Legrand Keor Multiplug 800VA – zasilacz awaryjny do domu
UPS

Legrand Keor Multiplug 800VA – zasilacz awaryjny do domu

przeczytasz w 3 min.

Legrand Keor Multiplug 800VA to urządzenie dla osób szukających zasilacza awaryjnego do zastosowań domowych

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- kształt bardzo dobrze sprawdzający się w warunkach domowych,; - bezgłośny przy pracy z zasilania sieciowego.

Minusy

- brak możliwości ustawienia wyłączania komputera w zależności od stanu rozładowania baterii (np. gdy stan baterii osiągnie 10%),; - sygnalizacja stanu pracy diodami, zamiast najprostszym wyświetlaczem LCD.

Dzisiaj będziemy mieli okazję zapoznać się bliżej z zasilaczem awaryjnym Legrand Keor Multiplug 800VA.

Dlaczego warto przeczytać niniejszy tekst? Chociażby po to aby dowiedzieć się, że są zasilacze, których projekt nie był ukierunkowany na zabezpieczanie zestawów komputerowych.

Wyobraźcie sobie bowiem, że są osoby, które chciałyby np. zabezpieczyć telewizor przed zanikami napięcia, ale na dźwięk akronimu "UPS" reagują alergią, nie wspomminając o tym, że na pytania sprzedawcy o określenie potrzebnej mocy, czy oczekiwanych zabezpieczeniach, gotowe byłyby popełnić wobec niego jakiś czyn karalny ;) 

Jeżeli więc jesteś jedną z osób chcących "po prostu", żeby telewizor się nie wyłączał, bądź nagranie z kamerki bezpieczeństwa nie zawierało luk, to zachęcam do zapoznania z bohaterem niniejszego tekstu - zasilaczem Legrand Keor Multiplug 800VA.

Legrand Keor Multiplug 800VA widok od góry

Jako osoby z sektora IT, zasilacze awaryjne kojarzymy przeważnie z jednostkami mającymi za zadanie podtrzymywać zasilanie komputerów stacjonarnych, serwerów, itd. Lubimy jak na takim zasilaczu znajduje się wyświetlacz informujący o podstawowych parametrach napięcia, obciążenia, czy szacowanym czasie pracy. Dobrze byłoby też gdyby potrafił on wyłączyć komputer zanim akumulator "padnie", bądź umożliwiał zdefiniowanie progów napięciowych dla funkcji AVR. Dobrze by też było móc samemu wymienić w nim akumulator.

Dobrze by było....

Ale jak już na wstępie zaznaczono, nie każdy ma tak zdefiniowne potrzeby i nie każdy potrzebuje modelu przy pomocy którego mógłby niemalże sterować zasilaniem elektrowni atomowej. Czasami potrzebne jest zwykłe urządzenie, które zagwarantuje dostawę zasilania, w momencie kiedy go zabraknie, które zabezpieczy przed spadkiem lub skokiem napięcia no i które będzie działać na zasadzie tak prostej jak listwa zasilająca. Ot, tak po prostu. 

Czy Keor Multiplug 800VA jest takim urządzeniem?

Zweryfikujemy, czy tego typu urządzenie ma szansę na swoją niszę, a jeżeli tak, to czy wypełni ją całkowicie, czy może konsumenci do których jest adresowany, będą mogli mieć do niego jakieś zastrzeżenia.

Spróbujmy to ustalić na tej i następnych stronach.

Pierwsze wrażenie jakie sprawia Legrand Keor Multiplug 800VA to…

Ale, ale - nie tak szybko … Zanim przejdziemy do pierwszego wrażenia jakie Legrand na nas wywarł, opiszmy nieco opakowanie w jakim urządzenie jest dostarczane, jego budowę i jakość wykonania.

Opakowanie to biało czerwony karton z którego producent przemawia do nas w kilku językach. Niestety nie w naszym ojczystym. 

Poza napisami są tam także zdjęcia oraz piktogramy przedstawiające sytuacje w których Keor Multiplug może zostać wykorzystany, tj. zabezpieczenie telefonu, zestawu audio – video, czy kamer. Jest tam także symbol komputera stacjonarnego. Można tam znaleźć także informację o wersjach zasilacza: 800VA (480W) i 600VA (360W) oraz szacowanym czasie autonomii. O opakowaniu należy dopisać jeszcze jedno zdanie - z jego drugiej strony znalazło się miejsce na trzy rysunki pokazujące przykładowe instalacje zasilacza, tj. biurko, podłoga i … ściana.

