Lenovo Yoga 3 Pro – odchudzanie w wersji premium
Ultrabooki

Lenovo Yoga 3 Pro – odchudzanie w wersji premium

przeczytasz w 3 min.

Najnowszy ultrabook Lenovo jest jeszcze lżejszy, bardziej smukły i energooszczędny niż jego poprzednik.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

wyjątkowo smukła i lekka obudowa, wygodna klawiatura, dobrej jakości ekran, możliwość pracy w czterech trybach ustawienia ekranu, czas pracy na baterii, jakość wykonania

Minusy

throttling procesora, problemy ze skalowaniem niektórych elementów interfejsu, cena

Lenovo Yoga 3 Pro to zwycięzca głosowania czytelników benchmark.pl na Produkt Roku w kategorii Ultrabooki i konwertowalne.

Nie minęło dużo czasu od testu drugiej generacji ultrabooka Lenovo Yoga, a w nasze ręce trafił jeszcze nowszy sprzęt. Lenovo Yoga 3 Pro wprowadza kolejne modyfikacje tego jakże popularnego i udanego modelu. Zmiany widoczne są zarówno na pierwszy rzut oka (nietuzinkowy zawias, jeszcze lżejsza konstrukcja) jak i po bliższym zapoznaniu się ze specyfikacją (procesor nowej generacji Broadwell – Intel Core M-5Y70). Czy to wystarczający powód, aby przesiąść się na nowszy model laptopa? Czytajcie dalej.

Dane techniczne:

ModelLenovo Yoga 3 Pro
Cena5500 zł
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnyWindows 8.1
Klawiaturawyspowa, podświetlana, klawisze kwadratowe
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,3", 3200x1800
» IPS, błyszczący, dotykowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 360 stopni
Procesor» Intel Core M 5Y70
» 2 rdzenie/4 wątki
» 1,1 GHz, Turbo 2,6 GHz, 4MB cache
» technologia 14 nm, TDP 4,5W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR3, 1600 MHz
» max: 8 GB RAM
Karta graficzna» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 5300
Dysk twardy» SSD 256 GB
model: Samsung MZNTE256HMHP-000L2
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria3800 mAh
Wymiary33 x 22 x 1.3 cm
Waga1,19 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - szkło
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne imitujące delikatną skórę
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
» Bluetooth 4.0
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x USB 2.0
» czytnik kart pamięci
» micro-HDMI
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» czujnik natężenia światła
» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Lenovo: Motion Control, VeriFace Pro, PhotoMaster, Harmony

Wygląd i jakość wykonania

Lenovo Yoga zawsze wzbudzała spore emocje swoim designem. Już pierwsza generacja zachwycała oryginalną stylistyką, solidną konstrukcją oraz nastawieniem na mobilność. Przejawiało się to w smukłej obudowie oraz niewielkiej wadze obudowy. Yoga 3 Pro jest kolejnym krokiem w kierunku wyznaczonym przez swych poprzedników. Redefiniuje on pojęcie „ultracienki” i „ultralekki”. Najnowsza Yoga mierzy zaledwie 12,8 mm grubości i waży niespełna 1,2 kg.

Lenovo Yoga 3 Pro przód

Spośród testowanych przez nas ultrabooków mniejszą wagą mógł pochwalić się jedynie Sony Vaio Pro 13, który zdołał zbić wagę poniżej 1 kg. Nie był to jednak ultrabook konwertowalny, więc palmę pierwszeństwa w swojej kategorii może dumnie dzierżyć komputer Lenovo. Konkurencji nie wytrzymuje nawet MacBook Air 13 – odpowiednio 17 mm grubości i waga 1.4 kg. Najnowsze doniesienia sugerują, że nowa generacja MacBooków może to drastycznie zmienić, ale póki co Yoga rządzi.

Lenovo Yoga 3 Pro

W nasze ręce trafił model w srebrnej wersji kolorystycznej (dostępna jest także charakterystyczna dla Yogi pomarańczowa obudowa oraz nowość – złota). Ultrabook prezentuje się bardzo efektownie i elegancko. Nie ma żadnych wątpliwości, że obcujemy ze sprzętem premium.

Lenovo Yoga 3 Pro

Największą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji (poza wspominanym już wcześniej „odchudzeniem” obudowy) jest niewątpliwie konstrukcja zawiasu. Swoim designem przypomina raczej biżuterię, albo zapięcie bransoletki niż klasyczny zawias. Musimy przyznać, że dodatkowo podkreśla to unikalność całej konstrukcji.

Lenovo Yoga 3 Pro zawias

Bez obaw jednak – poza walorami estetycznymi, spełnia on swoją podstawową funkcję i wywiązuje się z niej bez zarzutu. Dla osób, które nie są zaznajomione z konstrukcją Yogi małe przypomnienie. Yoga należy do kategorii urządzeń konwertowalnych, a to oznacza, że łączy w sobie cechy zarówno laptopa jak i tabletu. Kluczową rolę odgrywa tutaj właśnie zawias. Umożliwia on odchylenie ekranu o 360 stopni. W ten sposób z klasycznego laptopa Yoga staje się 13-calowym tabletem. Klawiatura i touchpad są oczywiście automatycznie blokowane, więc nie ma obaw o przypadkowe naciskanie klawiszy, o co byłoby nietrudno, gdyż przy takim ustawieniu klawiatura znajduje się pod ekranem.

