Klimatyzator przenośny - jaki wybrać, by przetrwać upały?
Klimatyzatory

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać, by przetrwać upały?

przeczytasz w 6 min.

Jaki klimatyzator przenośny do domu lub biura wybrać, by dało się normalnie funkcjonować w szczególnie upalne dni? Przygotowaliśmy ten ranking, aby dać ci odpowiedź, niezależnie od tego czy twój budżet wynosi 1000, 2000 czy 3000 złotych.

Wybieramy najlepszy klimatyzator przenośny na upalne lato

Zapowiada się wyjątkowo upalne lato. Odrobinę wytchnienia w domu czy biurze może przynieść nawet zimny napój i wentylator, ale jeśli myślimy o naprawdę komfortowych warunkach, to nie obejdzie się bez klimatyzatora. Dzięki niemu w mig zrobi się w mieszkaniu przyjemnie (albo przynajmniej dostatecznie przyjemnie). 

Przy wyborze takiego urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność (wyrażaną w BTU – przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni trzeba mieć około 3500 BTU) i poziom cyrkulacji (najlepiej nie mniej niż 300 m3/h), a także opcje regulacji prędkości, funkcje automatyczne i dodatki, takie jak tryb nocny. Poniższe modele są obecnie szczególnie warte uwagi.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Ranking 2022:

Jaki klimatyzator do domu? Przenośny czy split? A może wystarczy klimator?

W tym rankingu skupiamy się wyłącznie na klimatyzatorach przenośnych. Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć. Po pierwsze: taki sprzęt wymaga odprowadzania gorącego powietrza – rurę należy wyprowadzić przez okno, otwór wentylacyjny lub przez ścianę. Po drugie: takie urządzenia bywają głośne, przez co nie najlepiej sprawdzają się na przykład w pokoju dziecięcym czy sypialni. Wreszcie, po trzecie: nawet efektywne energetycznie modele mogą mieć znaczący wpływ na wysokość rachunków za prąd – warto mieć to na uwadze.

Znacznie lepsze (to znaczy wydajniejsze, a przy tym cichsze) są klimatyzatory typu split (składające się z dwóch jednostek: pierwsza znajduje się wewnątrz mieszkania, druga – na elewacji). Instalacja jest tu jednak znacznie bardziej skomplikowana, a i ceny bywają wyraźnie wyższe – nie zmienia to jednak faktu, że klimatyzatory split (i ich różne warianty) są zdecydowanie dobrym wyborem, jeśli tylko mamy odpowiednie warunki. 

Po drugiej stronie znajdują się klimatory / klimatyzery. To znacznie prostsze i wyraźnie tańsze urządzenia. Są ciche i nie wymagają instalacji żadnych elementów na zewnątrz ani też wystawiania rury przez okno. Schładzają powietrze poprzez przepuszczanie go przez zimną wodę lub żel chłodzący. Przy okazji więc nawilżają powietrze, ale samo schładzanie nie daje rewelacyjnych rezultatów. Potraktujmy to zatem jako ciekawostkę i wróćmy do głównego tematu… 

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać? Najlepiej któryś z tych

Adler AD 7909 – dobry i tani klimatyzator przenośny do 1000 zł

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Na początek propozycja dla tych, którzy za ulgę w upalne dni nie chcą płacić fortuny, a równocześnie nie interesują ich rozwiązania pośrednie, takie jak klimatory. Adler AD 7909 to przykład bardzo dobrego klimatyzatora przenośnego za około 1000 złotych. Reprezentuje podstawową klasę wydajnościową: 7000 BTU, co w połączeniu z przepływem sięgającym 300 m3/h czyni z niego dobre rozwiązanie do pokojów o powierzchni 10-20 metrów kwadratowych. Jak na tak tanie urządzenie, prezentuje się bardzo dobrze, a do tego jest intuicyjne w obsłudze – do sterowania można wykorzystać panel na wierzchu, jak i dołączony do zestawu pilot. Timer umożliwiający automatyczne włączanie lub wyłączanie sprzętu stanowi dopełnienie całości.

