SSD

Podsumowanie

opublikowano przez w dniu 2014-06-20

Plextor M6e to propozycja z wyższej półki, a więc dedykowana entuzjastom i profesjonalistom – zwłaszcza tym, dla których standardowe modele w 2,5-calowej obudowie okazują się zbyt wolne. Producent zastosował tutaj nośnik typu M.2, który jednak komunikuje się z komputerem za pomocą specjalnego adaptera ze złączem PCI-Express 2.0 x2. Dzięki takiemu rozwiązaniu omija on ograniczenia nałożone przez interfejs SATA 6 Gb/s i jednocześnie zapewnia zgodność z płytami bez złącza M.2 (obecnie oferują je praktycznie tylko modele z podstawką LGA 1150 z chipsetami Intel z 9. serii).

Przetestowaliśmy model o pojemności 256 GB, który oferuje bardzo dobrą wydajność. W przypadku operacji sekwencyjnych deklasuje 2,5-calową konkurencję. Gorzej wypada w przypadku mniejszych próbek – zwłaszcza przy ich zapisie, gdzie przeganiają go topowe modele konkurencji. Na uwagę zasługuje również technologia True Speed, dzięki której dysk utrzymuje stałą wydajność, nawet podczas zapełnienia komórek lub intensywnej eksploatacji.

Model M6e w wersji 256 GB kosztuje około 1000 złotych. Nie da się ukryć, że jak na tę pojemność cena nie jest mała, a dla niektórych może być wręcz zaporowa. Takie wrażenie można odnieść, jeżeli porównujemy go w kategorii 2,5-calowych nośników, w której panuje ogromna konkurencja i bez problemu wydajny model o tej pojemności można kupić za 450 – 550 złotych. Co innego jeżeli patrzymy przez pryzmat wydajnych dysków pod złącze PCI-Express, bowiem tutaj konstrukcja Plextora okazuje się bardzo konkurencyjna.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że Plextor M6e sprawdzi się jedynie w komputerach stacjonarnych, a posiadacze laptopów muszą zdecydować się na modele w 2,5-calowej obudowie lub miniaturowe konstrukcje pod mSATA lub M.2. Co prawda można go wyjąć z adaptera i korzystać w formie nośnika M.2, ale wiąże to się z utratą gwarancji – a trwa aż 5 lat. Dodatkowo w takim trybie oferuje on nieco niższe osiągi.

Ocena
Wydajność - odczyt:
 super
Wydajność - zapis:
dobry
Jakość wykonania:  dobry plus
Opłacalność:
dobry
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 999
dobry produkt benchmark.pl
marketplace

Komentarze

36
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawe kiedy wejdę do piekarni i zobaczę chleb dla gracza. Albo cały regał z podpisem "pieczywo dla graczy i entuzjastów".

 • avatar
  Cena 1000 zł- dziękujemy, czekamy dalej.
 • avatar
  "Co prawda można go wyjąć z adaptera i korzystać w formie nośnika M.2, ale ... w takim trybie oferuje on nieco niższe osiągi."

  Ostatni wniosek jest błędny. Napęd ten a właściwie karta M.2 ma pewną określoną wydajność i będzie ona taka sama niezależnie od tego czy podłączymy kartę do gniazda M.2 czy przez swój adapterek do gniazda PCIExpress. Jednak Wam wyszło inaczej....dlaczego?

  Otóż różnica wyników jaka Wam wyszła bierze się stąd, że jako dysk PCI Express podłączaliście go do gniazda PCIEx 3.0, które swoje linie bierze wprost z procesora, natomiast jako kartę M.2 podłączaliście do gniazda M.2, które swoje linie PCIEx bierze z chipsetu (standard 2.0 ale to bez znaczenia). Jak widać chipset wprowadza spore opóźnienia w dotarciu danych do procesora i stąd gorsze wyniki.

