Akcesoria do konsol

Montaż Seagate Game Drive for Playstation

opublikowano przez w dniu 2015-12-30

Sama wymiana dysku w konsoli jest wyjątkowo prosta. W zasadzie całość sprowadza się do kilku czynności, które lepiej zobaczyć niż przeczytać. Dlatego zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu poglądowego. Zabierając się samemu do wymiany dysku pamiętajcie o kilku zasadach:

 • po odłączeniu konsoli od zasilania naciśnijcie kilkukrotnie włącznik (do czasu gdy przestanie wydawać dźwięki)
 • do zdjęcia pokrywy PS4 nie wystarczy delikatne pociągnięcie
 • podczas demontażu dysku pilnujcie wszystkich śrubek i gumowych podkładek
 • przyjrzyjcie się dokładnie jak osadzacie SSHD w metalowej kieszeni
 • nie dokręcajcie śrub na siłę

Instalacja systemu i przywracanie danych

Teraz najtrudniejsza część zadania – instalacja nowego systemu. Do tego przyda się pendrive o pojemności minimum 2GB (sformatowany w systemie FAT32). Utwórz na nim katalog PS4, po czym wejdź do niego i załóż tu kolejny folder, tym razem nazwany „UPDATE”. Następnie pobierz plik z nowym systemem ze strony producenta i umieść go we wspomnianym wyżej katalogu UPDATE. Uważaj tylko, aby nie ściągnąć aktualizacji systemu. Właściwą, pełną jego wersje znajdziesz w rozwinięciu odnośnika dotyczącego nowej instalacji oprogramowania układowego.

System PlayStation 4 na pendrive'ie

Po podłączeniu gamepada po kablu do konsoli i podpięciu do niej pendrive’a możesz nacisnąć włącznik. Konsola uruchomi się w trybie bezpieczeństwa, a Ty będziesz mógł zainicjować PS4 z jednoczesną, ponowną instalacją oprogramowania systemowego. 

Systemowy tryb bezpieczeństwa w Playstation 4

Przepraszam za jakość zdjęcia, ale w momencie instalacji nowego systemu sygnał z konsoli jest zabepieczony HDCP.

Chwilę później, po automatycznym restarcie twój nowy dysk zostanie oficjalnie przyjęty jako systemowy. Chcesz upewnić się, że faktycznie zyskałeś więcej miejsca na gry? Skocz do zakładki „Ustawienia”, wejdź w opcje „Zarządzanie pamięcią masową systemu” i możesz podziwiać prawie 862GB pełnej swobody.

Seagate Game Drive for PlayStation - pojemność dysku po instalacji

Jak na razie w konsoli nie ma absolutnie nic, nawet twojego konta Playstation Network. Nie musisz jednak w tej chwili się do niego wpisywać. Lepiej od razu przejść do ustawień i opcji przywracania systemu. Podłącz dysk zewnętrzny z wykonaną wcześniej kopią zapasową, w konsoli wybierz „Przywróć PS4”, wskaż swoje dane i…znów uzbrój się w cierpliwość. 

Seagate Game Drive for PlayStation - przywracanie danych

Seagate Game Drive for PlayStation - wybór kopii zapasowej

Po jakichś 3h kopiowania i ponownym rozruchu Playstation 4 twoja konsola powita cię ekranem logowania z przywróconymi kontami. Jedna ważna uwaga – do zalogowania się w Playstation Network musisz jeszcze wpisać swoje hasło.

Seagate Game Drive for PlayStation - przywrócone dane

Teraz ja, Seagate Game Drive for PlayStation

Ciekawi Was zapewne co tak naprawdę daje przesiadka na dysk hybrydowy. Oprócz większej pojemności (którą docenią jedynie posiadacze starszych modeli PS4 wyposażonych w 500GB dysk twardy) Game Drive przynosi odczuwalną różnice szybkości ładowania systemu. Nieco mniej widoczne jest to w przypadku gier, choć i one zyskują, ale dopiero po pewnym czasie.  Początkowo w testowanych przeze mnie tytułach - Assassin’s Creed: Syndicate, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege i Call of Duty: Black Ops III przyrost szybkości był niewielki, rzędu 3-4 sekund. Biorąc jednak pod uwagę, że te pozycje ładują się 30-40 sekund to i tak jest to wynik lepszy o 10% od fabrycznego dysku HGST (Hitachi Global Starage Technologies). Wystarczy jednak pograć nieco dłużej w jeden konkretny tytuł by czas jego startu uległ znacznemu skróceniu. I mowa tu już nie o 10% a o nawet 35%. To sporo. 

