Na topie

Z danymi w chmurze - SkyDrive w Windows 8

Autor:
Piotr Surmiak

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: chmura Windows 8 Windows 8.1

Usługa SkyDrive pozwala na przechowywanie dowolnych danych w chmurze internetowej i wykorzystanie ich na dowolnym komputerze.

A A

Z usługi przechowywania danych w chmurze internetowej oferowanej przez Microsoft pod nazwą SkyDrive możemy skorzystać posługując się dowolnym komputerem podłączonym do Internetu. Nie ma przy tym również znaczenia z jakim systemem operacyjnym działa ten komputer. Wystarczy do tego zwykła przeglądarka Internetowa, po uruchomieniu której należy wejść na stronę www.skydrive.com.

Korzystanie z chmury SkyDrive jest jednak nieco łatwiejsze gdy użyjemy wyspecjalizowanej aplikacji, która dostępna jest w systemie Windows 8. Wyposażono ją w interfejs typu Modern UI dzięki czemu znacznie łatwiej będzie posługiwać się nią osobom korzystającym z ekranów dotykowych. Do uruchomienia aplikacji SkyDrive w systemie Windows 8 wystarczy zresztą kliknąć lub puknąć w kafelek o tej nazwie, który domyślnie ulokowany jest w menu Start.

Logowanie w SkyDrive

Windows 8 - SkyDrive

Podczas łączenia się z chmurą SkyDrive musisz podać nazwę swojego konta oraz hasło do niego. Możesz skorzystać z konta, które wykorzystałeś podczas instalacji systemu Windows 8, chyba, że utworzyłeś wówczas tylko konto lokalne. Jeżeli masz już swoje konto w serwisie Microsoftu musisz wpisać jego nazwę oraz hasło, po czym kliknij Zapisz. W drugim przypadku musisz zacząć od stworzenia swojego konta. W takim przypadku kliknij w oknie logowania przycisk Utwórz konto Microsoft.

Nowe konto

Windows 8 - SkyDrive

W nowym oknie podaj swoje dane personalne, a następnie wpisz adres mailowy, który ma być skojarzony z nowym kontem. Może on być założony na dowolnym serwerze pocztowym i nie musi to być serwis Microsoftu. Ważne tylko aby mieć do niego stały dostęp ponieważ na ten adres będą przesyłane dane pozwalające na korzystanie z nowego konta.

Oczywiście może to być również całkiem nowy adres e-mail. Wystarczy, że klikniesz przycisk Możesz też utworzyć nowy adres e-mail, a program pozwoli na podanie nazwy nowego konta oraz wybranie serwisu Hotmail lub WindowsLive, na którym utworzone zostanie nowe konto mailowe. W takim przypadku musisz tylko podać hasło do tego konta oraz je potwierdzić.

Jeżeli chcesz się posłużyć już posiadanym adresem mailowym to po wpisaniu jego nazwy w polu Nazwa konta Microsoft musisz jeszcze wpisać nowe hasło, jakie będzie pozwalało na zalogowanie się do usługi SkyDrive oraz pozostałych usług Microsoftu. Pamiętaj, że nie musi to być to samo hasło, jakie pozwala na odczytywanie poczty elektronicznej, która przychodzi na podany adres mailowy. Według wszelkich zaleceń hasła te wręcz powinny być różne.

Następnie podaj numer telefonu komórkowego, który będzie wykorzystany w sytuacji gdy będziesz chciał zresetować swoje hasło, a także wpisz kod pocztowy miejscowości, w której mieszkasz. Na koniec wpisz kod widoczny u dołu strony i kliknij przycisk Akceptuję.

Windows 8 - SkyDrive

W celu potwierdzenia, że podany adres mailowy jest właściwy musisz teraz otworzyć swoją pocztę mailową i odczytać wiadomość przysłaną przez serwis Microsoftu. Po otwarciu wiadomości kliknij na przycisk Zweryfikuj adres.

