Na topie

Jaki program do backupu danych - TOP 5

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Regularne tworzenie kopii zapasowej to coś, o czym warto pamiętać. W realizacji tego założenia pomagają płatne i darmowe programy do backupu danych. Oto te, które aktualnie spisują się najlepiej.

 • Jaki program do backupu danych - TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4.7

dobry plus

 

A A

Mówi się, że użytkownicy komputerów dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy zaczną je robić. Jeżeli zaliczacie się do tej drugiej grupy, to mamy dla was kilka propozycji w postaci aplikacji umożliwiających sprawną realizację tego celu. Oto najlepsze programy do backupu danych.

Jak stworzyć kopię zapasową danych na komputerze? Można do tego wykorzystać narzędzie wbudowane w system Windows 10. Osoby, którym zależy na większej szybkości, szerszych możliwościach konfiguracyjnych oraz pełnej niezawodności, powinny jednak sięgnąć po rozwiązanie z zewnątrz. W tym zestawieniu znajdziecie niektóre spośród najlepszych darmowych oraz płatnych programów do backupu.

Dlaczego warto skorzystać z któregoś z wymienionych tutaj programów? Odpowiedź jest krótka: po to, by nie utracić dostępu do ważnych plików, takich jak firmowe dokumenty, pamiątkowe zdjęcia, filmy z wakacji czy prywatne zapiski. A bez backupu można je stracić dosłownie w sekundę – w wyniku awarii komputera, infekcji złośliwym oprogramowaniem czy też przypadkowego usunięcia.

Dobre aplikacje do backupu pozwalają na tworzenie kopii zapasowych pojedynczych plików lub folderów, ale też całych partycji czy dysków, a następnie umożliwiają ich bezpieczne przechowywanie (na osobnym nośniku fizycznym lub w chmurze) i sprawne przywracanie (pojedynczo lub w całości). Oferują także oszczędność miejsca, dzięki robieniu kopii różnicowych, a także tworzenie obrazów systemu.

Co więc wybrać? Oto nasze propozycje.

Najlepszy program do backupu danych:

 

 1. EaseUS Todo Backup Free

  Pobierz EaseUS Todo Backup Free

   

  EaseUS Todo Backup Free to w opinii wielu osób najlepszy darmowy program do backupu danych. Pozwala użytkownikom domowym szybko i łatwo tworzyć kopie zapasowe pojedynczych plików, wybranych folderów czy całych dysków, a także systemu wraz z aplikacjami i ustawieniami. Nawet bezpłatna wersja programu umożliwia korzystanie z wszystkich trybów robienia backupu (pełny, przyrostowy, różnicowy i planowany), a także sprawne przywracanie danych po awarii, infekcji czy przypadkowym usunięciu. Dużym atutem aplikacji jest w dodatku przejrzysty interfejs, dzięki któremu obsługa nie powinna przysparzać kłopotów nawet zupełnemu laikowi. Istnieją również płatne, bardziej zaawansowane wersje: Home (z powiadomieniami czy rozbudowanym systemem harmonogramu) oraz Workstation (ze scentralizowanym zarządzaniem kopiami).

  EaseUS Todo Backup Free


 2. AOMEI Backupper Standard

  Pobierz AOMEI Backupper Standard

   

  AOMEI Backupper Standard to darmowe oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych przeznaczone przede wszystkim do zwykłych zastosowań domowych. Po instalacji programu oczom użytkownika ukazuje się przyjazne okno, z poziomu którego uzyskuje on dostęp do wszystkich funkcji. W jednej sekcji znajdziemy te podstawowe, czyli oczywiście backup plików, katalogów, partycji, dysku lub systemu, w kolejnej – opcje przywracania danych. W menu znajdziemy również zakładkę z opcjami klonowania dysku, na przykład w celu przenosin na nośnik o większej pojemności lub modernizacji z HDD na SSD.

