Akcesoria do telefonów

Czas pracy, podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

We współczesnych smartwatchach czas pracy jest odwrotnie proporcjonalny do ich funkcjonalności. Im mniej zegarek ma w sobie „bajerów”, tym mniej energii zużywa. Dobrym przykładem jest testowany niedawno Goclever Chronos Eco, który dysponuje prostym (ale wciąż dobrym) wyświetlaczem bez warstwy dotykowej, nie ma pulsometru i nie można na nim instalować dodatkowych aplikacji, ale potrafi realnie pracować niecałe 2 tygodnie ja pojedynczym ładowaniu baterii. Są na rynku jeszcze prostsze (choć nie koniecznie tańsze) zegarki takie jak Cogito Pop, który nie ma klasycznego wyświetlacza, ale za to na zwykłej „zegarkowej” baterii pracować może nawet kilka miesięcy.

Niestety nie odnosi się to do modelu LG G Watch R. W czasie testu mogłem liczyć maksymalnie na 1,5 doby pracy z aktywną opcją ciągłego wyświetlania interfejsu zegarka. To wciąż lepiej niż w przypadku Motoroli Moto 360, która nie potrafiła wytrzymać nawet jednego pełnego dnia, ale trudno określić ten rezultat jako pozytywny. Dobrym pomysłem jest doładowywanie G Watcha R każdego wieczoru. Pełne ładowanie trwa krótko, bo zaledwie około 40 minut.

LG G Watch R w dłoni

Dla mnie jako użytkownika starszego G Watcha przesiadka na model G Watch R nie wiązała się z polepszeniem jakości obsługi oprogramowania. Tańszy wariant działał równie płynnie i oferował większość tych samych funkcji co droższy (oprócz pulsometru i barometru). Miał też identyczny interfejs czystego Androida Wear 5.0. W oczy rzucał się jedynie inny kształt zegarków. Nowszy jest okrągły (a nie kwadratowy), wykonany częściowo z metalu (a nie plastikowy), ma skórzany pasek (a nie gumowy). Oczywiście sam wyświetlacz P-OLED jest o niebo lepszy w smartwatchach niż IPS, ale nie jest elementem absolutnie wymaganym. Osobiście jeśli miałbym wybierać wolałbym pozostać przy podstawowym G Watch'u, którego kupiłem za 400 zł lub zaoszczędzić i kupić znacznie lepszego Samsunga Gear S, który w większości sytuacji zastąpiłby mi smartfona (ma własny slot nanoSIM, odbiornik GPS i Wi-Fi).

 Opinia redakcji
 plusy:
idealnie okrągły wyświetlacz P-OLED;
wygląd przypominający klasyczny zegarek;
dość dobra jakość wykonania;
możliwość stosowania standardowych pasków;
skórzany pasek w standardzie;
płynne działanie interfejsu;
wiele ciekawych tarcz zegarka do wyboru;
wbudowany pulsometr;
wodoszczelność IP67;
bateria ładuje się bardzo szybko;
 minusy:
czas pracy na baterii powinien być dłuższy;
boczny przycisk zbyt łatwy do wciśnięcia;
automatyczne włączanie wyświetlacza jest zbyt czułe;
brak dodatkowych wersji kolorystycznych;
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 999 zł
 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    TruGeek
    7
    Gadżet fajny ale co z tego skoro za 400zł więcej mamy już chyba najdroższy telefon LG czyli G3 ? Trochę słaba cena .
    • avatar
      Konto usunięte
      3
      Powiem tak, sam bym sobie nie kupił, bo jednak gadżet za drogi jak na swoje możliwości (szczególnie bateria mnie odrzucała), ale dostałem jako prezent, więc nie można narzekać ;)
      Największy minus to właśnie ta bateria. Potrafi wytrzymać max 3 dni (ekran cały czas wyłączony - włącza się tylko na żądanie, na noc tryb samolotowy), ale średnio ustabilizowało się na 2 dniach.
      O ile telefon podładuje wszędzie tak niestety LG Watch R tylko wykorzystując podstawkę, ale przecież nie będę miał i w pracy i w domu, ani tym bardziej ciągle nosił ze sobą. Jeśli byłoby wejście microUSB albo chociaż jak w moto360 ładowanie indukcyjne IQ to nie byłoby to takie uciążliwe, bo prędzej znajdzie się jakieś źródło.

      Po za tym idea fajna, szybko się przyzwyczaiłem do niego. Niby smartfon zawsze leży obok, ale jednak zerknięcie na zegarek jest dużo szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo duży wybór skórek, można tworzyć samemu (inna na teatru, inna na disco, inna do pracy ;)
      Podobnie jak autor zauważył zegarek sprawdza się też w aucie, krótkie zerknięcie i wiadomo co za sms/mail, bez odrywania rąk od kierownicy.

      Acha, dla mnie niestety wszystkie kwadratowe smartwatche są brzydkie. Wolę jak przypominają i imitują prawdziwy zegarek (nawet kosztem komfortu obsługi) niż kalkulator casio z lat 90tych ;)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        transAsia? :|
        • avatar
          maxellxl
          -1
          autor artykułu tak zachwala serię samsung gear...ze ma tizena, ktory jest lepszy, ze ma slot na karte nanosim, gps itp

          nooo tylko szkoda, ze smartwatche samsunga działaja....z telefonami samsunga :)
          a taka ISTOTNA wzmianka przydałaby się w tym artykule.
          • avatar
            Kropeczka
            -1
            No ale wtedy nie byłoby to tak fajne dla Samsunga. Nie sądzisz ?
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              OMG, nie ma (jeszcze) czegoś takiego jak "system Android Wear 5.0"... Prezentowany zegarek wg. producenta działa na systemie Android Wear 2.0, pasowałoby sprawdzić podstawowe dane opisywanego sprzętu...

              http://www.lg.com/uk/mobile-phone-accessories/lg-W110
              • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Ładny i funkcje ciekawe ale bateria sprawia ze mamy dodatkowy problem a nie przyjemność z korzystania. Jakiś wyjazd to juz całkiem. Ahhh ehhh te patenty w szufladach....
                • avatar
                  iras584
                  -1
                  Nie jestem przeciwny takim wynalazkom, ale jak za cenę 1000 zł to wygląda strasznie tandetnie. Co w nim tyle kosztuje? elektronika na pewno nie.
                  • avatar
                    digitmaster
                    -3
                    Chwilowa moda która przeminie szybko i świat o niej zapomni. Za 1000zł można mieć stylowego Zeppelina czy Adriaticę, która jako dodatek podkreśli wygląd dobrze ubranego faceta. Taki plastik jest raczej oznaką gadżeciarstwa i tandety. Odbieranie sms czy statusy na fejsie? szkoda że do okularów przeciwsłonecznych tego nie dadzą. Człowiek jeszcze bardziej uzależnia się od elektroniki która dominuje ludzkie życie.