Telewizory Quantum Dot – co, jak, dlaczego?
Telewizory

Telewizory Quantum Dot – co, jak, dlaczego?

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

W tym roku do sprzedaży wchodzi kolejna generacja kropek kwantowych (ang. quantum dots, QD). Zobaczmy zatem jak działają i czego się można po nich spodziewać.

Kropki kwantowe (ang. quantum dots, QD) szturmem zdobyły świat elektroniki. Można je znaleźć nie tylko w telewizorach, lecz także w laptopach i niektórych tabletach. W tym roku do sprzedaży wchodzi kolejna generacja QD. Zobaczmy zatem jak działają i czego się można po nich spodziewać.

Zanim przejdziemy do tego, czym są kropki kwantowe, warto zaznaczyć, że technologia ta nie jest celem samym w sobie, lecz służy wyższemu celowi – poprawie jakości odwzorowania kolorów na ekranach LCD. Nowa jakość kolorów określana bywa mianem „szerokiej palety barw” (ang. wide color gamut, WCG).

Dlaczego szeroka paleta barw?

Z powodu ograniczeń technicznych standardowe telewizory były w stanie pokryć jedynie 33,5% przestrzeni kolorów widzianych przez ludzkie oko. Z kolei w telewizorach z szeroką paletą barw przestrzeń odwzorowywanych barw jest większa i pokrywa od 42% do nawet 57% przestrzeni barw widzianej przez człowieka. A większe pokrycie tej przestrzeni oznacza bardziej nasycone, a tym samym bardziej naturalne kolory. Osoby, które widziały już materiały zrealizowane w szerszej palecie barw i odtwarzane na najnowszych telewizorach Quantum Dot nie chcą już oglądać „starych” kolorów, bowiem wyglądają one po prostu mało atrakcyjnie.

Jak osiągnąć szeroką paletę barw?

Technika telewizyjna zna wiele sposobów uzyskania poszerzonej palety barw, jak na przykład diody RGB czy LED-y pokryte specjalnym fosforem (ang. wide color phosphor). Pomimo tego, żadna z ww. technik nie odniosła takiego sukcesu i rozgłosu jak kropki kwantowe. Sukces kropek kwantowych wynika z ich licznych zalet, jak na przykład jakość odwzorowywanych barw, stabilność tego rozwiązania w czasie, wysoka powtarzalność produkcji, a także względna łatwość zastosowania kropek kwantowych i to zarówno w telewizorach z pełnym, jak i krawędziowym podświetleniem LED.

Historia kropek kwantowych

Kropki kwantowe pojawiły się na dużą skalę w telewizorach po raz pierwszy w 2013 roku. Była to pionierska implementacja, ale cierpiała na choroby wieku dziecięcego. Nic więc dziwnego, że producent, który je zastosował wkrótce porzucił to rozwiązanie. Udoskonalona technologia zyskała na uznaniu dopiero w 2015 roku, kiedy na szeroką skalę zastosowali je najważniejsi producenci telewizorów, w tym lider rynku Samsung. Producent ten właśnie wprowadza na rynek najnowszą gamę swoich telewizorów na rok 2016, które wykorzystują drugą generację kropek kwantowych. Telewizory te noszą miano „Quantum Dot TV”.

Jak działają telewizory Quantum Dot?

Kropki kwantowe to mikroskopijne cząsteczki (zwane też „nanokryształami”). Ich średnica jest kilkadziesiąt tysięcy razy mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Kropki kwantowe umieszcza się pomiędzy podświetleniem telewizora, a filtrami kolorów. Na kropki kwantowe pada światło z diod LED, a kropki część tego światła konwertują na inną długość fal, a część przepuszczają praktycznie bez zmian. Po przejściu przez warstwę kropek kwantowych dostajemy światło niebieskie, zielone oraz czerwone, a każde z nich jest bardzo precyzyjne. Dzięki kropkom kwantowym kolory podstawowe (tj. czerwony, zielony i niebieski) są bardzo nasycone i to właśnie z nich telewizor tworzy szeroką paletę barw.

Co wnosi druga generacja telewizorów Quantum Dot?

W bieżącym roku Samsung wprowadza na rynek drugą generację telewizorów wykorzystujących technologię kropek kwantowych. Nowe modele zbudowano z wykorzystaniem ekologicznych kropek kwantowych pozbawionych szkodliwego kadmu. Te nanocząsteczki posiadają teraz nową warstwę ochronną , które chroni ich właściwości oraz redukuje liczbę potencjalnych defektów.

