Nokia X – jak zainstalować dowolny program APK? Smartfony

Nokia X – jak zainstalować dowolny program APK?

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2014-04-02

Nokia X nie oferuje dostępu do sklepu Google Play. Czy jesteśmy więc skazani na sklep Nokia Store? Na szczęście nie! Pokazujemy jak zainstalować pakiety APK.

marketplace
Ocena benchmark.pl
Plusy

dość niska cena, poręczna obudowa, matowy tył odporny na zarysowania, dwa sloty kart micro SIM, przejrzysty interfejs kafelkowy na wzór Windowsa Phone, darmowe mapy offline,

Minusy

niska jakość zdjęć i nagrań z aparatu, brak kamerki przedniej, mało pamięci RAM, dość słaby procesor główny i układ graficzny, procesor potrafi się mocno grzać, płynność działania znacznie gorsza niż w tanich Lumiach z WP8, brak dostępu do sklepu Google Play,

Nokia X to jeden z pierwszych smartfonów fińskiego producenta które działają pod kontrolą systemu Android. Tak naprawdę nie jest to jednak zwykły „Andek 4.x”, lecz jego silnie zmodyfikowana wersja o nazwie Nokia X Software Platform 1.0. Odróżnia się ona nie tylko interfejsem kafelkowym podobnym do tego z Windowsa Phone, ale również brakiem oficjalnego wsparcia dla sklepu Google Play.

Tak, tak... to nie pomyłka. Nokia X ma własny sklep Nokia Store, który oferuje całkiem wiele ciekawych aplikacji użytkowych i gier, ale wciąż nie dysponuje tak bogatym asortymentem jak sklep Play. Nie musicie się jednak martwić – Nokia X nie została zupełnie odcięta od programów androidowych. Można je bez problemu doinstalować w postaci plików APK, które ściągniemy z oficjalnych stron producentów, lub ze sklepu Google Play za pomocą specjalnych „downloaderów”.

Jak tego dokonać? Poniższą procedurę przeprowadzamy na smartfonie Nokia X Dual SIM (RM-980) oraz przy wykorzystaniu pliku .apk programu WhatsApp. Porady przeznaczone są dla osób rozpoczynających przygodę z systemem Android (a do takich kierowana jest właśnie Nokia X). Pełen test smartfona już wkrótce na benchmark.pl.

Instalujemy APK na Nokii X

Aby zainstalować pakiet APK musimy go najpierw zapisać w pamięci smartfona lub na umieszczonej w nim karcie microSD. W tym przypadku przykładową aplikację pobieramy bezpośrednio ze strony producenta (czyli WhatsApp.com).

W menu głównym uruchamiamy przeglądarkę internetową i wpisujemy whatsapp.com/android.

Na stronie programu dotykamy przycisku „Download Now”.

Po zakończeniu pobierania pliku wchodzimy w pliki pobrane (w menu głównym telefonu).

Nasz plik APK został zapisany i widoczny jest na liście. Wybieramy go.

W tym momencie na ekranie pojawia się informacja, że aplikacja jest zablokowana ze względów bezpieczeństwa. Ten stan można jednak zmienić – dotykamy przycisku Ustawienia.

Otworzy się menu Zabezpieczeń w którym odnajdujemy pozycję Nieznane źródła.

Po jej zaznaczeniu musimy musimy potwierdzić, że zapoznaliśmy się z informacją o potencjalnych zagrożeniach dla telefonu i danych użytkownika jakie może powodować ta zmiana. Jeśli się zgadzamy – wybieramy OK.

Teraz dotykamy przycisku BACK (cofnij) umieszczonego pod ekranem powracając tym samym do pakietu APK, który ściągnęliśmy. Wybieramy go ponownie, ale tym razem po zaznajomieniu się z wymaganymi prawami dostępu dotykamy przycisku Instaluj.

Nasza przykładowa aplikacja zostanie zainstalowana w systemie operacyjnym smartfona Nokia X.

Tym samym zainstalowaliśmy program, którego nie znaleźliśmy w sklepie Nokia Store.

W podobny sposób instalujemy wszelkie inne pakiety APK, z tą różnicą, że nie wszystkie będziemy pobierać z oficjalnej strony producenta. Radzimy jednak zachować daleko idącą ostrożność w stosunku do plików pobranych z forów, torrentów i mniej wiarygodnych źródeł. Aplikacje spoza sklepu instalujecie wyłącznie na własną odpowiedzialność.

marketplace

Komentarze

5
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Czyli tak jak w typowym Androidzie. Po co ten poradnik?
  Zaloguj się
 • avatar
  Czy wbudowana przeglądarka www nadaje się do czegoś czy to jest jeszcze gniot pamietajacy Symbiana ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Wielka szkoda, że brak dostępu do GooglePlay :( Obecna forma instalacji aplikacji APK na Nokia X przypomina mi dawniejsze pobieranie aplikacji Java np. na Nokia 5130/5310 i całe procedury instalacyjne.