ReadyNAS 104 (RN10400) - tani serwer NAS Serwery plików NAS

ReadyNAS 104 (RN10400) - tani serwer NAS

opublikowano przez Piotr Romański w dniu 2013-09-18

Coraz więcej użytkowników sięga po serwery NAS. Jednak ceny niektórych modeli odstraszają. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

marketplace
Ocena benchmark.pl
Plusy

doskonała integracja chmury i dostępu zdalnego, cicha praca nawet z 4 dyskami, prosty i intuicyjny interfejs ReadyNAS OS, prosty w obsłudze mechanizm macierzowy X-RAID

Minusy

trochę wolno działający interfejs WWW, wolna synchronizacja macierzy X-RAID (RAID 5 - ponad 24 h), brak funkcji serwera druku

Sieciowe pamięci masowe na dobre zagościły w dużych firmach i biurach, a administratorzy docenili ten rodzaj urządzeń służących do przechowywania danych. Centralizacja systemu wymiany i gromadzenia plików w sieci LAN to nie tylko element stosowany w środowiskach biznesowych. Coraz więcej użytkowników domowych sięga po serwery NAS. Bardzo często jednak kończy się na oglądaniu, bo ceny niektórych - szczególnie tych bardziej zaawansowanych modeli odstraszają. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Na końcu tunelu odnaleźliśmy serwer NAS firmy Netgear - ReadyNAS 104. Urządzenie, które daje odrobinę nadziei dla zainteresowanych serwerami NAS - dla których decydującym czynnikiem jest cena. Netgear już od kilku lat sukcesywnie rozwija swoją ofertę sieciowych pamięci masowych. Debiutem można uznać wypuszczenie w 2006 i 2007 roku modeli SAN wykorzystujących technologię SoIP (Storage over IP) SC101 i SC101T, które na ówczesne czasy były rewelacyjnym i niezwykle szybkim rozwiązaniem współdzielenia danych. Zacznie większy sukces odniosły zaprezentowane w 2008 i 2009 roku serwery ReadyNAS Duo i ReadyNAS NVX. Tego drugiego można nazwać protoplastą ReadyNAS-a 104. Zarówno ReadyNAS Duo, NVX czy NV+ v2 były modelami NAS skierowanymi do sektora SMB i enterprise. Dopiero prezentacja w marcu 2013 roku serii 100 (ReadyNAS 102 i ReadyNAS 104) pozwoliła na uzupełnienie gamy produktowej Netgeara o rozwiązania dla użytkownika domowego i SOHO.

Netgear ReadyNAS 104 - specyfikacja techniczna

System Linux
Procesor Marvell Armada 370, 1,2 GHz
Pamięć 512 MB DDR3 / 128 MB ROM
Ilość dysków 4 x 3.5" lub 2,5" SATA I / SATA II / SATA III (hot-swap)
Sieć 2 x LAN 10/100/1000 Mbps (round robin, active backup, XOR, broadcast, agregacja łączy 802.3ad, transmit load balancing, adaptive load balancing)
Złącza dodatkowe 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x eSATA
Wskaźniki LED zasilanie, LAN, status, dyski, backup
Wyświetlacz LCD tak, dwuwierszowy, stauts systemu adres IP, komunikaty diagnostyczne
Obsługa trybów RAID Pojedynczy wolumin, RAID 0, 1, 5, 6, 10, szyfrowanie wolumenów. Technologia X-RAID2
Przyciski zasilanie, backup (One-Touch USB Backup)
Wymiary 223 x 134 x 205 mm
Waga 4,7 kg
Środowisko pracy 0-40 st. C
Zasilanie zasilacz zewnętrzny
Pobór mocy 47 W (maksymalnie), 45,6 W odczyt/zapis, 1,4 W (uśpienie)
Wake on LAN tak
Systemy operacyjne Windows, Mac OSX, Linux, Unix
Protokoły sieciowe CIFS, AFP, NFS, FTP, WebDAV, iSCSI, SSH, SNMP, VPN (po instalalacji dodatkowego pakietu)
System plików EXT4, EXT3, FAT (tylko dysk zewnętrzny), NTFS (tylko dysk zewnętrzny), HFS+(dysk zewnętrzny)
Konfiguracja sieci TCP / IP, stały lub dynamiczny adres, VLAN
Serwer DHCP, dyn. DNS NIE / Dyn DNS po instalacji dodatkowego pakietu
Jumbo Frame tak
Wirtualizacja TAK - Hyper-V, vSphere 5, XenServer 6, Windows Server 2008 Failover Clustering, Windows Server 2012
Serwice Network Discovery UPnP, SNMP, Bonjour
Windows Active Directory TAK
Inne usługi iSCSI target (do 256 jednostek LUN), serwery ultimediów (iTunes, DLNA, Subsonic, Plex), serwer VPN, WWW, PHP/MySQL, FTP,
Serwer plików i FTP TAK
Kopie zapasowe kopia na nośnik zewnętrzny, kopia na inny serwer Netgear, kopia do chmury, kopia na zasób udostępniony przez CIFS/SMB i FTP, kopia przez RSYNC, kopie Time Machine
Powiadomienie awaryjne e-mail, ekran LCD, SNMP, syslog
Inne usługi monitor zasobów on-line, harmonogram wł/wył, funkcja migawek dla zasobów udostępnionych i jednostek LUN, Antywirus, zarządzanie UPS
Zarządzanie systemem poprzez przeglądarkę internetową, RAIDar
   
