Avatar użytkownika

firstmithrandir

data dołączenia:

Moje komentarze (62)

    • Avatar użytkownika firstmithrandir
      firstmithrandir
      Sam nie wiem czy polecić, czy nie. Ja bym znalazł teraz dla siebie coś innego, ale wybór wcale nie jest prosty i brakuje solidnych jednostek z takimi parametrami. Mam wersję BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W. Komputer ma mocne komponenty: AMD 5950x / NVIDIA RTX 3090 plus mnóstwo wentylatorów i chłodzenie wodne. Pierwszy zasilacz przyszedł z wentylatorem który nie działał. Ok, został wymieniony i to bardzo szybko na nową wersję, mam dwa pudełka, wszystkie kable, firma zachowała się bardzo profesjonalnie. Natomiast brakuje w nim stanowczo funkcji wyłączania wentylatora przy małym obciążeniu. Mój komputer jak liczyłem w trybie zwykłym pobiera 200W. Mam go ustawiony w systemie, że procesor chodzi na 99%, czyli 3.3 GHz i nigdy więcej i komputer jest w normalnej pracy niesłyszalny. Właśnie oprócz zasilacza i wentylatora, który jest najgłośniejszą częścią systemu. Nie jest jakoś głośny, ledwo słyszalny, ale jak miałem pierwszy zasilacz z zatrzymanym wentylatorem to komputer był niesłyszalny.

      Jedyna fajna alternatywa 1200W+ jaką znalazłem to Corsair ax1600i, który dodatkowo mierzy wszystkie napięcia, ale tu cena jest już sporo większa.
      1
      • Avatar użytkownika firstmithrandir
        firstmithrandir
        Cóż coś za coś. Ja oglądam sporo YouTube'a, jakość materiałów tam zawartych jest naprawdę niezła, w wielu przypadkach o wiele lepsza niż to co prezentuje telewizja.

        Natomiast co do funkcjonalności: ja czasami "lubię" reklamy na youtubie, jeżeli widzę coś co mi pasuje. Nie lubię takich które nic dla mnie nie znaczą. Chyba dlatego, że moje konto na youtubie nie jest połączone z drugim kontem emailowym i youtube sie potrafi mocno pogubić. Miałem już bardzo dziwne reklamy np. karmy dla kotów, czy psów, kiedy nie mam żadnych zwierząt.

        Wracając do głównego tematu: youtube się zmienił, ilość reklam wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat lawinowo. Kiedyś były krótkie, teraz potrafią być naprawdę długie i często do bólu. Za granicą Youtube kosztuje 12 EUR na miesiąc, w abonamencie rodzinnym 18 EUR, to dużo. Sporo więcej niż np. Disney Plus. Po trzecie mam telewizor 8k i chciałem sobie pooglądać takie filmy i zauważyłem ostatnimi czasy, że większość filmów 8k z youtuba po prostu zniknęła i mówię o tytułach które były tam latami. Czyli na końcu: coraz mniej funkcjonalności za coraz więcej pieniędzy, bo reklamy to też pieniądze.
        Ja nie wspominam nawet o tym, że to artykuł w internecie przestraszył mnie przed premium, bo ktoś tam pisał, że jak się z premium przestanie korzystać to youtube zalewa taką ilością reklam, że trzeba rejestrować się od początku tracąc całą historię.
        Nie mówmy też o tym że Youtube to jakiś biedny biznes, zarabiają a platformie: "YouTube wygenerował 28,8 mld USD przychodów w 2021 r., co oznacza wzrost o 46% rok do roku"
        -1
        • Avatar użytkownika firstmithrandir
          firstmithrandir
          Nie wiem jak dokładnie wygląda sytuacja w Polsce, ale za granicą to karty graficzne się kupuje w lepszej cenie głównie dzięki botom. Nie zawsze używa się ich bezpośrednio. Często taki bot wyrzuca informacje na stronie internetowej, na Twitterze lub podobnym serwisie. Tak przynajmniej było do połowy tego roku kiedy po ponad roku polowania i spędzeniu ponad setki godzin udało mi się utrafić model z serii RTX 3000 w rozsądnej cenie.

