Płyty główne

ECS X79R-AX Black dla Intel Sandy Bridge-E, modele Extreme i Deluxe - specyfikacja i zdjęcia

przeczytasz w 2 min.

ECS oficjalnie zaprezentował dwie topowe płyty główne pod procesory Intel Sandy Bridge-E, które zostaną wyposażone w podstawkę LGA 2011 i chipset X79.

Już od jakiegoś czasu da się wyczuć w powietrzu, że premiera układów Intel Sandy Bridge-E zbliża się do nas coraz większymi krokami. Modele te będą stanowić flagową ofertę producenta, a ich odbiorcami będą najbardziej wymagający klienci, których nie odstraszy konieczność wymiany płyty głównej. Jeżeli natomiast chodzi o same płyty główne, to będzie w czym przebierać, gdyż duża część producentów zaprezentowała już swoje konstrukcje - należą do nich firmy ASRock, ASUS, EVGA, Gigabyte, Intel oraz MSI. Tym razem swoje modele z gniazdem LGA 2011 zademonstrowała firma ECS.

płyta główna ECS X79R-AX Black Extreme wraz z azjatycką modelką

ECS X79R-AX Black Extreme i X79R-AX Black Deluxe na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Obydwie wykorzystują szary laminat formatu ATX, na którym umieszczono białe elementy. Po bliższym spojrzeniu da się jednak zauważyć, że wersja z dopiskiem Black Deluxe jest trochę uboższa – między innymi o radiator sekcji zasilania. W obydwóch przypadkach udostępniono cztery banki pamięci, które obsługują moduły DDR3 o maksymalnym taktowaniu do 2400 MHz w trybie 4-kanałowym.

płyta główna ECS X79R-AX Black Extreme

Karty rozszerzeń można montować w czterech złączach PCI-Express 3.0 x16 (elektrycznie x16/x8/x16/x8) oraz dwóch PCI-Express x1. W przypadku wykorzystania większej liczby kart graficznych wymagane jest podłączenie dodatkowego zasilania z wtyczki MOLEX.

płyta główna ECS X79R-AX Black Deluxe

Dyski i napędy można podłączać do sześciu (w wersji Black Extreme aż ośmiu) gniazd SATA II 3 Gb/s oraz czterech SATA 6 Gb/s. Konstrukcja z dopiskiem Black Extrem oferuje dodatkowo wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera.

tylny panel płyty głównej ECS X79R-AX Black Extreme

tylny panel płyty głównej ECS X79R-AX Black Deluxe
Tylne panele płyt głównych ECS X79R-AX Black Extreme (u góry) i X79R-AX Black Deluxe (na dole)

Na tylnych panelach płyt głównych znalazło się:

  • port PS/2 dla myszy lub klawiatury
  • sześć portów USB 2.0
  • cztery porty USB 3.0
  • dwa porty eSATA (tylko w wersji Black Extreme)
  • moduł Bluetooth (tylko w wersji Black Extreme)
  • przycisk do restartowania ustawień UEFI (tylko w wersji Black Extreme)
  • dwa złącza RJ45 od gigabitowych kart sieciowych (w wersji Black Deluxe tylko jedno)
  • złącza audio 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF

Więcej o płytach głównych pod procesory Intel Sandy Bridge-E:

Źródło: MaximumPC, Facebook

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Jestem uprzedzony do ECS i to chyba nawet bardziej nie Slawekpl do Asusa :D.
    W czasach kiedy jeszcze sprzedawalem komputery ECS bylo tanim shitem, z shitowatymi komponentami, ktory udawal sprzet z gornej polki. Reklamacje szly w dziesiatki (a to byl maly sklep). Zawsze bede wolal doplacic pare groszy i zamiast ECSa kupic Gigabyte, Asus, MSI, Foxcon, Evega czy nawet Asrock - do Asrocka tez jestem uprzedzony ale to juz moja prywatna fiksacja nie poparta namacalnymi dowodami ;)
    • avatar
      Obiektor
      2
      kiedy produkt daje dupy trzeba dupa to naprawiac xD
      • avatar
        xfire25
        1
        porównując panią ze zdjęć powyższych a z Alicją od MSI wybór płyty nie powinien być trudny :D
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja jestem ciekaw dlaczego wzyscy producenci ładują po dwa banki pamięci z każdej strony CPU?? Jakby nie mogli dać standardowo cztery banki po prawej stronie laminatu sekcja zasilania na lewo i ewentualnie na górze i byłoby si a tak to jakoś dziwnie to wygląda ;p
          • avatar
            Hakuren
            0
            Ile razy trzeba walcowac te bank pamieci.

            Intel nie narzuca zadnych rozwiazan co do lokacji. Uklad bankow jest dyktowany tym aby w maksymalny sposob uproscic montaz i skrocic dlugosc sciezek na laminacie. Wystarczy poczytac nt. problemow z X58 i znakomita wiekszosc z nich dodtyczy bankow pamieci, ktore po jakims czasie przestawaly raportowac kosci pamieci w POST lub zawieszaly PC-ta bo kiedy system chodzil i cos sie robilo nagle wszystko zwieszalo sie i cala praca w diabli szla. Bylo to spowodowane bardzo czesto bankiem pamieci, ktory nagle znikal z widoku CPU. Mialem kilkanascie plyt z takimi problemami. Niestety wszystkie nadawaly sie tylko na przemial. Takie wlasnie problemy wynikaja z dlugich sciezek. Z czasem sie one degraduja. Moze to trwac 10 miesiecy a moze wszystko pracowac i 10 lat. Szczescie ma tez tutaj duzy wplyw.

            ECS o nie. Za zadne pieniadze. Nawet za darmo nie chce.
            • avatar
              IronFe
              0
              Ja miałem nieśmiertelnego ecs k7s5a i dobrze ją wspominam
              • avatar
                ICE1979
                0
                Ma czym oddychac ta pani a mimo to szczupla