|

Polecane tunery DVB-T. TOP-10 luty 2013

Słowniczek pojęć

• HDMI - interfejs do cyfrowego przesyłania danych audio i wideo. Dzięki niemu można połączyć takie urządzenia jak nowoczesne telewizory, monitory, projektory z komputerami, odtwarzaczami, tunerami set top boxami.

• HbbTV - połączenia cyfrowej telewizji naziemnej z internetem. Rozszerza ona możliwości dotychczasowej telewizji o treści sieciowe. Umożliwia, w trakcie oglądania programu, równoczesne korzystanie z treści internetowych skorelowanych z programem i to bez przerywania oglądanej audycji. Jest to ważny krok w kierunku telewizji interaktywnej, zapewniającej w przyszłości wręcz ingerencję widza w to, co się dzieje na ekranie.

• DVB-T - (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) Standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej przez anteny naziemne. Zastąpił analogowy system dystrybucji sygnału telewizyjnego. Pozwala na dostarczenie odbiorcom większej ilości kanałów telewizyjnych z wysokiej jakości obrazem, w tym w jakości HD (720p) i dźwiękiem stereo, a nawet w systemie 5.1. W Polsce używana jest kompresja MPEG-4 (H.264).

• 1080p - Tryb wideo, w którym Liczba 1080 oznacza pionową rozdzielczość ekranu, a litera p oznacza obraz progresywny lub bez przeplotu. Obraz w tym trybie zazwyczaj jest panoramiczny o proporcjach 16:9. Rozdzielczość tego trybu to zazwyczaj 1920x1080 punktów.

• Full HD - Nazwa trybu wideo, w którym rozdzielczość obrazu wynosi zazwyczaj 1920x1080 punktów. Spotyka się odmiany tego trybu oznaczone 1080p (tryb progresywny) i 1080i (tryb z przeplotem).

• 1080i - Jeden z trybów Full HD, w którym obraz wyświetlany jest z tak zwanym przeplotem. Aby stworzyć pełną rozdzielczość 1920x1080, wykorzystywane są dwa półobrazy o rozdzielczości 1920x540, a linie każdego z nich wyświetlane są naprzemiennie, stąd przeplot.

• VOD/Wideo na życzenie - (Video on Demand) Usługa pozwalająca na oglądanie materiałów filmowych w wybranym przez użytkownika czasie. Zazwyczaj stosowana w internecie, telewizji kablowej i cyfrowej telewizji satelitarnej, a także DVB-T. Możliwe są także systemy wykorzystujące VOD, gdzie dostęp do treści jest płatny - pay-per-view.

• STB – Set-top Box – jest  to elektroniczne urządzenie, które podłączamy do telewizora by zwiększyć jego możliwości. Zazwyczaj są to urządzenia z dodatkowym, nowocześniejszym tunerem telewizyjnym, odtwarzaczem multimediów, a w niektórych przypadkach także systemem pozwalającym na korzystanie z zasobów internetu.

• Time Shift – system pozwalający na zatrzymanie filmu, programu, transmisji sportowej i powrócenie do oglądania po jakimś czasie – wymagana jest zazwyczaj pamięć, zwykle w formie klucza lub dysku podłączonego do portu USB

• RT (SubRip), SMI (Sami), SUB (MicroDVD), SSA (Sub Station Alpha), TXT (MPL2, MicroDVD, SubRip, Sami, Sub Station Alpha, TMPlayer, VobSub (IDX) – są to formaty, w których zazwyczaj spotyka się napisy do filmów

• Dolby Digital (AC3, EAC3), DTS, WMA, WMA Pro, MP3, Vorbis – formaty, w jakich zazwyczaj zakodowany jest dźwięk w filmach

• M4A, MPEG audio (MP3), WAV, ASF (ASF, WMA), OGG, Matroska (MKA) – formaty i rozszerzenia, w jakich występują pliki muzyczne

• MPEG-1/2 Program Stream (MPG, MPEG), MPEG-2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2TS), MPEG-4 Part 14 (MP4), AVI, ASF (ASF, WMV), Matroska (MKV), AVCHD (M2TS), MOV (H.264), FLV - Flash Video - formaty i rozszerzenia, w jakich występują pliki wideo

• SCART/Eurozłącze – złącze wideo, pozwalające podłączać do telewizorów różnego typu urządzenia wideo – magnetowidy, odtwarzacze DVD, kamery i konsole do gier. Złącze wykorzystuje sygnały composite, RGB, audio (mono i stereo) oraz S-Video.

