Audio

Jakość dźwięku

przeczytasz w 3 min.

Na potrzeby testu głośniki były podłączone do wzmacniacza bezprzewodowego Definitive Technology W Amp. Jako źródło dźwięku służyły zaś następujące urządzenia:

  • HTC One A9 (smartfon)
  • Pioneer DV-300 (odtwarzacz CD/DVD)
  • Samsung UE40H5000 (telewizor)

Melodika BL40 MKII front

Odsłuch przeprowadzałem w salonie o wymiarach 4 na 8 metrów, kolumny rozstawione były w odległości dwóch metrów od siebie, a odsłuch prowadziłem w odległości 1,5 oraz 3 metrów.

Pamiętajmy, że odbiór jakości dźwięku zależy od wielu subiektywnych czynników. Jednak by test był możliwie najbardziej treściwy, główny odsłuch dokonywany był na utworach zapisanych w formacie FLAC. Muzyka odtwarzana była także z aplikacji TIDAL przy korzystaniu z możliwości bezprzewodowego wzmacniacza i technologii Play-Fi.

Wzmacniacz Definitive Technology W Amp

Lista odtwarzanych utworów:

  • AC/DC - Hihgway to hell i Thunderstruck
  • donGURALesko – album Magnum Ignotum Preludium
  • Jamiroquai – Virtual Insanity i Deeper Underground
  • Michael Jackson – Billie Jean i Beat it
  • Queen – I want to break free i Bohemian Rapshody
  • Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger
  • Black Sabbath – Paranoid
  • Iron Maiden – Run to the Hills
  • Game of Thrones Soundtrack
  • Franek Kimono - Dysko Story i Tankowanie nocą

Melodika BL40 MKII obok siebie

Wrażenia ogólne

Melodika BL40 MKII to jedne z najlepiej sprzedających się kolumn podłogowych w swojej klasie. Po kilku muzycznych sesjach z tymi głośnikami trzeba stwierdzić, że nie jest to zaskakujące. Kolumny brzmią świetnie. Dźwięk jest dynamiczny, w żadnym punkcie nie ulega degradacji, nie rzęży i nie chrobocze, nie bywa przeciągany. Jest lekko, a dźwięk ma naturalną barwę i jest po prostu przyjemny dla ucha.

Melodika BL40 MKII piano black

Kolumny nie oferują jakiejś boskiej głębi dźwięku, ale scena jest szeroka i zrównoważona, a proporcje między poszczególnymi pasmami są więcej niż dobrze zachowane. Co ważne, bas schodzi nisko, ale jest doskonale kontrolowany: uderza kiedy powinien, nadaje i podtrzymuje tempo, nie jest w żadnym wypadku ciastowaty czy niewyraźny. Dużym plusem jest też to, że Melodika BL40 MKII wyrabiają nawet przy najbardziej wymagających utworach i nawet przy najwyższych poziomach głośności potrafią delikatnie zgrzytnąć tylko przy naprawdę srogo pokręconych gitarowych riffach.

Melodika BL40 MKII tył

Odsłuch poszczególnych utworów i albumów

donGURALesko – album Magnum Ignotum Preludium

Album odsłuchiwałem z apikacji TIDAL i uczucia mam nieco mieszane. Poziom niskich tonów w praktycznie wszystkich utworach jest dość znaczny i słychać to na żywo. Klimat dźwięku kolumny zachowały doskonale, ale ich dynamiczna reprodukcja basu niezupełnie współgrała z jego duszącym wariantem w utworach GURAL-a. Wrażenia były niezłe, ale znacznie poniżej oczekiwań i możliwości tych kolumn.

Queen – I want to break free i Bohemian Rapshody

Bohemian Rapshody to kawałek, który jest doskonałym testem dla każdego sprzętu grającego. I trzeba przyznać, że przeciągnął głośniki Melodika BL40 MKII przez wszystkie pasma. Wokal cieszył ucho, wysokie tony dźwięczały, a szerokość sceny potrafiła zaskoczyć.

Melodika BL40 MKII detal

Franek Kimono - Dysko Story

Piotr Fronczewski tak moduluje głos w tym utworze, że staje się to wyzwaniem dla głośników. Kolumny Melodika BL40 dały sobie świetnie radę, co nawet mnie nieco zaskoczyło! Szept Fronczewskiego - w pełni słyszalny, wyraźny i czysty, podobnie jak zaśpiew w refrenie i przygrywające w tle syreny oraz klasyczne disko-bity.

