Komentarze

 • Zobacz pierwszą reklamę systemu Windows 8

  Ocena komentarza: 0
  Chyle czoła. Microsoft nareszcie wymyślił "Świętego Grala" sektora IT - jak skuteczne zabezpieczyć program przed piratami. Tak sknocił Win 8, że piratom się zwyczajnie nie będzie chciało.

  64

 • AMD Phenom II: ceny procesorów niższe nawet o 15%

  Ocena komentarza: 0
  Czyli nabywcy płyt z gniazdem AM2+ są wygrani. Za umiarkowaną kasę mogą przedłużyć życie swoich kompów bez prucia bebechów. Nabywcy Intela 775 mogą sobie kupić co najwyżej wykastrowane dziadowskie Q8400 za jedyne 3 stówki więcej. I cieszyć oczy nalepką "intel inside".

  94

 • Sól kuchenna pozwala uzyskać 5 TB na jednym talerzu HDD

  Ocena komentarza: 1
  Czy ta metoda "na sól" działa również w przypadku dysków SSD?

  55

 • Sony przyznaje - Playstation Network nie działa

  Ocena komentarza: 0
  Niejaki mecenas Rogalski też ogłosił, że nie wyklucza iż Rosjanie rozpylili hel. Powiem nawet więcej: w imieniu Sony mogę oświadczyć że nie można wykluczyć, iż za atakiem na PSN stały ufoludki z Marsa. I dopóki ktoś nie przeprowadzi dowodu wykluczającego, teorie o ataku obcych i o wykradzeniu danych z kart kredytowych należy traktować jako równie prawdopodobne.

  44

 • Dzieci coraz bardziej ciekawe pornografii

  Ocena komentarza: 0
  Jeden wniosek jest oczywisty: każdy rodzic, jeśli kocha swoje dzieci, powinien się zaopatrzyć w produkt firmy Kaspersky Lab. Dla mnie to oczywista oczywistość.

  37

 • Civilization V po polsku dzięki Steam

  Ocena komentarza: 0
  Sorry za pytanie laika ale: jak się ma zalecane posiadanie katy ati 48xx/NV 9800 do DirectX 11?
  A z tym Steamem nieźle wymyślili - jak masz pirata, to pewnie łatki polonizującej nie pociągniesz.

  18

 • Nowe gniazdo Intela: LGA1155

  Ocena komentarza: 0
  Intel zwietrzył interes i kroi jelenie aż miło. Zmiana podstawki pozwala utrzymywać wysokie ceny najwydajniejszych modeli dla poprzedniej podstawki, ponieważ nowe wydajniejsze procesory nie stanowią konkurencji dla wcześniejszych. Efekt pokazuje proste porównanie: wg Ceneo najtańszy intel q9550 kosztuje 959 PLN, a odpowiadający mu wydajnościowo Phenom II 955 - 618 (którego na niższy pułap cenowy spychają kolejne, wydajniejsze procesory dla podstawki AM3).

  77

 • Nvidia wspiera biofizyków

  Ocena komentarza: 0
  Podejmując decyzję o wyborze karty graficznej do własnego kompa interesuje mnie głównie jej wydajność dla typowych dla mnie zastosowań (czytaj: gier). Jeśli NVidia chce zarabiać na biofizykach - wolna droga, ale ja wybieram ATI, bo symulacje biofizyczne zwyczajnie zlewam.

