Telefony

Motorola Atrix

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2012-02-11

Motorola Atrix

Co wyróżnia Motorolę Atrix z tłumu? Z pewnością na uwagę zasługuje 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 960x540 px. Trudno go jednak wychwalać na całego – w porównaniu do AMOLED-a znanego z Samsunga Galaxy Nexus lub Galaxy Note jej ekran wypada co najwyżej skromnie. Wewnątrz obudowy pracuje procesor Nvidia Tegra 2 250 AP20H (40 nm, ARMv7, 2x 1 GHz) połączony z układem GeForce ULP (300 MHz) i 1 GB pamięci operacyjnej. Pamięć masowa to 16 GB.

Szczegółowy opis systemu i funkcji
System Android System Android System Android System Android

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji

Do tego dochodzi jeszcze czytnik biometryczny służący do bezpiecznego odblokowywania telefonu, dwie kamerki, łączność DLNA, zintegrowane wyjście micro HDMI oraz całkiem pokaźny wybór akcesoriów opcjonalnych, do których zaliczamy np. Lapdock, czyli coś na wzór netbooka stanowiącego stację dokującą dla Motoroli Atrix.

Motorola Atrix

Stacja dokująca ma postać cienkiego netbooka z ponad 11-calowym ekranem o rozdzielczości 1366x768 px. Jej zewnętrzne panele są plastikowe, matowe i odporne na typowe zarysowania, natomiast wewnątrz króluje chłodne aluminium. Klawiatura jest mała, ale wygodna dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu klawiszy. TouchPad z kolei jest duży – nie powstydziłby się go nawet pełnowymiarowy laptop. W razie potrzeby możemy go deaktywować jeśli używamy zewnętrznej myszki.

Motorola Atrix

Atrix to dobry, wydajny i wciąż nowoczesny smartfon, jednak pod względem jakości zdjęć i filmów uwidaczniają się w jego przypadku poważne braki. Chodzi przede wszystkim o jakość fotek i filmów. Nie jesteśmy nawet skłonni porównywać ich z obrazami zarejestrowanymi np. przez Samsunga Galaxy S 2, który pod tym względem wypadł świetnie. Ilość detali rejestrowanych na zdjęciach nie jest wysoka ze względu na silne algorytmy odszumiające, które wraz z częścią kolorowego i monochromatycznego szumu usuwają sporą część niuansów zdjęcia. Aparat główny ma 5 Mpx (2592x1944 px) i sprawuje się dobrze tylko przy silnym oświetleniu (np. w słoneczny dzień). Przedni aparat rejestruje obrazy o rozdzielczości 640x480 px. Jakość nagrań również do najwyższych nie należy.

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plW czasie połączeń telefonicznych udało się uzyskać wynik 7 godzin i 10 minut, który teoretycznie do słabych nie należy, ale jeśli weźmiemy pod uwagę to, że Atrix dysponuje naprawdę pojemną baterią (1930 mAh, Li-Ion Polymer), to rezultat wydaje się trochę rozczarowujący.

Przeglądanie internetu to od 6 do 8 godzin (w zależności od jasności ekranu), a typowe użytkowanie to ok. 20 godzin. Jeśli zamierzamy korzystać z telefonu non stop przy jasności ustawionej na 25%, nie powinniśmy liczyć na więcej niż 9-11 godzin.

Kąty widzenia

Motorola Atrix - kąty widzenia

Ekran Motoroli wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony jest bardzo jasny - luminacja potrafi przekroczyć 550 cd/m2, przez co spisuje się całkiem dobrze pod gołym niebem. Trudno też narzekać na nasycenie kolorów, które jest bardzo dobre. Niestety nie jesteśmy tego w stanie napisać o kontraście i głębi czerni. Widywaliśmy już ekrany LCD, które sprawowały się pod tym względem o wiele lepiej (np. ten w LG Swift 2X). Kąty widzenia są z kolei wystarczająco dobre, choć naturalnie gorsze niż w Super AMOLED-ach.

Jakość zdjęć

Motorola Atrix - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, dzień

Atrix to dobry, wydajny i wciąż nowoczesny smartfon, jednak pod względem jakości zdjęć i filmów uwidaczniają się w jego przypadku poważne braki. Chodzi przede wszystkim o jakość fotek i filmów. Nie jesteśmy nawet skłonni porównywać ich z obrazami zarejestrowanymi np. przez Samsunga Galaxy S 2, który pod tym względem wypadł świetnie.

