Kino w domu na jesienne wieczory
Kino domowe

Kino w domu na jesienne wieczory

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

Dobry telewizor i zestaw kina domowego to wszystko, czego potrzeba, by długie i chłodne jesienne wieczory stały się przyjemniejsze.

Dni są coraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze. Krótko mówiąc: jesień w pełni i zima za rogiem. To nie jest pora, która sprzyja spędzaniu dużej ilości czasu poza domem, ale może to być nawet plus. Tak wiele pojawiło się przecież w ostatnim czasie filmów, które warto byłoby obejrzeć, ale których nie grają już w kinach. Czy jest jakieś rozwiązanie? Oczywiście, że jest – stworzenie sobie kina we własnych czterech ścianach.

Podstawą kina w domu jest dobry telewizor… 

Niezależnie od tego, jakim dysponuje się budżetem, da się w domu zorganizować przyjemne „kino”. W sklepie internetowym Media Expert już za około 2000 złotych można kupić dobry 40-calowy telewizor Full HD, na przykład taki jak Sony KDL-40WE660BAEP. Obsługuje on HDR, dzięki czemu kolorystyka obrazu jest przyjemna dla oka, a technologia X-Reality PRO pozytywnie wpływa na klarowność obrazu. Na pilocie natomiast znajduje się specjalny przycisk, błyskawicznie uruchamiający aplikację YouTube, co już daje możliwość cieszenia się licznymi filmikami. 

Sony TV YouTube

Mając do dyspozycji 3000 złotych można już pomyśleć o telewizorze, który ma przekątną 49 cali i rozdzielczość 4K (a więc o czterokrotnie większej liczbie pikseli niż w przypadku Full HD). Każdy duży producent ma do zaoferowania urządzenie tego typu i prezentują one wyrównany poziom pod względem jakości – żeby wymienić tylko trzy: Samsung UE49MU6452, LG 49UJ701V oraz Panasonic TX-49EX610E. W każdym przypadku do dyspozycji użytkowników oddane są też: 20-watowe głośniki i system Smart TV. Ten ostatni oznacza dostęp do licznych serwisów VOD, w których filmów do obejrzenia nie brakuje.

A czy doświadczenie wizualne w salonie może być lepsze niż w kinie? Technologia Ambilight sprawia, że odpowiedź na to pytanie może być twierdząca. To widowiskowy system, który powoduje, że obraz z ekranu rozlewa się poza jego ramę – na ścianę za odbiornikiem pada kolorowa poświata dostosowana do treści wyświetlanych na telewizorze. Występują różne warianty tego systemu, ale najbardziej optymalnym jest 3-stronny Ambilight (czyli poświata po bokach i u góry ekranu) – w taki został wyposażony między innymi 49-calowy Philips 49PUS7502.

Philips Ambilight

Najważniejsza jest oczywiście sama jakość obrazu, a pod tym względem bardzo dużo zaoferować potrafią urządzenia z panelami OLED. Gwarantują one bardzo głęboką czerń, wysoki kontrast i żywe kolory. Interesującym modelem tego rodzaju jest LG OLED 55B7V z 55-calowym wyświetlaczem 4K, technologiami Dolby Vision i Dolby Atmos (gwarantującymi kinowe doświadczenia wzrokowe i słuchowe) oraz szybkim i intuicyjnym systemem webOS 3.5.

Konkretne porady na temat tego, jak wybrać telewizor, znajdziecie w naszych sekcjach: Testy TV oraz Jaki TV.

Zestaw kina domowego – bo przyda się dobre nagłośnienie…

Telewizor to podstawa i tylko początek. To, czy uda się zamienić dom w kino zależy w rzeczywistości przede wszystkim od zestawu kina domowego, czyli systemu, na który najczęściej składają się: odtwarzacz multimedialny oraz kilka różnego rodzaju głośników. 

W pokoju średniej wielkości najlepiej sprawdzają się uniwersalne zestawy 5.1-kanałowe, które są złożone z dwóch kolumn przednich (umieszczanych po bokach telewizora), dwóch kolumn tylnych (instalowanych za kanapą) oraz „bazy” z głośnikami skierowanymi wprost na widza. Ta ostatnia jest często uzupełniana subwooferem (głośnikiem niskotonowym, czyli odpowiadającym za basy). 

Jak wygląda oferta producentów. Już za około 2000 złotych dostępny jest na przykład zestaw Samsung HT-J5550W/EN z czterema głośnikami podłogowymi i półkową kolumną centralną oraz odtwarzaczem Blu-ray (obsługującym 3D). Dokładając tysiąc złotych można wybrać model z pełnoprawnym amplitunerem (zapewniającym dźwięk wysokiej jakości) i kolumnami o bardzo dużej mocy – na przykład Yamaha HTR 4071B + kolumny Pure Acoustics Nova 6.

