Na topie

Ocena jakości dźwieku, podsumowanie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Głośniki

A A

Procedura testowa

Zestaw Sony GTK-XB60 testowaliśmy w pomieszczeniu o wymiarach 5 x 5 x 2.5 m. Kolumna była ustawiona wrogu pokoju na wysokości głowy - wtedy jakość dźwięku była najlepsza.

Źródła dźwieku z jakich korzystalismy:

 • OnePlus 3T (Android 8.0, łączność Bluetooth)
 • iPhone 7 (iOS 11.1, łączność Bluetooth)

Wszystkie odtwarzane utwory były skompresowane bezstratnie (FLAC). Ocena jakości i charakterystyki dźwięku jest subiektywna i uzależniona od gustu oraz percepcji osoby słuchającej.

Sony GTK-XB60 na ramieniu

Subiektywna ocena jakości dźwięku

Niebanalne efekty oświetleniowe, solidna budowa czy też rozbudowany tryb DJ'a to nie wszytko, by można nadać Sony GTK-XB60 miano świetnego systemu nagłośnienia na imprezę. To co się tak naprawdę liczy to dźwięk - w końcu nawet najbardziej naszpikowana funkcjami kolumna będzie niczym, jeśli nie zaoferuje dobrego jakościowo brzmienia.

Na całe szczęście również i pod tym względem model ten nie ma się czego wstydzić. Sony doskonale wie czego oczekuje grupa odbiorców tego modelu, czego rezultatem jest świetnie dostrojony głośnik na dobrą zabawę.

Sony GTK-XB60 na półce

XB60 cechuje się mocnym, dynamicznym brzmieniem, które potrafi napędzić nawet dużą domową imprezę. W dodatku generowany dźwięk jest równie donośny zarówno gdy jest on podłączony do gniazdka czy też wtedy gdy działa on na zasilaniu bateryjnym.

Ogólna charakterystyka dźwięku świetnie sprawdza się w szeroko pojętej muzyce imprezowej, czyli we wszelkiej maści elektronice, EDM, house, rap, nu-jazz czy też pop.

GTK-XB60 szczyci się przede wszystkim basami, które przy dobrym rozstawieniu (na przykład w rogu pokoju) schodzą nisko, są miękkie, lecz pozostają wciąż dobrze kontrolowane. Nie ma tutaj mowy o kartonowych, zdeformowanych tonach niskich o małej dynamice. Toni niskie są mocne i czyste nawet przy wysokiej głośności.

Sony GTK-XB60 linia wielokolorowa RGB

Dolne pasma stają się jeszcze lepsze po uruchomieniu trybu "Extra BASS", który jest mocno promowaną cechą tego głośnika. Sprawia on, że stają się one bardziej mięsiste i mają jeszcze lepszą dynamikę.

Nawet w utworach z bardzo nisko schodzącym, szybkim basem, słychać, że głośniki momentalnie zrywają się do akcji, generując precyzyjne tony niskie, które nadają rytm imprezie.

Średnica odznacza się naprawdę dobrą rozdzielczością, co generalnie można odczuć w większości gatunków muzycznych. Jest ona klarowna i świetnie współpracuje z nieco wysuniętymi przed nią basami. Taka charakterystyka generalnie pozwala cieszyć się świetnymi gitarami oraz wokalami, co słychać w jazzie, funku czy też rocku. Trochę gorzej brzmią utwory metalowe oraz inne bardzo „ciężkie” piosenki ze ścianą dźwięku.

Sony GTK-XB60 ze smartfonem

Soprany są delikatnie wycofane na scenie w stosunku do reszty pasm, dlatego bardziej wyczuleni słuchacze z pewnością będą chcieli je lekko podbić w equalizerze. Trzeba jednak uważać by z tym nie przesadzić, gdyż łatwo mogą stać się za ostre.

