Tunery TV

Spokój w domu - Asus My Cinema U3100 Mini Plus

przeczytasz w 3 min.

Spokój w domu - Asus My Cinema U3100 Mini Plus

Choć pierwsze próby nadawania sygnału telewizyjnego w Polsce miały miejsca jeszcze w 1939 roku, pierwszą codzienną emisje programu rozpoczęto w 1961 roku. Przez dziewięć lat był spokój, ale w 1970 r. sprawy zaczęły się komplikować. Zaczęto emisje drugiego programu telewizyjnego.
W latach siedemdziesiątych mało kto mógł sobie pozwolić na kupno dwóch telewizorów. Sprzeczki o to co oglądać były codziennością. Choć dzisiaj telewizory stały się bardziej dostępne, nadal się zdarzają kłótnie gdy w tym samym czasie co mecz, telewizja emituję poczynania serialowego Leonsia. Aby zapewnić sobie spokój nie trzeba kupować nowego telewizora ani się rozwodzić. Wystarczy 130 zł! Tyle właśnie kosztuję karta TV Asus My Cinema U3100 Mini Plus przeznaczona do odbioru cyfrowego sygnału DVB-T.

    Hardware

Asus U3100 w związku z niskim poborem energii jest głównie przeznaczony do laptopów, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go podłączyć do komputera stacjonarnego. Wystarczy port USB 2.0. Resztę potrzebną do odbioru cyfrowego sygnału telewizyjnego znajdziemy w pudełku a są to antena teleskopowa, pilot zdalnego sterowania, przejściówka antenowa, płyta CD z sterownikami i oprogramowaniem oraz instrukcja obsługi. Zestaw może wygląda na ubogi, ale nic więcej nie potrzebujemy.
 

Tuner

Sam tuner wygląda jak pen drive na sterydach z namagnesowaną zatyczką. Obsługuję takie funkcje jak EPG (przewodnik po programach), PVR (nagrywanie kanałów), teletekst, TimeShift ( przesunięcie w czasie). Niema za to możliwości odbioru stacji radiowych, co jest minusem.

Antena

Ciekawym elementem anteny są wymienne podstawki. Antenę możemy przytwierdzić do podłoża za pomocą przyssawki lub magnesu. Dzięki temu można ją zamocować do szyby lub, jak to było w moim przypadku, metalowej framugi drzwi. Tak przymocowaną antenę możemy odwrócić w dowolną stronę. Podłączając ją wątpiłem aby można było cokolwiek odebrać w bloku z wielkiej płyty tak małą anteną. Tak było na początku, ale kilkanaście minut później, gdy ją magnesem przytwierdziłem do wcześniej wspominanej framugi drzwi, niebieska dioda sygnalizująca odbiór sygnału zaświeciła!

Pilot

Pilot zdalnego sterowania niema w sobie nic niezwykłego. Oprócz może niedziałającej baterii która była w zestawie i faktem że jeden z przycisków, gdy mamy włączoną przeglądarkę, otwiera nową kartę w niej. Za to niema przycisków numerycznych, co jest wielkim utrudnieniem gdy mamy dużo zapisanych kanałów oraz brak mu przycisków do obsługi telegazety, pomimo że tuner ma taką możliwość.

CD

Na płycie znajdziemy sterowniki, instrukcje obsługi w wersji elektronicznej, oraz oprogramowanie Total Media, Asus VideoSecurity, Asus GadgeTV i Asus POPUP TV.
Oprogramowanie uważam za najsłabsze ogniwo tego zestawu, ale na szczęście można go zastąpić, choćby nawet za pomocą Windows Media Center. Sprawował się on lepiej niż dołączony do zestawu Total Media v. 3.5.

    Software

Producent zapewnia że dzięki małym rozmiarom tuner możemy zabierać w podróż i oglądać TV na naszym laptopie. Jeśli ten laptop nie będzie miał napęd CD/DVD to możemy mieć problem z instalacją oprogramowania, ponieważ firma Asus udostępnia na swojej stronie jedynie sterowniki.
Samo oprogramowanie dołączone na płycie ciągle mi sprawiało problemy. Może to była wina mojego systemu (Windows 7 64-bit) i programów które mogły powodować konflikt, ale kilkakrotnie instalowałem całe oprogramowanie wraz ze sterownikami a nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Total Media się często zawieszał a po jego wyłączeniu, system informował o błędzie programu.

Total Media

Jest to główny program do obsługi tunera. Pomimo że jest przejrzysty, nie przypadł mi do gustu jego „bąbelkowy” wygląd. Jest łatwy w obsłudze i bez żadnego problemu zaprogramujemy nagrywanie programu telewizyjnego, zatrzymamy nadawanie na żywo lub sprawdzimy teletekst. Niestety, telegazeta jest wyświetlana z błędami i zamiast polskich znaków zobaczymy różne symbole.


Wyszukiwanie kanałów


Menu

ziarno do ziarna i bedzie piekarnia
EPG

polo lolo
Nagrywanie programu


Teletekst z błędami

Asus GadgeTV

Jest to gadget do systemu Windows Vista lub 7 dzięki któremu możemy oglądać i nagrywać programy telewizyjne w bocznym panelu na pulpicie. U mnie uparcie nie chciał działać więc nie opiszę swoich wrażeń z jego używania. Tych negatywnych szczególnie.

Asus POPUP TV

Asus POPUP TV to program działający w tle. Ma za zadanie uruchomić program Total Media gdy tylko podłączymy dekoder do komputera. Działał różnie, ale przeważnie spełniał swoją funkcje. Jeśli tuner już był podłączony podczas uruchamiania systemu, żeby cokolwiek działało, czasami trzeba było go rozłączyć i ponownie połączyć.

    Podsumowanie

Asus My Cinema U3100 Mini Plus to jakościowo dobry tuner TV. Znakomicie sobie radzi z odbiorem sygnału DVB-T. Jeśli komuś zależy tylko na telewizji cyfrowej, jest to produkt dla niego. Natomiast, jeśli chcemy czegoś więcej, np. posłuchać radia albo korzystać z telewizji kablowej, U3100 nam tego nie umożliwi. Również nie podłączymy do niego anteny satelitarnej ale Asus My Cinema U3100 Mini Plus to urządzenie przeznaczone dla ludzi mobilnych, chcących oglądać telewizje na swoich laptopach, więc taka możliwość im nie jest potrzebna. Posiada też kilka ciekawych opcji jakie nam zapewnia dzisiejsza technika. Spodobało mi się zatrzymywanie programu a potem przewijanie reklam albo cofanie z powrotem gdy coś ciekawego umknęło mojej uwadze. Trochę mnie zniechęciło oprogramowanie dołączone do zestawu, dla którego na szczęście istnieje alternatywa. Asus My Cinema U3100 Mini Plus jest dobrym tunerem, jednak, za tą samą cenę konkurencja oferuje więcej.

 Asus My Cinema U3100 Mini Plus
 

Plusy:
 
wysoka jakość obrazu
energooszczędność
nieduże wymiary

Minusy:
awaryjne oprogramowanie
pilot bez przycisków numerycznych
brak radia

Cena w dniu publikacji: ok 130 zł

 Dziękuję redakcji Benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów!

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Varso
    0
    A sprzętowo dekoduje mpgeki czy proc odwala całą robotę za niego ?