Na topie

Dyski SSD - najciekawsze wydarzenia 2015 roku

Autor:

Szef strefy Komputery

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Rynek SSD w 2015 przyniósł sporo niespodzianek - standard NVMe zawitał pod strzechy, a Samsung dorzucił do pieca serią M.2 950 PRO

 • Dyski SSD - najciekawsze wydarzenia 2015 roku | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

SSD - co działo się na rynku w 2015 roku?

W 2015 roku nośniki SSD coraz częściej gościły w naszych domach. Dyski HDD zostały praktycznie zepchnięte do roli magazynów danych, gdzie duże prędkości transferów mają znaczenie drugorzędne. Co bardzo istotne - ceny nośników SSD okazały się znacznie bardziej odporne na wzrost kursu dolara. Dodatkowo producenci wprowadzili na rynek sporo tańszych, budżetowych modeli.

Co jeszcze? Część producentów wprowadziła również 10 letni okres gwarancyjny w swoich topowych modelach. Pojemności dysków półprzewodnikowych wciąż rosną - Samsung zapowiedział wprowadzenie na rynek SSD o pojemności do 4 TB. Producenci rozwijają też oprogramowanie, które wykorzystuje wolną pamieć RAM, równocześnie oszczędzając SSD (np. Plextor PlexTurbo).

Na rynku SSD pojawia się też nowy gracz - niespodziewanie firma Zotac, znana głównie z kart graficznych oraz mini-PC prezentuje swój model premium z interfejsem SATA III. Jest tu i polski akcent - GoodRAM zaprezentował swoje wydajne modele Iridium i Iridium Pro, a także bardziej budżetowe konstrukcje (modele CX100). Wśród modeli SSD o najlepszej relacji cena - wydajność na topie wciąż jest Crucial, ale konkurencja depcze mu po piętach.

Interfejsy - SATA III, SATA Express, M.2 i PCIe

Większość modeli SSD w 2015 wciąż korzysta z interfejsu SATA III. Wprowadzony w ubiegłym roku interfejs SATA Express pozostaje w tym momencie największym niewypałem, pomimo tego, że pojawiają się wersje ze zwiększoną przepustowością (z 10 do 16 Gb/s). Miało to być przejściowe rozwiązanie pomiędzy SATA, a PCI Express, a ze względu na brak produktów jest praktycznie martwe. 

Dwa sloty M.2 x4 - teoretyczna przepustowość w trybie RAID do 64 Gb/s

W końcu pojawia się coraz więcej modeli wykorzystujących interfejs M.2 lub wręcz podpinanych bezpośrednio do PCI Express. Część dysków PCI Express to po prostu karta do slotu PCIe z gniazdkiem M.2 na płytce drukowanej (np. Kingston HyperX Predator). Możliwości interfejsu M.2 rosną - ich przepustowość osiąga 32 Gb/s, pojawia się też możliwość zastosowania RAID.

Upragniony powiew świeżości - Intel prezentuje swój pierwszy konsumencki dysk PCIe wykorzystujący standard NVMe, czyli Intel SSD 750. Technologia w końcu dostępna jest dla zwykłego użytkownika, ale cena modelu 400 GB na dziś dzień wciąż jest bardzo wysoka (ponad 1800 zł).

Intel SSD 750 - standard NVM Express dostępny dla szarego użytkownika

Zmianę cenową przynosi dopiero premiera Samsung SSD M.2 950 PRO. Oto jest coś na co czekali użytkownicy - rozsądnie wycenione nośniki M.2 (wersja 256 GB - około 800 zł, a wersja 512 GB około 1400 zł) z transferami dochodzącymi do 2500 (odczyt) i 1500 MB/s (zapis). Z większą dostępnością na sklepowych półkach musieliśmy czekać aż do grudnia, ale naprawdę było warto!

Co dalej?

Należy spodziewać się coraz więcej wydajnych nośników M.2 z obsługą NVMe (swoje modele zapowiedział między innymi OCZ). Prawdziwą "bombę" szykuje Intel, dzięki technologii Optane. Nośniki SSD z rewolucyjnymi pamięciami 3D XPoint. Naturalnie nowa technologia zadomowi się najpierw w centrach danych - do rynku konsumenckiego droga jeszcze daleka.

Odsłon: 11990 Skomentuj artykuł
Komentarze

6

Udostępnij
 1. arnakus
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2016-01-02 08:20

  Interfejs SATA3 stał się już wąskim gardłem płyt głównych. Potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie a nie protezy w stylu SATA Expess czy M.2.

  Skomentuj

  1. ModeratorChodziWRurkach
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-01-02 10:49

   M.2 to nie jest żadna proteza, tylko mobilny standard. Tak samo, jak wcześniej mPCI-ex/mSATA.

   Skomentuj

   1. arnakus
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-01-02 10:58

    A ile dysków SSD podepniesz do tego M.2? Ja tylko samych dysków SSD mam 4.

    Skomentuj

    1. Franz
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-01-02 11:18

     Nie ma sprawy - kupujesz płytę główna z 2 lub nawet 3 złączami M.2, a kolejne SSD montujesz za pomocą przejściówki z PCIE na M.2 PCIE x4 - są nawet przejściówki, gdzie można umieścić 2 SSD M.2 na jednej.

     Ale masz rację, bo standard M.2 został opracowany głównie z myślą o sprzęcie mobilnym i brakuje jego powszechnie stosowanego odpowiednika, który zastąpiłby złącza SATA.
     Są U.2 jednak są one rzadkie na płytach i mało jest na nie napędów i w końcu nie wiadomo, czy to będzie powszechny standard, czy też zostanie w niszy tak jak teraz.

     Skomentuj Historia edycji

  2. Marce
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-01-06 12:21

   Tak jak piszą inni - M.2 to nie proteza. To chyba najlepsze co wprowadzono ostatnio: ten sam typ i wielkości niezależnie dla laptopów i stacjonarek, mikro rozmiary, montaż 1 śrubką, bez koszyków, bez kabli (czyli lepsza wentylacja obudowy), szybszy niż SATA, itd. Chcesz więcej dysków (w stacjonarce) niż możesz podpiąć do mobo - jak z SATA - dokładasz kontroler-przejściówkę i gotowe.

   Skomentuj

 2. Piotrek140290
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-01-02 16:36

  Kupiłem Samsung 950 256GB na początku grudnia. Dysk jest naprawdę rewolucyjny, a standard bardzo wygodny. Żadnego bałaganu z kablami. Standard m.2 w komputerach PC to prawdziwa rewolucja jakiej dawno nie było.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!