TP-Link Archer A9 - czyżby w końcu porządny router AC1900?
Routery

TP-Link Archer A9 - czyżby w końcu porządny router AC1900?

przeczytasz w 2 min.

Trafił do nas router ze średniej półki cenowej, który udowadnia, że AC1900 nie zawsze musi być pustą liczbą. Czy warto zatem nieco dopłacić do mocniejszego routera? Zapraszamy do testu TP-Link Archer A9!

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- bardzo wysoka wydajność Wi-Fi 5,; - niespotykanie wysoka wydajność Wi-Fi 4,; - łatwa konfiguracja i zarządzanie,; - bardzo dobry zasięg w 2,4 GHz.

Minusy

- problem z zasięgiem 5 GHz przez zbrojony sufit,; - bardzo wolny port USB,; - USB tylko do udostępniania danych.

TP-Link Archer A9 - Pudełko

TP-Link Archer A9 - pierwsze wrażenia

Seria Archer jest już na rynku od całkiem dawna i zdążyła nas przyzwyczaić swoją przystępnością cenową połączoną z przyzwoitymi parametrami technicznymi. W przypadku modelu A9 nie jest inaczej. Co prawda pudełko, jakie otrzymujemy może sprawiać pozory produktu raczej z niskiej półki, ale już po wyjęciu samego routera można zauważyć, że wykonanie stoi na wysokim poziomie.

Trzy antenki, ponieważ liczy się jakość, a nie ilość!

Poza routerem w opakowaniu nie znajdziemy zbyt wiele – ot standardowy zestaw: kabel sieciowy, zasilacz oraz zestaw dokumentacji. Anteny są na stałe przymocowane i jest ich tylko trzy (oraz jedna z pionową polaryzacją wbudowana w router), jednak trzeba im oddać, że naprawdę sztywno stoją w ustawionej pozycji, co niestety nie jest normą w tego typu urządzeniach.

TP-Link Archer A9 - Prezentacja

Przyglądając się urządzeniu bliżej odkryjemy, że na przedniej ściance umieszczono szereg symboli, które po włączeniu zasilania zmieniają się w diody sygnalizacyjne – można tu odczytać informacje o zasilaniu, pracy każdego z dwóch zakresów Wi-Fi, każdego z czterech portów LAN, a także portu WAN (Internet). Nie zabrakło również kontrolki odpowiedzialnej za pracę USB.

TP-Link Archer A9 - Diody

Szybki rzut oka na tył routera ujawnia cztery porty Gigabit Ethernet do połączenia z siecią lokalną i jeden taki port do połączenia z Internetem. Obok gniazda WAN znajduje się jeszcze port USB, niestety tylko w standardzie 2.0. Z tyłu znajdziemy również wielofunkcyjny przycisk od Wi-Fi – można nim aktywować WPS lub włączyć/wyłączyć sieć bezprzewodową. Ostatecznie mamy też przycisk zasilania oraz ukryty przycisk restartowania (oraz resetowania).

TP-Link Archer A9 - Porty

Od spodu czeka na nas etykieta techniczna, na której to znajdziemy wskazówki co do pierwszej konfiguracji (hasło do Wi-Fi oraz adres do panelu konfiguracyjnego). Są tu również dwa wypusty do montażu routera na ścianie/suficie. Nóżki, na których stoi standardowo testowany sprzęt nie są zbyt wielkie, ani antypoślizgowe, przez co router łatwo jest przestawiać lub przesunąć ciągnąc za kable.

TP-Link Archer A9 - spód

Całość wykonano z solidnego i sztywnego czarnego plastiku z połyskującym wykończeniem. Przyczepić się można jedynie do braku przycisku WPS w bardziej dostępnym miejscu. Dodatkowy port USB, gdzieś na bocznej ściance, również by nie zawadzał, zwłaszcza jeśli byłby w standardzie USB 3.0.

TP-Link Archer A9 - Prezentacja

Szybkie spojrzenie od strony technicznej

W przeciwieństwie do starszego modelu Archer C9 (2 x 1 GHz), otrzymujemy tu czterordzeniowy chip QCN5502 o taktowaniu 780 MHz. Co ciekawe, producent dał znacznie więcej, bo aż 128 MB pamięci Flash, ale okroił o połowę RAM (również do 128 MB). Trudno jednak oszacować, jak to wpłynie na wydajność routera.

TP-Link Archer A9 - Technologia

Dla zakresu 2,4 GHz mamy obsługę MIMO 4x4:3, natomiast pasmo 5 GHz korzysta tylko z trzech zewnętrznych anten (MIMO 3x3:3). Spodziewamy się, że przełoży się to na dobre osiągi w paśmie 2,4 GHz pomiędzy dwiema kondygnacjami. Za sieć LAN odpowiada switch Qualcomm Atheros QCA8337N, zatem tu nie powinno być niespodzianek :)

TP-Link Archer A9 - specyfikacja

Standard sieci:IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz,
IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Anteny:3 zewnętrzne + 1 wewnętrzna
Transmisja:2.4 GHz 4x4:3; 5 GHz-1 3x3:3
Procesor:QCN5502 (4x780 MHz)
Pamięć RAM:128 MB
Pamięć FLASH:128 MB
Szerokość kanałów:20/40/80 MHz
Szyfrowanie:64/128-bit: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2, WPS
Prędkość transmisji (teoretyczna) 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz, 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
Protokoły:IPv4 i IPv6
Połączenie WAN:Dynamiczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE, PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access), BigPond
Porty:4 x RJ45 LAN (1000Mb/s), 1 x RJ45 WAN (1000Mb/s), 1 x USB 2.0
Przyciski:Restart/Reset, Zasilanie, Wi-Fi On/Off, WPS
Wymiary:243,5 × 186,5 × 32,7 mm
Zarządzanie:Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
Przekierowanie portów:Serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ, ALG
Funkcje zaawansowane:MU-MIMO
Kształtowanie wiązki
Smart Connect
Airtime Fairness
Sieć Gości
Kontrola Rodzicielska
Udostępnianie urządzeń USB:Obsługa Samba (przechowywanie), Serwer FTP, Serwer mediów
VPN:OpenVPN
PPTP VPN