          Piszą teraz o tym, że boty są mądrzejsze, potrafią wykupić karty poprzez ingerencję w kod strony i odpowiednie zapytania, podczas gdy użytkownicy czekający w kolejce raczej nie doczekają się na swoją kolej.

          Naprawdę trudne czasu z tymi kartami graficznymi, pamiętam jak myślałem o kupieniu RTX 2060 Super w jakiejś śmiesznej cenie, ale wydawało mi się, że cena może jest za wysoka do możliwości, a teraz taka cena byłby śmiesznie niska.

          Ogólnie reszta sprzętu komputerowego trzyma w miarę stabilnie ceny ostatnio, tylko karty graficzne powariowały z ceną oraz dostępnością i wszystko w czym się znajdują, jak chociażby konsole.

          Ciekawy artykuł po angielsku o botach wykupujących karty graficzne:

          https://www.theverge.com/2021/12/3/22698588/falcodrin-gpu-hunters-nvidia-amd-graphics-card-tricks-bots-scalpers-miners-gamers
          -2
          • Avatar użytkownika firstmithrandir
            firstmithrandir
            @szymcio30 Coś za coś.
            Ja długo się przekonywałem do Arctica, bo rzeczywiście jest i wydajny i bardzo tani. Myślałem nawet o modelu 420mm, ale mało jest obudów w którym on się zmieści.

            Na końcu jednak wybrałem Krakena Z73, bo jest po prostu pięknie zrobiony. Bardzo mi się nie podobała wglądowo obudowa pompki w Arctic'u. Może gdyby to wszystko zamknął w obudowie bez szkła to miałoby to swój sens.
            Porównując za tą samą cenę Krakena i Corsaira. Jak napisałem w innym komentarzu jest mnóstwo internetowych recenzji o tym, że pompki w Corsairze są bardzo głośne, bo mają złe mocowanie i przenoszą swój dźwięk na obudowę. Corsair dodaje kolorowe wentylatory, Kraken nie.
            Jak się buduje komputer nie na wystawę a cichy to Arctic to teraz najlepsza opcja. Jest on o jeden poziom wyżej jeżeli chodzi o poziom chłodzenia w stosunku do większości konkurencji.
            Każdy wybierze coś pod siebie.
            0
            • Avatar użytkownika firstmithrandir
              firstmithrandir
              @Bomb3l Też to zauważyłem.
              Ja wybrałem swego czasu NZXT Kraken Z73, bo ładnie wygląda, wyświetlacz z temperaturami się też przydaje.

              Corsaira natomiast nie brałem pod uwagę, bo w internecie krąży mnóstwo opinio o tym, że pompki w ich chłodzeniu są bardzo głośne, bo sprzęgają się wibracjami z obudową i nie można regulować ich prędkościami.

