A gdzie są Twoje kopie zapasowe?
Serwery plików NAS

A gdzie są Twoje kopie zapasowe?

przeczytasz w 2 min.

Zdjęcia, filmy, muzyka, pliki - tworząc czy pobierając codziennie dane nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niebezpieczeństw czyha na zawartość dysków twardych komputerów i urządzeń mobilnych. A przecież wystarczy prosta czynność jaką jest kopia zapasowa. I możemy spać spokojnie.

„Od dziś będę robił kopie zapasowe”. Jakże wiele razy słyszeliśmy to zdanie od użytkowników, a nawet firm, które przed chwilą utraciły swoje dane. „Od dziś” zamienia się w jutro, pojutrze, za tydzień. A backupu jak nie było, tak nie ma. Prosta czynność, jaką jest tworzenie kopii zapasowych, jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania w cyfrowym świecie – nie tylko użytkownika domowego, ale przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa i ciągłości biznesu dla firm.

QNAP Kopie zapasowe

Fakty? Blisko jedna trzecia osób nigdy nie robiła kopii zapasowych. Za to tylko 44% osób wykonuje kopie zapasowe codziennie, a blisko jedna piąta co tydzień. Z kolei utratę danych zadeklarowało aż 25% użytkowników. Problem skasowania, zagubienia czy zniszczenia danych nie dotyczy tylko komputerów. Co minutę na świecie jest gubionych lub kradzionych aż 113 telefonów!

Utrata danych dotyczy także firm. Tu statystyki także nie wyglądają zbyt ciekawie – ponad 30% firm informuje, że utraciło część swoich danych, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Ponad połowa z firm, która utraciła dane, jest zamykana, 43% nie jest otwierana ponowie, a 70% małych firm wycofuje się z działalności w ciągu roku od incydentu.

Za problemem utraty danych nie stoi głównie człowiek a technologia – a dokładniej sprzęt. Błędy ludzkie i błędy oprogramowania to niespełna jedna czwarta problemów powodujących straty. Dlatego ważnym kryterium podczas opracowywania mechanizmów backupu i jego strategii nie jest tylko wybór odpowiedniego oprogramowania, a przede wszystkich solidnie dopracowanych rozwiązań sprzętowych, które w razie awarii pozwolą na szybkie ich odzyskanie.

Oczywiście powodów utraty danych jest wiele. Wystarczy wymienić: wirusy, błędy oprogramowania oraz brak jego aktualizacji, kradzieże, włamania (hakerzy), katastrofy (zalanie, pożar, trzęsienie ziemi), problemy z zasilaniem, uszkodzenie dysków lub ich sformatowanie na błędach ludzkich kończąc (np. załączniki poczty, nielegalne oprogramowania, niepewnie źródła plików). Skupmy się jednak na najważniejszym elemencie, jakim jest sprzęt, na którym przechowujemy dane i kopie zapasowe.

Trudny wybór?

Dobór odpowiedniego rozwiązania sprzętowego nie jest prostym zdaniem. Dla jednych wystarczy mały dysk flash, inni pozostaną przy dysku USB. Takie rozwiązania może wygodne i tanie nie są do końca optymalne i bezpieczne.

Połączenie sprzętu, polityki kopii zapasowych wraz z dwoma parametrami, jakimi są RPO (częstotliwość wykonywania backupu i maksymalny czas, do którego możemy się cofnąć, by odzyskać dane) i RTO (czas, jaki jest potrzebny do odzyskania danych), typy tworzonych kopii zapasowych, ilość danych – to tylko niektóre elementy wpływające na wybór systemu kopii i jego przechowywania.

Kolejnym elementem jest odpowiedź na pytanie - co będzie objęte backupem? Tu wystarczy wymienić najważniejsze:

  • Komputery i urządzenia końcowe
  • Systemy informatyczne
  • Bazy danych
  • Pliki, multimedia, itp.
  • Serwery fizyczne
  • Serwery wirtualne
  • Smartfony i tablety.

Dla użytkowników domowych, małych biur i użytkowników profesjonalnych, a także dla małych i średnich firm mamy propozycje rozwiązań, które w znaczący sposób podniosą nie tylko bezpieczeństwo danych, ale ułatwią tworzenie kopii zapasowych i zapewnią im odpowiednie przechowywanie.

Czego potrzebujemy do tworzenia kopii zapasowych? Przestrzeni na dane. Może to być wspomniany nośnik flash, dysk USB czy nośnik optyczny. Dla wielu użytkowników domowych taki system backupu okaże się wystarczający, choć nie do końca wygodny. Dużo lepszym narzędziem będą sieciowe pamięci masowe – czyli tzw. serwery NAS. Urządzenia umieszczone są w sieci lokalnej i udostępniają przestrzeń dyskową na dane. Doskonale sprawdzą się także w roli centralnego miejsca na kopie zapasowe. Przyjrzyjmy się trzem modelom, które pomimo swojej różnorodności i przeznaczenia oferują wiele mechanizmów kopii zapasowych zarówno danych NAS-a jak i urządzeń klienckich.