Zasilacze

Zasilacz a moc - 400, 500, 600?!?

przeczytasz w 11 min.

Od pewnego czasu bardzo ciekawie mnie temat mocy jaką pobiera komputer, a dokładnie jego poszczególnie komponenty. Nie ma to nic wspólnego w globalnym ociepleniem, jestem po prostu ciekaw tego zagadnienia. Z zagadnieniem tym wiąże się kilka istotnych dla mnie rzeczy.

  • Pierwsza z nich jest cisza, jeżeli komputer pobiera mało mocy, to siłą rzeczy jego układy chłodzące nie muszą tak hałasować. Owszem na rynku jest wiele super wydajnych zastawów chłodzących, jednak kłóciło by się to z kolejną rzeczą, która jest dla mnie ważna.
     
  • Oszczędność bo to mam na myśli. Jeżeli komputer nie ma dużego zapotrzebowania na moc, to nie dość, że będziemy mieli cicho, to jeszcze tańszy będzie koszty eksploatacja.
     
  • Ostatnią rzeczą, która jest dla mnie istotna to gabaryty komputera. Staram się budować moją platformę w oparciu o rozmiar micro-ATX.

Nie jest to recenzja, raczej artykuł, w którym mam zamiar pokazać kilka aspektów związanych z mocą jaką pobiera platforma PC.

Spis treści


Co testujemy i czym będziemy testować


Głównym testerem będzie miernik energii elektrycznej Bemko model:B65-6907C.
Parametry urządzenia przedstawiają się następująco:

  • zasilanie 230V AC 50Hz
  • dokładność: +/-2%+/-2W  max. Błąd pomiaru +/-3%+/-3W do 2000W
  • max natężenie prądu ok.15A
  • max. moc mierzona 3000W(3KW).

 Platforma testowa:

  • procesor: AMD Athlon 64 X2 4050e (TDP 45W) (175zł),
  • płyta główna: Gigabyte GA-MA78GM-S2H F3 (220zł) (grafika HD 3200),
  • pamięć ram: Kingmax 2x2GB DDR2-800 KLDE88F-B8KB5 (105zł i 75zł),
  • dysk twardy: WesternDigital WD2500AAKS-00VSA0 01.01B01 (145zł),
  • napęd: nagrywarka LG GH-20NS10 (85zł),
  • zasilacz: Delta Electronics model: DPS-350PB-2 C rev:01 moc 350W(75zł) – sprawność na poziomie 65%,
  • obudowa: Medion (ok 50zł).

Cena całego zestawu to 920zł na dzień 14-06-2008, zasilacz zastał zakupiony w lutym 2007.
Do tego dochodzą 2 kart graficzne:

  • Gigabyte GF 8600 GTS 256MB(pasywne chłodzenie - allegro ok. rok temu 230zł),
  • Galaxy GF 9600GT 512MB(allegro listopad ur. 199zł).

Oprogramowanie:

  • system - Windows 7 Ultimate RC 64bit,
  • wirtualna maszyna – VirtualBox 3.0.12,
  • mój własny programik testujący, który obciąża w 100% procesor, a w 85% pamięć,
  • dodatkowo w systemie zawsze działa AvastComodo Firewall,
  • Mass Effect,
  • Batman Arkham Asylum ver.1.1,
  • Gears of War,
  • Company of Heroes ver.1.71,
  • Footbar2000 0.9.6.8
  • Firefox-a 3.5.7,
  • sterowniki dla obu GF - version: 8.17.11.9562.

Dodam, że we wszystkich testach, kabel sieciowy był podłączony do sieciówki. Na początek

Testy sprawdzające


Przeprowadziłem prosty testy miernika by sprawdzić, czy mnie tak przypadkiem w konia podczas testów nie będzie robić.

Jak widać w przypadku konwencjonalnej żarówki pomiar jest poprawny. Energooszczędna żarówka także ma poprawny pomiar. Jest tak skonstruowana, że do rozruchu potrzebuje mocniejszego kopa, by potem się uspokoić i pracować z mocą 11,9W.

Pierwszą platformą testową był komputer firmy Dell GX620 jego parametry to:

  • procesor: Intel® Pentium®  D 3.2GHz,
  • płyta główna: dedykowana Dell-a oparty o chipset Intela 945 (grafika Intel Media Accelerator 950),
  • pamięć ram: Kingston 1GB DDR2-800 KFJ28B,
  • napęd: nagrywarka Samsung,
  • zasilacz: dedykowany Dell 280W model: L280P-00


Nie jest to docelowa platforma testowa. Jak widać ta konstrukcja konsumuje sporo energii. Co zasługuje na uwagę, z defragmentacja czy bez, komputer pobiera tyle samo mocy. Oznaczałoby to, że dysk cały czas pobiera podobną wartość mocy podczas pracy z systemem. Były to proste dwa testy sprawdzające prace samego testera, przejdźmy do testowania platformy docelowej. Na początek