Black Sabbath – Paranoid

Jeśli początek ujdzie to i reszta piosenki się obroni, a w przypadku testowanych kolumn początek wywołuje uśmiech na twarzy. Gitary się nie gubią, głos Ozzy`ego jest tak elektryzujący, jak powinien. Głośniki niczego nie przeciągają, kończą wątki tam, gdzie powinny, odcinają dźwięki od siebie, dają sobie radę z tempem i dynamiką. Zaznaczę, że raz mi brzydko zarzężyły przy ostrych riffach, ale zdarzyło się to raz na kilka odsłuchań utworu, zatem zakładam, że po prostu miały swój moment zwątpienia.

Kolumny Melodika BL40 MKII

Iron Maiden – Run to the Hills

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych piosenek Iron Maiden. Kawałek przy którym można się spocić na fotelu. Co do wrażeń, wystarczy napisać, że do równie energicznych piosenek Melodika BL40 MKII zostały chyba stworzone. Słychać tu wszystko, od muskania talerzy perkusji, bo solidne riffy i nadający tempo bas i to nawet na najwyższych poziomach głośności.

Jamiroquai – Virtual Insanity i Deeper Underground

Z tymi kawałkami kolumny poradziły sobie śpiewająco. Energiczny bas, wysoka dynamika obu utworów i elektryzujący wokal - to wszystko wyśmienicie zgrało się z ogólną lekką, aktywną oraz naturalną barwą Melodika BL40 MKII. Czysta przyjemność, tylko siedzieć i słuchać.

Daft Punk – Harder, Better, Faster, Stronger

Dawno nie słuchało mi się tego utworu równie przyjemnie, jak podczas tego testu. Naturalna barwa dźwięku kolumn, lekkość w jego reprodukcji oraz sprężysty bas uprzyjemniły mi ten kawałek. Szkoda, że nie mam takiego audio w aucie, bo do Daft Punku świetnie mi się jeździ po poznańskich ulicach.

Melodika BL40 MKII bez oraz z maskownicą

Świetny wygląd i świetny dźwięk?

Jak podsumować przygodę z Melodika BL40 MKII? W kilku prostych słowach: to bardzo eleganckie głośniki, które bardzo dobrze grają. Jeśli się je odpowiednio rozstawi i podepnie do dobrego źródła, dają dużo przyjemności - i chyba właśnie o to chodzi. Są uniwersalne, grają dynamicznie i generują sprężysty bas. W swojej półce cenowej to sprzęt godny polecenia. Warto zaznaczyć, że Melodika to polska firma. W jej ofercie znajdziemy też dobrej jakości w kable "Made in Poland".

Ocena końcowa:

  • Świetne wykonanie
  • Atrakcyjny wygląd
  • Bardzo dobra ogólna jakość dźwięku
  • Dynamika i lekkość dźwięku
  • Wysoka uniwersalność
     
  • Elementy w kolorze piano black lubią się zarysować i palcować
  • Nie do końca nadają się do przyciężkiego, ulicznego rapu

Dobry Produkt

90%

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Vendeur
    12
    Co to za idiotyczna moda na robienie testu sprzętu bez podawania jego ceny?
    • avatar
      Fenio
      4
      Chętnie poczytałbym test nowych zestawów przeciw klasykom z przed 25-35 lat które obecnie w dobrym stanie można kupić za ułamek ceny nowych modeli. Zestaw jaki posiadam to kolumny Quadral all-craft 150 podpięte pod Technicsa SU-Z22, ciekawe jakby wypadł w porównaniu z tym Melodika która aktualnie kosztuje 2600zł. Czy różnica w jakości jest faktycznie tak duża jak różnica w cenie ?
      • avatar
        Konto usunięte
        4
        "- elementy w kolorze piano black lubią się zarysować i ubrudzić"
        Dlaczego to jest traktowane jako minus?
        Dlaczego takich cech produktu nie wstawia się do kategorii "neutralne cechy" czy coś podobnego?
        Takie wykończenia na 90% są podatne na zniszczenie.
        Skoro głośniki dostały plusa za wykonanie, to w mojej opinii nie powinno być minusa za delikatny kolor piano black. To przeczy niejako samemu sobie.
        Taki urok czarnego. Równie dobrze można pisać negatywnie o telefonach większych niż 4 cale, że ich ekrany są duże dobrze zrobione bo z dobrego nie tłukącego się szkła ale bardziej podatne na rozbicie, wygięcie.
        To nie jest hejt. Zawsze zastanawia mnie negatywna ocena takich osobliwości sprzętu.
        • avatar
          Fiona
          2
          Autor nie słyszał nigdy kolumn nawet ze średniej półki.

