Aparaty cyfrowe

Panasonic G3 - aparat z kategorii „naj”

przeczytasz w 2 min.

Najlżejszy i najmniejszy aparat z wymienną optyką i wbudowanym elektronicznym wizjerem. Tymi słowami określany jest Panasonic Lumix DMC-G3 należący do systemu Mikro Cztery Trzecie.

Aparaty z wymienną optyką, które nie mają lustra, zdobywają coraz większą popularność, a producenci bez wytchnienia dążą do maksymalnego zmniejszenia gabarytów tych cyfrówek.

Zgodnie z trendem wprowadzania co rok kolejnych modeli w serii, Panasonic zaprezentował aparat G3. Teoretycznie aparat jest następcą modelu G2, ale jego wyposażenie sugeruje raczej, że jest to flagowy Panasonic GH2 w mniejszej i lżejszej obudowie.

I faktycznie, matryca LiveMos w G3 ma rozdzielczość 15,8 megapiksela - jedynie o 0,2 megapiksela mniejszą niż w GH2. Sensor może pracować z czułością od 160 do 6400 ISO.

 

W nowym aparacie znalazł się rozbudowany tryb wideo, który umożliwia nagrywanie w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080/50i) z kodowaniem AVCHD. Zamiast monofonicznego głośnika, jak w G2, tym razem użytkownicy zyskali pełne stereo wraz z funkcją wyciszania głosu wiatru, co daje nadzieję na naprawdę dobre nagranie.

Panasonic postanowił zaskoczyć osoby, które nie wierzyły, że aparat z elektronicznym wizjerem można jeszcze bardziej zminiaturyzować. G3 ma wymiary 115,2 x 83,6 x 46,7 mm i waży 336 gramów (bez akumulatora). I choć firma reklamuje, że jest to o 25% mniej niż w przypadku modelu G2, warto sobie przypomnieć, że w ofercie Panasonica mamy model G10, który ma tę samą wagę. Jednak pod względem długości G3 nie ma sobie równych - warto zauważyć, że niewiele mniejszy Olympus E-PL2 pozbawiony jest wizjera elektronicznego.


Zmniejszając G2 do G3, Panasonic zmniejszył nie tylko grubość korpusu,
ale i wielkość uchwytu (grip). Nie każdemu może się to spodobać.

Wizjer elektroniczny (EVF, o rozdzielczości 1440 tysięcy punktów) i dotykowy obrotowy ekran LCD o przekątnej 3-cale i rozdzielczości 460 tysięcy pikseli, są takie same jak w poprzedniku, ale firma nie uniknęła drobnej wpadki. Wyeliminowano bowiem czujnik zbliżeniowy, przez co przełączanie się pomiędzy dwoma trybami wyświetlania jest kłopotliwe.

Panasonic G3 reklamowany jest nie tylko jako mały, ale również niezwykle szybki aparat - mimo zastosowania teoretycznie wolniejszego systemu AF z detekcją kontrastu, szybkość ustawiania ostrości wynosi zaledwie 0,1 sekundy (z obiektywem 14-140mm). Szybki jest również tryb seryjny. Standardową prędkość 4 klatek/s można zwiększyć do 20 klatek/s zmniejszając rozdzielczość do 4 Mpix. A to nie jest wcale tak wielki koszt..

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o obsłudze kart SD/SDHC/SDXC oraz niewielkim litowo-jonowym akumulatorze. Na polski rynek G3 trafi w połowie czerwca. Najtańszy zestaw z kitowym obiektywem 14-42 mm będzie kosztował 2999 złotych.

Więcej o aparatach cyfrowych:


Źródło: Panasonic

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    za takie pieniądze to już dobre lustro idzie kupić
    • avatar
      kropak
      0
      Przy tej cenie to jakaś masakra :/ ok jak by kosztował 1200,-
      a nie 3 koła... Bo jakie ma parametry ten obiektyw? Takie mają zwyłe kompakty :/ ale kosztują 4 razy mniej.
      • avatar
        Pablo036
        0
        Rzeczywiscie cena zabija... Za ta cene mozna miec niezla lustrzanke (2 tys.) i mniejszy aparat np. Sony HX1....
        • avatar
          Koriolan
          0
          1. te 3koła to sugerowana cena detaliczna- tak to będzie w sklepie Panasonica i może w MM.

          2. dobry obiektyw za 1000 zł ??? jaki ????? do czego.
          Ew jakiś stałogniskowy to tak.
          3. Siłą tych aparatów jest tryb filmowy HD i optymalizowane do tego obiektywy.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            1920 x 1080/50i dobrze. A można będzie ustawić prędkość migawki w trybie wideo?