Automatycznie zostanie otwarte okno logowania, w którym wpisz podany wcześniej adres mailowy oraz podane tam hasło i kliknij przycisk Zaloguj. W ten sposób zakończysz proces weryfikacji adresu mailowego i w kolejnym oknie możesz kliknąć przycisk OK.

Logowanie w chmurze

Windows 8 - SkyDrive

Zamknij okno przeglądarki i wróć do okna programu SkyDrive. Podaj w nim nazwę adresu mailowego, jaki użyłeś podczas tworzenia konta Microsoftu oraz wpisz hasło jakie podałeś, a następnie kliknij przycisk Zapisz.

Organizacja danych w chmurze

Windows 8 - SkyDrive

Po otwarciu okna z zawartością chmury internetowej będą widoczne w nim trzy foldery, które są tworzone domyślnie. Jeden z nich przeznaczony jest na dokumenty, drugi na zdjęcia, a trzeci na obiekty, które mają być dostępne innym osobom.

Jeżeli chcesz umieścić jakieś dane w chmurze to kliknij dwukrotnie folder, w którym mają być umieszczone nowe obiekty.

Nowe foldery

Windows 8 - SkyDrive

Możesz teraz utworzyć podfolder przeznaczony dla nowych elementów. W tym celu kliknij prawym klawiszem myszy puste miejsce na ekranie lub przesuń po ekranie dotykowym palcem od dołu do góry. W pasku kontekstowym jaki pojawi się u dołu ekranu kliknij przycisk Nowy folder i wpisz nazwę folderu, po czym naciśnij Enter lub kliknij przycisk Utwórz folder.

Wybór plików do wysyłki

Windows 8 - SkyDrive

Kliknij dwukrotnie nazwę folderu, w którym chcesz umieścić pliki z komputera a następnie otwórz menu kontekstowego i kliknij przycisk Przekaż. W oknie jakie się pojawi przejdź do folderu zawierającego pliki, które chcesz przesłać do chmury. Program automatycznie otwiera folder Dokumenty, ale możesz też przejść do innego folderu lub dysku. Kliknij przycisk Przejdź w górę tyle razy aż pojawi się przycisk Komputer. Możesz teraz przejść do biblioteki zdjęć, albo klikając nazwę użytkownika do plików zapisanych w domyślnych folderach systemu Windows. Jeżeli pliki umieszczone są w innym miejscu to kliknij przycisk Komputer, a następnie przycisk symbolizujący dysk, na którym umieszczone są właściwe pliki, po czym przejdź do właściwego folderu.

Windows 8 - SkyDrive

Zaznacz pliki, które mają być umieszczone w chmurze klikając ich nazwy prawym klawiszem myszy. Jeżeli chcesz zaznaczyć wszystkie pliki to wystarczy, że klikniesz polecenie Zaznacz wszystko umieszczone ponad listą plików. Wybrane pliki będą zaznaczone przez podświetlenie, a dodatkowo u dołu ekranu pojawi się lista tych plików.

Przesyłanie plików

Windows 8 - SkyDrive

Po zaznaczeniu właściwych plików kliknij przycisk Dodaj do usługi SkyDrive. System zacznie teraz przekazywać zaznaczone pliki do chmury internetowej. W przypadku dużej liczby plików lub dużych rozmiarów plików może to trwać dłuższy czas. Żeby sprawdzić jakie pliki zostały już przesłane wróć do okna aplikacji SkyDrive i w pasku kontekstowym kliknij przycisk Odśwież. Program wyświetli wówczas ikony plików, które zostały już przesłane.

Windows 8 - SkyDrive

W prawym górnym rogu ekranu program wyświetla też informację o ilości plików, jakie pozostały do przesłanie. Jeżeli ich przesyłanie trwa zbyt długo możesz kliknąć tą informację. Wyświetlona zostanie wówczas pełna lista plików przesłanych i czekających na wysyłkę. Klikając ikony z symbolem X, które umieszczone są obok nazwy plików jeszcze nie wysłanych możesz usunąć je z listy plików przeznaczonych do przesłania.