Najważniejsze cechy:
  • Rodzaj klimatyzatoraprzenośny
  • Wydajność chłodzenia7000 BTU
  • Funkcje AGDchłodzenie, osuszanie
  • Liczba prędkości2
  • Moc1900 W
  • Maksymalna głośność65 dB

Clatronic CL 3671 – przenośny klimatyzator do domu lub biura

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Za niewielką dopłatą możesz mieć klimatyzator Clatronic CL 3671. Jest nieco wydajniejszy (8000 BTU) i oferuje przepływ powietrza nawet do 380 m3/h – jego kategoria to również „do 20 m2”, ale ze schładzaniem powietrza w takim pokoju radzi sobie sprawniej niż model powyżej. Jest to urządzenie, które dobrze sprawdza się i w domu, i w biurze. Jest całkiem oszczędne, a nóżki z rolkami ułatwiają jego transport po pomieszczeniu. Podobnie jak wcześniej wymieniony sprzęt Adlera, ma 24-godzinny timer, zintegrowany panel sterowania i pilot umożliwiający zmianę ustawień bez konieczności wstawania z fotela.

Najważniejsze cechy:
  • Rodzaj klimatyzatoraprzenośny
  • Wydajność chłodzenia8000 BTU
  • Funkcje AGDchłodzenie, osuszanie
  • Liczba prędkości2
  • Moc2050 W
  • Maksymalna głośność64 dB

Whirlpool PACW29COL – automatyczny klimatyzator przenośny

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Szósty Zmysł sprawia, że klimatyzator Whirlpool PACW29COL automatycznie dobiera optymalne parametry działania – dzięki czemu tobie jest po prostu dobrze. Co więcej, czujnik temperatury znajduje się nie przy urządzeniu, lecz w pilocie, więc potrzebne dane są zbierane zaraz przy tobie. W razie czego możesz jednak wziąć sprawy w swoje ręce i ustawić jeden z 3 trybów prędkości, a gdy potrzeba błyskawicznych efektów, możesz skorzystać z funkcji Jet. Dodatkowym atutem jest technologia Auto Clean – po wyłączeniu klimatyzatora, ten automatycznie suszy parownik, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów. Pod względem wydajności zaś znowu robimy krok do przodu: do poziomu 9000 BTU.

Najważniejsze cechy:
  • Rodzaj klimatyzatorapodłogowy, przenośny
  • Wydajność chłodzenia9000 BTU
  • Funkcje AGDchłodzenie, ogrzewanie, tryb pracy nocnej, osuszanie
  • Liczba prędkości3
  • Moc2800 W
  • Maksymalna głośność64 dB

Electrolux EXP34U338CW – dobry klimatyzator przenośny ze stylem

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Electrolux EXP34U338CW jest jednym z najlepiej wyglądających klimatyzatorów przenośnych na rynku. Najważniejsze jest jednak to, że pod tą ładną obudową kryje się naprawdę dobry sprzęt. Oferuje wydajność sięgającą 12 000 BTU i cyrkulację na poziomie 390 m3/h, którą można regulować w zakresie 3 stopni (albo wybrać tryb automatyczny, by dostosowywała się sama). Nie brakuje 24-godzinnego timera ani pilota w zestawie, jest również specjalny tryb nocny – dla osób szukających klimatyzatora do sypialni. I choć prawdą jest, że kosztuje już nieco więcej, to zdecydowanie wart jest tych pieniędzy.

Najważniejsze cechy:
  • Rodzaj klimatyzatoraprzenośny
  • Wydajność chłodzenia12000 BTU
  • Funkcje AGDchłodzenie, swing, tryb pracy nocnej, osuszanie
  • Liczba prędkości3
  • Moc3400 W
  • Maksymalna głośność64 dB

TCL TAC-14CHPB – mocny klimatyzator przenośny do dużego pokoju

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Na koniec zostawiliśmy urządzenie kosztujące 3 razy tyle, co pierwszy model w rankingu. TCL TAC-14CHPB jest jednak reprezentantem dwukrotnie wyższej kategorii wydajnościowej: 14 000 BTU. To sprzęt, który bez trudu radzi sobie ze skutecznym schładzaniem powietrza nawet w tak dużych pomieszczeniach jak 30-40 metrów kwadratowych. Jest wygodny w obsłudze, wypełniony praktycznymi funkcjami oraz podatny na personalizację. Ciekawostką jest tu także funkcja grzania, dzięki której urządzenie przyda się nie tylko latem, ale i w sezonie jesienno-zimowym.

Najważniejsze cechy:
  • Rodzaj klimatyzatoraprzenośny
  • Wydajność chłodzenia14000 BTU
  • Funkcje AGDchłodzenie, tryb pracy nocnej, osuszanie
  • Liczba prędkości3
  • Moc4100 W
  • Maksymalna głośność65 dB

Jeśli nie udało ci się znaleźć w naszym rankingu niczego dla siebie (choć wierzymy, że jest inaczej), to warte uwagi są również inne modele wymienionych w rankingu producentów: przede wszystkim Whirlpool i Electrolux. 