Jest to jeden z tych zasilaczy, które posiadają od spodu obudowy otwory na kołki montażowe. Jeżeli więc Wasze ściany nie są ukryte pod 20cm warstwą tynku, to śmiało możecie rozważyć montaż Keora w pozycji pionowej (waży 5,5kg). Zdecydowanym ułatwieniem w tej procedurze będzie rozrysowanie na instrukcji rozstawu otworów montażowych. Dzięki temu wystarczy przyłożyć ją do ściany i we wskazanych miejscach wywiercić otwory. To jest plus.

Legrand Keor Multiplug 800VA od spodu

Spód obudowy to także naklejka informacyjna w języku angielskim, francuskim i rosyjskim. Pierwszy z wymienionych języków znam na tyle, że zastanowiły mnie dwa poniższe punkty:

  • Do not remove the cover. Risk of electric shock.
  • No user serviceable parts inside. Refer servicing to qualified service personel.

Trzeba przyznac, że po przeczytaniu wymienionych zdań autor niniejszego tekstu złapał umysłowego laga… - "Jak tu bowiem wymienić akumulator?"

Dalsze oględziny obudowy nie ujawniły żadnej klapki której można by było użyć do dostania się do akumulatora, a skoro tak, to trzeba było sięgnąć do instrukcji.

Wiecie, że instrukcja jest ostatnim krokiem ratunku? U autora jest podobnie. Sięga po nią dopiero gdy inne sposoby zrozumienia sytuacji zawiodą :)

Na szczęście, jak to zwykle bywa, w instrukcji znalazło się wyjaśnienie sytuacji:

„Nie należy otwierać ani demontować zasilacza UPS; nie ma części wymiennych, które można by wymienić przez użytkownika. Otwarcie obudowy unieważnia gwarancję i wprowadza ryzyko porażenia prądem nawet po odłączeniu wtyczki z gniazdka sieciowego.”

Tu dochodzimy do pierwszego z punktów stanowiących o maksymalnej prostocie opisywanego urządzenia. Legrand Keor Multiplug 800VA nie oferuje funkcji wymiany akumulatora przez użytkownika.

Wyjaśnienie tego faktu można znaleźć także (a jakże by inaczej) w dalszych wierszach instrukcji:

„Bateria wewnątrz zasilacza UPS nie może być wymieniana przez użytkownika. Baterie mogą być serwisowane wyłącznie przez autoryzowany personel.”

Tak więc temat akumulatora został wyjaśniony definitywnie. Albo prawie definitywnie, bowiem ciekawość autora nie pozwoliła mu nie sprawdzić, czy ktoś potrafiący w miarę sprawnie posługiwać się śrubokrętem nie poradziłby sobie z wymianą baterii.

Jak postanowiono, tak poczyniono, a zatem w ruch poszedł śrubokręt. 

Stanowczo odradzamy ignorowanie zaleceń producenta dotyczących bezpieczeństwa!

Na wstępie problemem okazały się śrubki zamontowane w głębokich (około 6,5cm), wąskich tunelach. Zwykłe śrubokręty krzyżakowe, które oferowały odpowiednią długość były za grube, aby można było z nich skorzystać. Jest to pierwszy krok bezpieczeństwa blokujący dostęp dla nieupoważnionych osób.

Środek zasilacza jest klasyczny, tj. elektronika oraz widoczny na poniższym zdjęciu w pozycji leżącej akumulator 12V, 7Ah (czarna, prostokątna skrzynka).

Wnętrze Legrand Keor Multiplug 800VA

Oraz w pozycji prawie pionowej.

Legrand Keor Multiplug 800 VA z przesuniętym akumulatorem

Na koniec strony troszkę danych technicznych w postaci tabelarycznej. 

Dane techniczne Legrand Keor Multiplug 800VA
Moc znamionowa800 VA
Moc czynna480 W
TechnologiaLine - interactive
Kształt sinusoidyaproksymowana
Liczba gniazd
  • 4 z podtrzymaniem bateryjnym
  • 2 bez podtrzymania bateryjnego
Pojemność akumulatora7 Ah
Napięcie wejściowe170 - 290 V
Napięcie wyjściowe230 V ± 10%
Czas przełączaniatypowo 2-6 ms (maks. <10 ms)
Inne
  • Zimy start
  • Ładowarka USB
  • Stabilizator napięcia (AVR)
Bezpieczniktopikowy 5 A / 250 V
SygnalizacjaDiody LED: tryb pracy/awaria
Wymiary (Szer. x Wys. x Gł.) (mm)190 x 89,5 x 296
Waga5,5 kg

Tak wiec spód urządzenia i akumulator mamy opisany. A co znajdziemy po bokach?

O tym i nie tylko o tym będziecie się mogli dowiedzieć na kolejnych stronach tekstu.