Pobieranie plików

Windows 8 - SkyDrive

Pliki umieszczone w chmurze internetowej możesz w każdej chwili pobrać na komputer, za pomocą którego łączysz się z chmurą. Po otwarciu właściwego folderu kliknij prawym klawiszem myszy plik lub pliki, które mają być pobrane. Następnie kliknij prawym klawiszem myszy puste miejsce na ekranie i w pasku kontekstowym kliknij przycisk Pobierz. Wskaż folder w komputerze gdzie ma być umieszczony pobrany plik i kliknij przycisk Wybierz ten folder.

Windows 8 - SkyDrive

Pliki wybrane w chmurze możemy też otworzyć w jednym z zainstalowanych programów. W tym celu zaznacz właściwy plik i w menu kontekstowym kliknij przycisk Otwórz za pomocą. Aplikacja SkyDrive odczyta wybrany plik i otworzy okno wyboru aplikacji, w którym możesz wskazać jaki program ma być uruchomiony. Jeżeli nie ma go na liście to kliknij przycisk Więcej opcji. Program wyświetli wówczas jeszcze inne aplikacje, które mogą się okazać przydatne.

Szczegóły plików oraz ich kasowanie

Windows 8 - SkyDrive

W każdej chwili możesz zmienić sposób wyświetlania zawartości folderu w chmurze. W tym celu z menu kontekstowego wybierz polecenie Szczegóły. Zaznaczone pliki możesz też skasować z chmury klikając w menu kontekstowym przycisk Usuń.

Polecamy:
Jak przeglądać zdjęcia w Windows 8 10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znać Skróty klawiaturowe w Windows 8
Jak przeglądać zdjęcia w Windows 8 10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znać
Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

 

Odsłon: 38663 Skomentuj artykuł
Komentarze

20

Udostępnij
 1. shimec
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-11 11:37

  Ciekawy artykul i ciekawe rozwiazanie, zwlaszcza dla osob, ktorych praca wieze sie z czestym podrozowaniem. Ostatnio widzialem podobna propozycje w programie Dragons Den (polskiej edycji- 2 albo 3 tygodnie temu). Jakis mlody programista, przedstawial wirtualny system, ktory dawal bardzo podobne funkcje do tych w SkyDrive. Pamietam, ze zgromadzeni tam inwestorzy, niestety nie chcieli zainwestowac w jego pomysl...jesli dobrze pamietam, zadali mu jedno pytanie... jak chce Pan konkurowac z wielkimi firmami, ktorzy taki pomysl wdroza? chyba mieli racje, ale sam pomysl godny uwagi.

  Skomentuj

 2. amb00
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2012-12-11 17:08

  Ile jeszcze będzie tych głupich artykułów o windowsie 8 ?

  Skomentuj

  1. mirzo
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2012-12-11 17:31

   Moim zdaniem są bardzo interesujące bo właśnie zamówiłem nowy system. Skoro nie trawisz Win8 to po co czytasz artykuły o nim
   ?

   Skomentuj

  2. GrUbEn95
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-01-24 17:15

   Ile będzie jeszcze tych głupiutkich komentarzy ignorantów o windows 8?

   Skomentuj

 3. volvo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-12-12 06:18

  projekt fajny tylko w Polsce jak zawsze slabo wyjdzie. Przy naszych madrych inaczej wymyslach z adsl typu 20 mb/ 1 mb czy chyba nawet w upc 120 mb / 5 mb to sorry :D

  Skomentuj

  1. DarioX7
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-12-12 22:29

   a niektórzy mają jeszcze mniejszy upload 512kbps, 256kbps .... itp

   Skomentuj

   1. Flaqs
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-12-13 16:31

    Ano Upload to w Polsce porażka zwykle :( Tak jak nigdy jeszcze wypróbuję ten wynalazek :) Ogólnie testuję teraz 8 i coraz bardziej mi się podoba :)

    Skomentuj

    1. Mecc_
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2012-12-20 19:03

     I co z tego :P ja mam 20/10 i Skydrive nie wykorzystuje tego w pełni - ani download ani upload. Jak wysyłam, to na oko jest to jakieś 300kB/s

