Windows 8 – jaki ostatecznie jest nowy system operacyjny Microsoft
Systemy operacyjne

Windows 8 – jaki ostatecznie jest nowy system operacyjny Microsoft

przeczytasz w 3 min.

O Windows 8 napisano już wiele – także u nas. Przyszedł więc czas na obiektywne podsumowanie i redakcyjną ocenę systemu wywołującego tyle gorących dyskusji.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Windows 8 to najnowszy system operacyjny Microsoftu, który jako pierwszy został stworzony nie tylko z myślą o komputerach stacjonarnych, ale również o urządzeniach mobilnych takich jak tablety. By uzyskać zamierzony efekt, konieczne było całkowite przeprogramowanie interfejsu i uczynienie go lepiej przystosowanym do dotyku.

Od 95 roku Windows znacznie ewoluował. Mimo to stałymi elementami jego interfejsu były okna, ikony, pulpit i menu Start. Z czasem stawały się one coraz ładniejsze, przeźroczyste i funkcjonalne. Zyskiwały sporo nowych możliwości i delikatnie zmieniał się ich wygląd, ale wszystko to było zaprojektowane tak, by osoba, która choć raz korzystała z dowolnej wersji Okienek, mogła łatwo odnaleźć się w nowej wersji oprogramowania. Zmieniło się to w przypadku Windowsa 8, który nie ma przycisku Start oraz Menu Start, przynajmniej pozornie. Jego funkcję pełni ekran startowy, na którym znajdują się kafelki. Ze względu na ich rozmiary są one o wiele lepiej przystosowane do obsługi za pomocą palca niż klasyczny interfejs Windowsa.

Ze względu na swoją wielkość kafelki pełnią nie tylko funkcję ikon, ale też widżetów i wyświetlają wiele ciekawych informacji. Przykładowo, kafelek odpowiadający za aplikację „Pogoda” pokazuje, jakie warunki są obecnie za oknem, kafelek uruchamiający wiadomości na temat finansów wyświetla kursy różnych akcji, zaś na kafelku ze zdjęciami zobaczymy ich miniatury. Krótko mówiąc, kafelki i cały ekran Start żyje i zmienia się z każdą chwilą. Często, by uzyskać podstawowe informacje na temat tego co się dzieje, nie trzeba nawet wchodzić do żadnej aplikacji. Wszystko widać od razu, na ekranie startowym.

Więcej polecamy w artykułach:

Dosyć dużym minusem trybu kafelkowego są małe możliwości personalizacji. Ograniczają się one do zmiany wielkości kafelków, wyglądu ekranu blokowania, ekranu startowego oraz awatara. 

Po uruchomieniu dowolnej aplikacji w trybie kafelkowym widać, że znacząco różnią się one od tych znanych z dotychczasowych systemów Windows. Przede wszystkim zawsze zajmują cały ekran, nie zostawiając miejsca na żadne elementy menu systemowego.

Aplikacji kafelkowej nie da się zmniejszyć do dowolnego rozmiaru, tak jak programu uruchamianego w trybie klasycznym. Jedyna możliwość zmniejszenia aplikacji to zwinięcie jej do 20% lub 80% szerokości. Jest to jedyny sposób na uruchomienie dwóch programów kafelkowych obok siebie.

Więcej polecamy w artykułach:

Microsoft jednak nie zapomniał o osobach, które są przyzwyczajone do klasycznego pulpitu znanego z Windowsa 7, więc można korzystać też z niego. Jednak w wielu aspektach różni się od swojego dawnego odpowiednika. Pierwsza zmiana leży już w charakterze pulpitu. Teraz nie jest to główny ekran, typowe centrum dowodzenia, a oddzielna aplikacja. Tak, aplikacja. Ma to swoje dobre strony. Dzięki temu ekran można podzielić na dwie części, tak jak w przypadku wszystkich innych aplikacji. Na bocznym pasku warto umieścić komunikator, a na pozostałej części ekranu pulpit. Z kolei ten za pomocą funkcji swap można podzielić na dwie części. Rozwiązanie to sprawuje się świetnie i może służyć do jednoczesnego korzystania z komunikatora, edytora tekstu i przeglądarki internetowej. Wielozadaniowość pełną gębą.

Jednym z największych zarzutów stawianych Windowsowi 8 jest brak Menu Start. Czy jednak nie ma go naprawdę? By się przekonać, że nie, wystarczy wcisnąć na klawiaturze przycisk Windows+Q. Wówczas uruchomiony zostanie ekran Aplikacje, w którym można wyszukiwać aplikacje i włączać ulubione programy.

Z jego poziomu można też wejść do ustawień komputera. Krótko mówiąc, za pomocą ekranu startowego można wykonywać te same czynności co za pomocą dawnego Menu Start. Kolejne podobieństwo między ekranem startowym Windows 8 i Menu Start to fakt, że do uruchomienia go konieczne jest kliknięcie w lewy dolny róg ekranu. Różnica między rozwiązaniami polega na tym, że w przypadku poprzednich systemów Windows róg ten był oznaczony odpowiednią ikoną. Teraz jej zabrakło, co może dezorientować użytkowników. W żaden sposób nie są oznaczone też inne rogi ekranu, które również pełnią różne funkcje. Przykładowo, po najechaniu na prawą krawędź ekranu wyświetli się pasek Charm Bar z opcjami „Wyszukiwanie”, „Udostępnianie”, „Start”, „Urządzenia” oraz „Ustawienia”. Nazwy opcji w odpowiedni sposób oddają ich zastosowanie. Z kolei lewy górny róg wyświetla aktualnie uruchomione aplikacje trybu kafelkowego, w tym także Pulpit.

Więcej polecamy w artykułach:

Zupełną nowością w trybie klasycznym jest zrezygnowanie z efektu przeźroczystości, który zadebiutował wraz z premierą Windowsa Visty. Teraz żadne okna nie są transparentne, dzięki czemu system prezentuje się mniej spektakularnie, ale bardziej czytelnie.

Główną przyczyną zrezygnowania z tego elementu interfejsu była chęć obniżenia wymagań sprzętowych tego oprogramowania i sprawienie, by działało ono płynnie także na starszych komputerach oraz tabletach stworzonych z myślą o Windows 8, które nie cechują się wyjątkowo wydajnymi podzespołami.

Więcej polecamy w artykułach:

Kolejna nowość w Windows 8 dotyczy eksploratora plików i wprowadzenia wstążki, znanej z pakietów Microsoft Office 2007 lub nowszych. Jest to element interfejsu użytkownika, który miał na celu zastąpienie tradycyjnych menu i pasków narzędzi.

Wstążka sprawia, że wszystkie opcje programu są pogrupowane w sposób bardziej intuicyjny i dzięki temu dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy.  By to zobaczyć, wystarczy porównać wygląd poprzedniego i obecnego systemu Windows.