Godne polecenia są także niektóre urządzenia Columbia Vac (np. KLC7000KLC9100), Volteno (na czele z VO1982), Sencor (np. SAC MT9020C), Blaupunkt (jak choćby Arrifana 15Arrifana 1414L) oraz różne modele marek Fral i Welltec, z których dostępnością bywa jednak różnie. 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    baertus11
    5
    Prawdę mówiąc oszczędza się kupując taki klimatyzator (monoblok) a po użyciu..... żałuje i wydaje pieniądze na klimatyzator typu split (2 części, sprężarka na zewnątrz). Klimatyzatory przenośne mają jedną wadę - rura odprowadzająca ciepło, jest go bardzo dużo przy takich upałach i albo robi się dziurę w ścianie do systemu wentylacji albo daje osłonę (znaczy ugania się z nią) na okno. Klimatyzatory przenośne są także głośniejsze - w końcu sprężarka jest w tym samym miejscu co reszta.... no ale tańsze i mniej przewiertów/kombinowania z podłączeniem (poza odprowadzeniem ciepłego powietrza i czasem skroplin)
    • avatar
      sabuk2006
      5
      Nie ma to jak SPLIT.
      • avatar
        Gregorio
        3
        Jak juz, to kupowac taki z 2 rurami. Inaczej na miejsce wyrzuconego powietrza wlatuje gorace z zewnatrz.
        • avatar
          Adiqq
          3
          Jednorurowy też ma sens, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach, jeżeli podepniemy go do okna, to będzie tworzył podciśnienie w mieszkaniu i będzie zasysał ciepłe powietrze np. wentylacją, więc będzie to dużo mniej efektywne, ale ciągle lepsze niż tylko wentylator, jeżeli chcemy sobie schłodzić jeden pokój o te kilka stopni. Dwururowe są na ogół droższe, a taki 8000-9000BTU jednorurowy to okolice ~1 tys. zł. Jak u kogoś się nie sprawdzi do końca uszczelka na okno, bo się rozszczelnia np. przy silniejszym wietrze to warto też spojrzeć na zakup takiej specjalnej ramy okiennej z płyta poliwęglanową, która ma otwór/otwory na rury, wydatek w okolicach ~500zł, ale montujemy raz i wygląda/działa to lepiej.
          • avatar
            Aquagen
            1
            Akurat osobiście mam dwa egzemplarze tego Electroluxa EXP34U338CW i z ręką na sercu mogę polecić. Już drugi rok mi służą i "dają radę".
            Są tylko dwie rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zakupem i uruchomieniem:
            1. W zestawie nie było (przynajmniej jak ja kupowałem) takiego "rękawa" na okno, przez który wyrzuca taką grubą rurą (jest w zestawie) gorące powietrze na zewnątrz. Nie kupiłem oryginalnego Eletroluxowego sztywnego adaptera do okna tylko elastyczny rękaw na okno zapinany na rzepy na Allegro. Był o wiele tańszy a dodatkowo łatwiej się zamyka okno i demontuje.
            2. Domyślnie uruchomienie klimatyzatora (nawet bez tej opcji osuszania) też powoduje powstawanie skroplin, które odprowadza się do wiaderka rurką dołączoną do zestawu. Inaczej czeka Was mała kałuża.
            • avatar
              mini21
              1
              Miałem - nie polecam.
              Głośne jak cholera, konieczny jest szczelny pokój bo wszystko ucieka na zewnątrz a i "łatanie okien" nie jest najlepszym rozwiązaniem bo jak już nie korzystamy to robi się coś w rodzaju "szklarni".
              • avatar
                glenord
                0
                żaden, tylko split. Są też dostępne split w wersji przenośnej. Te powyżej poza chłodem w portfelu niewiele schłodzą
                • avatar
                  Wenezo
                  -1
                  Głośne to to nie polecam, lepszy wentylator.
                  • avatar
                    Wanda35
                    0
                    No głośne są głośne ale to lepiej w upale siedzieć? wolę żeby klimatyzator mi 2 godziny pobuczał niż żeby pot po tyłku płynął. mam klimatyzator przenośny Blaupunkt kupiony w sklepie Mateko i polecam
                    • avatar
                      Stanisława
                      0
                      Ja polecam Fersk Vind 2, ponieważ nie dość, że chłodzi, grzeje i osusza, to dodatkowo oczyszcza.