Na topie

Najlepsze aplikacje do zdjęć - Android

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Aplikacje mobilne

Dobre aplikacje do zdjęć na Androida mogą oferować znacznie więcej niż systemowa apka aparatu. Zazwyczaj mają znacznie lepszą funkcjonalność, więcej opcji ustawień lub skupiają się na efektach i filtrach. Sprawdź najlepsze programy do zdjęć na system Android.

 • Najlepsze aplikacje do zdjęć - Android | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Najlepsze programy do zdjęć - Android

Wybór ciekawych programów do robienia i przerabiania zdjęć na telefony z Androidem jest ogromny. Teoretycznie od przybytku głowa nie boli, ale w sklepie Google Play jest to jedna z najpopularniejszych kategorii, więc można odnieść wrażenie, że aplikacji do zdjęć są setki, jeśli nie tysiące. W dodatku każda z nich stara się udowodnić, że jest najlepsza.

Można oczywiście posiłkować się tak zwanymi „Top listami” tworzonymi przez Google, by wybrać najlepsze darmowe aplikacje do zdjęć lub programy zyskujące popularność, ale to nie zawsze się sprawdza. Jedni szukają aplikacji do standardowej fotografii, z szerokim spektrum ręcznych ustawień, a inni chcą mieć po prostu „fajną” apkę do upiększania lub taką, która dorobi im słodką kocią mordkę.


Wybór dobrej do zdjęć w Sklepie Play nie jest łatwy

Sprawdzaj uprawnienia aplikacji

Warto uważać co się pobiera, nawet z oficjalnego sklepu. Nie chodzi od razu o to, że złapiemy jakiegoś oczywistego wirusa, ale często możemy nadać aplikacji zbyt duże uprawnienia w stosunku do tego, czego powinna realnie potrzebować. Nieskrępowany dostęp do Waszych danych na smartfonie może (choć nie musi) oznaczać, że te dane są przesyłane na bliżej nieokreślone serwery i ma do nich dostęp wiele różnych osób.

Dla przykładu weźmy aplikację Sweet Camera, którą Google Play wyświetlił w naszym przypadku na pierwszym miejscu Top listy „Najlepsze aplikacje”. Ma ona ponad 10 milionów pobrań, a wymaga dostępu do tego co widać na obrazku po prawej stronie.

Na liście jest aż kilkanaście różnych uprawnień, które musimy nadać programowi, by go zainstalować. Aplikacja jest niby do zdjeć, ale wymaga np. dostępu do SMS’ów, telefonu, tożsamości, mikrofonu, informacji o połączeniu Wi-Fi i Bluetooth i kilku innych. Przed zainstalowaniem aplikacji koniecznie zapoznawajcie się z uprawnieniami jakie jej nadajecie. Zastanówcie się czy nie przeszkadza Wam tak szeroki dostęp do Waszych prywatnych danych.

Zazwyczaj aparat powinien prosić o dostęp do zdjeć, pamięci i ewentualnie lokalizacji (by zapisać tagi geograficzne w zdjęciach). Pamiętajcie też, że niekiedy najlepszą jakość oferuje standardowa aplikacja systemowa, która nie wymaga od Was żadnych dodatkowych uprawnień.

W naszym zestawieniu najlepszych aplikacji do zdjęć na telefon z Androidem polecamy głównie popularne i sprawdzone programy o szerokich możliwościach w zakresie ustawień i opcji. Nie skupiamy się wyłącznie na efektach i upiększaniu.

Najlepsze darmowe programy na do zdjęć na Androida:

 1. Adobe Lightroom CC

  Pobierz z Google Play (darmowe)

   

  unsplashZaczynamy od jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi do fotografowania za pomocą telefonu - Adobe Lightroom CC. Jest to mobilna wersja znanego i bardzo popularnego programu na komputery, która może zaskoczyć swoimi możliwościami. Działa zarówno na Androida, jak i iOS. Oferuje mnóstwo opcji zmiany kolorów, nie tylko całego zdjęcia, ale również wybranych obszarów. Możemy zmieniać perspektywę, kadrować, dodawać filtry, wyostrzać, zwiększać klarowność. Wykonujemy zdjęcia w klasycznym formacie JPG lub w DNG (RAW), a następnie poddajemy je edycji. Działa szybko i synchronizuje się z chmurą Adobe Cloud. Polecamy Adobe Lightroom CC każdemu, kto stawia na „poważne” zdjęcia z telefonu. Nie jest to apka dla osób, które lubią dodawać sobie królicze uszka.

