Pamięć flash

GoodDrive 8GB USB 2.0 Fresh Strawberry mini

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2010-08-11

Pierwszą rzeczą jaką zauważysz, a raczej poczujesz po rozpakowaniu tego urządzenia jest... zapach. Jest dość intensywny, słodkawy, landrynkowy i przy pewnej dozie dobrej woli przypomina - tak, tak - zapach truskawkowy. :-) Obudowa pendrive'a jest mała, ma też dołączony mały breloczek wykonany z tego samego materiału ochronnego.

Co do samej obudowy, warto napisać że jest miękka, gumowa i przyjemna w dotyku, ale przy okazji bardzo wytrzymała na uszkodzenia.  Jest to tak naprawdę coś w rodzaju ochronnej „koszulki”, pod którą znajduje się właściwa obudowa pamięci wykonana z aluminium. Gumowa osłona oferuje zaczep do podłączenia smyczy. Jeśli zechcemy, urządzenie możemy używać bez zewnętrznej osłony gumowej - wówczas staje się jeszcze mniejsze, ale za to podatne na zarysowania.

Pendrive nie ma wbudowanej diody LED, ale jest za to osłona wtyku USB wykonana z tego samego materiału co pozostała część zewnętrznej „koszulki”.

 

Specyfikacja

Pojemność 8GB
Deklarowany zapis 4MB/s
Deklarowany odczyt 14MB/s
Szyfrowanie brak
Obudowa wodoszczelna brak
Kompatybilność Windows Me, 2000, XP, Vista, 7, Mac 8.6, OS 9, Mac OS X
Zgodność ze standardem USB 2.0
Gwarancja na cały okres eksploatacji (producenta)

 

Pod względem prędkości przesyłu danych w testach programowych to kolorowe i pachnące urządzenie wypada całkiem nieźle. Zarówno prędkość odczytu jak i zapisu są wyższe od podawanych przez producenta (szczególnie zapis). Sytuacja wygląda gorzej jeśli chodzi o realne przesyłanie plików, gdyż zanotowane czasy były znacznie dłuższe niż można by oczekiwać patrząc na wyniki benchmarków.

Urządzenie niezbyt dobrze daje sobie radę z zapisem i odczytem bardzo małych plików, ale wyraźnie lepiej jeśli chodzi o pliki od kilku megabajtów wzwyż. Dokładniej prezentują to wyniki testów dostępne na późniejszych stronach.

  GoodDrive 8GB USB 2.0 Fresh Strawberry mini
  plusy:
gumowa, wytrzymała obudowa
niewielkie rozmiary
urządzenie jest zapachowe
wystarczające wartości zapisu i odczytu
  minusy:
brak wbudowanej diody LED
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 100 zł