              Widziałem pełne porównanie na guru3d. Oczywiście się tam zachwycają tym chłodzeniem, jednak:
              - to ta sama głośna pompka co w innym chłodzeniu od Corsaira
              - w ogóle to po prostu standardowe chłodzenie Corsaira, ekran LCD można dokupić za 99 dolarów i dodać do normalnych modeli
              - wydajnościowo model Kraken X72 i Corsair są bardzo podobne, więc zapewne Z73 też
              - nie wiem jak na żywo to wygląda, ale na grafikach wydaje mi się, że Z73 ma ładniejsze kolory na ekranie
              - wentylatory ML120 są może i fajne wydajnościowo, ale mało kolorowe
              - ja zostawiłem na Krakenie oryginalne wentylatory, natomiast w swojej obudowie dodałem wentylatory Corsaira QL120, które jeżeli chodzi o kolory myślę, że są najlepsze na rynku, no może porównywalne są lian li sl120 w trochę innej stylistyce.
              - cena taka sama jak Krakena
              - chyba jedyny większy plus który tu widzę, to to, że oprogramowanie iCUE Corsaira jakoś bardziej przypadło mi do gustu w porównaniu do tego od NZXT. To może być związane z tym, że iCUE steruje wentylatorami których głównym zadaniem jest wywoływanie efektu wow, więc to może rzutować na ocenę software'u.
              - ogólnie to największym problemem jest w moim komputerze to, że mam tylko 4 różne programy do sterowania różnymi oświetleniami: Kraken swoje, Corsair swoje, pamięci swoje, płyta główna i obudowa swoje. Więc może jak ktoś ma wszystko od Corsaira to jeden software do wszystkiego to fajne połączenie.
              0
              • Avatar użytkownika firstmithrandir
                firstmithrandir
                Coś jest nie tak ze zdjęciem płyty: Gigabyte Z690 Aorus Master (po prawej) - jak się kilka na zdjęcie, aby zobaczyć powiększenie to link pokazuje zdjęcie płyty Z590 z lewej.
                Sama płyta ciekawa, ale jakby złącza PCI dolne blisko siebie.
                Mam aktualnie Gigabyte X570S Aorus Master, płyta o podobnej budowie chłodzenia, gdzieś pomiędzy Z590 i Z690.
                Mocno wypasiona, można do niej podłączyć dużo dysków M2, czy samych wentylatorów.
                0
                • Avatar użytkownika firstmithrandir
                  firstmithrandir
                  Ciekawe płyty.
                  Przy wersji Creator ktoś z Asusa powiedział, że z dostępnością trzeba będzie poczekać do przyszłego miesiąca.
                  Zobaczymy, jest jeszcze premiera MSI na dniach.
                  Ktos też pisał z praktyki, że z wentylatorem jego chipset miał 50-60C i wentylator był bardzo cichy. A bez wentylatora na nowej płycie widzi temperatury bliżej 80C, nic aż tak zdrowego dla elektroniki i innych układów w pobliżu.
                  0
                  • Avatar użytkownika firstmithrandir
                    firstmithrandir
                    Niech napiszą tytuł:
                    "Chińscy przed-dystrybutorzy mają nowe karty dla kopaczy kryptowalut"

                    Jakie karty "graficzne"?
                    Mowa o kartach do kopania kryptowaluty?

                    Próbuję w normalnej cenie kupić cokolwiek z serii RTX 3060-RTX 3090 od września zeszłego roku.
                    Mam różne strony, fora z botami.
                    Spędziłem na poszukiwaniach dziesiątki godzin.
                    Kart po prostu nie ma, a jak są dostępne to w cenie 2x wyższej niż cena sugerowana.
                    W tym mnóstwo ofert oszustw z podstawionymi zdjęciami, sztucznie wprawionymi numerami seryjnymi, kontami bankowymi.
                    Nie ma także kart z serii RTX 2000 w normalnych cenach.
                    Do połowy lutego jeszcze były pojedyncze oferty, od połowy lutego nie ma już żadnych ofert w normalnych cenach.

                    RTX 3000 jest najbardziej papierową premierą w historii premier kart "graficznych"!
                    0
                    • Avatar użytkownika firstmithrandir
                      firstmithrandir
                      Jest jak jest. Próbuję kupić RTX 3090 od września zeszłego roku za "normalną" cenę pod większe algorytmy Deep Learningu. Karty są prawie nie do kupienia w normalnych cenach. Mieszkam w Niemczech. Jestem zapisany na różne fora.

                      Ostatnio jak była okazja na karty Founder Edition, to kilkanaście sztuk w cenie 1549 EUR, trudno powiedzieć ile, po 30 minutach wszystko znikło, a sklep był powieszony i nie działał przez wiele godzin. Parę godzin później większość tych kart były sprzedawanych w cenie 1900-2100 EUR na lokalnych giełdach.

                      Myślałem nawet o tymczasowym RTX 3070, ale go też bardzo trudno dostać w normalnej cenie i 8 GB pod DL to trochę mało, bo wiele sieci CNN z roku 2016 potrzebuje 10-11 GB plus RAMu do normalnego treningu.