Funkcje aplikacji  
Przeglądarka plików TAK przez WWW, aplikacje mobilne ReadyNAS Remote, ReadyDROP
Serwer multimediów DLNA/UPnP Obsługa konsoli PS3/Xbox 360,
obsługiwane formaty audio: AAC, FLAC, M4A, MP3, Ogg, Vorbis, PCM, WAV, WMA, WMA VBR, WMA PRO, bezstratne WMA.
Obsługiwane formaty wideo: 3GP, 3G2, ASF, AVI, DAT, DivX, DVR-MS, ISO, M2T, M2TS, M4V, MKV, MP4, MPEG1, MPEG2, MPEG4, MTS, MOV, QT, SWF, TP, TRP, TS, VOB, WMV, XviD, RV30, RV40, AC3, AMR, WMA3, RMVB.
Obsługiwane formaty obrazów: BMP, JPG (jpe, jpeg), GIF, ICO, PNG, PSD, TIF (tiff ), UFO, RAW.
Serwer kamer IP ReadyNAS Surveillance (trial)
Serwer iTunes Obsługiwane formaty audio: MP3, M4A, M4P, WAV, AIF, obsługiwane formaty wideo: M4V, MOV, MP4,
obsługiwane formaty list odtwarzania: M3U, WPL
Serwer chmury prywatnej ReadyCloud, zdalny dostęp do zasobów, aplikacja mobilna dla ReadyNAS Remote

Wygląd zewnętrzny

Jeśli spojrzymy na urządzenia ReadyNAS w wersji desktop (niewielkie konstrukcje rozmiarami przypominające nettopy) to łatwo zauważymy podobieństwa jakie cechują się te rozwiązania. Zarówno ReadyNAS Duo jak i NVX i wersje rozwojowe NV+ to niemal bliźniacze konstrukcje, różniące się jedynie detalami. Do tego grona zalicza się także ReadNAS 104. Konstrukcja wewnętrzna została oparta o metalowy szkielet, w którym umieszczono komponenty sprzętowe wraz z 4 wnękami na dyski twarde. Z zewnątrz 104 najbardziej przypomina ReadyNAS-a NV+. Boczne panele zostały wykonane z grubej blachy z dodatkowymi otworami wentylacyjnymi. Masywna konstrukcja serwera wygląda bardzo solidnie, waga pustego serwera to 4,7 kg, zaś z 4 dyskami waga wzrasta o kolejne 2,5 kg.

Nieco więcej różnic w stosunku do NV+ znajdziemy w ReadyNAS 104 na tylnym panelu. W dalszym ciągu za chłodzenie odpowiada bardzo cichy 92-milimetrowy wentylator, który można w prosty sposób wymienić w przypadku uszkodzenia. Tuż nad nim znalazły się główne interfejsy i gniazda: zasilanie, dwa gigabitowe kontrolery ethernet, 2 porty USB 3.0, port eSATA, a także otwór z przyciskiem reset.


Netgear ReadyNAS 104

Największą przemianę przeszedł panel frontowy za sprawą zupełnie nowych, przeprojektowanych drzwi do komory dyskowej. Zamiast stosować perforowaną klapkę (typu mesh) producent zdecydował się na złagodzenie nieco wyglądu NAS-a i zastosowanie plastikowych drzwiczek wykonanych z czarnego błyszczącego tworzywa. Dzięki temu NAS nabrał nieco bardziej estetycznego wyglądu. W dolnej części drzwiczek znajduje się otwór przez który możemy odczytywać dane wyświetlane na dwuwierszowym ekranie. Komunikaty informują m.in. o nazwie serwera, jego statusie czy też adresie IP, dodatkowo wykorzystując kombinację przycisków Reset oraz Backup możemy wejść do trybu serwisowego serwera NAS.

Górny panel frontowy nie zmienił się od lat za wyjątkiem podświetlenia wskaźników dysków, statusu ich pracy oraz zasilania. O ile w NVX czy Duo było ono zielone to w ReadyNAS 104 jest niebieskie. Dodatkowo na froncie zamieszczony został konfigurowalny przycisk Backup do wykonywania szybkiej kopii oraz port USB 2.0.

Netgear dość ciekawie rozwiązał system montażu czterech dysków SATA 3,5 cala. Każdy z nośników montowany jest bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi w oddzielnych sankach. System blokady sanek znajdujący się z przodu pozwala na ich wyjęcie, ale także służy do odblokowania prowadnic w które wkładamy dyski. Dodatkowo by zwiększyć bezpieczeństwo nośników i uniemożliwić ich demontaż, na każdych z sanek znajduje się niewielki przełącznik blokady. Warto podkreślić, że dyski ReadyNAS-a można wymieniać podczas pracy urządzenia (hot-swap). Serwer pozwala także na zamontowanie dysków 2,5-calowych - tu jednak nie obędzie się bez wkrętaka oraz dołączonych do zestawu śrubek.

ReadyNAS 104 to jednostka przeznaczona dla użytkowników domowych dlatego producent zdecydował się na zastosowanie platformy ARM: SoC z jednordzeniowym procesorerm Marvell Armada 370 (ARMv7) o taktowaniu 1,2 GHz. Procesor ma do dyspozycji 512 MB pamięci RAM oraz 128 MB flash (na system). Dwa gigabitowe interfejsy sieci LAN oparte są również o chipy Marvella: Marvell Alaska 88E1318-NNB2, podobnie jak 4-portowy kontroler SATA 6 Gbps (Marvell 88SE9215). Jak łatwo zauważyć, w odróżnieniu od NV+, nowy ReadyNAS został wyposażony w dwukrotnie większą ilość pamięci RAM, dodatkowy kontroler ethernet, a także kontroler SATA oferujący większą przepustowość. Ilość pamięć flash pozostała niezmieniona.

Netgear ReadyNAS 104 CPU

Netgear ReadyNAS 104 ram