  7

 • Najważniejsze trendy w świecie gier

  Ocena komentarza: 0
  Załóżmy że system zabezpieczeń rzeczywiście osiągnie taki poziom rozwoju, że piracenie będzie ekstremalnie uciążliwe lub niemożliwe. Czy to rzeczywiście zwiększy zyski? Na poziomie pojedynczych gier - hitów pewnie tak. Dla całej branży - śmiem wątpić. Podejrzewam, że ujawni się wówczas naturalna bariera jaką jest możliwy do zaakceptowania przez graczy ogólny poziom wydatków na zakup oryginałów. I branża zacznie się żreć między sobą - pojawią się również produkcje znacznie tańsze i jednocześnie intensywnie reklamowane jako pozbawione uciążliwych zabezpieczeń (o co będą mieli pretensje potentaci stosujący DRM). Koniec końców może się zdarzyć tak, że w okresie bezpośrednio popremierowym preferowane będą gry tańsze, natomiast zakup topowych cenowo będzie odkładany w oczekiwaniu na spadek cen/rozluźnienie mechanizmów zabezpieczeń. Ciekawe jak to będzie. PS. Świetny artykuł.

  36

 • RapidShare gorliwym antypiratem

  Ocena komentarza: 0
  Panie Jakubie. Wszyscy wiemy że portal (skądinąd uważam że świetny) powinien na siebie zarabiać, co nie jest możliwe bez reklam. I teraz załóżmy hipotetycznie, że Fota lub inne barachło wymusza publikowanie debilnych artów o piractwie. Na ich miejscu wcale bym nie płacił. Raczej monitorowałbym media, czy reprezentują "słuszną" postawę. I sugerowałbym swoim pryncypałom np. wydawcom gier, że zamieszczanie reklam na "krnąbrnych" serwisach jest nie teges. Tak sobie tu oczywiście dywaguję czysto teoretycznie "co by było gdyby" - w żadnym razie nie śmiem kwestionować, że zaangażowanie portalu (jak i wszystkich pozostałych) wynika z pobudek czysto ideowych. Bo że portal robi to dla pieniędzy to oczywiście czysta no science - fiction.

  25

 • Windows 7 z punktu widzenia gracza

  Ocena komentarza: 1
  Żegnaj XP. Przesiadam się na Win 7. Z testów jasno wynika, że nowy OS pozwoli w grach w pełni wykorzystać możliwości i7 930 + HD 5870. I ukończyć sapera zanim się włączy wygaszacz ekranu.

  65

 • Ustawa antypiracka nie przynosi rezultatów

  Ocena komentarza: 0
  Autorze newsa, tą uwagą na końcu newsa po prostu mnie rozczuliłeś. Że zacytuję: "Jednak jak na to nie patrzeć, również jest to kradzieżą, z takim wyjątkiem, że nie ściganą na mocy prawa". Nic tylko mam się walić w piersi w poczuciu wielkiej winy. I tak by pewnie było. Gdyby nie.. No właśnie, nie dalej jak tydzień temu zanabyłem oryginał NFS Shift i podczas instalacji przestudiowałem warunki licencji. Kołtun mi się zjeżył po uświadomieniu, co mi wolno (a raczej czego mi nie wolno) oraz o tym, czego EA mi nie gwarantuje i jakie mi może zrobić kuku. Lektura była na tyle pouczająca, że solennie przyobiecałem sobie nie dać z siebie więcej zrobić łosia i następnym razem zainstalować grę od EA pozyskaną z "alternatywnej" dystrybucji.

  48

 • Gry wiecznie żywe. Część Pierwsza.

  Ocena komentarza: 0
  Miodzio! Jako ciekawostkę dodam, że właśnie dwa tygodnie temu dorwałem poprawioną wersję Terror from the Deep i nie mogłem sobie odmówić zrobienia powtórki z rozrywki. Nawet na 26 calowym gra tak wciągnęła, że grafika przestała razić i parę wieczorów poszłooo.

  19

 • Już wkrótce nowe chipsety AMD

  Ocena komentarza: 0
  Gigabyte na newegg po 139,99 USD. Mam cichą nadzieję, że okres opodatkowania od nowości nie będzie zbyt długi.

  21

 • Pytamy czytelników: telewizor LCD czy plazma?