Moc pierwsze starcie


Zobaczmy jak prezentują się wyniki testowanej konstrukcji w biosie. Gwoli ścisłości wyjaśnienie legendę dla wykresów. Pomiar – to po prostu mój odczyt wartość z miernika podczas pracy, jest on zarazem najbardziej adekwatnym pomiarem, odpowiadający faktycznemu zużyciu. Natomiast parametry MinMax są pomiarami chwilowymi, ich czas trwania nie przekraczał kilkudziesięciu sekund. Przedstawione wyniki zawierają również straty jakie pojawiają się na zasilaczu, nie powinny one jednak przekroczyć 35%. Więc jeśli chcemy otrzymać czystą moc konsumowaną przez platformy musimy wyniki pomnożyć przez 0,65.

Pierwszy test CPU+Płyta+Napęd de facto nie uruchomił monitora. Brak pamięci spowodowało, że zintegrowana grafika się nie włączyła. Wywnioskować można, że testowany procesor AMD pobiera ok. 45W. Natomiast chipset ok. 2,6W. Chociaż skłania bym się ku temu, że procesor pobiera trochę mnie mocy niż wskazywało by to jego TDP, a chipset natomiast trochę więcej, na poziomie 6 – 8W.
CPU+Płyta+Napęd+Ram pokazuje, że włącza się grafika i wraz z kością pamięci powodują wzrost poboru mocy do poziomu 61,1W. By odpowiedzieć sobie na pytanie ile mocy pobiera pamięć musimy spojrzeć na kolejny test CPU+Płyta+Napęd+2xRam będzie to gdzieś na poziomie 3 – 6W.

Cały zestaw wraz z dyskiem twardym pobiera moc 76 - 77,8W. Spróbujmy oszacować ile mocy pobierają poszczególne elementy. 

Można założyć, iż tak przedstawia się pobór mocy elementów PC. Nie umieściłem tutaj napędu(nagrywarki). Ponieważ tylko się załącza i wprawdzie może wpływać na maksymalny pobór mocy, ale ogólnie nie działa podczas testu. Wydaje mi się również, że jedna kość pamięć pobiera ok. 2W, ale trudno to jednoznacznie ocenić. Należy pamiętać, że jest to oszacowanie mocy poszczególnych elementów i dotyczy tylko włączenia komputera, zatrzymanego na ekranie startowym Biosu.  

Kolejnym krokiem jest testowanie platformy w środowisku Windows i z aplikacjami testowymi. Zobaczmy co tym razem przyniosły wyniki. 

Na początek test Uruchomienie sys., jak widać platforma pobiera 41,3 – 84,5W. Nie jest to błąd również podczas testowania komputera Dell GX620 zauważyłem, że podczas wgrywania systemu przez kilka sekund moc wzrasta do 145W.
Test Pulpit potwierdził, że testowania platforma nie pobiera dużo mocy 39,8-40,8W, maksimum wprawdzie osiągnęło wartość 74,7W, ale jest to chwilowy stan, który nigdy nie przekraczał 30 – 60s.
Natomiast Pulpit CPU 100%, potwierdził tylko poprzednie testy, odnośnie niskiego poboru mocy. Do normalnej pracy możemy mieć platformę, która nawet w stresie pobiera mniej energii niż tak chwalący się swoją oszczędnością SONY PS3 Slim. Owszem do gier taka platforma się nie nada, jednak do pracy jak najbardziej.

Następnie testy Max1Max2. Tutaj uruchomiłem następujące aplikacji: VirtualBox dwie maszyny wirtualne jedna na XP, druga na Ubuntu. Pierwsza miała za zadanie obciążyć dysk HDD, uruchomiłem w niej defragmentację dysku. Druga natomiast ściągała w międzyczasie dane z netu. Transfer danych wahał się od 100 KB/s do 1MB/s. Następnie uruchomiłem własny program testujący. Jednak podczas testu zdałem sobie sprawę, jak zresztą widać na obrazku, że zostało jeszcze 3MB ;-) wolnej pamięci(tak naprawdę 12%).

Więc by bardziej dokopać platformie uruchomiłem grę Mass Effect. Gra na HD3200 nie chodziła płynnie. Jednak wystarczająco by przeprowadzić testy w rozdzielczości 1380x768.

 
Print screen z gry

Ciekawostka: przy takim obciążeniu gra uruchamiała się ok. 9 min. Natomiast wczytywanie save-a to ok. 3 min. Wyłączenie i ponowne włączenie gry to już tylko ok. 4 min. Poniżej część procesów, które działały.

