Rysuj w 3D dzięki 3Doodler Create+
Ciekawostki

Rysuj w 3D dzięki 3Doodler Create+

przeczytasz w 3 min.

3Doodler Create+ to bardzo interesujący pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub dla siebie. Te niewielkie poręczne urządzenie to coś w rodzaju współczesnego zaczarowanego ołówka, który pozwala tworzyć nie tylko rysunki płaskie 2D, ale również przestrzenne 3D. Recenzja.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- prosta obsługa; - poręczna i lekka konstrukcja; - kilkadziesiąt wkładów w komplecie; - dwie szybkości wyciskania materiału; - dwa tryby grzania dla różnych typów materiałów

Minusy

- dysza silnie się nagrzewa (warto o tym pamiętać kupując doodlera dziecku); - po wciśnięciu przycisku trzeba czekać kilka sekund zanim materiał zostanie wyciśnięty;

Nasza opinia o 3Doodler Create+

Są osoby, które potrafią narysować coś tak, że szczęka opada. Ja się do nich nie zaliczam. Potrafię co najwyżej narysować psa za pomocą dwóch kółek i kilku kresek. Z resztą tak samo narysowałbym konia. Jednak niezależnie od tego czy masz talent, czy nie, to czasami przychodzi taka chwila, że czujesz potrzebę nagryzmolenia czegoś na kawałku papieru. Dlaczego więc robić to w dwóch wymiarach, skoro można w trzech?

3Doodler Create+ recenzja, test, opinia

Właśnie do tego służy 3Doodler Create+, czyli krzyżówka pisaka z ultra prostą drukarką 3D. Z tym, że "drukujesz" z głowy, a nie z pliku. To całkiem ciekawy pomysł na prezent na dzień dziecka.

Zasada działania

Zasada jest banalnie prosta. Mamy coś na kształt dużego długopisu, podłączamy do niego zasilacz, czekamy aż się nagrzeje, wsuwamy do środka plastikowy pręcik (wkład / filament) i... to wszystko! Po wciśnięciu przycisku mechanizm zacznie przesuwać wkład, topić go i wyciskać przez dyszę. W ten sposób możemy narysować lub stworzyć co tylko nam przyjdzie do głowy.

Ważne jest to, by zacząć rysowanie lub budowanie przedmiotu na odpowiedniej powierzchni. Bardzo dobrze spisuje się zwykła kartka papieru do drukarki, dlatego, że stworzony "obiekt" łatwo od niej odchodzi, a sam papier nie drze się przy tym.

3Doodler Create+ pisanie w 3D

Obudowa wykonana jest błyszczącego, ale solidnego tworzywa sztucznego, odpornego na wysoką temperaturę. U góry znajduje się gniazdo ładowarki, otwór w który wsuwamy plastikowy wkład oraz otwory wentylacyjne.

3Doodler Create+ gniazdo

3Doodler Create+ dioda

Tuż pod nim za przezroczystym paskiem umieszczono diodę, która sygnalizuje gotowość do pracy.

Jeszcze niżej na małym panelu pod zaślepką umieszczono port komunikacyjny (serwisowy), otwór w którym kryje się śrubka do regulacji temperatury oraz suwak do przełączania trybów grzania:

  • OFF (doodler jest wyłączony)
  • PLA (do wkładów z poliaktydu - całkowicie biodegradowalnego polimeru)
  • ABS / FLX (do wkładów z plastiku ABS i tworzywa FLEXY)

Warto przy tym dodać, że tworzywo PLA po zastygnięciu jest sztywniejsze, topi się w niższej temperaturze i lepiej nadaje się do wykonywania elementów, które na które nie działa większa siła zginająca. Z kolei ABS/FLEXY to tworzywa bardziej elastyczne i ciągnące. Topią się w wyższej temperaturze, lepiej nadają się do budowania elementów giętkich. Mają mniejszą sztywność, ale są mniej podatne na złamania / pęknięcia.

3Doodler Create+ wkłady

W komplecie podstawowym (Essentials Pen Set) dostajemy 75 takich wkładów. Długość pojedynczego wkładu ma drugorzędne znaczenie. Liczy się realna długość linii jaką można za jego pomocą narysować. Jest ona do 10 razy dłuższa od długości wkładu. Producent deklaruje, że 75 wkładów powinno wystarczyć na narysowanie linii o łącznej długości około 190 metrów (oczywiście w czasie w miarę szybkiego odręcznego pisania, a nie budowania skomplikowanych obiektów 3D).

