Na topie

Jaki czujnik czadu kupić? TOP 5

Autor:
redakcja

więcej artykułów ze strefy:
Małe AGD do domu i ogrodu

Mnóstwo domów i mieszkań wykorzystuje ogrzewanie gazowe, kominki, piece lub gazowe podgrzewanie wody. Zatrucie tlenkiem węgla często kończy się tragicznie, więc warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jaki czujnik czadu kupić?

 • Jaki czujnik czadu kupić? TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Sezon jesienno-zimowy kojarzy się oczywiście z początkiem sezonu grzewczego i oczywiście licznych zawiadomieniach o (często śmiertelnych) wypadkach zatruciem czadu, czyli tlenkiem węgla zwanego "cichym zabójcą". Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla? Przede wszystkim nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, sprawdzaj wentylację zwłaszcza łazienek, szczelność przewodów kominowych, kontroluj stan techniczny urządzeń, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń w których korzystasz z urządzeń gazowych i dopiero na samym końcu - kup detektor czadu do domu.

Jeśli szukasz również urządzenia do oczyszczania, zobacz nasz poradnik jak wybrać oczyszczacz powietrza. Za pomocą aplikacji na smartfonie możesz również sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy.

To właśnie czujniki czadu mogą cię zaalarmować przed niebezpieczeństwem. Urządzenia takie mogą być zasilane sieciowo, bateryjnie (czujniki na baterie) bądź łączące oba te rozwiązania. Na pewno warto też wspomnieć, że na rynku można znaleźć np. czujniki gazu ziemniego (metanu), tak jak np. FireAgel NG-9B, jak i urządzenia 2w1. Oczywiście należy pamiętać, by wybrany przez nas czujnik był urządzeniem z atestem (PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2) - nie warto oszczędzać na tanich chińskich podróbkach, których poprawnego działania nikt nie zagwarantuje. Osoby niedosłyszące powinny zwrócić uwagę na urządzenia alarmujące nie tylko za pomocą dźwięku, ale i sygnałów świetlnych.

Czujniki są nieskomplikowane w montażu (zwłaszcza te bateryjne - bowiem można je instalować w dowolnym miejscu, bez konieczności oglądania się na źródło zasilania) i praktycznie każdy sobie z tym poradzi. Na jakiej wysokości umieścić czujnik czadu? Na pewno warto sprawdzić co na ten temat mówi instrukcja, ale ogólnie jest to wysokość około 1,5 metra. 

Polecane czujniki czadu:

 

Blaupunkt CO-S2

Blaupunkt CO-S2 to urzędzenie które wykorzystuje elektrochemiczny czujnik tlenku węgla (czułość określona standardem EN50291). Czas reakcji czujnika przy stężeniu CO na poziomie 300 PPM wynosi 3 minuty, przy stężeniu 100 PPM 10-40 minut, przy 50 PPM 60-90 minut, a przy stężeniu 30 PPM - 120 minut. Blaupunkt CO-S2 został wyposażony w funkcję okresowego samodiagnozowania, jak i ostrzeżenia o niskim poziomie baterii. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami AA i przystosowane jest do montażu naściennego.

90%

Ocena benchmark.pl

FIBARO CO Sensor FGCD-001 ZW5

Fibaro CO Sensor FGCD-001 ZW5 to czujnik tlenku węgla, który może działać samodzielnie, jak i w sieci inteligentnego domu. Urządzenie kompatybline jest z technologią MESH (bezprzewodowy protokół Z-Wave), co daje duże możliwości zarządzania automatyką domową. Czujnik wspiera również pracę w trybie chronionym (Z-Wave Network Security) z szyfrowaniem AES-128. Producent podkreśla dużą czułość urządzenia, co pozwala na szybkie wykrycie zwiększenie poziomu tlenku węgla w powietrzu. Fibaro CO Sensor FGCD-001 ZW5 jest również wyposażony w czujnik temperatury. Alarm sygnalizowany jest zarówno dźwiękiem, jak i diodą LED.