Zapomniałem dodać, że w tym czasie słuchałem radia internetowego(footbar). Jak widać zostało mimo tego jeszcze 6% pamięci fizycznej. Jest to związane z faktem, że system operacyjny nigdy nie pozwoli wykorzystać 100% pamięci fizycznej. Właśnie do tego służy plik strony (w Linuksie partycja wymiany), by w razie zapotrzebowania skorzystać z dodatkowej pamięci jaką stanowi dysk HDD. Oczywiście można wyłączyć plik strony, jednak nie jest to zalecane. Sam to kiedyś zrobiłem i przy próbie spakowania większego pliku zobaczyłem komunikat „Out of memory”(brakło pamięci). W tych ekstremalnych warunkach platforma pobierała 81,2 – 90,4W co tylko potwierdza, że platforma jest ekonomiczna. Wzrost mocy w stosunku do testu Pulpit CPU 100% można śmiała zrzucić na garb GPU, które w prostym oszacowaniu pobiera w 3D dodatkowe ok. 10W. Więc szacunkowo chipset(płyta z VGA), pobiera ok. 18 – 20W i nie powinna przekroczyć wartości 25W.

Na wykresie wartości min, dla testów Max1 i Max2 znacznie się różnią. Różnica ta wynika z mojego błędu. Źle ustawiłem czas podczas testu Max1 w moim programie testującym i dodatkowo nie zatrzymałem czasu odpowiednio wcześnie na watomierzu, który zmierzył w tym wypadku 46,2W(jako min), gdy część aplikacji obciążających zakończyła już działanie.

Tak to nie pomyłka, podczas pisania tego artykułu cały czas testowałem. Radio internetowe (footbar), GG, OpenOfficeFireFox spowodowały wzrost mocy raptem o 4W, dla mnie rewelka.

Na koniec test nagrywarki DVD. W trybie bez dodatkowego obciążenia moc kształtuje się w okolicach 67W. Co prowadzi do prostego wniosku, że nagrywanie wymaga ok. 20 W.
Tak przebrnęliśmy przez test platformy biurowej, która daje sobie radę nawet w ekstremalnych warunkach. Ale po co tak właściwie testowałem platformę pod względem poboru mocy?
Odpowiedz jest prosta, ponieważ do tej platformy wystarczyłby zasilacz 150W o sprawności 70%!!! Dlatego nie zawsze potrzeby jest zasilacz 500W, by komputer mógł funkcjonować i byśmy mieli z niego pociechę. Na początek

Zasilacz a moc...


Często na forach spotykamy się z pytaniami, jak zasilacz do tej platformy, jak dla tamtej. Jaki zasilacz do tej, czy tamtej grafy. By dokonać dobrego zakupu, musimy najpierw wiedzieć co nie coś o produkcje. Najlepiej od razy przejść na forum benchmarka i zapoznać się z solidną porcją wiedzy na temat zasilaczy. Na wiki znalazłem artykuł, który również polecam każdemu. Opierając się o te dwa artykuły od siebie dodam pięć groszy w tym temacie.

Rzeczą, którą sam możesz ocenić jest waga zasilacza. Nie raz spotkałem się z lekkimi jak piórko zasilaczami montowanymi w obudowach do 100 – 150zł. Takie zasilacza oczywiście nie gwarantują niczego, poza niską ceną. Każdy kto posiada markowy(czyt. solidnie wykonany) zasilacz, przyzna że swoje waży. Jednak proszę nie popadać w skrajność i nie sugerować się wagą. Jest to raczej parametr dodatkowy, który może nam sugerować, że zasilacz jest wykonany z lepszych i solidnych komponentów.

Niestety nawet przy zakupie zasilacza trzeba mieć trochę szczęścia. Jakiś czas temu mojemu znajomemu zepsuł się zasilacz Rasurbo GaminX GAP-656 – 650W, za którego zapłacić 329,00 zł (maj 2008). Platformę ma opartą na AMD(4 dyski S-ATA). Platformy używa do pracy na wirtualnych maszynach głównie Linuksach. Zasilacz się nie spalił, po prostu nie uruchamiał się komputer. W sklepie od ręki wymienili mu na nowy. Niestety trochę stresu w takiej sytuacji jest.

Polecam dobrze przestudiować podane przeze mnie artykuły. Myślę, że zasilacz to najważniejsza część komputera. Dobrze wybrany i przy odrobinie szczęścia, pozwoli nam na pracę komputera przez długie lata, nawet po zmianie konfiguracji. Podkreślam rolę szczęścia, ponieważ w obecnych czasach wszystko produkowane jest na ilość, a nie na jakość. Często ciężko jest wyłowić te perełki, które będą nam służyć długo. Nie chcę powiedzieć, że nie ma produktów o dobrej jakość. Jednak czasami nawet giganci pozwalają sobie na chwilę słabości. Niestety to my płacimy za ich błędy. Na początek

Gry a moc


Przyjmę kilka założeń odnośnie poboru mocy platformy bez grafiki:

  • w trybie normalnej pracy pobiera ok. 40W,
  • w trybie CPU 100% pobiera ok. 75W.

