-BTC (lub bliźniaczy Biostar TB350-BTC). Na pokładzie podstawka AM4, dwa banki pamięci DDR4 DIMM i cztery gniazdka SATA 6 Gb/s.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 11

Komplet slotów dla kart graficznych nie jest aż tak bogaty (do dyspozycji oddano jedno PCIe 3.0 x16, dwa PCIe 3.0 x1 i trzy PCIe 2.0 x1), ale producent udostępnił dwa dodatkowe złącza zasilające typu MOLEX.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 12

Gigabyte H110-D3A może nie imponuje funkcjonalnością, jak modele firm ASUS czy ASRock, ale to jedna z najtańszych propozycji dla „górników”. Za około 400 zł można tutaj obsadzić sześć kart graficznych (nie zapominając o dodatkowym zasilaniu).

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 13

Podobnie jak poprzednie modele, płyta H110-D3A współpracuje ze starszymi procesorami Intela z generacji Skylake i Kaby Lake. Producent przewidział dwa banki DDR4 DIMM, cztery gniazda SATA 6 Gb/s, a nawet jedno gniazdo M.2 32 Gb/s

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 14

Gigabyte przygotował też propozycję dla bardziej wymagających klientów. Model B250-FinTech obsługuje nawet dwanaście kart graficznych, a do tego przewidziano dwa złącza zasilające MOLEX. W UEFI dodano też specjalny tryb dla rozbudowanych koparek.

Jaka płyta główna do koparki kryptowalut? | zdjecie 15

Jeżeli chodzi o pozostałe złącza, nie powinniśmy oczekiwać wodotrysków. Dla procesora przeznaczono podstawkę LGA 1151 (pod jednostki Core 6. i 7. generacji), a dla pamięci cztery sloty DDR4 DIMM. Jest też sześć gniazdek SATA III 6 Gb/s.

marketplace

Komentarze

16
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Panowie a nie uważacie, że producenci gier maja problem bo:
  Mogę zapłacić 1000zł za kartę ale nie 4000zł. Kiedyś regularnie wymieniałem kartę a w tym roku nawet nie planuje ze względu na koszty. Więc po co robić grę z przepiękną oprawą graficzna jak nie będą dostępne w przystępnych cenach karty które pozwolą nam się cieszyć tą grafiką. Co z tego, ze wybrana grupa kupi karty do koparek jak w tym samym czasie można było masowo sprzedawać karty dla przeciętnego zjadacza. Kiedy koparki odejdą już w zapomnienie rynek zaleją zużyte i zmęczone karty graficzne pracą 24 godziny na dobę. .....ja na pewno takiej nie kupię a Wy???
  Zaloguj się
 • avatar
  to teraz bedziecie pitolic o sprzecie dla kopaczy zamist dla graczy, eh
  Zaloguj się
 • avatar
  Niech ta bańka spekulacyjna w końcu pęknie. W czerwcu planuję kupno nowego kompa i nie mam ochoty płacić 4k za dobrą grafę.
  Zaloguj się
 • avatar
  Wymyślili jakieś bitcoiny koparki a to odbija się na kartach graficznych przez te bitcoiny ceny kart tylko lecą w górę i nie tylko.
  Zaloguj się
 • avatar
  Niepotrzebnie dają złącze x16.
  Zamiast tego bardziej praktyczne byłoby dodać więcej złączy x1.
  Zaloguj się