Płyty główne

Asus i Gigabyte o chipsecie Sandy Bridge

przeczytasz w 4 min.

ASUS i Gigabyte, którzy należą do czołówki producentów płyt głównych, wydali oficjalne oświadczenia na temat wadliwych chipsetów z serii Sandy Bridge.

Warto przeczytać:
GeForce GTX 560 Ti - premiera
 NVIDIA GeForce GT 440 - test i premiera

Kilka dni temu Intel poinformował o błędzie w swoim chipsecie Cougar Point (modele P67 i H67) znajdującym zastosowanie w płytach głównych. Akcja ratunkowa może kosztować Intela nawet 700 mln dolarów. Wymiana wadliwych płyt głównych na sprawne nie mogłaby się odbyć bez współpracy producentów sprzętu komputerowego.

Jacek Brol (ASUS Polska) twierdzi, że problem został dość poważnie rozdmuchany. Nie dotyczy on samego procesora lub działania urządzeń SATA, a na dodatek można go obejść. Płyty ASUS-a mają taką możliwość, zapewne u innych producentów także jest taka dogodność. Ponadto, warto tutaj dodać, że problem nie musi wystąpić od zaraz, a po kilku latach i nie w każdej płycie głównej. Skoro inżynierowie Intela wykryli błąd w laboratoryjnych warunkach, nie oznacza to, że dopadnie każdego posiadacza płyty głównej z wadliwym chipsetem Cougar Point.  

Kupiłem już płytę główną z usterką – co mam zrobić?

Niektóre sklepy wstrzymały sprzedaż płyt głównych z układami Intela, choć wiele jeszcze nie wie o zaistniałej wadzie chipsetu. Gwarancja na nowo kupione płyty główne będzie liczona od nowa. Jacek Brol uważa, że pełna dostępność poprawionych produktów w dystrybucji będzie na przełomie maja i czerwca. Wtedy to właśnie powinniśmy zgłosić się do punktu gdzie nabyliśmy płytę i poprosić o wymianę na model poprawionej nowej rewizji.

Identyczne stanowisko zajęła firma Gigabyte, której płyty główne będziemy mogli wymienić od razu po wprowadzeniu poprawionych wersji.


Oto fragmenty oficjalnych stanowisk od firm ASUS i Gigabyte:

Płyta główna ASUS-a Sandy Bridge


ASUS

„Klienci, którzy już posiadają produkt firmy ASUS, którego dotyczy wykryta usterka, powinni odwiedzić stronę http://event.asus.com/2011/SandyBridge/notice/pl/ i zapoznać się z informacjami dotyczącymi gwarancji. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące tej sprawy, zapewnimy też informacje dotyczące nowych wersji technologii Sandy Bridge. Klienci, których notebooki i komputery stacjonarne objęte są gwarancją związaną z usterką mogą wybrać zarówno zwrot pieniędzy, jak i wymianę sprzętu.

Jeśli chodzi o płyty główne, otrzymaliśmy potwierdzenie od firmy Intel, że usterka Cougar Point nie ma wpływu na porty SATA 0 i 1. Co więcej, firma ASUS jako pierwsza zapewniła dodatkowe porty SATA 3Gb/s i SATA 6Gb/s w wielu płytach głównych wykraczając tym poza specyfikacje firmy Intel. Usterka nie ma wpływu na te porty, dzięki czemu klienci mogą cieszyć się niezawodnym działaniem zakupionego sprzętu. Dajemy jednak możliwość wymiany lub zwrotu pieniędzy za płyty główne, na które usterka mogła mieć wpływ. Długość gwarancji na te płyty główne rozpoczyna się od nowa, aby dać klientom odpowiednią ilość czasu na zaopatrzenie się w urządzenia zastępcze.

Chcemy zapewnić swoim klientom kontakt w sprawie usterki. Będzie on możliwy poprzez naszych partnerów i dystrybutorów. Tak jak wcześniej wspomniano, klienci mogą zwrócić produkty, których dotyczy usterka i otrzymać zwrot pieniędzy lub nowe urządzenie.
Wszelkie nowe informacje na temat rozwoju sytuacji z Sandy Brdge będziemy publikować na naszej oficjalnej stronie internetowej, jak również za pośrednictwem innych kanałów komunikacji. Dziękujemy za wyrozumiałość, wsparcie i współpracę. Przepraszamy też za wszelkie niedogodności.”


Płyta główna Gigabyte z Sandy Bridge

Gigabyte

„Wada dotyczy wszystkich płyt głównych opartych na chipsetach Intel z serii 6 bez względu na producenta, a zatem nie jest bezpośrednio związana z produktami GIGABYTE. W celu zapewnienia najwyższego poziomu obsługi klientów, jak również w trosce o najwyższą jakość sprzedawanych towarów, GIGABYTE Technology wstrzymał wszystkie dostawy płyt głównych z serii 6 bazujących na wspomnianych tu chipsetach (stepping B2). GIGABYTE wznowi produkcję płyt głównych w momencie wdrożenia przez firmę Intel nowych chipsetów z serii 6 (stepping B3), które zastąpią wszystkie potencjalnie wadliwe egzemplarze na płytach głównych z serii GIGABYTE 6.
 