Co oglądać na telewizorze Quantum Dot?

Warto zaznaczyć, że najnowsze telewizory Quantum Dot rozpoznają rodzaj sygnału i w przypadku materiałów tradycyjnych dostosowują automatycznie paletę barw, dzięki czemu standardowe filmy nadal mają naturalne barwy. W przypadku wykrycia sygnału z szeroką paletą kolorów, telewizor Quantum Dot wyświetla szeroką paletę barw, czyli po prostu pokazuje pełnię swoich możliwości.

Filmów zarejestrowanych z szeroką paletą barw jest coraz więcej. Ich źródłem są na przykład:

  • pliki z zaawansowanych kamer wideo,
  • coraz liczniejsze pliki dostępne w internecie,
  • płyty blu-ray 4K UHD.

W szczególności te ostatnie są źródłem najwyższej klasy filmów 4K zarejestrowanych z szeroką paletą barw.

Jaki telewizor Quantum Dot?

W ofercie sklepów jest coraz więcej telewizorów wykorzystujących kropki kwantowe. Aktualnie tą technologię wykorzystują między innymi telewizory SUHD firmy Samsung z serii JS8500, JS9000 i JS9500. Co więcej, na nasz rynek wchodzi właśnie nowa generacja telewizorów Quantum Dot SUHD, która obejmuje następujące modele:

  • telewizory z zakrzywionym ekranem: KS7500, KS9000, KS9500
  • telewizory z płaskim ekranem: KS7000, KS8000

Nie ma problemu, jeżeli ktoś nie jest w stanie zapamiętać tych wszystkich symboli. Organizacja UHD Alliance postanowiła ułatwić klientom życie ‒ wystarczy poszukać na telewizorze następującego oznaczenia:

Powyższe logo jest przeznaczone dla telewizorów najwyższej klasy i oznacza, że dany model posiada nie tylko szeroką paletę barw, lecz także ekran o rozdzielczości UHD (3840x2160), 10-bitowy wyświetlacz i HDR. To ostatnie rozwiązanie zwiastuje całkowicie nową jakość domowej rozrywki, a jak działa i czym jest HDR przeczytacie tutaj.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    gukeskl
    3
    Mam pytanko dlaczego mówicie tylko o Samsungu i to w większości artykułów?
    • avatar
      JAZ99
      3
      Z tego pisania nadal nie wiem, jak działa QD :(
      Autor też pewnie nie wie ;)
      • avatar
        AndreoKomp
        2
        Zdecydowanie wolałbym, żeby producenci TV najpierw wyeliminowali wady ekranów LCD, a jak tego nie można zrobić, to przeszli na całkowicie inną technologię, np. OLED i dopracowali ją do granic możliwości. Następnie zadbali o to by obraz był w końcu płynny, czyli miał minimum 48 klatek na sekundę, a najlepiej 60 i wykorzystali w pełni możliwości rozdzielczości Full HD. Potem można myśleć o rozdzielczości UltraHD, rozszerzać zakres wyświetlanych barw, czy wprowadzać technologię HDR.
        • avatar
          baren
          0
          Naprawdę myślałem, że benchmark.pl pomimo jakiś tam swoich wad będzie portalem wartym zaglądania. Niestety właśnie udowodniliście dzisiaj, że jesteście takim samym miejscem urabiania klientów jak cała reszta.
          Piszecie o czymś, o czym nie macie pojęcia. Nie przekazujecie ŻADNYCH istotnych informacji. A w durnej ankiecie zapomniał ktoś umieścić opcji "NIE"? "Nie" bo nie. Bo nie potrzebuję nieco większego zakresu palety barw. Bo pożytek z tego jak w chevrolet corvette z możliwością ustawienia koloru deski rozdzielczej w kilkuset tysiącach barw. Bo i tak nie kupię nowego panelu dopóki aktualny nie padnie. A jak padnie, to atrybut QD będzie tak samo warty jak ostatnio u mnie 3D. Czyli nic.
          Siedzicie w tematyce IT, to dbajcie i meritum branży; INFORMACJĘ.
          • avatar
            Gutekus
            0
            Tym producentem, który jako pierwszy wykorzystał kropkę kwantową było SONY. Nie wspomnicie o tym bo to zwykła reklama Samsunga. Tfu. Benchmarku, szmacicie się całkowicie :)