90%

Ocena benchmark.pl

Ferguson SmartHome CO Detector FS1CO

Ferguson CO Detector FS1CO to czujnik czadu wyposażony w alarm dźwiękowy i świetlny. Urządzenie stanowi element systemu inteligentnego domu Freson SmartHome, ale może być używane samodzielnie. Czujnik można obsługiwać przy pomocy smartfona, przy użyciu aplikacji Ferguson Smart. Detektor jest zgodny ze standardem ZigBee, więc może działać wspólnie również ze smart urządzeniami innych producentów. Czujnik należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

90%

Ocena benchmark.pl

KIDDE KID-10LLDCO

KIDDE KID-10LLDCO to czujnik tlenku węgla wyposażony miezy innymi w wyświetlacz LCD. Urządzenie wyposażone jest w sensor elektrochemiczny, a pomiar koncetracji czadu wykonywany jest co sekundę. Producent gwarantuje 10-letni okres pracy urządzenia, które można zainstalować na ścianie, bądź po prostu postawić na płaskiej powierzchni. Przekroczenie poziomu tlenku węgla powoduje włączenie alarmu dźwiękowego, jak i sygnalizowanie jest miganiem diody LED. KIDDE KID-10LLDCO jest zgodny z polską normą PN-EN50291-1:2010.

90%

Ocena benchmark.pl

FireAngel CO-9D

FireAngel CO-9D może się pochwalić zaawansowanym sensorem elektrochemicznym, który ma wychwytywać nawet najmniejsze ilości tlenku węgla. Nie bez znaczenia jest również bardzo atrakcyjna cena, jak i wbudowany termometr. Alarm sygnalizowany jest zarówno dźwiękiem, jak i światłem.  Zintegrowana bateria jonowa nie wymaga ładowania, a jej żywotność określono na 7 lat. Jeśli zamierzacie zakupić czujnik czadu tej firmy, można również zwrócić uwagę na model FireAngel SCO5.

90%

Ocena benchmark.pl

Inne, warte uwagi:

FireAngel SCO5

FireAngel SCO5 to czujnik zarówno tlenku węgla (sensor elektrochemiczny), jak i dymu (sensor optyczny). Urządzenie zasilane jest dwoma bateriami AA - komora jest łatwo dostępna i wymiana baterii nie wymaga demontażu całego czujnika. FireAngel SCO5 informuje o zagrożeniu zarówno za pomocą sygnałów świetlnych, jak i dźwiękowych. Przycisk Test/Silence umożliwia zarówno przetestowanie urządzenia, jak i wyciszenie dźwięku w przypadku fałszywego alarmu.

90%

Ocena benchmark.pl

Jaki czujnik dymu?

Jalo Lento 10 Silver Grey

Czasem nie jest nam potrzebny czujnik czadu, a jedynie dymu. Jalo Lento 10 to czujnik dymu o wyjątkowym wyglądzie ćmy. Fińska firma zaprojektowała jego wyjątkowy wygląd tak, by pasował na przykład do dziecięcych pokojów. Produkt występuje w kilku wersjach kolorystycznych, które można dobrać do wystroju wnętrza. Bateria w urządzeniu może pracować nawet 10 lat. Urządzenie korzysta z optycznego czujnika dymu. Można je zainstalować na ścianie standardowo, za pomoca kołków, lub też za pomocą taśmy 3M.

90%

Ocena benchmark.pl

Odsłon: 7713 Skomentuj artykuł
Komentarze

5

Udostępnij

Małe AGD do domu i ogrodu w marketplace

 1. musslik
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-10-29 19:40

  Chyba jednak lepiej zadbać o poprawne działanie wentylacji...

  Skomentuj

  1. musslik
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-11-01 11:14

   Poważnie, przy sprawnej wentylacji nie ma prawa powstać czad :)

   Skomentuj

 2. Ragnar Lothbrok
  Oceń komentarz:

  -11    

  Opublikowano: 2018-10-30 00:18

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  To są zabawki a nie czujniki ... Poszukałbym czegoś w ofercie chociażby Gazexu...

  Skomentuj

 3. Misio38
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-10-30 20:08

  Polecacie badziewie, a polski Gazex będący standardem na naszym rynku to gdzie?

  Skomentuj

  1. Misio38
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-08 13:17

   Dodam, że nie proponowałbym sensora elektrochemicznego do urządzenia domowego, które zostanie gdzieś powieszone czy postawione i nigdy nie będzie serwisowane. W tej sytuacji lepiej dać czujnik półprzewodnikowy, który z czasem zwiększa swoją czułość i w najgorszym razie będzie alarmował bez potrzeby w przeciwieństwie do innych rodzajów czujników zmniejszających ją z czasem.

   Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!