Smartfony

Poradnik: jak wybrać smartfona

opublikowano przez Jacek Wiśniowski w dniu 2010-01-18

Dla mało doświadczonych, którzy planują kupno PDA, ale nie mają czasu na zbieranie rozproszonych w Internecie informacji.

Polecamy strefę tematyczną: Jaki telefon? oraz poradnik TOP-10 smartfony.

Poradnik przeznaczony jest dla początkujących lub mało doświadczonych użytkowników, którzy zastanawiają się nad zakupem PDA, ale nie mają czasu i ochoty na zbieranie rozproszonych w Internecie informacji, a chcą podjąć trafną decyzję. Postaram się jasno wskazać najlepsze obecnie rozwiązania, aby ten wybór był świadomy i przyszłościowy.

Do niedawna sprawa była jasna: PDA (Personal Digital Assistant) był to kieszonkowy komputer, mający moduł telefoniczny, ekran dotykowy oraz system Windows Mobile Pro, natomiast smartfonami nazywano urządzenia pozbawione dotykowego ekranu i działające pod kontrolą Windows Mobile Standard.
Jednak użytkownikom w USA spodobał się termin „smartphone”, i wraz z rozpowszechnianiem się u nich systemów Android i Windows Mobile zaczęli stosować tę nazwę do każdego urządzenia, będącego czymś więcej, niż prostym telefonem.
Muszę przyznać, że to swobodne podejście spodobało mi się, wygodnie jest objąć całą kategorię jedną nazwą, zamiast zastanawiać się, czy dany model to PDA, smartfon, palmfon, palmtop czy palmtopo-telefon.

 

W niniejszym Poradniku będą się więc pojawiać dwie równoważne nazwy: smartfon i PDA – mam nadzieję, że technologiczni puryści językowi nie wezmą mi tego za złe.

Poradnik dotyczy rynku polskiego, jednak biorę pod uwagę urządzenia u nas fizycznie dostępne nie tylko za pośrednictwem oficjalnych kanałów dystrybucji, ale też sprowadzane przez prywatnych importerów i sprzedawane na serwisach aukcyjnych. W takim wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na warunki gwarancji. W Poradniku pojawiają się też smartfony, które zostały już oficjalnie zapowiedziane przez producenta i wejdą niebawem do sprzedaży.

Co powinien potrafić nowoczesny PDA? Dlaczego niektórzy użytkownicy nie wyobrażają sobie życia bez tego urządzenia?
Jak sama nazwa wskazuje, PDA to nasz kieszonkowy asystent, ułatwiający w znacznym stopniu organizację dnia pracy oraz zapewniający rozrywkę w wolnych chwilach. Bez oglądania się na to, co było kiedyś zastanówmy się, jakie cechy są obecnie najbardziej pożądane przez użytkownika, dlaczego w ogóle warto wydać sporą sumę pieniędzy na smartfona, jaka grupa użytkowników będzie zadowolona z zakupu?

Największa zaleta tego typu urządzeń to integracja bardzo wielu możliwości w jednym, niewielkim i zgrabnym pudełeczku. Smartfon może zastąpić telefon, odtwarzacz mp3, nawigację GPS, odtwarzacz filmów, aparat fotograficzny a nawet laptopa. Oczywiście z niektórymi zadaniami poradzi sobie doskonale (funkcje telefoniczne, odtwarzanie muzyki, nawigacja), z niektórymi średnio lub słabo (pisanie i edycja tekstu, funkcje fotograficzne, odtwarzanie filmów).
Poświęćmy więc nieco czasu na rozpoznanie własnych potrzeb i wymagań, jakie postawimy smartfonowi, aby na tej podstawie dokonać optymalnego wyboru.

Urządzenia PDA możemy podzielić na kategorie według różnych cech, ale najlepszy, najbardziej ogólny podział to ten w zależności od przeznaczenia:

  • biznesowe
  • rozrywkowe
  • uniwersalne

Istnieje też podział smartfonów ze względu na ich budowę, czyli:

  • z klawiaturą sprzętową QWERTY
  • z klawiaturą ekranową dotykową

Ceny nowoczesnych smartfonów zaczynają się już poniżej 1000 złotych – za mniej więcej tyle można kupić nowe urządzenia znanych producentów, oferujące dobrą funkcjonalność podstawową. Za około 1500 zł kupimy już znacznie lepsze modele, mające większe ekrany i wydajniejsze podzespoły. Górna półka to dopracowane, szybkie PDA kosztujące 2000 – 2500 złotych.

W następnych rozdziałach Poradnika omówię te kategorie oraz cechy, które są dla nich charakterystyczne – najpierw ogólnie dla tych Czytelników, którzy chcą szybko dokonać właściwego wyboru. W dalszej części Poradnika zebrałem bardziej szczegółowe informacje, przydatne dla Czytelników chcących dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o urządzeniach, jak i mobilnych systemach operacyjnych.