Telefony

Samsung Galaxy Gio

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2012-02-11

Samsung Galaxy Gio

Samsung Galaxy Gio GT-S5660 to bardzo udany reprezentant klasy średniej, który pod wieloma względami dorównuje swojemu odrobinę bardziej zaawansowanemu bratu (a zarazem konkurentowi) o nazwie Galaxy Ace. Tak naprawdę ustępuje mu tylko mniejszym ekranem i brakiem lampy błyskowej. Sam aparat ma też mniejszą rozdzielczość - jakość zdjęć i nagrań wideo jest podobna jak w przypadku „asa”, czyli dość słaba.

Szczegółowy opis systemu i funkcji
System Android System Android System Android System Android

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji

Jakie są więc największe zalety Gio? Po pierwsze płynność działania systemu i ogólna wydajność – tutaj nie mamy żadnych zastrzeżeń. Oczywiście są na rynku telefony o wiele bardziej wydajne i zaawansowane, ale plasują się one o jedną, albo dwie półki wyżej pod względem ceny. Galaxy Gio można kupić obecnie już za około 400 zł, więc porównywać powinniśmy go do rywali z tego samego przedziału cenowego - tutaj wypada naprawdę korzystnie.

Samsung Galaxy Gio

Stylistyka to naturalnie kwestia gustu. Trzeba przyznać, że telefon jest miły dla oka, ale niestety podobnie entuzjastycznych słów nie da się napisać o jakości plastików użytych do wykonania obudowy – pod tym względem modelowi Gio daleko do dwóch kuzynów Wave S8500,S8530 i S8600. Przy okazji zaznaczyć wypada, że Wave I jest obecnie niewiele droższy od opisywanego telefonu, a w wielu kwestiach jest od niego lepszy. Działa też przy wykorzystaniu innego systemu operacyjnego (bada).

Samsung Galaxy Gio

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plBateria zastosowana w tym modelu okazała się całkiem wydajna. Otrzymany rezultat daleki był co prawda od wartości deklarowanych przez producenta (ponad 10 h), ale realny wynik w granicach 7 godzin i 20 minut i tak należy do dobrych. Mimo że bateria nie ma pokaźnej pojemności, telefon potrafi wykorzystać jej zasoby bardzo efektywnie.

W trakcie typowego użytkowania przy średnim natężeniu rozmów Galaxy Gio wytrzymał 3 dni, natomiast w trybie czuwania telefon potrafi pracować około 430-450 godzin.

Kąty widzenia

Kąty widzenia są słabe. Patrząc na ekran pod kątem wyraźnie widać, że kolory tracą swoją barwę, kontrast się zmniejsza, a kształty zlewają ze sobą. W swojej klasie wyświetlacz robi przyzwoite wrażenie, ale na pewno nie można go porównywać z ekranami Super LCD albo Super AMOLED. Minusem matrycy są też duże opóźnienia w wyświetlaniu obrazu. Dynamiczna animacja jasnych obiektów (w tym tekstu) na czarnym tle skutkuje powstawaniem nieprzyjemnego efektu ducha.

Jakość zdjęć

Jakość zdjęć również jest słaba. Brakuje przede wszystkim szczegółowości. Kompresja plików nawet przy najlepszej jakości jest wysoka, przez co powstaje wiele tak zwanych artefaktów. Detale są rozmyte, kolorom brakuje nasycenia, a ilość szumów na zdjęciach nocnych nie zachwyca.

Samsung zaoferował natomiast sporo opcji konfiguracyjnych i programowych ulepszaczy obrazu. Do wyboru mamy kilkanaście predefiniowanych scen, balans bieli, efekty, opcje pomiaru światła, samowyzwalacz, detekcję uśmiechu, kontrast, nasycenie, ostrość oraz korektę wartości ekspozycji. Zdjęcia możemy też połączyć w panoramę.

Dzień

Wieczór

Jakość nagrań wideo

 

Jakość nagrań wydaje się odrobinę lepsza od zdjęć - są tak małe, że po prostu nie widać na nich większych wad. Oczywiście dalecy jesteśmy od stwierdzenia, że jakość wideo jest dobra. Filmom brakuje szczegółowości, ale i tak są nieco mniej rozmyte niż zdjęcia. Nietrudno domyślić się, że nagrania nocne  wypadają jeszcze gorzej.

  Ocena
  plusy:
ekran dotykowy (multitouch)
bardzo płynne działanie interfejsu
łączność DLNA (AllShare)
wydajna bateria
mała waga
ergonomiczne rozmieszczenie portów i przycisków
otwarty system operacyjny Android
  minusy:
przeciętna jakość plastików
słabe zdjęcia z aparatu cyfrowego
słabe nagrania z kamery
niska rozdzielczość wyświetlacza

 

Ocena: HTC Desire HD
Jakość wykonania:
zadowalający
Ergonomia - sprzęt:
dobra
Ergonomia - soft: zadowalający plus
Wymiary i waga:
super
Czas pracy na baterii:
dobry
Oprogramowanie:
dobry
Jakość wyświetlacza:
zadowalający
Jakość dźwięku:
zadowalający
Wydajność ogólna: zadowalający plus
Wydajność 3D:
zadowalający plus
Ilość akcesoriów: słaby plus
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 610 zł