          Proponowała bym się nie ośmieszać i nie pisać o czymś o czym się nie ma pojęcia.....

          Co dalej droga redakcjo ? Testy pampersów ?
          Wiadomości ze świata celebrytów ??

          A co do opisywanego czegoś, o gustach się nie dyskutuje to nie użyje określenia potworność.

          Litości...........
          • avatar
            zuzannator
            2
            ??? to ma być test kolumn ??? Macie nas za idiotów?
            • avatar
              2
              Chętnie zobaczyłbym wykres pasma przenoszenia ale w reklamie to raczej tego nie pokażą.
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Tak jak napisał maciuch2, za circa 1500,- zł można kupić doskonałe w tym przedziale Pylon Pearl 25. Miałem je jakiś czas i wiem jak grają.
                Panie autorze, dlaczego robi Pan z Melodiki polską firmę ? Przecież to jest tylko nazwa kolumn, której dystrybutorem i właścicielem nazwy jest firma RAFKO, a sam sprzęt wytwarzany jest na dalekim wschodzie. Polskimi kolumnami to są np. STX czy wspomniane wyżej Pylon.
                • avatar
                  kasai
                  1
                  Ja tam wierzę użytkownikom a nie testom. I tak zerkam sobie na komentarze na Ceneo.pl

                  i wychodzi mi
                  MELODIKA BL40
                  Ocena:
                  4,93/5.0 68 głosów 60 opinii


                  PYLON AUDIO PEARL 25
                  Ocena:
                  4,84/5.0 40 głosów 38 opinii


                  Melodika, nie dość że więcej komentarzy, to i lepiej są oceniane. Ładny prztyczek w nos naszej zawzięcie komentującej młodzieży...

                  Zastanawia mnie skąd ten bezwarunkowy hejt. Niby wiadomo że ferie, ale jednak. Dobrze, że użytkownicy i klienci sami bronią marki i produktu.
                  • avatar
                    zuzannator
                    0
                    ??? to ma być test kolumn ??? Macie nas za idiotów?
                    • avatar
                      maciuch2
                      -1
                      200W - matko święta. "Test" wygląda na mocno sponsorowany, co to są przetworniki dynamiczne, bo w audio siedzę od 20 lat, a takie określenia to pseudo audiofilski bełkot. Resztę pomijam, w takiej cenie można kupić z nowych rzeczy Pylony, które zjedzą te kolumny na śniadanie, a w używkach zmiażdżą praktycznie każde, poczynając od np. Dali 104 za 600-800pln. Aha, wielkość bass refleksu powala, te 39HZ musi powalać pewnie z 12dB spadkiem.
                      • avatar
                        natalleos
                        -1
                        Przecież to są przebrandowane Roth Oli
                        • avatar
                          jozek23
                          -3
                          Ja tam wolę swoje B&W
                          • avatar
                            Harmann
                            0
                            A mój zestaw BDS od Harman/Kardon napierdala równo :)
                            Czego bym nie słuchał, czy klasyki, dicho, Red Hotów czy Iron Maiden, sąsiedzi kurwią tak samo :)
                            • avatar
                              majki_majk
                              0
                              2595 zł za głośniki(para)?! To za 2300 zł. mam JBL Studio 270(para). A jak teraz przeglądam neta to w jednym sklepie(nazwa planety) mają JBL Studio 280 za 2554 zł.(para).

                              Jak już temat o głośnikach to tu macie ładny setup za parę chcą 1,900,000 JPY ;-) https://www.youtube.com/watch?v=S3Rd462HcbM
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                A jak wypadają przy kolumnach ALTUS 300, które mają prawdziwy głośnik niskotonowy i są trójdrożne?
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Mam nieco inne zdanie na ten temat, zgodne z tym :
                                  " Nawet kosztowne 17- czy 18-centymetrowe głośniki niskośredniotonowe nie odtwarzają średnich tonów lepiej niż tańsze, specjalizowane głośniki średniotonowe. To samo dotyczy basu. Nawet bardzo drogie głośniki niskośredniotonowe nie są w stanie rywalizować z tańszymi, większymi głośnikami basowymi w odtwarzaniu częstotliwości najniższych."

                                  Cytat z tej strony:http://www.hifi.pl/porady/kolumny-2-3-drozne.php