W ten sposób będziemy mogli porównać ile mocy pobierają same układy graficzne. Przejdźmy teraz do testów, w grach. Pierwszy na ogień pójdzie Gigabyte GF 8600 GTS 256MB.

Karta ma już swoje lata, jednak daje radę nawet dzisiejszym grom. W zestawieniu GPU, mamy podane, że karta ta pobiera maksymalnie ok. 71W. Zobaczmy jak producent w/w karty wywiązał się z tego założenia.

Jak widać każda gra obciąża inaczej kartę graficzną. Co ciekawe, nie ustawienia graficzne na to bezpośrednio wpływają. Tak jak przy innych testach także tutaj można zauważyć, że przy uruchomieniu systemu przez moment komputer ma spore zapotrzebowanie na energię. Muszę tutaj zaznaczyć, iż podczas grania moc mocno się waha i trudno jest zrobić pomiar przy stabilnym poborze energii. Moc waha się czasami nawet o 30W, jednak najczęściej wahania są w granicach 5 – 10W

Więc ile ta karta tak naprawdę pobiera energii? Do oszacowania posłuży test CPU 100%. Ponieważ, wtedy na wynik nie wpływu procesor. Więc w trybie 2D karta pobiera 109,5 – 75 = 34,5W. W 3D (dla Batmana) 135,2 – 75 = 60,2W. Zobaczmy jak prezentuje się na tym gruncie jej starszy brat.

Galaxy GF 9600 GT 512 MB bo o nim mowa w założeniach powinien maksymalnie pobierać  ok. 91W.


Moc wzrosła nieznacznie, a w niektórych przypadkach nawet delikatnie zmalała. Jeśli chodzi o pracę w trybie 2D to moc wyniosła 112 – 75 = 37W. W trybie 3D (w Batmanie) natomiast moc wyniosła 137,6 – 75 = 62,6W. Nie ukrywam, iż ciężko mi zinterpretować te wyniki. Obie karty uzyskują podobny wyniki. Ponieważ obie karty pracowały w rozdzielczości 1280x720, to można zasugerować, iż dla karty 8600 jest to właściwie maksymalna rozdzielczości pracy. Natomiast 9600 spokojnie by sobie poradziła w wyższych rozdzielczości(nie mam tu na myśli, że gry chodziły by całkiem płynnie), więc de facto nie chodziła na maksimum swoich możliwości. Być może stąd właśnie taka niewielka różnica w grach na korzyść GF9600. Owszem GF9600 jest nowszą konstrukcją wykonaną w innej technologii, ale różnicy w testach praktycznie nie widać. Nie ukrywam, że mocno obawiałem się GF9600, ponieważ mój zasilacz dysponuje mocą tylko 221W (340W przy sprawności na poziomie 65%). Jednak jak widać zostało jeszcze 221 – 160 = 61W zapasu.

Wszystkie gry były testowane na tych samych ustawieniach dla obu grafik, wyjątkiem jest  Company of Heroes, o czym za chwile się przekonacie. Jak wspomniałem ustawienia gry nie wpływają bezpośrednio na moc jaką karta pobiera.

W Company of Heroes na GF8600 ustawienia był wszystkie na poziomie wysoki. Jedynie fizyka była ustawiona na poziomie średnim. Włączenie AAx8 spowodowało tylko ogólnie pogorszenia liczby klatek, ale na moc nie miało to większego wpływu. Podobnie jest w przypadku GF9600.

W tym przypadku wszystkie ustawienia były na ultra. Nawet z największym ustawieniu AA jakim dysponuje ten tytuł na karcie nie zrobiło to żadnego wrażenia. Gra chodziła płynnie. Moc była na tym samym poziomie. Niestety akurat ten tytuł miał najbardziej niestabilny pomiar mocy ze wszystkich tutaj przedstawionych. Przez niestabilność mam na myśli, że moc wahała się nawet do 30W.
Niestety nie wiem, czy teza przeze mnie postawiona odnośnie stopnia obciążenia procesorów graficznych jest trafna. Z przedstawionych wyników możemy założyć, że testowany model GF 9600 pobiera max 75W?!

Podsumowując testy w grach, mogę powiedzieć, że są one bardzo trudne to wykonania. Idealnie by było obserwować miernik co minutę przez około godzinę. Wtedy zebrane wyniki byłyby najbardziej dokładne. W grach jest dużo czynników, które powodują wahania mocy np. wczytywanie stanu gry, wejście do menu, i wiele innych często nie związanych stricte z samymi ustawieniami graficznymi. Na początek

Kilka przypadkowych testów


Miałem to szczęście, że podczas testowania w ręce trafiło mi kilka ciekawych rzeczy, ale po kolei.
Najpierw do testów trafił mi się laptop Acer Extensa 5230E, konfiguracja niestety nie powala na kolana:

  • procesor – Intel Celeron 2,2 Ghz,
  • grafika – Intel GMA 4500m,
  • pamięć – 2GB DDR2,
  • dysk HDD – WD 160GB,
  • matryca – LCD `15,4.

