Na topie

Polecane telewizory z ekranem 50-55 cali - TOP 5

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Jaki TV Najlepsze produkty Producenci: LG Panasonic Samsung SONY

Sprawdziliśmy, które telewizory z ekranem o przekątnej 50 lub 55 cali zasługują na to, aby wziąć je pod uwagę. Jeśli zastanawiacie się, jaki telewizor 55-calowy kupić, to mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże w wyborze właściwego modelu.

  • Polecane telewizory z ekranem 50-55 cali - TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

50-55 cali to zarówno z rynkowego, jak i technicznego punktu widzenia bardzo interesująca kategoria telewizorów. Chociaż, jak w większości kategorii, dominują tu modele z panelami 60Hz, mamy też już dość spory wybór modeli z matrycami klasy 120Hz oraz OLED (choć te ostatnie dopiero od 55 cali). Jeżeli zatem szukasz bardzo dobrego lub najlepszego telewizora z ekranem 50-55 cali, zapoznaj się z polecanymi przez nas modelami.

Chcąc kupić dobry telewizor 50 calowy lub może nawet większy, 55-calowy powinniśmy wziąć pod uwagę, oprócz osobistych preferencji co do marki, koloru obudowy, czy kształtu podstawy, także cechy obiektywne, tj. np. parametry techniczne. Wśród nich najważniejsze to:

  • współczynnik kontrastu,
  • błędy odwzorowania barw,
  • ostrość obrazów ruchomych.

Nie jest prawdą ani to, że wszystkie telewizory świecą tak samo, ani to, że matryce pochodzą od dwóch-trzech głównych producentów, którzy kopiują od siebie rozwiązania techniczne. Wbrew pozorom różnice są bardzo duże, także pomiędzy telewizorami wyposażonymi w wyświetlacz od tego samego producenta (np. OLED od LG Display) i o takiej samej przekątnej. Jeżeli ktoś ma inne zdanie lub nie widzi różnic, to powinien przestać czytać niniejszy poradnik, udać się do sklepu i kupić pierwszy z brzegu telewizor. No bo ”po co dzielić włos na czworo skoro i tak nie widzę różnicy?”.

Jednakże ci, dla których diabeł, przepraszam, dobry obraz tkwi w szczegółach, wiedzą, że różnice w jakości obrazu potrafią być bardzo duże.

Jeżeli szukacie tańszych telewizorów, polecam wcześniejszy artykuł poświęcony urządzeniom do trzech tysięcy złotych.

Natomiast konsolowcy i pecetowcy więcej informacji o polecanych modelach telewizorów do gier znajdą tutaj.

Jaki telewizor 50-55 cali kupić?

 

Samsung 50MU6102

Czasem mamy do czynienia z telewizorem, który nie wzbudza zachwytu od pierwszego kontaktu: rozcapierzona, krzyżakowa podstawa zajmująca sporo miejsca, czy podatny za zarysowania lakier na plastikowej ramce wokół ekranu. Pomimo tego 50-calowy Samsung z najtańszej serii telewizorów 4K z dwóch względów jest telewizorem wyjątkowym. Po pierwsze ma współczynnik kontrastu przekraczający 4000:1, co gwarantuje ciemną czerń, tak istotną podczas nocnego, czy wieczornego oglądania. Po drugie, już w ustawieniach fabrycznych trybu „film” błędy odwzorowania barw są wyjątkowo niskie. Choć matryca jest klasy 60Hz, obrazy ruchome są ostrzejsze niż w wielu konkurencyjnych telewizorach z matrycami tej samej klasy (np. IPS-ach lub telewizorach TCL). Co więcej, 50MU6102 ma dobrze działającą wielostopniową regulację upłynnienia ruchu. Dodajmy do tego dobre multimedia i stanie się jasne dlaczego, moim zdaniem, 50MU6102 to jeden z najlepszych 50-calowych elcedeków w cenie do dwóch tysięcy złotych. Warto jednakże sprawdzić ekran pod względem prześwietleń w pobliżu dolnej ramki ze względu na dość spory rozrzut jakościowy pomiędzy egzemplarzami (przynajmniej wśród pierwszych partii produkcyjnych).

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
50 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
ethernet LAN, composite (CVBS), component, 3x HDMI, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
DVB-C, DVB-T2

Pełna specyfikacja

60%

Ocena benchmark.pl

Samsung 55NU8042

W roku 2017 Samsung 55MU7002 był jednym z najbardziej udanych telewizorów koreańskiej marki. Rok później Samsung ma w ofercie jego następcę, ale trzeba go szukać nie pod symbolem 55NU7002, lecz 55NU8002 lub też, w nieco bardziej „luksusowej” odmianie ‒ 55NU8042.  Choć symbole mówią co innego, 55NU8042 jest następcą modelu 55MU7002, a to ze względu na 120-hercowy wyświetlacz, którego pozbawiony będzie „rzekomy” następca 55MU7002, czyli 55NU7002 (nawiasem mówiąc 60-hercowe będą cała seria NU7 plus 49-calowe modele z serii NU80 i NU85). A jak z jakością obrazu 55NU8042? Choć kontrast jest niemalże identyczny jak w 55MU7002, kolory są lepiej nasycone i bardziej atrakcyjne. Najważniejszą zmianą są jednakże dużo lepsze, niemalże nieagresywne algorytmy wygaszania 6 pionowych stref. To zupełnie nowa jakość w telewizorach Samsunga - jeżeli ktoś wcześniej narzekał na „wścibskie” pionowe pasy, to koniecznie powinien zobaczyć najnowszego 55NU8042 w akcji  w ciemnym pomieszczeniu. Zmiany są naprawdę duże i na szczęście ‒ na lepsze.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3240x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, 4x HDMI, 2x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Sony 55XF9005