 RF – oznaczenie złącza antenowego

• S/PDIF – cyfrowe wyjście/wejście sygnału audio. Rozróżniamy wersje elektryczną i optyczną.

 

Komentarze (11)

 1. barwniak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-02-23 12:08

  Ferguson Ariva T65 DVB-T, widziałem, kupiłem rodzicom. Chyba żart, że ten złom tu umieszczacie. Gniazdo Eurozłącza montowane na jednej krawędzi ugina się podczas umieszczania wtyczki. W dodatku w wyniku złego osadzenia gniazda powstają zakłócenia. Trzeba na "czuja" wlozyć wtyczkę i broń boże nie ruszać.
  Kolejna sprawa to oprogramowanie, tak kiepskiej oprawy graficznej to nie widziałem, chyba dali początkującemu studentowi do napisania.
  Ich serwis to porażka.

  Oddałem tam kiedyś (nie tak dawno) Ariva HD Palyer, wentylator "buczał". Sprzęt był na gwarancji. Dzwonią, niestety plomba gwarancyjna naklejona nie w tym miejscu, naprawa odpłatna. Ja im na to, że nie powinienem odpowiadać za to gdzie "chińczyk" przykleja sticker-y, ale niech im będzie.
  Sprzęt wrócił, płatność za pobraniem. Moim oczom ukazuje się przedmuchany ten sam wentylator i nowy naklejony sticker. Na wentylatorze widać było jeszcze resztki kurzu. Oczywiście podziałał 2 tygodnie i znów "buczał".
  Rozebrałem, wyciągnąłem wentylator i mam spokój.

  Kiedyś polecałem Ferguson-a jak firmę o dobrym stosunku cena/jakość.
  Po zetknięciu z Ferguson Ariva T65 DVB-T tylko odradzam.

  Skomentuj

  1. FeniksLT
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-02-23 15:02

   Jak to łącze waży podobnie jak ten cały tuner, więc co się dziwisz. Mam tez ten model, działa bez zarzutu. Nie ma żadnych zakłóceń, a też działa na euro. Moze trafiłeś na kiepski egzemplarz. Od sprzęciku za taką cenę chyba nie ma czego więcej wymagać.

   Skomentuj

   1. barwniak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-02-23 17:03

    W tym o ja kupiłem gniazdo było przykręcone do obudowy tylko z jednej strony (od dołu). Chyba dodatkowe dwie śrubki dołożyć to nie taki wysoki koszt.
    W moim modelu (znaczy rodziców) powoduje to, że przy ruchu, nawet delikatnym wtyczki powstają zakłócenia w obrazie. Wtyczkę też zresztą wkładając trzeba pasować, znaczy włożyć z wyczuciem w gniazdo w odpowiednie położenie. Może to problem tej sztuki, ale i tak nie powinno przejść przez kontrole jakości.
    A co powiesz na menu, osobiście tak porażająco kiepskiego graficznie to nie widziałem jeszcze nigdy. Miałem nawet kiedyś Wiwe playerk-a z 10 lat temu kupowany, nawet tam graficznie było menu lepiej dopracowane.
    Ale nie mam porównania, może teraz we wszystkich tych tunerach menu tak kiepsko wyglądają.
    Jak wspominałem mam też Fergusona Arive HD Playera i tam menu jest bardzo fajne. Przemyślane i graficznie i funkcjonalnie.
    Tu liczyłem na coś podobnego, niestety się zawiodłem.