Jak widać laptop ten jest oszczędną platformą. Owszem, iż akurat ten model do demonów prędkości nie należy. Następny w kolejce był również Acer jednak tym razem netbook Aspire One D250. Konfiguracja tego modelu to:

  • procesor – Intel Atom N270,
  • matryca –  10.1" WSVGA (1024 x 600) LED backlight CrystalBrite,
  • grafika – Intel 945GSE,
  • pamięć – 1024MB,
  • dysk – 160GB HDD.

Wyniki mówią same za siebie. Netbook pobiera energie na poziomie żarówki energooszczędnej świecącej w moim pokoju. Jedynie podczas ładowania wartości energii jest większa, ale nic w tym dziwnego.
Zapomniałbym o monitorze więc i jemu poświęćmy chwilę.

Jak na 19 calowy monitor to całkiem przyzwoity wynik. Na pobór mocy wpływa jedynie jasność, kontrast między 0 – 100 praktycznie nie zmienia wyniku (+/- ok. 2W).

Na koniec kilka testów rzeczy, które akurat miałem pod ręką, a dzięki którym nasze doznania z pracy, czy odpoczynku są większe.

Producent podaje na tabliczce znamionowej, iż model ten pobiera 89W. Wydawało mi się to oszustwem, ale okazało się prawdą. Podczas testów TV, nie przekroczył granicy 89W.
Tryb oszczędnej pracy nie jest tak bardzo oszczędny jakby mogło nam się to wydawać, można to uznać za dodatkowy bajer. Jednak podobnie jak to miało miejsce w monitorze, tak i tutaj parametr jasność wpływa na pobór energii. Nie bawiłem się ustawieniami, ale wybranie oszczędniejszego trybu powoduje przyciemnienie wyświetlanego obrazu.
Jednak nie samym obraz człowiek żyje, czas na dźwięk.

Niestety nie mogłem wykonać dokładniejszych pomiarów, ponieważ powyżej -20dB dźwięk, zaczyna przeszkadzać sąsiadom ;-). Jednak widać, że nie jest to taka tania zabawa. Dodam, że do tego amplitunera podłączone mam dwie dwudrożne kolumny Panasonic(po starej wieży się ostały).

A teraz ekstra dodatkowy i ostatni test. Pomiar całej platformy multimedialnej. W skład, której wchodzi oczywiście PC, monitor, TVamplituner. Owszem, można by dodać wyniki jakie do tej pory były prezentowane, ale nie chciało mi się liczyć ;-). Na monitorze był wyświetlony rozszerzonego pulpitu, na którym uruchomiłem Ubuntu, a na TV odpaliłem Batmana.

Moc niestety nie była stała dlatego wykonałem 3 pomiary. Całkowita moc nie osiągnęła 300W. Jest to już sporo. Wprawdzie nie wykonałem tego testy przy testowaniu grafik, ale rozszerzony pulpit nie wpływa na większy pobór mocy karty. Na początek

Konkluzje


Jest kilka aspektów, które mnie zaskoczyły. Jak napisałem, wszystkie testy platformy PC, zawierały straty na zasilaczu. Podobnie jak w artykule Nowe procesory Intel Core i3 i Core i5 ze zintegrowaną grafiką!, gdzie napisane jest „Faktyczna moc pobierana przez platformy jest nieco mniejsza - maksymalnie do 20%. Jeśli chcemy się dowiedzieć ile pobiera sama platforma, bez strat w zasilaczu, wynik należy przemnożyć przez 0.8.„ Ponieważ w opisanym artykule wykorzystano Chieftec CFT-850G-DF, który posiada certyfikat 80PLUS bronze. Oznacza to, że faktycznie jego sprawność jest nie mniejsza niż 80%. Do czego zmierzam, zobaczmy wykres.

Jeśli porównamy moce jakie pobierają porównanie platformy to Intel wygrywa. Jednak ja posiadam słabszy zasilacz, którego sprawność jest na poziomie 65%. Dla poniższego wykresu przyjąłem sprawność na poziomie 70%.

Co w tym wypadku powoduje, że mój komputer pod względem poboru mocy jest na równi z nowymi platformami Intela. Porównałem w tym przypadku platformy ze zintegrowanymi grafikami. Dla AMD wziąłem wyniki ze wcześniej przedstawionych. Niestety to jest jedyna rzecz jaką mogę porównać z Intelem, ponieważ pod względem wydajności nowe(i stare) procesory Intela, zjadają mój na śniadanie i nawet nie dostają czkawki.