  AOMEI Backupper Standard 3. Paragon Backup & Recovery

  Pobierz wersję próbną Paragon Backup & Recovery

   

  Tymczasem przechodzimy już do rozwiązań płatnych (z darmowymi wersjami z limitowaną funkcjonalnością lub ograniczonym czasem użytkowania). Jeśli liczycie na większą szybkość, szersze możliwości oraz niezawodność i jesteście gotowi za to zapłacić, to jedną z najlepszych opcji jest Paragon Backup & Recovery. Program pozwala na dokładne określenie zakresu kopii zapasowej i wykonanie różnicowego lub przyrostowego backupu – ten pierwszy pozwala zaoszczędzić miejsce, drugi zapewnia większą elastyczność przy przywracaniu plików. Skoro już przy tym jesteśmy, warto zwrócić uwagę na potężne filtry, które ułatwiają odnajdywanie zgubionych lub utraconych plików.

  Paragon Backup & Recovery 4. Acronis True Image

  Pobierz wersję próbną Acronis True Image

   

  Równie dobrze w praktyce wypada program Acronis True Image, którego najmocniejszymi atutami są wszechstronność i przejrzystość. Korzystając z wygodnego w użyciu menu, użytkownik może swobodnie dostosować to, co i jak ma być zabezpieczone przed utratą. Do wyboru jest standardowa kopia pojedynczych plików i folderów, pełny obraz dysku czy klonowanie, a także backup ciągły lub oparty na harmonogramie. Wykonaną kopię można zaszyfrować i przechowywać na dysku lokalnym lub w chmurze, śledzić ich status, a następnie – w razie takiej potrzeby – szybko i wygodnie przywrócić (pojedynczo lub w całości). Istnieje również wariant dla firm: Acronis Backup, który oferuje kopie zapasowe stacji roboczych, serwerów, urządzeń mobilnych, dysków chmurowych i maszyn wirtualnych.

  Acronis True Image 5. Ferro Backup System

  Pobierz wersję próbną Ferro Backup System

   

  Przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych dobrze sprawdzi się z kolei Ferro Backup System. To aplikacja sieciowa, która umożliwia tworzenie backupu serwerów, stacji roboczych i komputerów oraz maszyn wirtualnych na poziomie plików lub też bloków. Program pozwala na komfortową automatyzację archiwizacji danych oraz umożliwia szybkie przywrócenie plików w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii czy infekcji. Ciekawostką może być opcja backupu otwartych plików (np. skrzynek pocztowych, z których aktualnie korzystają pracownicy). Ogólnie rzecz biorąc jednak, prostota i wydajność to najważniejsze plusy tego rozwiązania, za które odpowiada firma Bielska-Białej.

  Ferro Backup SystemOdsłon: 3228 Skomentuj artykuł
Komentarze

15

Udostępnij
 1. kamild1996
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-04-08 14:18

  Macrium Reflect jest mniej funkcjonalny od tych wszystkich narzędzi? Spodziewałem się go na tej liście mówiąc szczerze.

  Skomentuj

  1. eruthanor
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-08 15:09

   Też otwierając artykuł myślałem, że w zestawieniu pojawi się Macrium Reflect.

   Skomentuj

   1. Spoon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-08 15:21

    +1

    Skomentuj

  2. arnakus
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-08 17:33

   A ten program umożliwia podmontowanie archiwum jako dysku i wyciągnięcie z niego tylko potrzebnych plików czy też trzeba użyć innego narzędzia np. VM ?

   Skomentuj Historia edycji

   1. kamild1996
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-08 18:51

    Tak, można przeglądać kopie i wyciągać pliki

    Skomentuj

  3. mrocznysedes
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-08 18:43

   Nie robi kopii na eftepa. ;-)
   A z płatnych rozwiązań, które nie mają opcji robienia obrazu całego twardziela to są jeszcze KLS Backup lub Iperius Backup.

   Skomentuj

   1. kamild1996
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-08 19:05

    Faktycznie nie ma.
    Używam go w domu do robienia kopii całego dysku co kilka tygodni na dysk zewnętrzny i sprawuje się u mnie świetnie.

    Skomentuj

 2. Ethanar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-08 16:23

  Dwa słowa Time Machine.

  Skomentuj

  1. Erathiel
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-09 14:57

   Rzeczywiście. Zwłaszcza jeśli potrzebujesz robić kopie zapasowe np. stacji roboczych działających pod Windowsem albo linuksowych serwerów. Powodzenia :)

   Skomentuj

   1. Ethanar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-09 20:09

    Nie zrozumiałeś mnie. Skoro Time Machines to OS X.