Samsung HT-J5550W/EN

Z kolei Pioneer VSX-832B + BDP180K + TAGA TAV606 to już przykład zestawu z wyższej półki. Obsługuje on kinowe standardy audio Dolby Atmos i DTS:X oraz zapewnia bezprzewodowe strumieniowanie audio wysokiej jakości (dzięki dwuzakresowemu Wi-Fi, i technologii DTS Play-Fi). Jego „centralka” łączy zaś funkcje zestawów, o których wcześniej wspominaliśmy: to równocześnie amplituner i odtwarzacz Blu-ray.

Jeszcze bardziej wymagający użytkownicy mogą postawić na zestaw 7.2. Jaki? Na przykład bardzo podobny do tego poprzedniego, a więc Pioneer VSX-932B + BDP180K + TAGA TAV606 o mocy 910 watów albo też zdecydowanie tańszy zestaw Onkyo HTE 555 Classic 9920. Fakty są jednak takie, że większość z nas dysponuje pomieszczeniami, w których równie dobrze mogą sprawdzić się te mniejsze systemy (5.1).

Pioneer VSX-932B + BDP180K + TAGA TAV606

Rozwiązaniem, które gwarantuje może i mniej emocjonujące doświadczenie, ale również wyraźnie poprawiające komfort oglądania (i przede wszystkim: słuchania) filmów, jest soundbar. Najprostsze urządzenia tego typu można kupić już za mniej niż 1000 złotych – to 300-watowe zestawy złożone z belki i bezprzewodowego subwoofera, takie jak Samsung HW-K450 czy LG SJ3

Bardziej zaawansowane modele (np. Panasonic SC-HTB885EGK) zapewniają przestrzenny dźwięk 5.1-kanałowy i również pozwalają widzom poczuć się tak, jakby znajdowali się w kinie. Ten konkretny soundbar ma również funkcję Clear-mode Dialog, dzięki której rozmowy filmowych bohaterów są bezproblemowo słyszalne. 

Panasonic SC-HTB885EGK

Dobry telewizor z zestawem kina domowego mogą sprawić, że te jesienne wieczory będą przyjemniejsze dla wszystkich domowników, jak i zaproszonych gości. Najważniejsze jest to, by kierować się indywidualnymi potrzebami.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    2
    I wszystko sponsorowaną reklamą sklepu Media Expert, nie mającą nic wspólnego z realnym polecaniem dobrego sprzętu i testami, które połączenia są dobre, poparte analizą danych lub opinii użytkowników...

    Nie, dali modele, które macie wstawić i zalinkować i powiedzieć, że są WoW Musisz To Mieć, powstał "artykuł" ;)

    Benchmark chce odzyskać mój dawny szacunek do Was? Napiszcie do producentów, aby dali na testy modele z wyżej wymienionych półek cenowych, zróbcie odsłuch, napiszcie do warto, czego nie.

    No chyba że do za dużo pracy dla Was, lepiej zbijać kasę z reklam :)
    • avatar
      krzychopata
      2
      Biedni ludzie spędzają czas na oglądaniu TV a bogaci pracują a jak mają trochę wolnego czasu to czytają książki!!!

      Polecam!!!
      https://www.youtube.com/watch?v=-d-bJMThjmg
      • avatar
        Konto usunięte
        -2
        "... Z kolei Pioneer VSX-832B + BDP180K + TAGA TAV606 to już przykład zestawu z wyższej półki ..." - BUAHAHAH takiego pier***lnia nie słyszałem od czasu, jak pewien wykładowca 72 letni mówił, że usługi w chmurze są narażone na wiatr kosmiczny i trzeba co dwa lata zgrywać dane.

        Mój Monitor Audio + Onkyo uważam za średnią półkę a koszt zestawu to około 15K, a Wy wyjeżdżacie ze sprzętem poniżej 5K jako wyższa .... błagam, redakcjo Benchmark, ogarnijcie się!
        • avatar
          SadSam
          0
          Ostatnio widzialem w ofercie TV 55" 4K HDR w Aldim czy lidlu, za ok. 550 eur, czyli za jakies 2300zl. Szkoda ze jak ten TV dotrze do Polski, jego cena z automatu podskoczy do 3200zl.

          Ale tak zastanawiajac sie, 2300zl za 55" 4K i HDR, nieznanej firmy. Moze nie bedzie uplynniania obrazu, moze nie bedzie super smart (co w sumie bylo by dobre) tylko dlatego ze nie ma znaczka Samsung, SONY albo LG. Ma za to 3 lata gwarancji.

          Ciekawi mnie czy ktos testuje takie telewizory, czy roznica jest adekwatna do ceny. Za 55" TV 4K HDR od znanej firmy, trzeba zaplacic 2x wiecej niz za tego no-name.