Nie ukrywam jednak, że jestem zaskoczony tak małym poborem mocy platformy. Pomimo tak oczywistych wyników, nie mogę dopuścić do siebie faktu, że to tylko raptem 75W(praca biurowa). Pamiętać jednak trzeba, iż bez GF9600 moc jest na poziomie 45W(tyle co zwykłej żarówki 40W).
Niestety nie miałem pod ręką żadnego innego zasilacza, którego sprawność była by większa niż mój, by ostatecznie pozbyć się złudzeń w tej kwestii. Ale akurat miałem szczęście i pożyczyłem od znajomych watomierz, który od pewnego czasu jest również wykorzystywanym przy testach w Benchmarku. Kilka dodatkowych testów potwierdziło tylko moje wcześniejsze wyniki i rozwiało wątpliwości w tej kwestii.

Podczas testów na bieżąco monitorowałem napięcie zasilania wyłącznie na linii 12V. Niestety nie mogę się z Wami podzielić wynikami ponieważ, jak się okazało mój miernik napięcie oszukuje nawet o 0,1 V. Niestety zbyt późno to zauważyłem i nie mogłem już wykonać szczegółowych testów. Mogę jedynie powiedzieć, że napięcie niebezpiecznie balansuje na granicy 11,4V(szczególnie w 3D), która to jest dopuszczalną wartością dla zasilaczy wg normy ATX. Jeżeli napięcie zasilacza osiąga rezultaty graniczne, to warto jest pomyśleć o jego wymianie.

Podsumowując dodam, iż bardzo trudno przeprowadza się pomiary mocy. Jest to jednostka, która szczególnie w grach, jest zmienna jak kobieta i często jak kobieta ciężko jest ją zrozumieć. Mam nadzieje, że mój test pokazał, iż nie trzeba kupować 600W czy 800W zasilaczy, by można było sobie pograć w najnowsze gry.
Jest to temat rzeka, który zależy od wielu czynników i trudny jest w interpretacji. Pozostaje mi życzyć Wam wybór najodpowiedniejszych zasilaczy do zastosowań jakie preferujecie. Niech moc będzie z Wami... Na początek

Odsyłacze


Podczas pisania moje artykułu korzystałem, z artykułów Bena i Wiki, lecz nie tylko. Głównie, by uzupełnić wiedzę w przedstawionej przeze mnie artykule. Lista linków:

Na początek

Recenzja została poprawiona w dniu 5.02.2010, bardzo dziękuje _nick_ za dyskusję i wytłumaczenie tematyki związanej ze sprawności. Dziękuje Redakcji za możliwość edycji.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Komentarze

97
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    marcin_kg
    0
    Ciekawy artykuł widać, że się napracowałeś ode mnie 5
    • avatar
      raflo87
      0
      1:)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Dobra robota. 5
        • avatar
          juggler
          0
          Mimo literówek 5 się należy. Masa roboty musiała być z tym artykułem i testami.

          "Jest to jednostka, która szczególnie w grach, jest zmienna jak kobieta i często jak kobieta ciężko jest ją zrozumieć."
          Tym przekonałeś mnie zupełnie do postawienia 5 ;)
          • avatar
            Promilus
            0
            Tak ogółem to tym 'wskaźnikiem' energii a nie miernikiem to sobie można żarówki, silniki itp mierzyć, ale nie zasilacze :P
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ekhm mylisz pojęcia już od początku:"Od pewnego czasu bardzo ciekawie mnie temat mocy jaką pobiera komputer,"
              Komputer nie pobiera mocy tylko prąd, a tak na prawdę powinno być natężenie prądu. Definicja jest taka że moc (P) jest iloczynem natężenia i napięcia (w dużym uproszczeniu).
              Pomysł na artykuł niezły ale podejście i sposób pomiaru już nie.
              • avatar
                _nick_
                0
                Recenzja zawiera rażące błędy merytoryczne, nie mogę dać wysokiej oceny. Za Wizualnie dobrą reckę i chęci daję 2. Gdyby owych błędów nie było dałbym 4 lub 5.

                ---

                Autorowi polecam poczytać o tym co to jest sprawność zasilacza ido czego się odnosi, bo takich bzdur nie można pisać! Sprawność nie ma wpływu na moc zasilacza.

                Przykład:

                Zasilacz A ma 400W mocy i sprawność 70%
                Zasilacz B ma 400W mocy i sprawność 85%

                Oba dadzą tyle samo mocy! Jedyna różnica będzie w wysokości rachunku za prąd. Bo w przypadku zasilacza B więcej mocy będzie dodatkowo pobierana na wydzielenie ciepła. Przykładowo jeśli do tych zasilaczy będzie podłączony komputer który pobiera załóżmy 200W to:

                Zasilacz A "odda" komputerowi tyle ile potrzebuje czyli 200W, a z gniazdka zostanie pobrane 285W

                Zasilacz B także "odda' 200W komputerowi, ale z gniazdka zostanie pobrane tylko 235W.

