Microsoft Surface Laptop - nie ma lepszego? Cóż...
Laptopy

Microsoft Surface Laptop - nie ma lepszego? Cóż...

przeczytasz w 3 min.

Test Microsoft Surface Laptop - notebooka premium z 13,5-calowym ekranem PixelSense, obudową z aluminium i Alcantary, wygodną klawiaturą i wytrzymałą baterią.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

przepiękna stylistyka; doskonała jakość wykonania; wygodna klawiatura; bardzo dobry ekran dotykowy PixelSense; długi czas pracy na baterii; cicha praca i niskie temperatury obudowy; niezłe głośniki; darmowe przejście na Windows 10 Pro (do końca marca 2018 roku)

Minusy

system Windows 10S; mała liczba złączy; brak czytnika kart pamięci; brak dostępu do podzespołów

Rodzina urządzeń Surface od Microsoftu znów się powiększyła. Nie ma w niej wprawdzie telefonów (temat Surface Phone jest już chyba ostatecznie zamknięty), ale obejmuje hybrydowy model Surface Pro, konwertowalny Surface Book oraz komputer All-in-One Surface Studio. Do tego grona dołączył klasyczny notebook, czyli bohater tego artykułu - Microsoft Surface Laptop.

Jest to laptop klasy premium, który wizualnie przypomina nieco urządzenia Apple ale jednocześnie zachowuje zdecydowanie swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Surface jest bardzo poręczny, solidny i mobilny i ma ambicje stać się ostatecznym mobilnym komputerem. Czy to się udało? Zapraszam do lektury. A dla tych, którzy wolą oglądać - mamy także wideo.

Microsoft Surface Laptop specyfikacja:

ModelMicrosoft Surface Laptop
Cena w dniu testu6499 zł
Gwarancja12 miesięcy
System operacyjnyWindows 10 S (bezpłatne przejście na Windows 10 Pro do 31 marca 2018 r.)
Klawiaturawyspowa, podświetlana
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,5", 2256x1504 (201 ppi)
» IPS, PixelSense, błyszczący, dotykowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 145 stopni
» ekran pokryty Corning Gorilla Glass
Procesor» Intel Core i5-7200U
» 2 rdzenie/4 wątków
» 2.5 GHz, Turbo 3.1 GHz, 3MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR3, 1866 MHz
» max: brak możliwości rozbudowy (pamięć wlutowana)
Karta graficzna» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 620
Dysk twardy» 256 GB, SSD
model: Samsung KUS03020
» brak możliwości wymiany
Napęd optycznybrak
Bateria45 Wh
Wymiary31 x 22 x 1,45 cm
Waga1,25kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, aluminium
» panel roboczy - matowy, Alcantara
» spód i boki - matowe, aluminium i stop magnezu
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 1x USB 3.0
» 1x mini DisplayPort
» gniazdo audio
» Surface Connector
Dodatkowe funkcje

» kamerka internetowa HD
» logowanie Windows Hello
» moduł szyfrowania TPM
» czujnik światła
» głośniki Omnisonic z Dolby Audio Premium

Wygląd i jakość wykonania

Co tu dużo mówić. Surface Laptop wygląda fantastycznie. Każdy element obudowy wykonany jest z pieczołowitością, jakiej nie powstydziłaby się manufaktura koronkarska z Koniakowa. Uczta dla oka i przyjemność dla dłoni.

Microsoft Surface Laptop przód i tył

Cała konstrukcja wykonana jest ze stopu aluminium i magnezu i jest wyjątkowo solidna. Próby wywarcia na niej nacisku spełzają na niczym. Pokrywa ekranu jest nieugięta i nawet użycie sporej siły nie powoduje zakłóceń wyświetlanego obrazu.

Microsoft Surface Laptop profil tył

Rogi obudowy są delikatnie zaokrąglone. Ekran osadzony jest na pojedynczym, długim zawiasie, który pozwala na jego odchylenie o ok. 145 stopni. Co ważne, dobrze utrzymuje wyświetlacz w ustalonej pozycji, co jest szczególnie istotne w momencie, kiedy obsługujemy laptopa dotykiem.

Microsoft Surface Laptop zaokrąglona obudowa

To wszystko jednak już w takiej, czy innej formie jest obecne w innych laptopach. Surface ma jednak coś, czym pochwalić się nie może nikt inny. To oczywiście Alcantara. A cóż to jest? To specjalna tkanina, którą pokryty jest cały panel roboczy. Wypełnia on każdy milimetr powierzchni, także przestrzeń między klawiszami. Alcantara jest bardzo przyjemna w dotyku, dzięki czemu komfort opierających się na laptopie nadgarstków jest wyraźnie wyższy.