    Skomentuj

 2. mgtan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-23 13:14

  Goclever Android BOX 500 - po kliknięciu na dokładne dane, otwiera się strona z Fergusonem.

  Skomentuj

 3. miszczu0097
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-02-23 13:22

  Polecam WIWA HD 90. Posiadam już 3 miesiące i nie narzekam.

  Skomentuj

 4. pilot67
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-23 14:00

  Ponieważ nie doszukałem się kryteriów ustalania TOP-10, więc pozwalam sobie wrzucić swoje 5 groszy.
  Ze wszystkich tunerów, jakie przeszły przez moje ręce, tylko SYNAPS THD2856+ nie gubił synchronizacji obrazu z dźwiękiem przy odtwarzaniu MKV z USB. Wszystkie inne robiły to wcześniej lub później.

  Skomentuj

 5. bison616
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-02-23 15:32

  posiadam Wiwe 90 i Mante i moge oba polecić z czystym sumieniem

  Skomentuj

 6. GameJ
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-23 18:24

  Fajnie jak by się w końcu ukazał test tunerów DVB-T wbudowanych do PC Ewentualnie pod USB. I to test a nie TOP10

  Skomentuj

 7. 40rozbojnik
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-25 09:16

  Posiadam 2 egzemplarze Ferguson Ariva T65 i na żaden narzekać nie mogę.Jeden jest podłączony po HDMI, a drugi SCART'em i oba działają idealnie. Co do wyglądu menu to kwestia gustu. Jak dla mnie jest więcej niż w porządku - proste i czytelne, ani razu nie musiałem grzebać w instrukcji. Widziałem menu innych tunerów u kilku znajomych i wszystkie nadają się żeby o kant d*** potłuc, więc jak dla mnie menu Arivy jest bezkonkurencyjne.

  Skomentuj

 8. Fiona
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-02-26 09:25

  Jaka kontrola jakości ???

  W sprzęcie za te pieniądze nie ma żadnej. Podkreślam żadnej.

  Polskie serwisy to jak zwykłe: "buty nie podlegają gwarancji bo zostały założone na nogi" W normalnym państwie jakby kilka z nich zapłaciło milionowe kary to skończył by się okres oszukiwania klienta jak się da.

  A na zachodzie ? Jak na 100 eg. padnie 10 to i tak producent produkując taki chłam założył awaryjność np. 20% Do tego dobrał cenę finalną.
  A jakakolwiek kontrola jakości to dużo większy koszt dla producenta niż te 20% na wymianę gwarancyjną - bo się tego nie naprawia

  Skomentuj

 9. sirczarny
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-02-26 13:57

  Patrze i widze Not Only TV LV5TDelux USB 2.0 !
  Opisze moja przygode z tym sprzetem.
  Instalacja normalnie przebiegla niby sa sterowniki ale....- TV zero :( , na stacjonarnym komputerze mam windowsa 7 64 bit pl, niestety nie wykrywa zadnego kanalu. Sprawdzilem na laptopie z win 7 32 bitowym - tu wykryl kanaly lecz program co jakis czas sie dlawi - Total Media ktory jest dodawany to syf.
  Lepszy jest splash lite

  Na widnowsie 7 64 plniby wykryl urzadzenie i zainstalowal steroniki ale kanalow nie ma :(

  z tego co czytalem na forum o tym urzadzeiu wystepuja ogolne problemy z pilotem do tego urzadzenia ale u mnie naszczescie nie wystepuja. dodam ze na tej malej antence nic w bloku nie zlapalem a antene mam pod nosem dopiero zbiorcza dawala rade. Lecz cudow nie ma to zwkykly malutki patyczek

  co do strony internetowej- takowa jest ale to jest firma krzaczek wiec moze w niedlugim czasie zniknac z internetu ciekawostka jest ze sterowniki sa tez pod windows 8 :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Od komentujących wymagamy przestrzegania netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

11 komentarzy