  Ocena komentarza: 0
  Od 1,5 roku mam plazmę 46" panasa ze średniej półki cenowej (PZ85). Pierwotnie zamierzałem kupić LCD, ale niestety ta technologia nie wytrzymała porównania z plazmą w bezpośrednim oglądzie. Po prostu plazma lepiej świeciła, przy czym mówię tu o odczuciu subiektywnym - telewizor kupowałem dla siebie i to mi miał odpowiadać. Po półtora roku eksploatacji mogę stwierdzić, że plazma spełniła moje oczekiwania - na tyle, że gdybym mógł się cofnąć w czasie i ponownie dokonać wyboru, zakupiłbym ten sam model.
  PS. PDP chodzi mi średnio po 10 godzin/dzień. Nigdy nie wystąpił problem powidoków.

  60

 • Przewidywania i najważniejsze wydarzenia 2010

  Ocena komentarza: 0
  To i ja dorzucę swoje 3 grosze. Wydaje mi się, że właśnie wykluwa się spora konkurencja dla internetu, do którego dostęp zapewnia komputer. I nie przez urządzenia przenośne tylko przez zwykłe telewizory. Sądzę, że ten rok będzie rokiem w którym NA MASOWĄ SKALĘ pojawi się zjawisko instalowania telewizorów podłączonych do internetu, posiadających możliwość prostego systemu nawigacji po serwisach ukierunkowanych na takie urządzenia. No i oczywiście wysyp takich serwisów.

  62

 • Czy wymienisz Windows XP na 7?

  Ocena komentarza: 0
  Racja, rzeczywiście z rozpędu podałem imponujące ilości. Oczywiście chodziło mi o gb.

  100

 • Czy wymienisz Windows XP na 7?

  Ocena komentarza: 0
  1/ W pracy na pewno nie będzie wymiany WinXP na Win7 na starych komputerach. Po prostu nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
  2/ Nowe komputery będą zamawiane z Win7. Po prostu należy się liczyć z tym, że w przewidywanym okresie ich eksploatacji może zajść potrzeba użytkowania programów i sterowników wykorzystujących większą niż 3 MB pamięć i tryb 64-bitowy. Wtedy dzisiejsze oszczędności to dodatkowe wydatki w przyszłości.
  3/ Na starym domowym kompie pozostanie XP. Z prozaicznych powodów - 1 mb pamięci DDR, athlon 2500+ i karta AGP. Mając taki wypas nie zobaczę DX11, nie zaznam nirwany po przejściu na tryb 64-bitowy a dodatkowo zamulę komputer.
  4/ Co innego po przewidywanej na I kwartał 2010 wymianie na nówkę z obowiązkową kartą ATI 58xx lub NV Fermi. Osobna sprawa, czy MS na tym cokolwiek zarobi - do zastosowań domowych cena 500+ za Win7 z trybem XP skutecznie zachęca do poszukiwania "alternatywnych" kanałów dystrybucji. Co innego gdyby cena zeszła do przedziału 350/400 - wtedy lecę do sklepu.

  100

 • Ceny kart graficznych Evergreen

  Ocena komentarza: 0
  Już jest w tych 299 baksach - to cena na Europę.

  11

 • Ceny kart graficznych Evergreen

  Ocena komentarza: 0
  Raczej w okolicy 1100 - 1150 PLN. Jakoś tak mi ostatnio wychodzi, że cena detaliczna to iloczyn :
  cena detaliczna w USD (299)
  kurs dolara (2,85 na dziś)
  relacja cena brutto/cena netto (1,22 - haracz na VAT)
  * współczynnik chciwości polskich dystrybutorów (1,07)
  Szybkie mnożenie: 299 x 2,85 x 1,22 x 1,07 i mamy cenę: 1.112 PLN

  * Wartość współczynnika może ulegać zmianie. Szczególnie dotyczy to oczywiście kart graficznych o ograniczonej podaży, np. HD4770.

  11

 • Pytamy czytelników: komputer stacjonarny czy laptop?