                Na tym polega właśnie różnica w sprawności zasilaczy - im wyższa sprawność tym niższe rachunki i mniejsze straty ciepła (zasilacz się mniej grzeje i może go chłodzić wolniejszy wentylator - czyli będzie cichszy)

                ----

                "który posiada certyfikat 80PLUS bronze. Oznacza to, że faktycznie jego sprawność jest nie mniejsza niż 80% przy dużym obciążeniu."

                Certyfikat 80+ Bronze mówi wyraźnie, zasilacz musi spełniać normy sprawności:

                - przy obciążeniu 20% - min. 82%
                - przy obciążeniu 50% - min. 85%
                - przy obciążeniu 100% - min. 82%
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Zarabisty bardzo dobra robota ode mnie 5
                  • avatar
                    buszi
                    0
                    dużo pracy ale metorycznie mętlik.
                    • avatar
                      Tomek Stiller
                      0
                      Odnośnie sprawności zasilacza, to muszę się zgodzić z nickiem.

                      Sprawność w dużym skrócie, to % mocy pobieranej zamienianej na dostarczaną. W przykładzie w artykule jest błąd. W artykule podałeś dwa przykłady zasilaczy. 400W o sprawności 60%, oraz 300W o sprawności 85%. Otóż te zasilacze będą w stanie oddać do obciążenia odpowiednio 400W i 300W, a nie jak podałeś odpowiednio 240W i 255W.

                      Jeśli oba przykładowe zasilacze obciążymy odbiornikiem 300W, to ten pierwszy pobierze z sieci 500W, a ten drugi tylko 350W.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        następnym razem linki koduj tak nazwa jaką mu nadasz ładniej to wygląda. Daje pięć
                        • avatar
                          mICh@eL
                          0
                          Z czystym sumieniem wystawiam 2 i się do tego przyznaję. Jeżeli już się zabierasz za pisanie takich tekstów, to warto by liznąć trochę wiedzy na ten temat. Takie błędy nie powinny mieć miejsca, o co dokładnie chodzi wyjaśnili koledzy wyżej.

                          Poza tym nie wiem jaki był cel tej m-r, wykonanie też trochę kuleje, dlatego tylko 2.

                          Pozdrawiam,
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            tzn... Nazwa którą mu nadasz oczywiscie bez gwiadki to robisz
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Kurde jak na moim kompie - uda sie zejść do 129 W - bez monitora itd. reszta w configu. to jest cud. A tutaj kurde 80W.
                              BTW podczas grania mój PC wpi*&$&^a 420W
                              Mierzone Miernikiem... ( podczas grania w turbo v mam inne napięcia ustawione i oc. Podczas pracy którą komputer wykonuje w nocy pobiera 129 W ale stosuje UC ( under clocking )
                              Mnożnik 5 x 200MHz = 4 x 1GHz i grafa sama się skręca w trybie 2D

                              Pozdro dla tych co oszczędzają ( jak ja ) xD
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Daje 5 za kawal dobrej roboty Rafał, a tak na boku to podziękuj moje Gf8600 :)
                                • avatar
                                  zomb6t
                                  0
                                  Dobry artykuł dla tych którzy mają zasilacze niefirmowe (tak jak ja) a chcieliby wymienić np cos na lepsze i zastanawiają się czy zasilacz "da radę".
                                  Mówię wam że opinie o niefirmowych zasilaczach sa mocno przesadzone (najbardziej typowa: to bomba z opóźnionym zapłonem) - jeśli ktoś nie przestrzega zaleceń producenta to dlaczego później się dziwi że mu zasiłka padła?
                                  Chodzi mi o przekraczanie specyfikacji zasilacza np taki Mustang 400W producent podaje że na +12V osiąga 10A czyli max moc tej linii=120W i ktos taki myśląc, że skoro ma 400 W to może sobie GF9800GT podłączyć które pobiera ok 100W a gdzie procesor?
                                  Co się stanie pyk i po zasiłce a może i innych komponentach.
                                  Ale jak ja mam 18A na linii 12V to max moc=216W (przyjmuję 200W dla bezpieczeństwa)
                                  Jaką mogę kupić kartę graficzną policzmy
                                  procesor pobiera 65W
                                  płyta główna i RAM ok 20W
                                  HDD ok 10W
                                  Razem 95W
                                  Zostaje 200W-95W=105W na kartę graficzną i mógłbym włożyć np 9800GT ją do komputera i byłoby fajnie prawda ale na granicy - prawie max moc wykorzystana - a co gdybym wstawił GTX260 - zapewne moja zasiłka by padła bo 180W karta potrzebuje - dlatego dobierajmy komponenty do możliwości zasilacza.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Super artykuł ja powiem tyle , że capy czepiają się błahostek błędów ale mi to nie przeszkadza i wiem o co chodzi a jak sa tak wspaniali i mądrzy to niech napiszą własne artykuły to wtedy porównamy.
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      przecież to samo było kilka tematów wcześniej!!! nie wiem o co tu chodzi. czy redakcja po prostu przesunęła tekst do przodu?
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        a... teraz doczytałem że to edycja.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          bardzo fajnie, 1 strona lalalala :) 5+
                                          ciekawie napisane, oryginalny temat.
                                          no i najwazniejsze, literowki, jejku jejku jeszcze 1, ja ja ja znalazlem. coz ...
                                          Ciekawi mnie czy wstawiajac do starego kompa duzy 600-800W zasilacz bedzie on pobieral wiecej energi niz 400W w tym samym kompie?
                                          aloha
                                          • avatar
                                            wolfikx
                                            0
                                            Trochę późno się wypowiem gdy _nick_ i mICh@eL a także Tomek dodali swoje 3 grosze.