    Skomentuj

 3. benutzer
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-08 17:04

  Ja polecam urbackup. My w firmie opierniczamy tym 60 stacji. I najfajniejsze jest to, że jest za free.

  Skomentuj

 4. cacodemon
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-09 07:06

  Proces EaseUS powoduje często problemy z odpaleniem niektórych gier : Bioshock Infinite, Dirt Rally czy GTAV.

  Skomentuj

 5. januszb
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-04-09 14:20

  SyncBackPro.
  Lokalnie, sieciowo, do chmury. Różne metody backupu. Indywidualne profile i ich zestawy. Skrypty, terminarz, rózne metody kopiowania lub porównywania plików. Symulacja odzysku. Filtry na rodzaje danych, które chcemy lub nie chcemy backupować. I wiele innych. Szczególnie przydatne gdy chcemy bardzo dokładnie określić co chcemy backupować. Interfejs zawiera mnogość opcji ale udostępnia wersję "Simple", która ukrywa 2/3 opcji niepotrzebnych zwykłemu Kowalskiemu.
  Każdy ma swoje przyzwyczajenia. Ja od wielu lat używam właśnie SyncBackPro.

  Skomentuj

 6. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-11 11:18

  z tego co ja widzę, najskuteczniejszą metodą na backup, niestety offline, jest ...... linux. a konkretnie (gotowego przepisu nie podam)

  1. jakaś dystrybucja live prawidłowo obsługująca kontroler dysku i USB naszego komputera. to jest niemal każda duża dystrybucja. może być debian, ubuntu, suse, knoppix, cokolwiek co sobie każdy wybierze.
  2. dostęp do shell dystrybucji
  3. dodatkowy dysk twardy na który wykonamy backup, może być USB3 byleby był prawidłowo rozpoznany bo po USB2 będzie działał w ślimaczym tempie. ewentualnie eSata jeśli ktoś ma, lub SATA jeśli podłączanie kabli nie jest nam straszne i konfiguracja bios/kontrolera
  4. głowa!!!!! abyśmy dysku nie pomylili
  5. dodatkowy dysk musi być większy od backupowanego, nie dla każdego jest to oczywiste, conajmniej 2x. nie musi być mega szybki :)
  6. na dysku backupu konfigurujemy LVM i wolumen logiczny do backupu, na nim jakiś oszczędny system plików którego struktura nie zapcha nam dysku bez potrzeby. może być ZFS jeśli nasza dystrybucja go wspiera, może być XFS. EXT3/4 tak sobie, on trochę zapycha. z tym że ZFS eliminuje potrzebę użycia LVM.
  7. na przygotowany volumen robimy odpowiedni rsync dysku który backupujemy. to polecenie (opcje) powinno wspierać istniejący plik, i nanosić na niego tylko zmiany bez zbędnych zapisów.
  8. po backupie robimy snapshot aby się przygotować do następnego backupu
  9. przy następnym backupie jeśli brakuje miejsca, należy usunąć stare snapshoty z poziomu LVM lub ZFS. po tym nanosimy zmiany na nasz plik za pomocą rsync. ten plik jest oczywiście obrazem naszego backupowanego dysku.

  w przypadku problemu, odzyskujemy po prostu z powrotem plik, np. za pomocą polecenia dd wprost na dysk. bieżące dane zostaną oczywiście w 100% zatarte tymi z backupu.
  jeśli jednak problem powstał wcześniej, to trzeba sobie podmontować jeden z wybranych snapshotów, i z niego odzyskiwać.

  zaleta tego rozwiązania jest taka, że kolejne backupy zapisują na backupowanym dysku jedynie różnice a nie całość.

  oczywiście powyższa metoda jest dla doświadczonych użytkowników. to nie jest metoda pod tytułem "rozpakuj pudełko, włóż nośnik instalacyjny, zainstaluj, podłącz dysk zbierający backupy, kliknij w przycisk "backup". to tak nie działa :)

  I na tym zakończę. oczywiście zaprezentowane programy są wygodniejsze i łatwiejsze.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-11 11:20

   aha zapomniałbym, kiedyś na rynku był dostępny fantastyczny moim zdaniem (odpłatny) program norton ghost. obecnie niestety nie jest już sprzedawany.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!