     Skomentuj

     1. lork__
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-29 04:23

      Jak dla mnie to napisales lepszy artykul o skydrive niz ten powyzej :)

      Skomentuj

  2. lork__
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-12-29 04:20

   Kazdy internet tak wyglada (nie tylko polski adsl). Internet konsumentow jest przewaznie 10:1. Jak chcesz lepszy upload to znaczy, ze potrzebujesz oferte dla firm. Ja teraz mam 16;2, wolalbym 10;10

   Skomentuj

 4. Lubo_90
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-17 13:11

  Ja korzystam z Dropbox'a oraz Google Drive, jakoś te 2 bardziej przypadły mi do gustu. Dropbox'a używam gdy chcę sobie coś zapisać, ew. pokazać komuś (np. obrazek, czy przesłać paczkę). Google Drive na zajęciach, gdyż często instalacja nie jest możliwa, a dostęp do google drive szybki.
  Gdyby jeszcze tylko upload łączy domowych dorównywał temu uczelnianemu...

  Skomentuj

 5. Krzesąd
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-12-22 23:35

  Ja nie mam zaufania do chmury. Żaden z dostawców tego typu rozwiązań nie zapewni mi pewności, że skasowany dokument jest w 100% zniszczony. Tworzenie wielokrotnych backupów itd. Nie uważam tego jako złe rozwiązanie, lecz moim zdaniem musimy poczekać na rozwój tej technologi.

  Skomentuj

  1. krychomaster
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-01-07 02:46

   Rozwój technologi jakoś nie ocalił twórców gier ani oprogramowania przed piractwem...

   Skomentuj

 6. kindziukxxx
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-01-08 21:05

  w sumie jest osobna aplikacja z pakietu live do pełnego przeglądania i zarządzania która jest wygodniejsza.

  Skomentuj

  1. ShiNo0bi
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-01-11 00:17

   Dokładnie, a to dlatego że niestety ale Modern UI zostało stworzone/przystosowane tylko dla urządzeń z dotykowym ekranem i nie ma w nim np. normalnego rozsądnego menadżera plików takiego jak w zwykłym pulpicie. Zero integracji ze standardowym explorerem. A naprawdę zaczął mi się podobać ten Windows 8, bo parę rozwiązań jest fajnych. Brawa należą się za menadżer zadań, okno kopiowania plików i możliwość przypięcia aplikacji do pulpitu z lewej/prawej strony mając dalej cały pulpit nie zasłonięty - szkoda że komunikatory w kafelkach w chwili obecnej reprezentują niski poziom)

   Skomentuj

 7. Doktorek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-11 18:48

  A mnie tam pasuje W8 ma duzo ciekawych opcji dokupiłem sobie za 3$ StartIsBack poza przywróceniem normalnego menu start ma kilka fajnych opcji optymalizujących prace z winda ( są darmowe odpowiedniki ale nie satysfakcjonowały mnie ich funkcje )i jak na razie nie widzę powodu żeby zamiast W8 kupować w obecnej chwili do nowego zestawu W7
  Co do samego SkyDrive korzystam i nie mam zastrzeżeń jakiś specjalnych

  Skomentuj

 8. hoodedman
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-02-25 11:23

  to samo (skydrive) oferuje Win7 tylko bez zjeb@#$%^ interfejsu metro.

  Skomentuj

 9. bratmat
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-02-28 20:37

  Dokładnie - skydrive w windows 7 jest znacznie bardziej przejrzysty i naturalny ! Windows 8 bez ekranu dotykowego to porażka a i tak pracując na nim od miesiąca na komputerze testowym w firmie muszę powiedzieć że to metro jest zrobione bardzo na siłe i te dwa światy tzn. zwykły interfejs i metro powoduje wiele problemów szczególnie z niestandardowymi wyświetlaczami takimi jak panele LED (telebimy) - interfejs metro zakłóca ich prace.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!