                      Ale może rzeczywiście kupić coś drożej po prostu pod kopanie krypto-walut. Według aktualnego cennika dla Ethereum/ETC zarabia się (35$ dziennie / 1000 $ miesięcznie na RTX3090 minus koszt energii), czyli 50 zł / 3800 zł miesięcznie minus koszt energii, 25 zł na dzień dla RTX3070:
                      https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-3090
                      https://minerstat.com/hardware/nvidia-rtx-3070

                      Może trzeba być mądrzejszym i kupić komputer pod kopanie i się zwróci, albo inwestować w krypto-waluty/ NVIDIĘ na giełdzie bezpośrednio.

                      Z jednej strony nie ma kart graficznych, bo jest ich po prostu za mało produkowanych w tej chwili, poprzerywane są łańcuchy dostaw, ceny podbijane. Z drugiej strony dzięki napływowi gotówki firmy mogą sobie pozwolić na większy budżet na rozwój nowszych kart graficznych. Bo przecież oryginalnie cenowo RTX 3090 kosztuje mniej niż połowę tego co podobnie wydajnościowo RTX Titan.
                      10
                      • Avatar użytkownika firstmithrandir
                        firstmithrandir
                        @Obiektor Ale już tak jest. BTC był za tani do kopania, podrożał 4x i znowu opłaca się kupować kartę graficzną pod jego kopanie...
                        -1
                        • Avatar użytkownika firstmithrandir
                          firstmithrandir
                          @KENJI512 Ja akurat przeszedłem przez kilka faz szukania jakiegoś programu do ustawiania kolorów. Na początku używałem ukrytej opcji w chromie, ale ona nie działała zbyt dobrze, bo potem trzeba było za każdym razem restartować program, aby się przełączyć do trybu standardowego.
                          Potem jeszcze używałem jednej wtyczki, ale różnie ona działała.

                          Aktualnie używam wtyczki Dark Reader i działa ona całkiem sprawnie. Można się przełączać między jednym, a drugim trybem kiedy się tylko chce. Można też ustawić motyw dla każdej strony osobno.
                          Do tego trzeba dodać jeszcze najlepiej ciemny motyw w chromie plus w Windowsie 10 ustawić tryb na ciemny.

                          Sporo tych kombinacji. A i tak mnóstwo aplikacji w tym większość opartych na QT trybu ciemnego nie ma i raczej szybko mieć nie będą chociaż problem znany jest od ładnych kilku lat.
                          0
                          • Avatar użytkownika firstmithrandir
                            firstmithrandir
                            Ja szukałem sobie czegoś na USB z dobrym wyjściem słuchawkowym do moich Sennheiserów HD600. Czegoś lepszego niż wyjście laptopowe.

                            Jakiś czas temu kupiłem sobie Creative Labs Sound Blaster Omni Surround 5.1. Powiem szczerze, dźwięk bardzo przeciętny. Kabelek USB rozpadł się po niedługim używaniu. Jakaś ogromna ilość niepotrzebnego software'u mało co dającego. Kupiłem go, bo była opcja wyjścia optycznego.

                            Do wyjścia digitalnego używam jednak zwykłego kabla HDMI i karty z laptopa.

                            A sam używam FiiO E17 plus jak chcę mieć fajne basy to dokładam FiiO E09K, tylko wpięty on jest przez kabelek, a nie przez złącze stacji dokującej, które słabo przesyła dźwięk i dość szybko zaczyna słabo kontaktować. Bardzo fajna kombinacja i naprawdę niezły dźwięk. E17 ma też wyjście optyczne jeżeli jest potrzebne. Gdzieś kiedyś zamówiłem sobie domowo zrobiony wzmacniacz słuchawkowy na "srebrze" i powiem szczerze, że E09K jest lepszy.

                            E17 wpina się w USB i automatycznie w Windowsie jest rozpoznawany i sobie działa. Mam USB micro na USB mini do komórki, ale przyznam się, że nie używam, kilka razy testowałem tylko.
                            0