  Ocena komentarza: 0
  Praca - desktop (z wyboru). Dom - desktop (również z wyboru). Powody jak wymienione powyżej - wydajność, funkcjonalność, cena. Plus to, że pięć minut spędzonych przy klepaniu w mikroskopijną klawiaturę lapka doprowadza mnie do stanu palpitacji serca. Dla mnie kupno lapka to tak, jakby ktoś proponował mi przesiadkę z merca na malucha (za dwukrotnie wyższą cenę) argumentując, że ten ostatni zajmie mi mniej miejsca w garażu. Dziękuję, nie skorzystam.

  101

 • 4 płyty główne z LGA 1156 od MSI

  Ocena komentarza: 0
  Za pierwsze miejsce we wprowadzaniu innowacji należy się dla Intela miejsce w muzeum. Ale zakup, przynajmniej dla części nabywców, to kompromis pomiędzy wydajnością sprzętu i zasobnością portfela. Wg mnie Intel spozycjonował lga1556 tak jakby AMD nie istniało. Pół roku temu, przed wprowadzeniem AM3 i PII, miało to sens. Ale dzisiaj? Patrząc się na ceny i wydajność platform C2Q i i7 Intel, aby zrobić miejsce dla i5, albo musi zaprzestać produkcji q9550 i i720, albo zgodzić się na to, że poszczególne platformy będą ze sobą rywalizować. Można by tak zrobić gdyby nie Phenom II - na dziś w detalu mobo+proc 955x4 to wydatek w detalu ok. 1000 PLN, co oznacza, że cena hurtowa mobo+proc i5 podchodząca pod wydajność i720 powinna wynieść ok. 250 - 280 dolarów. A zaprzestać produkcji c2q to oddać rynek AMD. Stąd się wziął mój wcześniejszy post, bo zapowiadane ceny nijak nie pasują mi do tego, co wyobrażam sobie o preferencjach potencjalnych nabywców.

  9

 • 4 płyty główne z LGA 1156 od MSI

  Ocena komentarza: 0
  No fajnie - wielka premiera, dziesiątki modeli płyt opracowane przez producentów za ciężką kasę. W tej marketingowej euforii zastanawiam się tylko kto to kupi? AMD (któremu zresztą kibicuję)skutecznie zagospodarował obszar zastosowań, do których miał trafić i5 - tyle że za znacznie niższą cenę. I powstaje sytuacja dosyć dziwna - jak cię stać i potrzebujesz maksa, to kupujesz drogie i7. Jak się liczysz z kasą, to PII lub coś na lga775. Kupno kastrata, jakim z definicji jest platforma i5, do tego za relatywnie duże pieniądze - jeśli to się uda, to będzie to majstersztyk PR Intela. Ale prędzej trzeba będzie ekspresowo spuszczać z cen, a całe przedsięwzięcie i5 okaże się przestrzeloną finansową klapą.

  9

 • Intel obniża ceny procesorów!

  Ocena komentarza: 0
  Sorry Darodarevil, ale w tekście rzeczywiście jest totalna głupota (o potencjalnej konkurencji cenowej starszych układów której Intel zapobiega OBNIŻAJĄC CENĘ STARYCH UKŁADÓW). Takie małe dorabianie ideologii do faktu, że Intel obniżył ceny tylko i wyłącznie z powodu wprowadzenia nowych procesorów AMD. I tyle.

  35

 • Intel obniża ceny procesorów!

  Ocena komentarza: 0
  Zadziwiające ile potrafi zdziałać konkurencja. Generalnie potaniało wszystko, co ma swój (chyba lepszy) odpowiednik u AMD. Z utęsknieniem czekam na Phenoma II porównywalnego z i7 920. To dopiero będzie cenowy zjazd.
  PS. Ktoś mi wytłumaczy logikę komentarza, jakoby obniżenie cen układów Core2 miało zmniejszyć ich konkurencyjność w stosunku do platformy i5? Na mój chłopski rozum to jest dokładnie odwrotnie.

  35