  Gdyby gniazdo M.2 brało swoje linie bezpośrednio z procesora (np: AsRock Z97 Extreme 9) wyniki byłyby identyczne (czyli w obu przypadkach te wyższe). I na odwrót: gdyby gniazdo PCI Express x4 do którego podłączaliście dysk brało swoje linie z chipsetu (a tak jest w tańszych płytach) to w obu przypadkach wyniki byłyby te niższe.

  Wniosek końcowy powinien być taki, że trzeba uważać gdzie się podłącza sprzęt bo gniazdo gniazdu nierówne (mostki, emulatory, starszy standard), i łatwo ograniczyć sprzęt przez nieoptymalne podłączenie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Zaraz ale nie rozumiem ekonomicznego istnienia tego czegoś.
  W tej cenie kupuje dwa dyski SSD 256 GB po 450 zł robie RAID .. i mam nie dość że szybciej to do tego 2 x więcej miejsca ... ?

  Robiąc RAID z dwóch SSD każdy użyje dostępnej przepustowości na pojedynczym kanale SATA3 i nie trzeba sie bawić w PCIEx
  Zaloguj się
 • avatar
  Szkoda że zabrakło Crucial'a MX100 256 GB, ktory ostatnio zyskał dużą popularność. No i przydałoby się bieżące zestawienie cen dysków w tabelkach, ale dobry test :) Miejmy nadzieje, że SSD na PCI szybko stanieją.
 • avatar
  Minusem jest tego dysku to, iż w przypadku dysków SATA możemy zamontować 10 gniazd i zajmą kawałeczek, a niestety przy PCI-E potrzeba więcej miejsca
 • avatar
  Trzeba było porównać z innymi produktami na PCI-e, np. ASUS RAIDR EXPRESS, OCZ Revo3 PCIE
 • avatar
  Osobiście uważam, że obecnie najsensowniejszą opcją jest 256GB EVO 840 z włączonym RAPID. Osiągi ma podobne do tańszych PCIe a kosztuje połowę z tego i zadowala się zwyklą satą. Ostatnio natomiast bawiłem się RAMDisk'iem od AMD i powiem szczerze, że tam dopiero zaczyna się ostra jazda. Transfery rzędu 4000mb (sic!) przy moich poczciwych 1333 powodują miły opad szczęki.
 • avatar
  Cena, że oczy z głowy wypadają .... i po sprawie. Tyczki są ich, a slalom nasz :) Nowości są dobre ale na okładkę aby oko przyciągnąć i nic poza tym. Jednak warto poczekać i mieć 2x więcej, a czasem jeszcze lepiej, bo produkt pozbawiony będzie wad wieku dziecięcego. Pozdrawiam
 • avatar
  cena :) ja zamierzam kupić mały dysk ssd pod system windows na większą pojemność mnie nie stać w dalszym ciąglu dla kowalskiego HDD są bardziej opłacalne :)
 • avatar
  wygląda biednie
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  Sa juz przeciez modele tego napedu bez kontrolera PCIe - w formie samej karty M.2.
  Zaloguj się
 • avatar
  Dlaczego cena jest tak wysoka?
  Mniej wymagające technologicznie niż SSD, a droższe od nich...
  Zaloguj się
 • avatar
  Czy ten dysk będzie bardziej żywotny niż normalne dyski ssd pod satę? Czy to bez znaczenia?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ten produkt to jakieś nieporozumienie. Droższy i wolniejszy od 2 ssd w raid, do tego zbudowany z kiepskich pamięci TLC 19nm.Ile on wytrzyma cykli zapisu? 300-500?
  Zaloguj się
 • avatar
  Po co komu taki dysk, skoro M.2 oferuje przesył 10Gb/s i myśle że jeżeli ktoś kupuje dysk SSD a ma dobrą płytę główną to powinien kupić dysk na M.2 a nie taki na SATA, jest to oszczędność miejsa w obudowie i szybszy przesył...
  Zaloguj się
 • avatar
  Plextor M6e tylko dla entuzjastów i profesjonalistów :)