Zamienniki tuszy i tonerów
Akcesoria

Zamienniki tuszy i tonerów

przeczytasz w 2 min.

Czy korzystanie z zamienników jest bezpieczne i na co zwracać uwagę przy wyborze zamiennika

Oszczędne drukowanie. [źródło:sxc.hu, penywise]

Cena materiałów eksploatacyjnych do drukarek jest jednym z większych kosztów związanych z całkowitymi kosztami utrzymania drukarki. Wielu użytkowników indywidualnych jak i firm, chcąc zmniejszyć koszty druku poszukuje zatem najtańszych dostępnych na rynku tuszy i tonerów. To dlatego od lat dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju zamienniki.

Już od czasów pojawienia się pierwszych drukarek komputerowych na masowym rynku koszty materiałów eksploatacyjnych były wysokie. Dlatego w sprzedaży bardzo szybko pojawiły tańsze, alternatywne materiały eksploatacyjne. Pierwszymi zamiennikami były zestawy tuszy pozwalające na samodzielne nasączanie taśm stosowanych w drukarkach igłowych.

Regeneracja tuszy

Równie prymitywne metody „regeneracji”, zaczęto szybko stosować wobec kartridży z tuszami do drukarek atramentowych. Do tej pory można zresztą nabyć pojemniki z tuszami przeznaczone do samodzielnego ich napełniania. Niestety takie proste metody, poza dużymi oszczędnościami, mają sporo wad. Przede wszystkim łatwo jest rozszczelnić kartridż, a przeciekający tusz potrafi uszkodzić drukarkę. Poza tym trudno ocenić jest jakość tuszu, a w przypadku wadliwej pracy drukarki reklamować sam tusz.

Zestaw pojemników z tuszami i osprzęt przeznaczony do samodzielnego napełniania kartridży. [źródło: UltraGamut]

Na dodatek, tak oferowane tusze zwykle, choć nie jest to regułą, też nie są zbyt wysokiej jakości, co od razu widać na wydrukach. W efekcie raczej nie polecamy samodzielnej regeneracji kartridży, czy nawet kupowania pojemników po ich napełnieniu przez sprzedawcę. Na szczęście, czasy tej „technologii regeneracji” powoli się kończą.

Wielu producentów stosuje pojemniki wyposażone w elektroniczne układy, które nie pozwalają na ich ponowne stosowanie po wyczerpaniu się tuszu. Co prawda, są dostępne odpowiednie układy na podmianę lub proste programatory, ale z tym zabezpieczeniem nie każdy użytkownik potrafi sobie samodzielnie poradzić.

Prosto z fabryki

Znacznie bezpieczniejsze dla drukarki od ręcznego „regenerowania” tuszy jest zastosowanie zamienników, które oferowane są przez niezależnych, często renomowanych producentów. W tym wypadku, nie grozi wylewanie się atramentu, czy usterka samego kartridża. Jakość zastosowanego w nich tuszu lub tonera będzie zwykle wyższa niż tego, który kupujemy w pojemniku do samodzielnego napełniania, niemniej należy się raczej spodziewać tego, że jakość wydruku może być nieco niższa od tej, uzyskiwanej przy użyciu oryginalnych materiałów. W wypadku zwykłych dokumentów biurowych różnice te są raczej niezauważalne, a pogorszenie wyglądu wydruku widać dopiero dla druku z wysoką rozdzielczością i przy wydrukach graficznych.

Zamienniki z tuszami oferowane są przez różne firmy. Dostępne są też wersje kardridży z odpowiednio zaprogramowanym chipem. [źródło: Jiaxing]

Użycie zamienników przynosi oszczędności nie tylko dzięki temu, że są one tańsze od produktów oryginalnych. Bardzo często zamienniki mają też większą pojemność niż oryginały, pozwalają więc na wydrukowanie dużo większej liczby dokumentów. Użycie nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych opłaca się zwykle wtedy, gdy korzystamy z drukarki laserowej. Wynika to z faktu, że wiele firm trudniących się regenerowaniem kaset do drukarek laserowych wymieniana większość zużytych elementów kasety, co pozwala na jej dalsze bezproblemowe użytkowanie. Dlatego, samodzielne napełnianie kasety tonerem w warunkach biurowych nie ma ekonomicznego uzasadnienia i lepiej jest nabyć fabrycznie regenerowaną kasetę, dla których oferta różnorodnych firm jest bardzo szeroka.