Oświadczenie:
1. GIGABYTE wstrzymał dostawy i sprzedaż wszystkich płyt głównych bazujących na chipsetach Intel z serii 6 (stepping B2).
2. Według obecnych planów, nowe chipsety Intel z serii 6 (stepping B3) będą dostępne w kwietniu 2011 roku. GIGABYTE będzie współpracował z firmą Intel, aby produkty oparte na nowej wersji chipsetów (stepping B3) zostały dostarczone do klientów bez opóźnień.  
 
GIGABYTE podejmuje obecnie wszelkie działania, mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków zaistniałej sytuacji i będzie wspierał partnerów handlowych w procesie wymiany płyt głównych opartych na wadliwych chipsetach. Obecni użytkownicy platform opartych na chipsetach z serii 6 będą mieli możliwość wymiany produktu po pojawieniu się na rynku płyt głównych opartych na nowych chipsetach (stepping B3). Wymiany będą wykonywane w miejscach zakupu płyty głównej." 

Źródło: ASUS Polska, Gigabyte

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 560 Ti - premiera
Samsung Galaxy S i9000
Dysk twardy - poradnik jak wybrać

 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    WaxYL
    0
    Pod obrazkami do poprawy nie Sandry Bridge ale Sandy Brigde.
    • avatar
      moriss
      0
      No to luzik, można kupować SB :D
      • avatar
        Mlody
        0
        Ciekawe co na to MSI bo mam płytę od nich :p
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          A jak teraz kupię 'wadliwą' płytę, to będę mógł ją potem wymienić? Nie uśmiecha mi się czekanie aż do maja :/
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            ojje święty Asus jak zwykle nie widzi problemu, z informacji jakie udało mi się uzyskać ( bo sam nabyłem P67A GD55 ) od MSI i oni też wymienia płyty główne i co ciekawe to MSI jako pierwsze podało informację o wstrzymaniu dystrybucji.
            • avatar
              d i l
              0
              ...a ten cały Ripiper to nie wymienia, bo ma ideał xD
              • avatar
                0
                Ale Intel wpadł... jak śliwka w kompot. Przynajmniej chętni na zmianę platformy poczekają do CeBITu gdzie zostaną zaprezentowane płyty pod Bulldozera
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  I dzięki tej akcji wymiany pojawi się cała góra elektrośmieci...
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    To Ja poczekam na kupno SB bo jak widzę będzie wielkie zamieszanie z tą wymianą.Jak to w Polsce bywa możesz oddać wadliwą
                    i dostać to samo.
                    • avatar
                      carroarmato
                      0
                      A tak sie wkurzałem, że przez zamieszanie z zepsutym nowym kompem, mogłem już kupić nowe procki intela, a nie i5 760, w sumie chyba nie ma co żałować :) Lepszy stabilny i5 760 niż wadliwa nowa generacja...którą na nasze warunki ustabilizuja za pare miesięcy.
                      • avatar
                        G-Nigga
                        0
                        czyli o wiele lepiej wybierać płyty np H55M :D dobrze że to przeczytałem...
                        • avatar
                          DJBOSS
                          0
                          No i gitarka, nie ma co się przejmować. Narazie żadnych problemów nie ma, komputer zagina jak strzała. Wyjdą nowe chipsety, to wymienie mojego gigusia na nowego i gra.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Ciekawe czy przez to opóźni się premiera mobilnych i5 drugiej generacji.
                            • avatar
                              Koriolan
                              0
                              Ja kompletnie nie wierzę w tłumaczenie o uwalonym SATA

                              1. Na chwilę obecną nic nie szkodzi na przeszkodzie w używaniu płyt pod SB i procków.
                              2. Uszkodzenie może wystąpić na kontrolerach powyżej 0 i 1- czyli od trzeciego urządzenia w góre.
                              Nie od razu, ale po miesiącach / latach używania.

                              czyli jeżeli przyjąć na poważnie to co podaje Intel.. w zasadzie problem jest raczej wizerunkowy niz faktyczny.
                              Chyba, że.. chodzi o cos zupełnie innego ?
                              Proste pytanie:
                              ile % laptopów ma więcej niż 1 dysk i jeden napęd??
                              0,1%??
                              Skoro błąd nie występuje w pierwszym kontrolerze- to dlaczego producenci wycofują laptopy????
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                @Koriolan - bo niestety w wiekszosci laptopow o ile HDD jest na porcie SATA #0 to juz DVD/BD na podlegajacym problemowi porcie SATA #2 + czasem jeszcze port e-SATA na pocie #4.
                                A w laptopie tak latwo nie przepniesz kabla SATA jak w desktopie (bo wogole nie ma kabla);-(

                                A te wadliwe zwracane plyty nie stana sie elektrosmieciami bo najprawdopodobniej producent przez update BIOS zablokuje porty SATA #2-5- zmieni im specyfikacje techniczna (only 2 SATA Ports #0  supported, No e-SATA support) i trafia na rynek do segmentu np. prostych (tanszych)komputerow do firm gdzie w 99% jest tylko 1xHDD i 1x DVD a oba beda musialy byc podlaczone do portow 0 i 1. To jest duzo bardziej oplacalne -nie ma kosztow utylizacji calej plyty ani przelutowania chipsetu. Choc Intel producentom plyt odda koszt kazdego zwroconego (i tylko zwroconego) wadliwego chipsetu.