  unsplash 1unsplash 2


 2. Polaroid Fx

  Pobierz z Google Play (darmowe)

   

  reederKolejny program Polaroid Fx jest zupełnie inny od wymienionego wcześniej Lightroom’a. Jest to aplikacja dla osób, które tęskną za klimatem analogowych zdjęć natychmiastowych na charakterystycznej kliszy Polaroid. Gratka dla tych, którzy nie chcą bawić się w zaawansowane opcje, lecz w krótkim chcą uzyskać atrakcyjny efekt „vintage” na zdjęciu i natychmiast przesłać je dalej np. w sieci społecznościowej. Wybieramy rodzaj filmu (wzorowany na prawdziwych), następnie teksturę papieru, filtr, dopasowujemy kolory i opcjonalnie dopisujemy tekst na zdjęciu. Efekty są całkiem atrakcyjne.

  reeder 1reeder 2-


 3. Open Camera

  Pobierz z Google Play (darmowe)

   

  apolloOpen Camera to jedna z najlepszych całkowicie darmowych aplikacji do zdjęć na Androida. Na pozór wygląda niepozornie, ale wystarczy wejść w ustawienia, a znajdziemy sporo przydatnych ustawień. Można wykonywać zdjęcia HDR składane z kilku zdjeć o różnej ekspozycji, sterować aparatem za pomocą głosu i dźwięków (np. gwizdania), ustawiać jakość zdjęć, jest opcja automatycznego poziomowania, samowyzwalacz z głosowym odliczaniem, zdjęcia seryjne, blokada ekspozycji, bracketing ekspozycji i wiele, wiele innych. Aplikacja może służyć też do filmowania - również w tym przypadku mamy sporo opcji, takich jak choćby zmiana maksymalnego bitrate (przepływności), ograniczenie rozmiaru plików, automatyczne wznawianie filmowania po osiągnięciu limitu czasu itp. To bardzo dobry program do zdjęć na telefon z systemem Android.

  apollo 1apollo 2


 4. Camera ZOOM FX

  Pobierz z Google Play (darmowe)

   

  vectornatorCamera ZOOM FX to bardzo dobry program do zdjęć, ale... W wersji darmowej otrzymujemy tylko podstawowe funkcje, dlatego o wiele bardziej godna polecenia jest wersja płatna Camera ZOOM FX Premium (kosztuje kilkanaście złotych, więc całkiem znośnie). Pochwalić należy ją przede wszystkim za bardzo dobrą szybkość działania. Docenimy to przede wszystkim na słabszych smartfonach. Ma wszystkie najważniejsze funkcje, których można oczekiwać od tego typu programów. Ustawienia jasności, kolorów, sztuczny horyzont (poziomowanie), aktywację głosową, stabilizację, HDR, samowyzwalacz, a także filtry, ramki i inne efekty.

  vectornator 1vectornator 2


 5. Camera MX

  Pobierz z Google Play (darmowe)

   

  agendaProsta aplikacja nastawiona w mniejszym stopniu na opcje manualne, a w większym na efekty i filtry. Wybór darmowych efektów jest dość skromny, ale znacznie więcej ciekawych dostajemy w wersji płatnej. Za jej pomocą wykonamy dobrej jakości zdjęcia HDR i nagramy również filmy. Minusem jest to, że niektóre funkcje, takie jak tworzenie zdjęć z efektem kalejdoskopu bardzo szybko zużywają baterię w telefonie (gdy np. wykonujemy kilkanaście - kilkadziesiąt takich zdjęć dziennie).

  agenda 1agenda 2

 

Odsłon: 15091 Skomentuj artykuł
Komentarze

1

Udostępnij