Telefony

Huawei Ideos U8500

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2012-02-11

Huawei Ideos U8500

Huawei Ideos U8500 jest reprezentantem klasy niższej, czyli takiej, w której główną rolę gra cena telefonu, a jego funkcjonalność, jakość i wydajność spada na dalszy plan. Na pierwszy rzut oka jest to całkiem przyjemny smartfon. Jego obudowa jest ładna i zgrabna, a przy okazji świetnie leży w dłoni. Nie jest też zbyt duży i zbyt ciężki, co może mieć znaczenie dla wielu osób.

Szczegółowy opis systemu i funkcji
System Android System Android System Android System Android

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji

Wbudowany ekran dotykowy ma 3,2 cala przekątnej i oferuje nasycone kolory oraz wysoką jasność (ważne w słoneczny dzień). Niestety panel nie obsługuje funkcji multitouch, więc strony internetowe, zdjęcia i dokumenty powiększać będziemy musieli odpowiednim przyciskiem, a nie za pomocą gestu dwoma palcami. Na szczęście z pomocą w niektórych przypadkach przychodzi optyczny trackpad (myszka), która pozwala nawigować po interfejsie bez dotykania ekranu.

Huawei Ideos U8500

Wewnątrz pracuje procesor Qualcomm MSM7225 ARMv6, który został nieco podkręcony do 600 MHz, jednak określenie "wydajny" zdecydowanie do Ideosa nie pasuje. Pamięć RAM to teoretycznie 256 MB, jednak do dyspozycji użytkownika oddano niecałe 180 MB, z czego zazwyczaj tylko ok. 40 MB jest wolnych. Ilość wbudowanej pamięci masowej też nie zachwyca. Producent deklaruje 512 MB, z czego dostępnych jest około 167 MB, a wolnych jeszcze mniej. Huawei obsługuje łączność komórkową 3G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.0+EDR oraz oferuje slot kart microSD (nośnik o pojemności 1 GB jest dołączony do zestawu).

Producent deklaruje zaledwie około 3 godzin ciągłego czasu rozmów. Rezultat, który otrzymaliśmy delikatnie przekracza te obietnice –  wyniósł 3 godziny i 45 minut. Zaliczamy go oczywiście do słabych, choć zaznaczyć trzeba, że czas ten może być nieco dłuższy lub krótszy w zależności od siły sygnału komórkowego (im dalej od przekaźnika, tym gorzej).

Huawei Ideos U8500

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plJeśli planujemy kupno telefonu, na którym będzie można śmiało grać w typowe gry 3D i większość gier 2D, to niniejszego Huaweia należy omijać szerokim łukiem – telefon nie daje sobie z tym rady. Nawet zwykłe przeglądanie internetu bywa męczące (brak multitouch, lagowanie).

Kąty widzenia

Huawei Ideos U8500 - kąty widzenia

Musimy przyznać, ze w tej klasie cenowej kąty widzenia w pionie i w poziomie są dobre. Obraz pozostaje w miarę jasny i kontrastowy, a poważne zmiany kolorów zauważalne były tylko gdy patrzeliśmy na ekran od strony jednego z narożników. Ekran całkiem nieźle spisuje się pod gołym niebem (obraz pozostaje czytelny), jednak typowo dla smartfonów błyszczące pokrycie wyświetlacza powoduje intensywne refleksy.

 

Jakość zdjęć

 

Huawei Ideos U8500 oferuje użytkownikowi jeden (tylny) aparat fotograficzny, mogący rejestrować obrazy o rozdzielczości 2048x1536 pikseli (ok. 3,15 Mpx). Ich jakość jest słaba. Szczegółowość zdjęć pozostawia sporo do życzenia, ale największe problemy sprawia ostrość (telefon nie został wyposażony w autofokus). Fotografie nadają się w zupełności jako zdjęcia dodane do listy kontaktów, ale jeśli planujemy uwiecznić wymarzone wakacje w tropikach, radzimy zaopatrzyć się w normalny aparat.

W ustawieniach bez problemu zmienimy rozdzielczość, balans bieli, geolokalizację i powiększenie (1-2,8x).

Dzień

Huawei Ideos U8500 - przykładowe zdjęcie

Słabe warunki oświetleniowe

Huawei Ideos U8500 - przykładowe zdjęcie

Jakość nagrań wideo

Jeśli chodzi o filmy nagrane Ideosem, można napisać tyle: są. Ich rozdzielczość wynosi 352x288 pikseli (proporcje 4:3), trudno jest więc określić do jakich celów mogłyby być przydatne. Być może nadadzą się do wrzucenia na YouTube, ale nic poza tym. Nagrania oferują niewielką ilość klatek na sekundę (przycinają) i słabą jakość dźwięku, a ich użyteczność w nocy spada praktycznie do zera.

W ustawieniach dopasujemy efekt koloru (monochromatyczny, sepia, negatyw, solaryzacja, akwarela), balans bieli i jakość (wysoka 30 min., niska 30 min. i YouTube – wysoka 10 min.)

  Ocena
 

plusy:
stylistyka miła dla oka
dobra jakość wykonania
poręczne, kompaktowe rozmiary i mała waga
wbudowany trackpad optyczny
dobry głośnik zewnętrzny
otwarty system operacyjny Android
dołączona karta microSD (1 GB)
przystępna cena

 

minusy:
problemy z płynnością działania systemu
problemy ze stabilnością działania aplikacji
ekran bez obsługi multitouch
opóźnienia w reakcjach na dotyk
niska wydajność procesora
mała ilość wolnej pamięci RAM oraz ROM
długi czas ładowania aplikacji
słaba jakość zdjęć i nagrań
brak autofokusa
niezbyt wytrzymała bateria
brak sprzętowego spustu migawki

 

Ocena:
Jakość wykonania:
dobry
Ergonomia - sprzęt:
zadowalający plus
Ergonomia - soft: słaby plus
Wymiary i waga:
dobry
Czas pracy na baterii:
zadowalający
Oprogramowanie:
zadowalający
Jakość wyświetlacza:
zadowalający plus
Jakość dźwięku:
dobry
Wydajność ogólna: zadowalający
Wydajność 3D:
słaby
Ilość akcesoriów: zadowalający
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 500 zł