Motorola Atrix - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, słabe warunki oświetleniowe

Autofokus tylnej kamerki ma problemy z działaniem. W przypadku fotografowania bliskich obiektów (do kilkudziesięciu cm) istnieje duża szansa, że zdjęcie będzie nieostre, mimo że smartfon potwierdził zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo, że ostrość została złapana prawidłowo. W przypadku fotografowania bardziej oddalonych obiektów zjawisko to nie występuje (głębia ostrości jest duża). Mieliśmy też do czynienia z poważnymi przebarwieniami w kierunku czerwieni i zieleni, co widoczne jest doskonale na śniegu.

Motorola Atrix - przykładowe zdjęcie
aparat z tyłu, zdjęcie z lampą

Ilość detali rejestrowanych na zdjęciach nie jest wysoka ze względu na silne algorytmy odszumiające, które wraz z częścią kolorowego i monochromatycznego szumu usuwają sporą część niuansów zdjęcia. Aparat główny ma 5 Mpx (2592x1944 px) i sprawuje się dobrze tylko przy silnym oświetleniu (np. w słoneczny dzień). Przedni aparat rejestruje obrazy o rozdzielczości 640x480 px i jego jakość jest jeszcze gorsza (nada się ewentualnie do strzelania autoportretów, które później przypiszemy do kontaktów).

Motorola Atrix - przykładowe zdjęcie
aparat z przodu

W ustawieniach znajdziemy programy tematyczne (np. zachód słońca, makro, redukcja rozmyć obrazu), efekty (np. sepia, negatyw, czarno biały), tryb pracy flesza, tryb zdjęć (np. panorama), geotagging, rozdzielczość, korektę ekspozycji, sygnał migawki i lokalizację zapisu plików.

Jakość nagrań wideo

Filmy nagrywane w słoneczny dzień w rozdzielczości 720p wyglądają całkiem nieźle i to jest właściwie jedyna sytuacja gdy jesteśmy je w stanie pochwalić. Jeśli kręcimy wewnątrz delikatnie oświetlonego pomieszczenia jakość spada znacząco, nie wspominając już o filmach nocnych. Szumy widoczne są wyraźnie, ale najbardziej boli słaba praca autofokusa.

Jeśli chcemy zrobić ujęcie osoby lub rzeczy stojącej blisko (mniej niż pół metra od smartfona), to najprawdopodobniej ujrzymy tylko ruchome, rozmyte kształty. Gdy skierujemy kamerkę na bardziej odległe widoki, ostrość polepszy się radykalnie. Podobnie jak w przypadku aparatu fotograficznego mieliśmy też do czynienia z przebarwieniami w kierunku czerwieni i zieleni (doskonale widoczne na filmie).

Jak już wspomnieliśmy tylnym modułem nakręcimy filmy 1280x720 px (16:9, 29 kl./s), natomiast przednim 640x480 px (zaledwie 12 kl./s). Jakość przedniej kamerki jest słaba i pozwala jedynie na prowadzenie wideokonferencji.

W ustawieniach kamerki znajdziemy efekty kolorystyczne, programy (np. redukcja szumów otoczenia), tryb pracy lampy doświetlającej, geotagging, ograniczenie rozmiaru wideo dla MMS, rozdzielczość, korektę ekspozycji, sygnał migawki i lokalizację zapisu plików.

  Ocena:
  plusy:
wbudowany czytnik linii papilarnych
płynna praca systemu
spory wybór opcjonalnych akcesoriów
zintegrowane wyjście micro HDMI
duża rozdzielczość ekranu
przyjemna obsługa dotykowa
czas pracy na baterii jest wystarczająco długi
dwie wbudowane kamerki
odporne na zarysowania szkło ekranu
  minusy:
brak sprzętowego przycisku odpowiadającego za spust migawki
słaba jakość zdjęć i nagrań
problemy z pracą autofokusa
brak nagrywania Full HD
 

 

Ocena:
Jakość wykonania:
dobry 
Ergonomia - sprzęt:
dobry 
Sterowanie dotykiem: dobry plus
Wymiary i waga:
dobry 
Czas pracy na baterii:
dobry 
Oprogramowanie:
dobry 
Jakość wyświetlacza:
dobry plus
Jakość dźwięku:
zadowalający plus
Wydajność ogólna: dobry plus
Wydajność 3D:
dobry plus
Ilość akcesoriów: dobry 
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 1600 zł