Wybieramy telefon z Windows Phone 8
Telefony

Wybieramy telefon z Windows Phone 8

przeczytasz w 3 min.

Telefony z Windows Phone zdobywają coraz większy udział w rynku, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie modele są dostępne i czy warto je kupić.

Telefony z Windows Phone zdobywają coraz większy udział w rynku. Obecnie co szósty sprzedający się w Polsce telefon działa pod kontrolą właśnie tego systemu operacyjnego. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, jakie telefony z Windows Phone 8 są dostępne na polskim rynku i czy warto je kupić. Oceniliśmy też, czym się od siebie różnią i czy jeszcze warto kupić telefon ze starszym Windows Phone 7.8. Wybraliśmy najlepsze propozycje przeznaczone zarówno dla bardziej i mniej zamożnych użytkowników.

Czemu Windows Phone 8?

Telefon z Windows Phone 8 jest ciekawą propozycją z kilku względów. Przede wszystkim, jest to system, który idealnie współpracuje z Xboksem 360, chmurą Skydrive oraz systemem Windows 8, który znajduje się na nowych tabletach i komputerach PC. Co prawda jak na razie Windows 8 nie jest zbyt popularny, lecz w perspektywie roku lub dwóch zapewne stanie się najpopularniejszym systemem na rynku i wyprze obecnie uwielbianego Windowsa 7. Oprócz tego WP8 to system bezpieczny, gdyż cechuje się zamkniętą architekturą, a każda tworzona z myślą o nim aplikacja musi przejść weryfikację Microsoftu. Ponadto nakazanie przez Microsoft stałej specyfikacji powoduje, że oprogramowanie jest idealnie dopasowane do sprzętu, a całość działa płynnie i niemal bezproblemowo, czego nie można powiedzieć o smartfonach z Androidem, zwłaszcza tych najtańszych.

Microsoft Office mobile

Dużym plusem jest też wbudowany pakiet Microsoft Office, który jako jedyne oprogramowanie dostępne na urządzenia mobilne jest w pełni kompatybilny z pełną wersją tego najpopularniejszego pakietu biurowego na świecie. Ze względu na podobne specyfikacje smartfonów wyposażonych w ten system operacyjny nowe wersje oprogramowania docierają do nich wyjątkowo szybko. Proces ten przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku urządzeń z systemem Google’a, gdyż odpowiada za nie sam Microsoft.

A może jednak nie?

windows phone sklep z aplikacjami

Windows Phone 8 nie jest jednak systemem bez wad i warto pamiętać, że wielu osobom może się on nie podobać. Przede wszystkim ze względu na zastosowanie minimalistycznego interfejsu kafelkowego cechuje się on bardzo małymi możliwościami konfiguracji. Tak naprawdę pozwala on tylko na zmianę wielkości i koloru kafelków, nie ma tu nawet klasycznej tapety. Oprócz tego na smartfony z systemem Windows Phone pojawia się znacznie mniej aplikacji niż na telefony z Androidem oraz iOS. Co prawda różnica ta nie jest już tak bardzo widoczna jak jeszcze rok temu, jednak nadal można ją uznać za zauważalną. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że na Windows Phone nie pojawiła się jeszcze tak lubiana aplikacja jak chociażby Instagram. Na pocieszenie możemy tylko dodać, że stworzenie jej jest w planach. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Windows Phone ma bardzo dużo ograniczeń takich jak brak obsługi klawiatury i myszy oraz możliwości zmiany przeglądarki internetowej. Jedyne dostępne programy tego typu to Internet Explorer oraz bazująca na niej Nokia Xpress.

Co wspólnego mają ze sobą telefony z Windows Phone?

windows phone

Jak już wspominaliśmy, smartfony z systemem Windows Phone mają specyfikację ustaloną przez Microsoft. Wszystkie telefony z systemem Windows Phone 8 muszą mieć procesory Qualcomm Snapdragon S4. Telefony z systemem Windows Phone 7 również były wyposażone w procesory Qualcomma, ale poprzedniej generacji. Tak samo Microsoft ustalił, że tańsze telefony z Windows Phone 8 mają mieć 512 MB pamięci RAM, zaś wydajniejsze smartfony z tym systemem mają 1 GB pamięci RAM. Flagowe telefony z Windows Phone 7 miały 512 MB pamięci RAM, z kolei mniej wydajne smartfony tego typu były wyposażone tylko w 256 MB pamięci operacyjnej.

Z tego powodu wiele aplikacji takich jak Angry Birds czy Skype nie chciały działać na najtańszych telefonach. Było to jednak spowodowane tym, że Microsoft początkowo nie planował wydawania tanich smartfonów. Przy okazji premiery systemu Windows Phone 8, Microsoft od razu zdecydował się na to, że telefony będą dostępne w dwóch wariantach wydajnościowych, więc developerzy są na to przygotowani, a sytuacja taka nie powtórzy się i wszystkie lub niemal wszystkie aplikacje będą działać na smartfonach z oprogramowaniem Microsoftu.

Windows Phone 8 i Windows Phone 7.8 – różnice

Przy okazji premiery smartfonów z Windows Phone 8 Microsoft postanowił odświeżyć także starsze oprogramowanie, czyli Windows Phone 7. Zrobił to aktualizując je do wersji 7.8. Najszerzej komentowaną zmianą w tym systemie było dodanie możliwości zmiany wielkości kafelków tak, by system wyglądał tak jak Windows 8. Dodano też wiele innych ciekawych funkcji, jednak mimo to oba systemy różniły się wieloma elementami. Windows 7.8 nie obsługuje między innymi aktualizacji za pośrednictwem sieci WiFi, łączności NFC (poza modelem Nokia Lumia 610 NFC), obsługi kart pamięci microSD oraz pełnej wielowątkowości. Ważne jest też, że o ile Windows Phone 8 może uruchamiać aplikacje stworzone z myślą o poprzednim systemie operacyjnym, to w drugą stronę nie jest to możliwe. Także najnowsza wersja mobilnej przeglądarki Internet Explorer z numerkiem 10 nie jest dostępna dla Windowsa Phone 7. Starsza wersja mobilnych okienek nie ma też możliwości obsługi procesorów wielordzeniowych, ekranu o rozdzielczości innej niż 800×480 oraz obsługi portfela.

Naszą recenzję systemu Windows Phone 8 znajdziecie tutaj. Polecamy zapoznanie się z nią wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się więcej na temat smartfonów z najnowszą wersją mobilnych okienek.