3Doodler Create+ przyciski

Na dole "doodlera" umieszczono dwa przyciski - FAST oraz SLOW. Jak można się domyślić, to one służą do podawania plastiku. Jeden powoduje szybsze wyciskanie materiału, a drugi wolniejsze. Szybkie jest lepsze w czasie pisania, a wolniejsze w czasie budowania przedmiotów 3D.

Na dole jest też okienko, przez które widać czy wkład się kończy. Jeśli znika z okienka, to znaczy, że nasz magiczny pisak zaraz przestanie podawać materiał.

3Doodler Create+ okienko

Końcówka doodlera to metalowa dysza, przez którą wyciskany jest roztopiony plastik. Trzeba na nią uważać, bo w czasie pracy staje się bardzo gorąca. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzamy sprezentować 3Doodler Create+ dziecku. Czasami plastik przykleja się do dyszy i aż korci, by zdjąć go palcami. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł, bo nawet sekundowy kontakt z dyszą może spowodować poparzenie.

3Doodler Create+ dysza

Warto dodać, że dysza jest wymienna. Można ją łatwo odkręcić za pomocą dołączonego do opakowania klucza. Oprócz tego w zestawie jest też przyrząd do czyszczenia pióra i przepychania materiału. Dołączono też instrukcję i ulotkę z pomysłami i poradami.

3Doodler Create+ akcesoria

3Doodler Create+ w praktyce

Na początku łatwo nie jest. Co prawda w instrukcji wszystko opisane jest dość zrozumiale, ale trochę zdziwiło mnie to, że roztopiony plastik wyciskany jest cały czas po wciśnięciu klawisza FAST lub SLOW, choć ma to swoje zalety i wady.

Wystarczy jeden klik, mechanizm włącza się (z charakterystycznym dźwiękiem silniczka i małych trybików), a potem leci tak długo, aż nie wciśniemy go ponownie. Z jednej strony podawanie materiału byłoby precyzyjniejsze gdyby odbywało się tylko w czasie gdy trzymamy przyciśnięty palec, a po jego puszczeniu natychmiast by ustawało. Moim zdaniem zwiększyłoby to precyzję budowania obiektów 3D (łatwiej wyczuć moment w którym trzeba przerwać wyciskanie plastiku). Z drugiej jednak strony ciągłe przytrzymywanie przycisku byłoby bardzo męczące dla palca, szczególnie w czasie budowania większych i bardziej skomplikowanych konstrukcji.

3Doodler Create+ benchmark.pl

Poniżej prezentuję prosty filmik pokazujący jak to działa w praktyce. Tylko od razu zaznaczam, że wirtuozem przestrzennego pisaka nie jestem ;).

3Doodler Create+ opinia

Można śmiało napisać, że 3Doodler Create+ to wygodny i realtywnie niedrogi sposób, by przenieść swoje pomysły nie tylko na papier, ale również do przestrzeni 3D. Jeśli masz talent, to z pewnością będziesz w stanie stworzyć ciekawe ozdoby, przedmioty użytkowe (np. podstawki / uchwyty / zawieszki) lub po prostu wyżyć się artystycznie gdy masz na to ochotę.

3Doodler Create+ na prezent dla dziecka

dobry produkt benchmark.pl3Doodler Create+ jest też ciekawym pomysłem na prezent nawet dla dziecka, choć warto w tym przypadku brać pod uwagę nieco starsze dzieci, bo dysza tego "magicznego pisaka" jest w czasie pracy bardzo gorąca (grozi poparzeniem). Poza tym sprzęt spisuje się dobrze i nie wymaga długiej nauki.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ghola
    0
    MINUSY
    - dysza silnie się nagrzewa (warto o tym pamiętać kupując doodlera dziecku)

    Serio ? To jest minusem ? Mam wrażenie że piszący artykuł nie ma bladego pojęcia o druku 3D.

    To nie jest minus, to jest normalne działanie tego urządzenia, jak każdego z reszta w druku 3D.
    • avatar
      bullseye
      0
      Plastik ? Od kiedy PLA jest palstikiem ?