Obudowy

Rzut okiem: Obudowa HTPC Silverstone LC16-M

przeczytasz w 2 min.

Mamy w naszej redakcji jeszcze jedną zaległą obudowę typu HTPC - przekapitalną LC16-M od Silverstone'a. Niestety, jak na metalowo-aluminiową puszkę na bebechy dla peceta, to jest to stosunkowo droga z

Mamy w naszej redakcji jeszcze jedną zaległą obudowę typu Media Center - przekapitalną LC16-M od Silverstone'a. Niestety, jak na metalowo-aluminiową puszkę na bebechy dla peceta, to jest to stosunkowo droga zabawka - co nie oznacza jeszcze, że nie można 'pożądać' takiego cacka. Z reguły tak już bywa, że jeśli coś nie jest przeciętne i przyciąga uwagę, to nie jest też tanie.

Oto nasze wrażenia z użytkowania tej obudowy, w których znajdziecie między innymi odpowiedź na pytanie, które być może wielu z Was sobie zadaje "ale dlaczego to kurcze jest takie drogie?"

Ładnymi obudowami typu Media Center zainteresowany jest specyficzny krąg odbiorców. Z pewnością nie są to gracze, ani 'biurowcy', ani graficy... Taka obudowa ma jedno zadanie: będzie kolejnym meblem w naszym pokoju/salonie, musi więc ładnie komponować się - i tak na dobrą sprawę, w zasadzie mało ważne jest już co będzie w środku. Podczas gdy rasowy gracz czy grafik, może się popukać po głowie na widok obudowy za ponad 1000 zł, tak samo esteta, urządzający swoje kino domowe, może popukać im po głowie na widok w ich komputerze karty graficznej za 1500 zł.

Silverstone LC16-M z pewnością nie będzie mieć żadnych kompleksów postawiony w zestawie z dobrym sprzętem Hi-Fi. Jasne, można tu - fotka poniżej - postawić obok srebrnego Temjin TJ05S albo Temjin TJ02S. Ale to mniej więcej tak, jak gdyby w super umeblowanej kuchni z drewna, postawić białą, nie obudowaną lodówkę. Kwestia gustu i estetyki.

LC16-M ma typowe wymiary sprzętu Hi-Fi, a dzięki temu świetnie się maskuje w jego towarzystwie, jednak jak można to zauważyć na fotce poniżej, wersja ze srebrnym panelem przednim świeci trochę zbyt jasnym 'blaskiem'. Czarny model prezentuje się mimo wszystko o wiele lepiej.

Rasowego wyglądu, upodobniającego ją do sprzętu audio, nadaje tu gałka i przyciski audio. Na środku szuflada napędu optycznego, poniżej wielofunkcyjny wyświetlacz fluorescencyjny, a pod nim klapka, za którą ukryte są wyjścia audio, 4 USB i jedno FireWire.

Na wyświetlaczu mogą być pokazywane informacje o odtwarzanym utworze, graficzny equalizer, informacje systemowe (CPU, RAM, HDD itp), powiadomienia o e-mailach, nagłówki newsów z serwisów lub inne informacje z zainstalowanych 'wtyczek'. Wyboru dokonuje się w programie iMON - obrazek poniżej.



Na obu bokach umieszczone są okienka wentylacyjne, z bardzo gęstej, metalowej siateczki. Jest na tyle gęsta, że na pewno nic niepożądanego nie dostanie się przez nią do środka. Otwory bardzo mocno poprawiają obieg powietrza w obudowie i zapewniają zasilaczowi, oraz coolerowi CPU, stały dopływ chłodnego powietrza.