                                            Niestety błąd merytoryczny którego nie ustrzegł się autor powala na kolana całą mini-reckę.

                                            Wszystkie wywody czy wnioski sprowadzane są do obaw czy czasami zasilacz nie wyzionie ducha gdyż zbliżamy się do granicy jego możliwości. Niestety ta granica jest 'trochę' źle obliczana. Do jedynego do czego się zbliżać można przy takich konstrukcjach to do zbyt obciążonego rachunku za prąd.

                                            Z innej beczki. Nigdzie nie ma wzmianki na temat włączonych czy nie technologii Cool And Quiet od AMD czy Speed Step w Intelu. Kolejny problem jest w tym, że proponujesz GF9600 jako super wydajną kartę do najnowszych gier. Pamiętaj, że wielu użytkowników ma duże ekrany 16:9 i niestety 9600 w takim wypadku po prostu wysiada. Wtedy należy zdecydować się na coś mocniejszego gdzie konsumpcja prądu jest znacznie wyższa.

                                            Pytanie: A skąd na 100% wiesz, że przy wyłączonej integrze nie pobiera ona ani grama prądu ??
                                            • avatar
                                              raflo87
                                              0
                                              5 za mase pracy
                                              • avatar
                                                SoundsGreat
                                                0
                                                5 za wszystko ;)

                                                "Nie ukrywam, że mocno obawiałem się GF9600, ponieważ mój zasilacz dysponuje mocą tylko 221W (340W przy sprawności na poziomie 65%). Jednak jak widać zostało jeszcze 221 – 160 = 61W zapasu."

                                                Nie wiem jak duża jest różnica między Twoim zasilaczem a moim Chiefteckiem GPS 350, ale ja u siebie odpalam 9800GT i wykręconego pod niebiosa DualCore'a e5300 - działa dobrze, zwisów nie ma, restartów nie ma ;)
                                                • avatar
                                                  wolfikx
                                                  0
                                                  Pytanko odnośnie zdania:
                                                  "Transfer danych wahał się od 100 KB/s do 1MB/s."

                                                  Czy u siebie ściągasz z netu z transferem do 1MB/s ??
                                                  Jakie masz łącze??
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Moim zdaniem recka OK
                                                    Sam zmieniałem ostatni zasilacz po wymianie karty graficznej ;D i zastanawiałam się nad rzeczywistym poborem mocy poszczególnych komponentów.
                                                    Błedy są, ok - ale ważniejsze dla mnie sa rzeczywiste wyniki testów mocy pobieranej przez komponenty poszczególne komponenty oraz rózne zestawy.

                                                    Brakuje mi odniesienia do istniejących w sieci kalkulatorów mocy , oraz jeżeli mówimy o ciszy - brakuje mi wpływu obciążenia na poziom hałasu
                                                    daje 4 ;)
                                                    • avatar
                                                      Vassago
                                                      0
                                                      Pomimo błędów należy się uznanie, że Dante napisał reckę na temat który jest trudny i mało znany. Oczywiście jest wiele profesjonalnych testów zasilaczy ale są to testy dotyczące napięć, przepięć, bezpieczeństwa, jakości podzespołów itp. A Dante ugryzł temat od innej strony i fajnie, że ktoś taki temat poruszył. Może panowie i panie z Benchmarku pociągną to i zrobią w pełni profesjonalny test bo fajnie się czytało. Pozdro dla autora.
                                                      • avatar
                                                        Kerim08
                                                        0
                                                        U mnie pobór prądu z sieci wynosi: ok 167W w pulpicie Windows, w przypadku oglądania filmów HD, trochę wiecej bo ok 190W, a w grach maks. do 330W (Procesor Intel Quad Core 9550 2,83 GHz, płyta główna Gigabyte EP45, karta GTX260 216 core OCX (podkręcona), 2 dyski twarde, 2 napędy.