Lenovo Yoga 3 Pro tryb tabletu

Yoga oferuje jeszcze inne możliwości ustawienia ekranu. Pierwszy z nich to tryb kinowy. Przydatny  do oglądania filmów, czy przeglądania internetu. Umożliwia także znacznie wygodniejsze korzystanie z tabletu w pozycji siedzącej. Zamiast trzymać go w ręce, można położyć go sobie na kolanach i obsługiwać ekran dwoma rękami.

Lenovo Yoga 3 Pro tryb kinowy

Z kolei tryb namiotu pozwala na wygodniejsze korzystanie z ultrabooka na stojąco. Odchylenie ekranu w takim stopniu umożliwia „zawieszenie” Yogi na ramieniu. Drugą ręką można swobodnie operować na ekranie – funkcja przydatna np. podczas prezentacji.

Lenovo Yoga 3 Pro tryb namiotu

Zawiasy spisują się bardzo dobrze i sprawiają, że odchylanie ekranu jest płynne. Jednocześnie zawiasy są wystarczająco sztywne, aby nie zmieniał on położenia samoczynnie, np. podczas przenoszenia Yogi z miejsca na miejsce.

Lenovo Yoga 3 Pro

Jakość zastosowanych materiałów oraz sposób wykonania zdecydowanie zasługują na pochwałę. Połączenie tak cienkiej konstrukcji z zapewnieniem odpowiedniej wytrzymałości to nie lada wyzwanie, któremu projektanci Lenovo na szczęście podołali. Obudowa jest odpowiednio sztywna i odporna na nacisk. Jedynie pokrywa ekranu ugina się pod mocniejszym naciskiem, ale jednocześnie nie mieliśmy wrażenia, że grozi to uszkodzeniem urządzenia. To niezwykle istotne biorąc pod uwagę przeznaczenie ultrabooka, który ma być używany w różnych warunkach i okolicznościach, także w podróży. Ważne więc, aby mieć pewność, że nie grozi mu przypadkowe uszkodzenie.

Lenovo Yoga 3 Pro

Panel roboczy i przestrzeń wokół klawiatury wykonana została z gumowanego tworzywa. Jest ono bardzo przyjemne w dotyku, nie brudzi się łatwo, a w dodatku zapewnia pewny chwyt, kiedy korzystamy z ultrabooka w trybie tabletu.

Lenovo Yoga 3 Pro panel roboczy

Klawiatura i touchpad

Klawiatura AccuType zawsze była pewnym punktem laptopów tworzonych przez Lenovo. Yoga 3 Pro nie odbiega w tym względzie od innych modeli producenta. Pomimo tak cienkiej obudowy skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny (mimo, iż jest on płytki) więc pisanie jest bardzo komfortowe i wygodne.

Klawiatura jest wyposażona w podświetlenie. Nie ma jednak możliwości regulacji jego intensywności. Można jedynie je włączyć lub wyłączyć. Nie jest to jednak duża niedogodność, gdyż  poziom podświetlenia został dobrze dobrany.

Lenovo Yoga 3 Pro klawiatura

Jest jednak jedna rzecz, która niezbyt przypadła nam do gustu. Ogólne odchudzenie laptopa sprawiło, że zniknął rząd klawiszy funkcyjnych. Zostały one umieszczone pod klawiszami cyfr i dostęp do nich jest po użyciu klawisza Fn. Jest to nieco kłopotliwe i wymaga przyzwyczajenia.

Touchpad nie budzi żadnych zastrzeżeń. Płytka sensoryczna mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów sprawdza się bardzo dobrze. Dotyk jest prawidłowo odczytywany, a matowa i gładka powierzchnia zapewnia płynny ruch palca. Przyciski są zintegrowane z płytką.

Lenovo Yoga 3 Pro touchpad

Złącza

Liczba portów, co łatwo przewidzieć nie jest duża. Nie mniej jednak jak na tak cienką obudowę i tak udało się zmieścić wszystko, co potrzebne. Na lewej krawędzi znajdziemy port USB 3.0, złącze microHDMI oraz czytnik kart pamięci. Drugi port USB (2.0) jest zintegrowany z gniazdem zasilania. Kiedy więc nie ładujemy ultrabooka mamy do dysopozycji dodatkowe złącze!

Lenovo Yoga 3 Pro lewy bok

Na prawej krawędzi znajduje się kolejny port USB 3.0 oraz gniazdo audio. Poza tym mamy tam przyciski do regulacji głośności, przycisk blokady obracania obrazu, przycisk odzyskiwania systemu oraz przycisk zasilania. Ten ostatni bywał przez nas wielokrotnie naciskany przypadkiem podczas przenoszenia laptopa, co prowadzi do pytania, czy jego umiejscowienie jest odpowiednie.

Lenovo Yoga 3 Pro prawy bok

Głośniki

Lenovo od dawna współpracuje z firmą JBL, więc nie dziwi obecność logo tego producenta na panelu roboczym. Pomimo tego nie spodziewaliśmy się rewelacyjnych rezultatów – wszystko przez rozmiary obudowy. Dlatego byliśmy miło zaskoczeni czystością brzemienia głośników oraz ich głośnością. Wprawdzie trudno dosłuchać się niskich tonów, ale mimo wszystko głośniki zasługują na pozytywną ocenę.