Seagate Game Drive for PlayStation - po zamontowaniu w kieszeni

Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to gier, z których korzystamy najczęściej. Technologia Adaptive Memory niejako „uczy się” naszych zachowań identyfikując te dane, po które regularnie sięgamy i umieszczając je w pamięci flash przyspiesza ich ładowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to rozwiązanie na krótką metę – przynajmniej do czasu gdy bawimy się jedną, dwoma grami na raz.

Czy warto więc wymienić systemowy dysk PS4 na Seagate Game Drive? Jak najbardziej. Oferuje on znacznie większy komfort podczas korzystania z konsoli. Raz, że nie trzeba już martwić się o wolne miejsce na nowe gry, a dwa – że te ulubione tytuły, w które aktualnie „łupiemy” bez opamiętania wreszcie uruchamiają się szybciej.

Seagate Game Drive for PlayStation - montaż w kieszeni

A dla osób, którym nie chciało się czytać całego artykułu i które od razu „skoczyły” do podsumowania, by obejrzeć ocenę, plusy i minusy bądź zostawić własny komentarz przygotowałem specjalną ultra skrótową prezentacje wideo. Oto jak wygląda cała operacja wymiany dysku w PlayStation 4, wraz z instalacją nowego systemu i przenoszeniem kopii zapasowej.

Ocena końcowa:

 • dedykowany konsoli dysk SSHD, z 8GB pamięci NAND
 • technologia Seagate Adaptive Memory
 • większa pojemność od standardowych 500GB
 • szybsze uruchamianie systemu i gier, z biegiem czasu
 • prosta wymiana, instalacja i konfiguracja (bez utraty gwarancji na konsole)
   
 • nieco wyższa cena od innych, podobnych rozwiązań
 • SSHD nadal ustępuje wydajnością dyskom SSD
   
 • Wydajność:
   dobry plus
 • Jakość wykonania:
   dobry plus
 • Opłacalność:
   dobry

90%

marketplace

Komentarze

30
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Musi to być "for ps4"? Czy można każdy SSHD lub SSD podpiąć pot PS?
  Zaloguj się
 • avatar
  Każdy, może lepiej wsadzić dysk 7200 rpm.
  Bo SSHD to nadal wielka kupa.
  A kupowanie SSD 1 TB mija się z celem.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak można mieć tak skopany proces migracji softu dla użytkowników konsoli.
  Czy Sony nie ma programistów, żeby w menu zrobić feature do backupu połączony z partycjonowaniem nowego dysku pod USB, utworzeniem systemu operacyjnego i tam wciśnięcia danych ze starego.
  Tak jak teraz to istny absurd. Kupujesz dysk do PS4 , a i tak musisz mieć jeszcze trzeci swój dysk do zbackupowania i jeszcze pendrive do wgrania osa. chore.
  Zaloguj się
 • avatar
  Posiadam dysk 2,5'' SSHD 1TB Seagate od 6 miesięcy w mojej PS4. Prozaiczna wymiana, łatwa instalacja softu.
  1. Szybsze uruchamianie konsoli, jednak zysk niewielki jakieś 3-5s.
  2. Szybsze instalowanie się gier. Widać to zwłaszcza w np. GTAV. Szybsze loadingi w grach.
  3. Wreszcie miejsca dość jeżeli ktoś inwestuje w wersje cyfrowe.
  Standardowo montowane dyski w konsolach to najtańsze samsungi 500 czy tez 1TB. Mając juz konsole z dyskiem 1TB wymiana na SSHD 1TB chyba nie ma sensu.
  Zaloguj się
 • avatar
  Wszystko fajnie tylko za zapakowanie w pudełko i nadanie nazwy "... for Playstation" dysk zdrożał o 100PLN. Mam dokładnie taki sam w laptopie (wymieniłem jak padła w nim oryginalna 750-tka). Nawet na screenach widać, że to ST1000LM014 Laptop SSHD :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Witam, do autora artykułu, gdzie Pan wyczaił takie wystrzałowe "ubranko" z The Last Of Us do swojej PS4?
  Pozdrawiam
  Zaloguj się
 • avatar
  Jaki dysk 3,5" do ps4 polecacie, możliwie najbardziej pojemny, ale też możliwie szybki ;) jestem zdecydowany na NYKO DATA BANK
  Zaloguj się
 • avatar
  W Xbox One kwestia dysków jest lepiej rozwiązana, bo zamiast rozkręcać konsolę i wymieniać dysk, przeinstalowywać system z uprzednio zrobionego pendriva startowego, potem przeinstalowywać wszystkie gry i aplikacje itd. wystarczy kupić dowolny dysk na USB 3.0 podpiąć do jednego z 3 wolnych portów i po sprawie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Tez zmieniłem na 1TB SSHD .Standardowy dysk jest strasznie wolny .