Microsoft Surface Laptop Alcantara

Microsoft zapewnia też, że nie ma obaw o jej trwałość. Mi trudno to ocenić w trakcie testów (musiałbym popracować na Surface przez co najmniej kilka tygodni), ale mogę stwierdzić, że mój egzemplarz testowy zawitał wcześniej do innych redakcji, a mimo to nie zauważyłem żadnych śladów zużycia. Warto jeszcze w tym miejscu dodać, że notebook jest całkowicie nierozbieralny. Nie można dostać się do jego wnętrza bez konkretnego uszkodzenia obudowy (więcej o tym piszemy tutaj). Oznacza to, że w razie jeśli coś zacznie szwankować, zdani jesteśmy na autoryzowany serwis producenta.

Wspomnę jeszcze, że Surface Laptop dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych – grafitowej (ciemnoszarej), platynowej (jasnoszarej), kobaltowej (niebieskiej) oraz burgundowej (czerwonej).

Złącza

Na tym polu Surface Laptop nie ma niestety wiele do zaoferowania. Na lewej krawędzi znajdziemy jeden USB 3.0, mini DisplayPort, gniazdo słuchawkowe i to już wszystko. Nie ma nawet czytnika kart pamięci, ani portu USB 3.1 typu C, co staje się już standardem.

Microsoft Surface Laptop lewy bok

Po prawej mamy jedynie złącze SurfaceConnect, służące za gniazdo zasilania. Podobnie jak w Microsoft Surface Pro, gniazdo jest magnetyczne. Każdy kto choć raz zahaczył o przewód zasilający strącając laptopa ze stołu, momentalnie doceni to ulepszenie.

Microsoft Surface Laptop prawy bok

SurfaceConnect ma też dodatkową funkcjonalność. Podłączyć do niego można stację Surface Dock, która rozwiązuje wszelkie problemy z małą ilością portów. Dzięki niemu będziemy mieć do dyspozycji 4 porty USB 3.0, gniazdo sieciowe RJ45, 2 mini DisplayPorty oraz wyjście audio. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie HDMI.

Jedyny zgrzyt to cena tego akcesorium – sugerowane 999 złotych, to sporo.

Klawiatura i touchpad

Sama klawiatura to bardzo mocny punkt laptopa. Pisanie jest wyjątkowo przyjemne. Klawisze charakteryzują się płytkim, ale dobrze wyczuwalnym skokiem. Bezwzrokowe pisanie nie stanowi najmniejszego problemu. Rozmiar klawiszy jest odpowiednio dobrany, więc liczba pomyłek i błędnie wciśniętych liter jest minimalna.

Microsoft Surface Laptop klawiatura

U góry znajdziemy szereg klawiszy funkcyjnych, za pomocą których można regulować m.in. jasność ekranu, głośność, czy podświetlenie klawiatury. Aby przełączyć się na klasyczne funkcje F1-F12, wystarczy nacisnąć klawisz Fn znajdujący się w dolnym rzędzie. Biała dioda sygnalizuje tryb w jakim aktualnie się znajdujemy. Taka sama dioda umieszczona jest na klawiszu Caps Lock.

Klawiatura jest oczywiście podświetlana, z trzy stopniowym zakresem regulacji.

Microsoft Surface Laptop touchpad

Touchpad sprawuje się równie dobrze. Jest sporych rozmiarów, a gładka powierzchnia (gładzik pokryty jest szkłem) świetnie odczytuje dotyk i ruch palca. Touchpad obsługuje oczywiście gesty. Z płytką sensoryczną zintegrowane są przyciski. Kliknięcie jest stosunkowo głośne.

Głośniki

Kolejna truskawka na torcie to głośniki. Są umieszczone dość nietypowo, bo... pod klawiaturą. Nie ma obaw, że dźwięk będzie przytłumiony. Wręcz przeciwnie, jego jakość jest naprawdę bardzo dobra. I to nie tylko biorąc pod uwagę ultrasmukłe i mobilne laptopy, ale i gamingowe notebooki wyposażone w głośniki większych rozmiarów (gdyż bez problemu mieszczą się one w większych obudowach) wspomagane subwooferem.

Głośniki przygotowane zostały przez Omnisonic i oferują czysty, wyraźny oraz szczegółowy dźwięk. Także niskie tony są słyszalne. Co ważne, nawet przy maksymalnej głośności (a ta jest w pełni satysfakcjonująca), nie pojawiają się zniekształcenia i trzaski. Wszystko to sprawia, że oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki na laptopie jest naprawdę przyjemne i komfortowe.


Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.