Jako następca udanego ubiegłorocznego 55XE9005, 55XF9005 nie miał łatwego zadania. Tym bardziej cieszy, że udało się osiągnąć postęp w stosunku do poprzednika. Dzięki nowemu wyświetlaczowi (nadal LCD VA) oraz nowatorskiemu układowi X-Motion Clarity udało się podnieść ostrość obrazów ruchomych na znacznie wyższy poziom. Ba, trzeba jasno stwierdzić, że pod tym względem Sony 55XF9005 jest najlepszym telewizorem na rynku oferującym nie tylko najostrzejsze obrazy ruchome w trybie SDR, lecz także obrazy z najmniejszą liczbą niepożądanych artefaktów (zakłóceń). Dodajmy do tego świetne odwzorowanie barw (na wprost) i to już w ustawieniach fabrycznych trybu „kino pro” oraz wysokiej jakości tor wizji (usuwanie przeplotu i przeskalowywanie obrazu), a także podświetlenie z 48-strefami wygaszania, a obraz zalet tego telewizora będzie niemal kompletny. Czyżby najlepszy telewizor do oglądania Mundialu 2018? Moim zdaniem, tak.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), 4x HDMI, 3x USB, antenowe
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

LG 55SK9500

Przez ostatnich kilka lat flagowe telewizory LCD marki LG żyły sobie swoim własnym, raczej mało atrakcyjnym życiem. Mieliśmy co prawda kilka innowacji, w tym np. nawet skuteczne, choć mocno  przereklamowane i niezrozumiane do końca przez użytkowników (i często mylone z kropkami kwantowymi) rozwiązanie o nazwie Nano Cell, jednakże w obszarach naprawdę istotnych dla jakości obrazu (jak np. kontrast) działo się niewiele albo prawie nic. Powszechnie wiadomo, że główną zaletą wyświetlaczy IPS (a takie są w większości telewizorów LG) jest wysoka jakość odwzorowania barw zarówno na wprost ekranu, jak i pod kątem (inaczej mówiąc, kolory nie bledną pod kątem jak w matrycach LCD typu VA). Z kolei główną wadą IPS-ów jest jasna czerń i niski kontrast. W przeszłości, firma LG oferowała kilka modeli z kontrastem podniesionym za pomocą wielostrefowego wygaszania, lecz niestety, po roku 2013, zajęta rozwojem i promocją OLED-ów, LG niejako „zapomniała” o swoich telewizorach LCD. Tym bardziej cieszy, że wprowadzając pełne podświetlenie z powrotem do dwóch najwyższych serii LCD (SK9500 i SK8500) LG zaczęła aktywnie „wspierać swoją drugą nogę”. Wiem, że 50 stref to zbyt mało w stosunku do najbardziej zaawansowanych rozwiązań (>500 stref), ale przecież to ponad 8 razy lepiej niż w typowym krawędziowym elcedeku. Pozytywne efekty tej zmiany widać zwłaszcza w ciemnym pokoju: dzięki głebszej czerni i wyższemu kontrastowi, znakomite IPS-owe kolory nabrały takiego blasku, że zaryzykowałbym stwierdzenie, że pod względem stopnia subiektywnej ekspresji barw telewizor ten jest w absolutnej światowej czołówce. Podsumowując, flagowa seria SK9500 to aktualnie najlepsze telewizory IPS na rynku, a podobnych (tj. IPS-ów z pełnym podświetleniem) nie ma i nie będzie u konkurencji (przynajmniej w tym roku).

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Panasonic TX-55FZ800E

Są ludzie, którzy z uporem maniaka twierdzą, że najważniejszy jest panel (tj. wyświetlacz), a elektronika telewizora „nic nie dodaje”. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, uważają, że skoro wszystkie telewizory OLED mają wyświetlacz od tego samego producenta (LG), to nie ma sensu przepłacać za (zwykle droższe) OLED-y od konkurencyjnych marek takich jak Sony, Philips, czy Panasonic. Niestety, ww. rozumowanie jest błędne. Sam panel, choć oferujący niezrównany i największy na rynku kontrast natywny, nie jest wolny od problemów. Po pierwsze, niezbędna jest dobra elektronika korygująca kolory i trzymająca je w ryzach aby nie były przesycone i/lub „mało naturalne” jak np. w pierwszych OLED-ach. Po drugie, choć OLED-y z samej natury mają absolutną czerń, to już sposób, w jaki przechodzą z tej czerni w bardzo ciemne szarości pozostawia, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia. Mam tu na myśli rozliczne zniekształcenia, które widać w bardzo ciemnych gradientach, od rozlewających się dynamicznie plam, po powszechnie znienawidzone pionowe pasy (banding). Co ciekawe, w modelu 55FZ800 inżynierom Panasonica udało się ww. negatywne zjawiska wyeliminować. Czyżby najlepszy OLED na rynku? Trudno powiedzieć nie przetestowawszy jeszcze najnowszego C8 od LG, ale jeśli nie najlepszy, to na pewno jeden z najlepszych. Czystość przejść tonalnych w pobliżu czerni jest po prostu fenomenalna.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
OLED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, czytnik kart pamięci, ethernet LAN, component, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

 

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Odsłon: 55651
Komentarze

1

Udostępnij