Systemy operacyjne

20 urodziny Windows 3.0

przeczytasz w 1 min.

22 maja swoje dwudzieste urodziny świętował wielki praprzodek naszych dziesiejszych systemów operacyjnych. To właśnie Windows 3.0 stanowił fundamenty pod wykorzystywane dziś przez nas systemy.

Choć od tego czasu zmieniło się niemal wszystko, warto oddać mu należny szacunek. Gdy na rynku debiutował 22 maja 1990 roku, graficzne interfejsy w systemach operacyjnych przez nikogo nie były postrzegane jako standard czy wyznacznik wygody. Wprawdzie gdzieniegdzie przewijał się m.in. znany z Atari TOS, ale użytkownicy komputerów przyzwyczajeni byli do wpisywania komend za pośrednictwem MS-DOS.

Ten ostatni był zresztą w sporej mierze patronem Windows 3.0, który bez swojego tekstowego odpowiednika nie mógł jeszcze zdziałać zbyt wiele. W pamięci zapisał się jako znakomicie radzący sobie z wielozadaniowością, a także umożliwiający odpalenie DOSa w jednym ze swoich okienek (co miało wymiar symboliczny).

Choć rewolucyjnych opcji nie miał wiele, to chyba ta symbolika zadecydowała o tym, że dziś świętujemy jego urodziny. To właśnie wtedy rozpoczął się wielki pochód na Atari, Apple i Amigę, a jak się skończył wiemy wszyscy.

Źródło: PCMAG

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  currahee
  0
  Windows 3.xx tak naprawdę nie był samodzielnym systemem (podobnie zresztą jak 95, 98 i Me). Był raczej "nakładką" graficzną na DOS. Coś podobnego jak X Window (dziś KDE, Gnome). To już 20 lat... pamiętam ten system z mojego AT 286.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   wow- ile opcji! ;D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    @soulburner nie masz racji. DOS nie tylko bootował windowsy 9x i Millennium lecz także był ich jądrem dlatego windowsy 9x i millennium można nazwać nakładkami na DOS (bo można je uruchomić w dos wpisując win.com). Tylko rodzina NT nigdy nie bazowała na DOSie stąd w tej serii pliku win.com nigdy nie znajdziesz. DOS jako jądro Windowsów umarł wraz z Millennium. Windows 2000, XP, Vista, 7 to kontynuatorzy serii NT.
    • avatar
     Qpers
     0
     Mnie denerwuje to, że stary Paint miał gumkę tylko do jednego koloru - można było ustawić kolor i mazać po obszarze, a wymazywany został tylko ten jeden kolor. W nowych wersjach tego nie znalazłem :D
     • avatar
      pranky
      0
      Śpiewanie "Sto lat!" jest chyba nie na miejscu? ;)
      • avatar
       trOLLO
       0
       "Gdy na rynku debiutował 22 maja 1990 roku, graficzne interfejsy w systemach operacyjnych przez nikogo nie były postrzegane jako standard czy wyznacznik wygody. Wprawdzie gdzieniegdzie przewijał się m.in. znany z Atari TOS, ale użytkownicy komputerów przyzwyczajeni byli do wpisywania komend za pośrednictwem MS-DOS."

       Nie chce nic mówić, ale większych bzdur to dawno nie czytałem.
       W 1990 byłem szczęśliwym posiadaczem Amigi 500 z 2 MB Ram i HD 20 MB i był tam okienkowy system operacyjny, ba ATARI czy APPLE także w zasadzie od początku swojego istnienia posiadały okienkowy system operacyjny. Tylko PC był zacofany i wymagał znajomości DOS-a. Zanim cokolwiek się napisze, warto troszkę pouczyć się historii bo potem wychodzą takie kwiatuszki :D
       • avatar
        trOLLO
        0
        Napisałeś że w 1990 graficzne interfejsy przez nikogo nie były postrzegane jako standard czy wyznacznik wygody,.... przez nikogo w "swiecie PC" być może , ale Apple, Amigi czy Atari okienkowy system operacyjny miały w standardzie :) .
        Więc to co napisałeś jest , delikatnie rzecz ujmując nieprawdą. No chyba że tamte komputery się dla Ciebie nie liczą i piszesz tylko o PC, wtedy masz rację.

        Chcesz fakty:

        Apple Finder 1.0 - z tego co pamietam 1983 lub 84
        Amiga Workbench 1.0 - 1985 - pełny multitasking
        Atari TOS - 1984 r.

        Windows 3.0 - 1990 :)

        Oczywiście wczesniej były dostępne windowsy, ale nikt ich nie brał poważnie, raczej jako ciekawostkę.

        Zresztą polecam obejrzeć to:

        http://video.google.com/videoplay?docid=7524892814638816071#

        Pierwszy światowy pokaz Amigi z 1985r, okienkowy system operacyjny , GUI, multitasking ... jako STANDARDOWE wyposażenie Amigi ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Zgaedzam się z powyższym. Pan Kralka ma się za wielkiego redaktora... Niestety samo mądrowanie się nie wystarczy, trzeba też posiadać wiedzę...