Pierwsze takie produkty pojawiły się już w 1998 roku, w ofercie fińskiej firmy BitBoys Oy. Zaprezentowany wówczas układ, wyposażony został w 11MB pamięci eDRAM, wyprodukowanych przez Infineona. Niiemiecki koncern wkrótce po tym przerwał produkcję i słuch o rewolucyjnych układach pamięci zaginął.
Obecnie powraca na rynek dzięki firmie TSMC, która opisuje dodatkowe zalety modułów eDRAM, jako energooszczędne, oferujące m.in. funkcję segmentacji zasilania, możliwość pracy w trybie uśpienia oraz monitorowanie temperatury chipa.
Rozwiązanie eDRAM powinno znaleźć szerokie zastosowanie w nowych generacjach procesorów dla komputerów stacjonarnych, komórek, urządzeń mobilnych oraz konsol. Wykorzystanie pamięci eDRAM nie ogranicza się jednak tylko do chipów graficznych, jako że mogą być integrowane również w wydajnych switchach sieciowych.