Odtwarzacze

Testy praktyczne i wrażenia subiektywne

przeczytasz w 2 min.

W przeciwieństwie do telewizorów, które sprawdzam zazwyczaj w okresie 2-3 tygodni, na odtwarzacz miałem zdecydowanie więcej czasu, za co niniejszym dziękuję firmie Samsung, która nam go udostępniła. W okresie kilku miesięcy odtwarzacz UBD-K8500 przetestowałem z następującymi telewizorami (w kolejności alfabetycznej):

  • LG 55UH7707
  • LG OLED55B6
  • Panasonic TX-50DX750E
  • Panasonic TX-58DX800E
  • Samsung 43KU6500
  • Samsung 49KS8000
  • Samsung 49KS9000
  • Samsung 55KS7000
  • Samsung 55KS8000
  • Sony KD-55XD8505
  • Sony KD-55XD9305
  • Sony KD-65SD8505

Ze wszystkimi ww. telewizorami odtwarzacz Samsunga współpracował wzorowo i bez większych problemów. Jeżeli telewizor nie miał właściwie ustawionego złącza HDMI (pod kątem obsługi HDR), odtwarzacz informował o tym wyświetlając stosowny komunikat.

Moim zdaniem jest to lepsze rozwiązanie niż w konkurencyjnym odtwarzaczu Panasonica, który (podobno) z chwilą niewykrycia telewizora gotowego do HDR, przełącza obraz automatycznie w tryb SDR, co może „wprowadzić” w błąd niektórych mniej doświadczonych użytkowników, którzy będą oglądać obraz SDR myśląc, że oglądają HDR.

W przypadku Samsunga UBD-K8500 nie ma tego niebezpieczeństwa i chwała za to konstruktorom, którzy podjęli właśnie taką, a nie inną decyzję. Komunikat ekranowy mówiący o niezgodności odtwarzacza i telewizora zmusza bowiem użytkownika do „pogrzebania” w menu telewizora i włączenia optymalnych ustawień.

Jeśli chodzi o problemy w użytkowaniu odtwarzacza z ww. telewizorami, to skłamałbym, gdybym powiedział, że nie było żadnych. Czasem oprócz zmiany ustawień w telewizorze konieczne było jego ponowne uruchomienie (jeśli sam tego nie zrobił). Znacznie rzadziej konieczne było ponowne uruchomienie zarówno telewizora, jak i odtwarzacza, które dopiero po tym, niejako „na świeżo” dogadywały się ze sobą („HDMI handshake”) wyświetlając poprawny obraz 4K HDR.

W przypadku jednego telewizora zauważyłem dziwne zjawisko. Otóż UBD-K8500 bez problemu i dość szybko dogadał się z telewizorem Panasonic TX-58DX800. Jednakże po zmianie rozdziału na płycie Blu-ray 4K UHD obraz, który się pojawiał po krótkiej przerwie był wyświetlany w trybie SDR, a nie HDR, jak wcześniej. Wejście do menu telewizora i ponowne ustawienie parametrów gniazda HDMI rozwiązywało problem, który jednakże pojawiał się ponownie … po zmianie rozdziału na płycie. Trwałym rozwiązaniem problemu okazała się … wymiana kabla HDMI łączącego oba urządzenia.

Choć po tej modyfikacji oba urządzenia współpracowały ze sobą wzorowo, muszę przyznać, że do końca nie wiem co było przyczyną pierwszego problemu – przecież 11 pozostałych telewizorów współpracowało bez zarzutu na tym właśnie kablu HDMI. Czyżby Panasonic 58DX800 był trochę bardziej wybredny jeśli chodzi o kable HDMI od pozostałych telewizorów? Być może. W każdym razie zwracam na to uwagę, bowiem gęstość strumienia przesyłanych danych 4K HDR jest bardzo duża, w związku z czym mogą wystąpić problemy z niektórymi kablami.

No dobrze, a co z jakością obrazu 4K HDR? Krótko mówiąc, jest po prostu fenomenalna, co zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Wszystkich zainteresowanych lekturą moich subiektywnych wrażeń odsyłam do wcześniejszego artykułu „Kumpel 4K zniósł, obejrzałem HDR i nie mogłem w nocy spać.”. Od czasu tamtej recenzji obejrzałem bardzo dużo materiałów 4K HDR, które potwierdziły wysoką klasę obrazu z odtwarzacza UBD-K8500.

Podsumowanie

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray 4K UHD na naszym rynku zapewnia znakomite wrażenia wizualne. Ponadto UBD-K8500 jest urządzeniem, które pomimo iż pierwszej generacji, działa zaskakująco szybko i stabilnie. Choć wygląd jest nieco kontrowersyjny, a pod względem ergonomii pilot pozostawia sporo do życzenia, to jakość obrazów z płyt 4K HDR oraz stabilna praca z nawiązką rekompensują wszelkie mankamenty. W chwili obecnej odtwarzacz UBD-K8500 kosztuje około 2000 złotych, a najbliższy konkurent (Panasonic DMP-UB900) aż 1500 złotych więcej. W związku z tym nie sposób nie polecić Samsunga UBD-K8500, co też niniejszym czynię.

Dobry Produkt

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jeomax.co.uk
    4
    Przepraszam, panie Autorze, ale zauwazylem, ze popelnia pan naganny - jak na autora artykulu (a juz szczegolnie na portalu komputerowym) blad - polegajacy na utozsamianiu okreslen UHD i 4K.
    Otoz UHD to rozdzielczosc UltraHD i wynosi 3840x2160, natomiast 4K to rozdzielczosc 4K i wynosi 4096×3112 lub 4096x2160 (stad wlasnie nazwa 4K).
    Poza tym warto by bylo wiedziec, czemu nie udalo sie zdjac radiatora z procesora - montaz wyglada na proste koleczki rozporowe, ktore po scisnieciu kombinerkami (z drugiej strony plyty oczywiscie = w niewyjetej lezala przyczyna ?) wylaza dosyc latwo, problemem moze byc jedynie zaschnieta pasta trzymajaca radiator na ukladzie niczym beton, ale w przypadku nowego sprzetu raczej trudno mowic o czyms takim.
    • avatar
      hideo
      2
      to już lepiej kupić xbox one S, który odtwarza filmy 4k uhd HDR
      • avatar
        Suncho
        1
        nie sadzilem ze takie zabawki maja jeszcze prawo bytu na rynku....
        pozdro.... :]
        • avatar
          Fiona
          1
          Nie, w tej cenie ? To chory żart.
          Jest naprawdę duzo lepszych klocków, a wykorzystanie tego jako elementu toru audio bez wejść/wyjść - pas...
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            A jaka jest różnica skoro Xbox'a One S można kupić już za 1400zł.
            • avatar
              itekiti
              0
              To nie dosyć że taka cena, to jeszcze ma aż 2 wentylatory? Ciekawe jak z głośnością.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                takie cos kupimy za rok, półtora za 1/3-1/4 ceny
                Dziadostwo nie jest warte tych 2k zł
                • avatar
                  Fotonygamma
                  0
                  ale xbox ma wsparcie tylko dla HDR10. Dolby Vision juz nie
                  • avatar
                    sturnus
                    0
                    Xbox one s ma problemy z plytami UHD HDR od Universal - czli nie jest tak pieknie:)
                    • avatar
                      sturnus
                      0
                      Xbox one s ma problemy z plytami UHD HDR od Universal - czli nie jest tak pieknie:)