Włączenie trybu "Stamina" wydłuża czas pracy na baterii kosztem ogólnej dynamiki dźwięku, a szczególnie tonów niskich oraz niższych rejestrów średnicy. W praktyce różnica nie jest bardzo mocno słyszalna i w trakcie imprezy uczestnicy zabawy raczej nie powinni odczuć znaczącej zmiany w brzmieniu.

Najlepiej brzmiącym utworem na tym zestawie był według nas "From Nowhere" - Baardsen Remix, Dan'a Croll'a. Słychać w nim jak XB60 potrafi sobie radzić z szerokim, nisko schodzącym basem, który płynnie staję się zwarty oraz szybszy. Potwierdza on również niezłą separację tonów niskich od średnicy, dzięki czemu wokale oraz inne dźwięki ze środka pasma są klarowne i odznaczają się wysoką rozdzielczością.

SONY GTK-XB60 podsumowanie

Dodatkowo warto zaznaczyć, że głośnik obsługuje kodek LDAC, który jest 3x wydajniejszy od typowego kodeka Bluetooth (do 990 kb/s).

Poziom szumów własnych korzystając z łączności Bluetooth jest stosunkowo niewielki w porównaniu do zestawów 2.0 lub 2.1 z łącznością bezprzewodową w podobnym przedziale cenowym.

Podsumowanie

Sony GTK-XB60 to świetnie grający bezprzewodowy zestaw audio, który z powodzeniem rozkręci niejedną imprezę. Nie należy on co prawda do najtańszych, lecz jeśli ktoś poszukuje dobrej jakości dźwięku, mocy oraz przenośnej konstrukcji z całą pewnością nie będzie zawiedziony.

Ocena końcowa

 • Dobrej jakości basy
 • Precyzyjne, dynamiczne tony średnie
 • Duża moc
 • Dynamiczny system oświetlenia
 • Możliwość połączenia wielu głośników ze sobą
 • Parowanie Bluetooth przez NFC
 • Zadowalający czas pracy na baterii
 • Wytrzymała konstrukcja

Dobry ProduktSuper Design

Odsłon: 16284 Skomentuj artykuł
Komentarze

7

Udostępnij

Głośniki w marketplace

 1. hideo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-12-01 11:28

  w Polsce liderem sprzedaży tego typu zabawek jest Sony i ... Manta

  Skomentuj

 2. jakub1t
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-12-01 12:22

  Troszkę za słaba bateria na całonocną imprezę . Ewentualnie dodatkowy ups jako extender imprezy :)

  Skomentuj

 3. Adixxx
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-12-01 16:14

  Kupiłem ostatnio XB20. Mimo tego, że to miniaturowy zestawik to i tak świetnie sprawdza się do kuchni czy sypialni. Bardzo dobry sprzęt.

  Skomentuj

  1. elektronickimordulec
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-12-02 14:08

   Zapomniałeś dopisać PMPO...realnie będzie pewno z 15Watt ale to szczegół.

   Skomentuj

   1. Fenio
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-12-02 17:36

    1kW PMPO to może być nawet 5W RMS :) PMPO to wartość wyciągnięta z kapelusza. Producent chce 600W to napisze 600, ale może też napisać 1000 albo 1500W i też będzie się zgadzało w PMPO :)

    Skomentuj

    1. Lisu79
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-12-18 22:30

     Kolega grzech7 ma rację, 600W RMS i jakość dźwięku bez porównania za taką samą kasę. Wpisz sobie FH6 i poczytaj, posłuchaj, idź do sklepu i porównaj. Jedyna przewaga Sony to wbudowany akumulator - można używać w aucie ;)

     Skomentuj Historia edycji

 4. Fenio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-12-02 17:33

  Do 55W z sieci 230V czyli mocy muzycznej ma około połowę tego. Zakładając optymistycznie 30W RMS to czystość dźwięku będzie zachowana przy mocy mniejszej niż maksymalna. Tak że z tym "dużo moc" to bym nie przesadzał, sprzęt za 1400zł więc wymagania trochę inne niż przy Mancie za 1/3 tej kwoty.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!